Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.03.2013, 10:25:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca situatia reala este asa cum este ea prezentata pe acest topic atunci este una dintre cele mai triste povesti despre falsa traire crestina pe care mi-a fost dat sa o aud.Totusi batrana cred ca este o victima a unei indolente,cu radacini vechi in pacate omenesti, care a permis ca trairea crestina sa nu ramana libera de superstitii,curata in inchinare,filocalica daca doriti si nicidecum o mascarada precum ce s-a relatat mai sus.Nu la ce face ma refer,desi si acolo planeaza mari semne de intrebare, ci la duhul in care face acele lucruri,aspect ce tradeaza o intelegere atat de deraiata de la Evanghelie,atat de pervertita in falsa traire incat cu greu poti simti altceva decat o mila profunda.Este foarte trista povestea mai ales ca la varsta dansei mai sunt mici sanse sa constientizeze ceva ce nu a inteles pana acum,poate in realitate nici nu a stiut vreodata, insa ce la om este cu neputinta la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 07.03.2013 at 11:12:40.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.03.2013, 11:08:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și totuși "adevărul" auzit/scris aici e cel mult 50% din "adevărul" adevărat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2013, 11:35:47
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Imi pare rau de bunica ta dar eu zic sa te muti singura daca tot stai in chirie,nu vreau sa arat asa rautacioasa dar nu se poate merge asa la infinit,pomenile au si ele rostul lor.
Ce vasta ai tu?

Merg pe 27... Harford am explicat putin mai sus ca noi am ramas fara bani.Practic suntem pe drumuri, pentru ca fiind cu chirie , nu stii cand zic proprietarii plecati ca venim noi.



azi iar si-a facut numarul, cand au venit cei de la romtelecom sa ne instaleze telefonul. cu usa deschisa a inceput sa zica ca o maltratez, ca vai de capul ei, ca se duce la parintele ei sa ii spuna ca traieste rau cu mine.... ce sa mai...bineinteles nu a lipsit " ma rog la Dumnezeu sa-ti cada oasele" .bineinteles ca a dat de pomana ceva la cei de la romtelecom pentru tata, o femeie cu adevarat evlavioasa. deci cum sa-i dai de pomana omului pe care l-ai urat si l-ai blestemat si inainte si dupa moartea sa! Ce urmareste ca nu inteleg? sau in sinea ei cand da de pomana pentru tata zice "sa-ti putrezeasca oasele mai repede?"

Nu stiu daca este habotnica, dar nimic nu face cu inima pentru Dumnezeu. Dupa ce isi face rugaciunile vine la mine si imi spune " stau ore in sir in genunchi pentru tine jegoaso!" . Acest episod se intampla des...

Intr-o zi imi spune " eu am sa intru in rai ca sunt femeie buna, cu credinta in Dumnezeu nu ca tine care il ai pe diavolul in tine". eu mai in gluma mai in serios am zis " pai decat sa te intalnesc prin rai, ma duc frumusel in iad".

Mamaia a inceput sa fie cu Dumnezeu, cu bisericile, pomenile, posturile dupa ce a iesit la pensie. Oamenii de la tara de mici se duc la biserica, au acest cult.

Am cunoscut si batrani care iti erau drag sa mergi la biserica cu ei. pe mine ma punea sa pup toate icoanele daca se putea si cupola. Si cand preotul citea mamaia statea numai in cruci mari cat turnul eiffel. Sa nu va spun ca la 1,2,3 daca o vede un preot incepe cu jelitul si uite asa mai ia un banut ca parintele scoate banul...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2013, 11:53:57
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și totuși "adevărul" auzit/scris aici e cel mult 50% din "adevărul" adevărat.


stiu ca iti vine greu sa crezi asa ceva, dar uite ca exista! este ca si cum mie bunicul mi-ar fi povestit ororile razboiului iar eu sa zic " nu cred asa ceva.. cum sa fie posibil"

cine nu traieste o situatie asemanatoare sau aproape nu-l crede pe celalalt . dar sa nu uitam ca asa cum exista Dumnezeu exista si diavolul, binele si raul.

Nu am venit pe acest forum sa scriu o inventie, pentru ca nu as avea nimic de castigat, nefiind un forum cu premii surprize.

Sfatul pe care eu vi-l cer este in legatura cu mine... ca mamaia nu mai are leac, peretii inteleg mai bine daca le explici.

Stiu este greu pentru voi sa credeti ca un om poate fi asa. Pe mine cand eram mica ma batea daca ii deranjam cuvertura de pe pat, nu aveam voie sa ma misc...

Poate cineva se va regasi in acest post scris de mine. Fie ca este un parinte, frate, ruda, bunic... Nu spun ca vreau sa ma credeti sau nu, repet, cine nu traieste o experienta asemanatoare nu are cum sa stie.

Este ca si cum o femeie ii povesteste altei fete chinurile nasterii iar ea zice " exagerezi draga, nu e chiar asa dureros...", aceea fata ne avand niciodata copii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2013, 12:00:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte tristă și grea situația în care vă aflați, ellami. Nu știu cum să explic felul acesta al multor oameni de a rata întâlnirea cu Dumnezeu practicând o falsă credință. Cred că psihologic se poate explica.
Ceea ce poți să faci este să te rogi pentru bunica și să încerci să fii tu o creștină cu iubire de Dumnezeu și de oameni. Nu lua în seamă cuvintele rele pe care ți le adresează; ele vin din boala de care suferă. Nu trebuie să le pui la inimă sau să te simți vinovată.
Încearcă, împreună cu mama, să reduci pierderile. Faceți cumpărături mai puține (doar strictul necesar, cantități mici) și mai puneți un ban deoparte, dacă puteți, ca să nu vă pierdeți cu totul echilibrul.
Și, după cum ai mai fost sfătuită, vorbiți și cu preotul/duhovnicul la care merge bunica. Dacă ascultă de el, ar putea fi de mare ajutor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.03.2013, 12:06:34
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Incearca sa iti cauti un serviciu. Si cred ca ar fi mai de folos ptr. bunica ta sa te rogi ptr ea in loc sa o judeci(poate o si dracuiesti/blestemi verbal sau in gand, iar asta nu ar ajuta). Si eu am o bunica dificila, dar ce sa le facem? Sa incercam sa le iubim asa cum sunt ele. La varsta ei greu se mai schimba, doar cu rugaciune. Si binecuvanteaz-o mereu, spune: "Doamne binecuvanteaz-o pe roaba ta X". (asa spune Maica Siluana sa facem cu cei care ne deranjeaza)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.03.2013, 12:15:53
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa zic....sa dati de pomana cat aveti bani...nimeni nu te obliga sa dai daca nu ai tu cat trebuie....sa dea cat se poate....si daca nu ai serviciu....nu dai, trebuie sa te intretii tu...cand ai serviciu, tu organizezi totul in functie de posibilitati....sunt banii tai, si nimeni nu are dreptul sa iti impuna tie si pe ce sa cheltui...sunt banii tai...e munca ta...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.03.2013, 13:18:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Merg pe 27... Harford am explicat putin mai sus ca noi am ramas fara bani.Practic suntem pe drumuri, pentru ca fiind cu chirie , nu stii cand zic proprietarii plecati ca venim noi.



azi iar si-a facut numarul, cand au venit cei de la romtelecom sa ne instaleze telefonul. cu usa deschisa a inceput sa zica ca o maltratez, ca vai de capul ei, ca se duce la parintele ei sa ii spuna ca traieste rau cu mine.... ce sa mai...bineinteles nu a lipsit " ma rog la Dumnezeu sa-ti cada oasele" .bineinteles ca a dat de pomana ceva la cei de la romtelecom pentru tata, o femeie cu adevarat evlavioasa. deci cum sa-i dai de pomana omului pe care l-ai urat si l-ai blestemat si inainte si dupa moartea sa! Ce urmareste ca nu inteleg? sau in sinea ei cand da de pomana pentru tata zice "sa-ti putrezeasca oasele mai repede?"

Nu stiu daca este habotnica, dar nimic nu face cu inima pentru Dumnezeu. Dupa ce isi face rugaciunile vine la mine si imi spune " stau ore in sir in genunchi pentru tine jegoaso!" . Acest episod se intampla des...

Intr-o zi imi spune " eu am sa intru in rai ca sunt femeie buna, cu credinta in Dumnezeu nu ca tine care il ai pe diavolul in tine". eu mai in gluma mai in serios am zis " pai decat sa te intalnesc prin rai, ma duc frumusel in iad".

Mamaia a inceput sa fie cu Dumnezeu, cu bisericile, pomenile, posturile dupa ce a iesit la pensie. Oamenii de la tara de mici se duc la biserica, au acest cult.

Am cunoscut si batrani care iti erau drag sa mergi la biserica cu ei. pe mine ma punea sa pup toate icoanele daca se putea si cupola. Si cand preotul citea mamaia statea numai in cruci mari cat turnul eiffel. Sa nu va spun ca la 1,2,3 daca o vede un preot incepe cu jelitul si uite asa mai ia un banut ca parintele scoate banul...
Eu zic sa nu iti mai faci pacate analizand-o atat, ca daca intr-adevar ea asa e...e clar ca nu prea poti rezolva nimic prin atitudine la ora asta.

Ma gandesc ca poate femeia si greseste, pana la urma cu totii gresim...dar ii si pare rau, si asa simte ea ca isi rascumpara pacatele, facand milostenie, dand de pomana, rugandu-se, lucruri bune de altfel.

Cum cineva te sfatuia, daca iti vei gasi ceva de lucru...poate ca va fi altfel, nu te vor mai afecta atat de mult actiunile ei.

Incearca sa nu o mai judeci, si nici sa ii faci pe altii sa o faca, expunandu-i stilul aici...pentru ca iti faci rau si tie, ocupandu-ti mintea atat de mult cu ea.

Aaa...cumparati o lada frigorifica, ascundeti-o, si puneti acolo marea parte din mancare, si astfel poate ca ii mai restrangeti initiativele cu pomana.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.03.2013, 13:33:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ellami,o intrebare,tu cum stai cu credinta?Mergi la Sf.Scriptura?Cunosti esentialul despre religia crestina?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.03.2013, 13:33:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si inca odata te rog sa-i spui ce ti-am zis.E foarte adevarat,nu stiu daca iti convine dar asa e.Raspunsul de pe prima pagina.Astept sa imi raspunzi la intrebarea de mai sus.Multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare