Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 01.10.2011, 15:17:48
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,dumitru73

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de cand sunt pe acest forum nu mi s-a prezentat nici o dovada care sa stea in picioare pana la capat.
pana la urma se apeleaza tot la credinta.
da dom giudecator,procororii si avocatii sunt in conced sau d-voastra nu tineti cont de probe.
cred in dumnezeu=credinta
cred in stiinta oamenilor=credinta
cu alte cuvinte,a crede in ceva inseamna credinta.poti spune ca stiinta a adus probe palpabile in toate teoriile ce le expune?cred ca stii ca exista si o teorie a autoritatii?ca daca spune autoritatea un lucru,asa e.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #432  
Vechi 01.10.2011, 15:40:31
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
cred in dumnezeu=credinta
cred in stiinta oamenilor=credinta
Cele doua enunturi folosesc sensuri diferite ale verbului "a crede". Uita-te in DEX si o sa intelegi ca nu este deloc acelasi lucru.
In orice caz, indiferent de schimbarile si corectarile care au loc in diversele domenii ale stiintei, ea a dovedit ca functioneaza si da rezultate. Calculatorul la care scrii acuzand stiinta este o dovada in acest sens.
In privinta lui Dumnezeu, existenta lui nu a fost dovedita.
  #433  
Vechi 01.10.2011, 15:55:00
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,flaviusm

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Cele doua enunturi folosesc sensuri diferite ale verbului "a crede". Uita-te in DEX si o sa intelegi ca nu este deloc acelasi lucru.
In orice caz, indiferent de schimbarile si corectarile care au loc in diversele domenii ale stiintei, ea a dovedit ca functioneaza si da rezultate. Calculatorul la care scrii acuzand stiinta este o dovada in acest sens.
In privinta lui Dumnezeu, existenta lui nu a fost dovedita.
flavius,intelege te rog,daca doresti,urmatoarele:cred ca exista un creator si nu contest stiinta omului atat cat exista.
intr-o discutie face-to-face(of bre,vezi ce english man sunt!!!)altfel curg opiniile pe cand la modul scris, posibilitatea de interpretare este...interpretabila
in dex,cuvantul crez, are mai multe explicatii,nu am gresit ceea ce am scris.
daca io sunt nebun,stiinta omeneasca sa dovedeasca ca nu exista dumnezeu, implicand probe irefutabile.
ii nebun codana,sireacul,lasa-l in zama lui,ce se crede buricul pamantului sa-i dam lui probe,vrea sa creada bine, daca nu, pe rug cu el nemernicul.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7

Last edited by codana; 01.10.2011 at 16:13:32.
  #434  
Vechi 01.10.2011, 17:03:25
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ca musca-n lapte

FlaviusM, mai rafinează-ți modul de exprimare, că nu ai ieșit ieri din grotă.

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
in dex,cuvantul crez, are mai multe explicatii,nu am gresit ceea ce am scris.
Când un cuvânt are mai multe sensuri, te uiți la context. Prin urmare, da, este greșit ce ai spus. Ateii cred doar în ceea ce pot vedea cu ochii, pipăi cu mâna, eventual verifica într-un laborator. Atunci când pot face asta, atunci cred. Nu e același lucru.

Te înțeleg că ești iritat când vine un ateu pe forum și vrea să pună condiții credinței tale; dar ăștia-s oamenii... Eu aș spune că e amuzant, dar e mai mult trist.

On topic: what topic?
  #435  
Vechi 01.10.2011, 17:07:20
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
flavius,intelege te rog,daca doresti,urmatoarele:cred ca exista un creator si nu contest stiinta omului atat cat exista.
intr-o discutie face-to-face(of bre,vezi ce english man sunt!!!)altfel curg opiniile pe cand la modul scris, posibilitatea de interpretare este...interpretabila
in dex,cuvantul crez, are mai multe explicatii,nu am gresit ceea ce am scris.
daca io sunt nebun,stiinta omeneasca sa dovedeasca ca nu exista dumnezeu, implicand probe irefutabile.
ii nebun codana,sireacul,lasa-l in zama lui,ce se crede buricul pamantului sa-i dam lui probe,vrea sa creada bine, daca nu, pe rug cu el nemernicul.
Tu nu spui ca existenta lui Dumnezeu este pur si simplu parerea ta personala, ceva ce iti face tie placere sa crezi. Tu pretinzi ca existenta lui Dumnezeu si tot ceea ce decurge de aici este un adevar. In aceasta situatie, tu trebuie sa dovedesti adevarul afirmatiei tale, nu invers. Daca punem problema ca tine, poti tu sa-mi dovedesti ca nu exista Zeus, Zamolxes, Thor sau Baal? De ce nu crezi si in ei?
  #436  
Vechi 01.10.2011, 17:09:05
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
FlaviusM, mai rafinează-ți modul de exprimare, că nu ai ieșit ieri din grotă.
Fara suparare, dar de ce crezi ca nu ma exprim corespunzator?
  #437  
Vechi 01.10.2011, 17:23:49
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Fara suparare, dar de ce crezi ca nu ma exprim corespunzator?
Nu știu, poate am avut impresia asta când ai luat în batjocură religia unor oameni.
  #438  
Vechi 01.10.2011, 17:28:30
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Nu știu, poate am avut impresia asta când ai luat în batjocură religia unor oameni.
Eu am avut impresia ca am discutat cat mai civilizat, fara sa jignesc pe nimeni. In ce fel si unde am batjocorit religia unor oameni? Am pus doar niste intrebari legate de ea.
  #439  
Vechi 01.10.2011, 17:43:42
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Eu am avut impresia ca am discutat cat mai civilizat, fara sa jignesc pe nimeni. In ce fel si unde am batjocorit religia unor oameni? Am pus doar niste intrebari legate de ea.
Nu am citit tot thread-ul, dar postarea 422 mi-a dat impresia asta. Dacă o mai citești odată, sigur îți dai seama și de ce.

Întrebări poți pune câte vrei...
  #440  
Vechi 01.10.2011, 19:17:47
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Daca punem problema ca tine, poti tu sa-mi dovedesti ca nu exista Zeus, Zamolxes, Thor sau Baal? De ce nu crezi si in ei?
Iisus Hristos e dovedit persoana istorica si s-a născut în jurul anului 4 î.Hr. (sic!) în Betleemul din Iudeea și a murit în jurul anului 30 Ierusalim .Dovezile sunt resursele biblice si extrabiblice.

5300 de manuscrise DOAR in limba greaca ale Noului Testament.
10.000 de exemplare ale versiunii Latina Vulgata
9.300 ale altor diverse versiuni
Deci dispunem astazi de mai mult de 24000 de copii manuscrise ale diferitelor portiuni ale Noului Testament.
Nici un alt document al antichitatii nu se apropie macar de un asemenea grad de atestare. Iliada de Homer se afla pe locul al doilea, cu numai 643 de manuscrise existente. Primul text complet care s-a pastrat din opera lui Homer dateaza abia din sec. XIII.

Numai manuscrisele gresesti ale Noului Testament:
http://www.bibletranslation.ws/manu.html

Resurse extrabiblice
Flavius Iosefus este unul dintre cei mai renumiți istorici evrei.
Iulius Africanus îl citează pe istoricul Tallus într-o discuție legată de întunericul care a urmat crucificării lui Hristos (Scrierile Extant, 18).
Tacitus, scriitor roman din primul secol
Plinius cel Tânăr, în Scrisorile 10:96
Talmudul babilonian (Sanhedrinul 43a)
Lucian din Samosata un scriitor grec , care se referea batjocoritor la adresa lui Hristos și a creștinilor dar a lasat dovada ca Hristos e persoana istorica

Acuma prezinta-ne resursele care ii atesta pe Zeus ,Thor,Zamolxe ca fiind persoane reale in carne si oase , data nasterii lor pamantesti ,faptele lor ,ce invataturi au lasat daca a declarat careva din cei de mai sus ca e Dumnezeu .

Eu am adus dovezi in sprijinul lui Hristos tu aduci dovezi in sprijinul lui Zeus,Thor, si Zamolxe sa vedem daca putem sa-i incadram in aceeasi categorie pe toti . Dar nu aduci dovezi din Basmele populare ci din invataturile lor lasate preotilor lor .Ce explicatii cosmologice au religiile lui Zeus ,Thor si Zamolxe referitor la aparitia universului ,ce moralitate promovau ,chestii d'astea banale. Nu ,nu cauta la Dawkins ca nici el nu stie.
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45