Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 29.09.2011, 20:03:49
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

bin000:

M-am lamurit, in afara de insulte si ironii chiar nu esti in stare sa aduci nici o dovada in favoarea a ceea ce sustii.
In lipsa oricarei dovezi, vorbaria despre "credinta" nu este decat retorica sterila.
Mai incearca, inca n-ai adus absolut nici un argument in favoarea existentei lui Dumnezeu, bineinteles, in afara de afirmatia ca tu asa crezi.
De curiozitate, tu de ce crezi? Ai un motiv anume, ai studiat temeinic toate religiile si ai ales crestinismul in cunostinta de cauza sau pur si simplu s-a intamplat sa fii educat in spirit religios?
  #392  
Vechi 29.09.2011, 20:06:04
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
acest "personaj imaginar" nu avea cum sa ceara acele crime.
Bun ,deci ne-am inteles :Dumnezeu nu e tiran si criminal.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poporul evreu avea nevoie de el pentru a-si justifica crimele, violurile, etc.
E o ipoteza interesanta . Ai ceva dovezi stiintifice in sprijinul ei... in afara de faptul ca esti ateu ?
  #393  
Vechi 29.09.2011, 20:08:00
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Bun ,deci ne-am inteles :Dumnezeu nu e tiran si criminal.
Personajul fictiv din biblie pe care-l numim conventional "Dumnezeu" este prezentat acolo exact ca fiind tiran si criminal.
  #394  
Vechi 29.09.2011, 20:17:32
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Personajul fictiv din biblie pe care-l numim conventional "Dumnezeu" este prezentat acolo exact ca fiind tiran si criminal.
Eu credeam ca e prezentat in Biblie ca fiind Etern,Atotputernic,Atot-Stiutor,Atot-Drept,Atot-Prezent,Atot-Iubitor,Atot-Sfant,Neschimbator. Eu cred ca tu ai citit o alta Biblie.
  #395  
Vechi 29.09.2011, 20:17:44
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,flaviusm

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Personajul fictiv din biblie pe care-l numim conventional "Dumnezeu" este prezentat acolo exact ca fiind tiran si criminal.
iar oamenii sunt puri 100%
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #396  
Vechi 29.09.2011, 20:24:49
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Eu credeam ca e prezentat in Biblie ca fiind Etern,Atotputernic,Atot-Stiutor,Atot-Drept,Atot-Prezent,Atot-Iubitor,Atot-Sfant,Neschimbator. Eu cred ca tu ai citit o alta Biblie.
Faptele care ii sunt atribuite in biblie il arata ca fiind un personaj tiranic si criminal. Cine a provocat potopul care a exterminat aproape intreaga viata de pe pamant?
  #397  
Vechi 29.09.2011, 20:31:00
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,flaviusm

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Faptele care ii sunt atribuite in biblie il arata ca fiind un personaj tiranic si criminal. Cine a provocat potopul care a exterminat aproape intreaga viata de pe pamant?
oamenii, prin comportamentul lor.
apropo,si io pot carcoti continuu.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #398  
Vechi 29.09.2011, 20:36:29
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
oamenii, prin comportamentul lor.
apropo,si io pot carcoti continuu.
Deci absolut toti oamenii (in afara de Noe si ai sai) erau atat de ticalosi ca meritau cu totii sa moara.
Ce crime atat de ingrozitoare comisesera ei?
Si pe langa asta, animalele omorate in respectivul cataclism ce vina aveau? Si ele erau "pacatoase"?
  #399  
Vechi 29.09.2011, 20:41:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

FlaviusM: De ce va deranjeaza atat de mult credinta altora in Dumnezeu? Ce doriti d-voastra de la noi, de ce ati intrat pe acest site? Dmv. vedeti un Dumnezeu "tiranic si criminal", noi il vedem drept si ferm. Stati linistit, asa l-au vazut si altii, ca dmv., caci de aceea exista Marcionism. Pentru mine este evident ca nu intelegeti Evanghelia, alegeti niste intamplari trunchiate si ni le aruncati in fata, "cartiti continuu", vorba Codanei, in ce scop , numai dmv. stiti. Noi nu vrem sa va convingem de nimic pe dmv., insa vad ca dmv. insistati sa ne "deschideti ochii", insultandu-ne inteligenta.

Last edited by ioanna; 29.09.2011 at 20:49:44.
  #400  
Vechi 29.09.2011, 20:56:14
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Faptele care ii sunt atribuite in biblie il arata ca fiind un personaj tiranic si criminal. Cine a provocat potopul care a exterminat viata pe pamant?
Cine te-a pacalit ca a exterminat viata ? Dumnezeu doar a taiat cangrena care putrezea si a lasat ce mai era sanatos. Ai dovezi ca nu e asa?

Problema ta impotriva lui Dumnezeu e de natura emotionala nu logica. .Justifica-mi logic ca raul din lume e incompatibil cu un Dumnezeu Atot-Bun. Am spus justificare logica, nu emotionala ca cea emotionala nu e justificare.

Si ca sa-ti raspund la intrebarea ta , am crescut intr-o familie ortodoxa ,pe la 19 ani am abandonat-o si am cautat prin alte parti adevarul, prin religiile asiatice hinduism,yoga .Dupa cativa ani m-am lamurit si cu alea. Am mai "copilarit" o vreme ca ateist si cautarea s-a oprit ...de unde am plecat. Lipsa adevarului o simti cand esti departe de el si daca ai gustat o data din el esti ranit pe viata. Acum pot sa spun cu siguranta ca ortodoxia este Adevarul si are toate raspunsurile pe care le-am cautat . Am avut hopuri ,caderi,ridicari dar stiu ca asta e calea.

Iar dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu sunt multe:din stiinta faptul ca universul are un inceput(asa cum scriu si analfabetii in Geneza,ca Adam si Eva au fost dovediti stiintific ,toti oamenii existenti la ora actuala pe pamant se trag doar din 2 persoane ,astea-s probe de laborator , etc.evolutionistii i-au despartit cu cateva mii de ani ca sa nu bata la ochi si sa se excluda ca ar fi vorba de Adam si Eva din Biblie O alta dovada in sprijinul lui Dumnezeu e argumentul ontologic ,adica tu cand judeci ceva ai scrisa pe tabla inimii o valoare de referinta obiectiva ,cum AR TREBUI sa fie o fapta ,o situatie la nivel moral.Tu cand zici ca Dumnezeu e imoral tu indirect postulezi existenta lui Dumnezeu care ti-a dat acea tabla de valori morale dar faci eroarea sa crezi ca ai Atot-stiinta de a analiza toate faptele si gandurile si consecintele faptelor tuturor oamenilor din trecut ,prezent si viitor ca sa poti delibera ca Dumnezeu a gresit.E cu neputinta asa ceva.
O alta dovada e consistenta logica a ortodoxiei ,aveam multe intrebari ,la care mi-a raspuns LOGIC.
Ar mai fi si alte dovezi personale ,dar nu pot sa le spun.
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45