Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 01.12.2007, 21:47:37
veilur veilur is offline
Senior Member

Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Implicit

Desigur ca oamenii fac toate cele, dar se stie ca demonul propune, iar omul face sau nu, dupa cum voieste, de aceea ni se cere socoteala, pentru ca am avut libera alegere.
Reply With Quote
Vechi 01.12.2007, 21:53:08
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.04.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Bine,acum eu sunt atee....dar cum se presupune ca ar putea schimba o rugaciune credinta unui om?eu sincer,nu m-am gandit la rugaciune sau la d-zeu nici atunci cand a fost o situatie in care,ptr cateva minute credeam(de fapt,eram sigura) ca voi muri,deci ideea ca daca esti intr-o situatie imposibila revii la credinta nu functioneaza intotdeauna.daca o rugaciune ar putea "indrepta" pe cineva,nu am mai avea atatea atentate
Foarte simplu. De exemplu, un ateu poate primi dovezi. Semne. Acum, depinde si de ateu. O parte dintre atei de fapt nu sunt necredinciosi. Ei CRED cu putere in inexistenta lui Dumnezeu, sau "in materie".
Cand eram pusti, fiind fericitul posesor al unei educatii "materialist-dialectice" din familie, daca ma intreba cineva in ce cred, raspundeam cu convingere: in materie. Era cu adevarat o credinta. Cred ca si pentru multi adulti ateismul este, intr-o forma mai sofisticata si fara sa constientizeze, tot o religie. Pe acestia greu ii poate schimba ceva, indiferent cate dovezi ar avea. Daca s-ar arata Hristos in persoana sa-i anunte ca exista, cred ca tot nu si-ar schimba ideile.
Eu de exemplu am renuntat la ateism in urma unor semne, pe care le-as fi numit "coincidente". Dar cum sunt totusi rational, am inteles ca daca as considera toate lucrurile care mi s-au intamplat niste simple coinicidente, ar insemna sa cred in zeul Coincidenta.
Reply With Quote
Vechi 01.12.2007, 23:35:11
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member

Data înregistrării: 08.10.2007
Implicit

ideea ca ateii cred doar in "materie" nu este f adevarat.Personal,cred f mult in oameni-constientizand ca nimeni nu este vreun zeu in permanenta altruist si nici nu este nimeni in totalitate "demon".Inteligenta si vointa oamenilor si cel mai important viata sunt absolut uluitoare.

personal,nu cred in dumnezeu sau in zei......nici in demoni.sunt una sin acele persoane care cred in coincidente(am vazut multi oameni care au primit "semne" de la diferiti zei,demoni,Dumnezeu,zeite,etc-si de cele mai multe ori pot fi explicate f usor-ex:daca studiezi despre zei tot timpul,pana la urma vei avea vreun vis,sau vei vedea un simbol,ceva care sa fie luat ca semn)
Reply With Quote
Vechi 01.12.2007, 23:54:20
veilur veilur is offline
Senior Member

Implicit

Dar Glamorous, cine a creat acest Pamant pe care traim? Macar sa crezi in Dumnezeu pentru existenta a tot ce te inconjoara! Chiar crezi ca am aparut dintr-o ciorba primordiala, asa in ritm aleatoriu si haotic? Crezi ca atomii s-au combinat la intimplare, si tocmai paradoxal, atat de intimplator, incat s-a format viata? Chiar crezi ca asa din neant s-au creat atatea stele si galaxii? Prea mica posibilitatea ca totul sa fi fost doar asa o pura intimplare in aceste Univers! Dar spune-mi si mie cine a fost chiar si inainte de big-bangul in care credeti voi ateii? Nu a fost cumva Dumnezeu, care a creat timpul si materia? Off, niciodata nu o sa va inteleg, nu credeti pentru ca nu vreti, pentru ca stiti prea bine ca DUMNZEU EXISTA!!!
Reply With Quote
Vechi 02.12.2007, 00:04:47
Senior Member

Implicit

Nu cunosc toate raspunsurile,si probabil nu le vom sti pana la sfarsitul vietii mele.Cred in evolutie.Si,da,intr-un Univers creat in mod haotic.......nu cunosc toate detaliile,si nici nu ma prea pasioneaza.Pentru mine,este mai logic decat ideea unui dumnezeu care a creat totul.La un moment dat,vroiam cred in ceva.M-a pasionat paganismul si intr-o masura satanismul si thelema.Am preluat idei de acolo,dar nu am ajuns sa cred in vreun zeu.E pur si simplu de neinteles ptr mine(desi,mi-ar placea f mult sa existe Prometeu:) )
Reply With Quote
Vechi 02.12.2007, 01:26:59
ancah
Guest

Implicit

Glamorous: E de inteles ca nu ai raspuns la toate. Dar poti sa-ti imaginezi, ca legile naturii s-au nascut intamplator, de la sine, din haos, fara interventia unei inteligente, pe Care noi crestinii o numim Dumnezeu?
Reply With Quote
Vechi 02.12.2007, 15:13:18
veilur veilur is offline
Senior Member

Implicit

Imi pare rau ca nu vrei sa crezi. Asadar, Glamorous, ce ai vazut atractiv la acest forum? Dupa cum se vede esti prezenta pe un forum unde se sustine ideea total opusa credintei tale, ceea ce da de inteles ca vrei sa afli ceva, ori iti place cumva sa faci schimb de impresii cu cei care cred in Dumnezeu?
Si inca ceva: te rog frumos sa nu mai compari si sa pui la un loc zeii pagani cu Sfanta Treime. Daca iti exprimi ideea, te rog sa o faci cu respect fata de religia noastra, asa cum nici noi nu amestecam convingerile tale cu credinta noastra. ;)
Reply With Quote
Vechi 02.12.2007, 20:11:04
Senior Member

Implicit

scuze,nu vroiam sa jignesc pe nimeni.ideea era ca o multime de oameni sunt convinsi ca primesc semne de la divinitate,chiar daca o vad in mod absolut diferit.Pagani,musulmani,crestini,budhisti,hindusi ,etc.si tuturor le "apare" divinitatea la care se roaga,despre care se citesc foarte mult.De aceea am spus caeu consider ca este de cele mai multe ori autosugestie,si cred ca in acest domeniu,exista in multe cazuri coincidente.
Reply With Quote
Vechi 02.12.2007, 21:27:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Implicit

Sutasul roman din vremea patimilor Mantuitorului nu a considerat coincidenta tot ceea ce s-a petrecut in legatura cu intreaga creatie. Creatia i-a vorbit indirect ca Cel de pe Cruce este Dumnezeu, de aceea si psalmistul subliniaza ca:"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor lui o vesteste taria".
Reply With Quote
Vechi 02.12.2007, 21:31:10
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Implicit

buna ,hai sa iti spun eu cum o rugaciune poate sa schimbe soarta unui om: de exemplu eu am fost,sunt si sper sa nu mai fiu o pacatoasa,si datorita faptului ca incerc sa ma indrept si sa merg pe calea Adevarului, a lui IISUS, fiind in divort cu sotul meu, am facut si partajul la casa si era cat pe ce sa raman si eu si copilul meu fara casuta,dar m-am rugat atat de mult si atat de fierbinte,incat Dumnezeu s-a milostivit de noi si casa ne-a ramas noua!dar asta e una din minunile pe care Bunul Dumnezeu le-a facut cu mine.si sunt atat de multe...daca te rogi cu adevarat totul e posibil! macar ca iti capeti acea liniste si acea pace a sufletului pe care eu una nu am regasit-o decat aici ,in credinta ortodoxa,numai pentru asta si e destul sa iti dai seama ca Dumnezeu e langa tine. si sa stii ca acei oameni care mor in acele atentate produse de acei teroristi se duc chiar in Rai,si conteaza cel mai mult unde iti ajunge sufletelul dupa moarte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugăciuni pentru cei adormiti+ cristiboss56 Rugaciuni 30 05.06.2020 22:32:48
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30