Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 03.11.2015, 11:06:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai ai face degeaba, pt ca toti sunt unsi inainte.
Nu poti sa ai politicieni corupti si popor cinstiti asa cum nu poti sa ai politicieni
cinstiti si popor corupt.
Politicieni sunt exact cum este si poporul care i-a ales.Identific, nimic in plus nimic in minus.
De acord cu tine. Asta înseamn că noi, fiecare dintre noi, purtăm vina corupției și deci, și vina morții / suferinței acelor tineri (idem varianta mistică).
  #242  
Vechi 03.11.2015, 11:11:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta înseamn că noi, fiecare dintre noi, purtăm vina corupției și deci, și vina morții / suferinței acelor tineri (idem varianta mistică).
BINGO.Da asa este. Fiecare din noi avem o parte din vina.Fiecare din noi
am pus umarul in mod indirect la moartea lor.
Ei bine daca as spune asta altora, m-ar lua la bataie sau ar zice ca bat campii.
Acum se doreste un tzap ispasitor.Primar, vacar, nu conteaza sa fie gasit cineva un tzap
ispasitor si nu adevarul.
Pai de ce ?
Pai ca sa marcheze "ca rezolvata" problema, gasit vinovat, si apoi fiecare sa-si vada de treburile lui.
Nu conteaza daca cel gasit vinovat este cu adevarat vinovat, conteaza ca cineva sa fie facut responsabil
ca apoi toti ceilalti sa-si vada de treburile lor.(afaceri, spaga in continuare, hotie, etc)

iar cand se va mai intampla ceva asemanator , ghici ce ? Situatia se va repeta.Si se va cauta iarasi un nou tzap
ispasitor.

Si asta pt ca adevarata cauza este coruptia si hotia.Deci ceea ce pt unii a cauzat moarte si suferinta, pt altii cauzeaza
masina, apartament, vacante in strainatate.Ei, printre cei care au pus candele la moartea alora se numara si astia.

Si atunci ai asa: "Da, coruptia este de vina.Imi pare rau pt ei ca s-a intamplat asa dar vedeti din cauza coruptiei eu
am casa/vila/pozitie sociala/conturi bancare alimentate/etc.Asta e, lucrurile merg mai departe"

Si dupa ce a aprins o candela , si a spus la TV ca coruptia este de vina si trebuie starpita , se duce si face coruptie.
trafic de influenta, etc.

Aceiasi chestie o vedem si la vot."Da e adevarat ca sunt hoti/fura si ca au distrus tzara.Nu-i votez. Si apoi dupa ce pleaca din fatza camerei isi banul de la omul de partid si ii voteaza pe cei pe care i-a denigrat in fatza camerei"

Aceiasi chestie o vedem si la politicieni."X fura, minte, trafic de influenta, la puscarie cu el". Si dupa emisiune il vezi
la o bere cu X unde o pun de o afacere astfel incat sa nu-l mai denigreze pe X in public.

Last edited by Copacel; 03.11.2015 at 11:25:38.
  #243  
Vechi 03.11.2015, 11:24:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ceva e putred in...Colectiv.
Eu mi-am pus următoarea întrebare: cum a fost posibil să se aprindă acel stâlp de la niște artificii, fie el acoperit cu burete fonoizolant, artificiile fiind la o distanță destul de mare de acel stâlp?

  #244  
Vechi 03.11.2015, 11:28:13
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu mi-am pus următoarea întrebare: cum a fost posibil să se aprindă acel stâlp de la niște artificii, fie el acoperit cu burete fonoizolant, artificiile fiind la o distanță destul de mare de acel stâlp?
Simplu. Daca buretele de pe tavan a fost dat in prealabil cu substanta inflamabila. Si atunci caldura de artific a intrat in interctiune cu molecule de solvent din peretii buretului, fapt ce a dus la agitatie termica energica si la flacara.
Orice solvent are un parametru important numit punct de autoprindere.
(adica la ce temperatura in aer liber se autoaprinde solventul).

Last edited by Copacel; 03.11.2015 at 11:30:50.
  #245  
Vechi 03.11.2015, 11:39:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când am pus întrebarea am luat în calcul și această posibilitate deși, nu este sigur dacă au dat sau nu pe burete cu o substanță inflamabilă. Sincer, dacă aș avea posibilitate aș experimenta să văd dacă este posbilă varianta expusă de tine, bineînțeles, cu o sală goală. :)

Last edited by ovidiu b.; 03.11.2015 at 12:10:59.
  #246  
Vechi 03.11.2015, 11:51:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când am pus întrebarea am luat în calcul și această posibilitate deși, nu este sigur dacă au dat sau nu pe burete cu o substanță inflamabilă. Sincer, dacă aș avea posibilitate aș experimenta să văd dacă este posbilă varianta expusă de tine, bineînțeles, cu o sală goală. :)
.
Eu nu ti-as recomanda acest lucru.Atunci cand arzi un burete fono-absorbant este posibil(in functie de modul de
fabricare al acestui tip de burete) sa produca substante toxice care in plamanii tai sa formeze cianuri.Si te curetzi
repede,adica mori otravit.

Uite cum arde un burete fono-absorbant nou(adica nu a fost curatat de funingene cu un solvent):
http://stirileprotv.ro/stiri/incendi...e-aprinde.html

Last edited by Copacel; 03.11.2015 at 11:57:37.
  #247  
Vechi 03.11.2015, 11:54:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bai voi nu sunteti normali. Un incendiu se produce foarte usor. Eu am vazut cum de la o scanteie s-a aprins fata de masa care era facuta din panza normala, nu era asa de inflamabila ca buretele. Atata trebuie - o scanteie. Nu le mai dati crezare tuturor.
Cred ca-i plin de securisti pe facebook. Unii intreaba unde-i patriarhul, altii se dau crestini si raspandesc ideea cu satanistii iar altii baga la greu prostii din astea cu mana criminala, trupuri ascunse, sau mai stiu eu ce. Din pacate si unii oameni ai bisericii le-au dat apa la moara in aceste zile prin lucrurile pe care le-au scris. Nu vorbesc despre mistici gen copacel, vorbim despre nume cunoscute in spatiul public. Din pacate le-au facut jocul acelora care vor sa puna in genunchi Biserica Ortodoxa. Se pare ca serpii sunt totusi mai isteti decat cei care ar trebui sa fie isteti precum serpii si blanzi precum porumbeii.
  #248  
Vechi 03.11.2015, 11:58:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ținând cont de ideea cu care amândoi suntem de acord, varinta asta cam pică. Sincer, cum poți posta asemenea mizerii? NU Dumnezeu pedesește (El fiind iubire), ci păcatele noastre sunt cauza. Necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre
  #249  
Vechi 03.11.2015, 11:58:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce articol bun :

http://www.contributors.ro/societate...mila%E2%80%9D/

"Oamenii care mergeau în Colectiv erau altfel, pe unii dintre ei îi cunosc personal, pe mulți alții care ar fi putut fi acolo, de asemenea. Pe unii i-am avut studenți, pe alții, prieteni. Unul dintre cei răniți m-a ajutat cu mulți ani în urmă să-mi fac coperta primei cărți. Oamenii ăștia care se aflau în clubul Colectiv nu erau publicul de la Antena 3, dar, din păcate, ei nu se mai pot apăra acum de generozitatea vomitivă a unor Gâdea, Dan Negru și restul. Oamenii care sînt acum în spital nu cred că au trebuință de pielea doamnei de 79 de ani care zice că e bătrînă și nu mai are nevoie de ea. Pot să înțeleg că doamna de 79 de ani crede că face un lucru bun, dar e manipulată în cel mai pervers mod cu putință, așa cum e manipulată și copila de 12 ani care-și donează alocația. Și parcă nimeni nu-și dă seama. Și totul e de un grotesc exploziv, care trebuie cumva oprit, ca să nu dea pe dinafară în cine știe ce altă tragedie."

Asta-i problema. Ca dracul s-a urcat pe corpurile alea arse si joaca tontoroiul si toata lumea il aplauda.
  #250  
Vechi 03.11.2015, 12:02:35
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
. Nu vorbesc despre mistici gen copacel, vorbim despre nume cunoscute in spatiul publici
Nu-s mistic.Pur si simplu sunt doua cai in acest incident:
calea mistica( au fost jertifiti de catre satanisti)
calea rationala( din cauza coruptiei si faptul ca nu s-au respectat normele PCI)

Acum, e foarte greu pt orice persoana sa ignore calea mistica.
Adica am o trupa rock a carei melodie reprezentativa este "the way we die"
iar textul melodiei se refera la numai la foc si moarte si apoi aia de acolo
mor exact cum au cantat in melodie.Deci hai sa fim seriosi.Exista o legatura.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare