Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.10.2010, 23:17:27
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Orice preot poate spovedi un alt preot la fel cum un ierarh are ca duhovnic un simplu ieromonah asa si preotul isi are duhovnicul lui.Treaba cu nu e treaba oii e cam aiurea da trecem cu vederea.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.10.2010, 17:10:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Exista preoti care fac spovedanii on-line? Se poate asa ceva?
Colegii de forum ti-au raspuns deja,insa ce doream sa adaug este faptul ca sunt preoti care sunt dispusi sa te asculte intr-o anumita problema care ar fi foarte presanta pentru tine si sa iti dea un sfat fie telefonic,fie online.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.10.2010, 19:33:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Colegii de forum ti-au raspuns deja,insa ce doream sa adaug este faptul ca sunt preoti care sunt dispusi sa te asculte intr-o anumita problema care ar fi foarte presanta pentru tine si sa iti dea un sfat fie telefonic,fie online.
De fapt asta dorisem sa intreb, nu prea faceam distinctia intre a te spovedi si a-ti spune oful [ ]. Pentru mine nu e oricum o diferenta prea mare. Insa am constatat ca e asa cum spui si e o mare binecuvantare sa existe asemenea preoti, care sa "asculte" oamenii si pe internet. Desigur, sa fie dintre cei cu har [nu-mi ziceti ca toti au har, ca am si eu ochi sa vad] si care se pricep sa dea un sfat bun. Si stiu vreo doua exemple de asemenea preoti binecuvantati care mai scriu si pe net.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.10.2010, 21:01:39
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De fapt asta dorisem sa intreb, nu prea faceam distinctia intre a te spovedi si a-ti spune oful [ ]. Pentru mine nu e oricum o diferenta prea mare. Insa am constatat ca e asa cum spui si e o mare binecuvantare sa existe asemenea preoti, care sa "asculte" oamenii si pe internet. Desigur, sa fie dintre cei cu har [nu-mi ziceti ca toti au har, ca am si eu ochi sa vad] si care se pricep sa dea un sfat bun. Si stiu vreo doua exemple de asemenea preoti binecuvantati care mai scriu si pe net.
Toți preoții hirotoniți canoni au har. Nu există preoți fără har. În ceea ce privește harurile personale ale fiecăruia asta este altceva pentru că fiecare are mai mulți sau mai puțini talanți. Însă în virtutea hirotoniei toți preoții au har, toți au putere de la Dumnezeu de a ierta păcate, de a lega și de a dezlega, bineînțeles în cazul acelor credincioși care se pocăiesc sincer și se întorc pe calea cea dreaptă cu hotărâre.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.10.2010, 21:05:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Religiile apostolice deosebesc spovada, care este Sacrament (Taină) de convorbirea pe teme sufletești cu un preot. Diferența (pentru noi) este ca de la Cer la pământ. Ceea ce nu înseamnă că a vorbi cu un preot (sau cu un laic cu experiență și avansat în suișul spiritual) este ceva insignifiant, numai că cele două lucruri nu sunt interșanjabile.

Evident, spovada pe Internet sau la telefon nu este posibilă, din exact aceleași motive pentru care botezul sau căsătoria sau hirotonia pe Internet sau telefonic nu este posibilă. Pe de altă parte, mulți preoți am văzut că sunt rezervați în a da sfaturi pe Internet. Cred că fac bine. Eu am experiență în a da sfaturi medicale pe Internet și știu că este foarte greu, ba de multe ori imposibil, să dai un sfat avizat și folositor astfel. Poate că noile posibilități cu cameră video vor lărgi aria sfaturilor care pot fi date. În prezent, în marea majoritate a cazurilor, sfaturile mele pe Internet se rezumă la ce fel de medic trebuie să meragă cineva, ceea ce nu este propriu-zis un sfat medical. În rezumat, consultația pe net nu este propiu-zis consultație, ci orientare. Nici un medic serios nu prescrie un tratament în urma unei "consultații" pe net, afară de cazuri absolut evidente (excepții).

Tot așa pesemne că stau lucrurile în ceea ce îi privește pe preoți. Ei ne pot spune pe Internet așa: "în acest caz, trebuie să vă spovediți". Sau: "în acest caz, trebuie să căutați un canonist" ori "aveți nevoie de o dispensă". Desigur, în multe cazuri asemenea sfaturi care îi orientează pe oameni sunt esențiale, important e să nu considere că rezolvarea problemei s-a terminat, ci să urmeze drumul indicat, care abia de acum începe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.10.2010 at 21:08:24.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.01.2012, 18:48:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 88hharalambos Vezi mesajul
preotii nu se spovedesc inainte de fiecare impartasire/liturghie(in general vorbesc) ,regula este valabila si pt mireni daca au o viata duhovniceasca pe masura cerintelor poruncilor evanghelice si bisericesti si daca duhovnicul lor accepta acest lucru si daca au voie sa se impartaseasca mai des.
Asta e o maaaaaaaare prostie. Pentru mireni este obligatoriu ca inainte de fiecare Impartasire sa se spovedeasca. Nu exista astfel de dezlegari de la preot. Daca omul se impartaseste in zile consecutive si tot trebuie sa se spovedeasca.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Recomandare de la preot CristianB Resurse ortodoxe on-line 28 26.06.2008 23:57:08
Criticat de preot cozia Preotul 26 23.03.2008 23:10:44
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25