Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2011, 19:02:20
viile dejului viile dejului is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2010
Mesaje: 2
Exclamation Pricesne

Radu este numele meu. Eu sunt cantaret de pricesne ortodoxe si nu stiu ce carte ai vazut tu care seamana a pricesne pocaiesti...sunt multe pricesne care le canta si neoprotestantii si sunt exact ca la biserica ortodoxa. Mai jos linkul cu o priceasna cantata de mine
http://www.youtube.com/watch?v=ge_IcJc2GCQ
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2011, 19:00:21
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Foarte frumoasa!

Este cu adevarat frumoasa piesa dvs. Linia melodica, cel putin, imi place enorm, iar piesa in ansamblu, este asa de ardeleneasca...imi aduce aminte de copilarie... Va multumesc, maestre!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2011, 21:14:52
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Toate bune si frumoase pina la fragmentul cu: "Dar va ajunge vremea cand ma veti cauta, dar eu fara de mila, nu va voi asculta"... Asta nu mai corespunde crediintei ortodoxe. Aici a deviat de la crediinta. Nici nu am mai ascultat dupa acest fragment care nu prea are treaba cu crediinta. Poate ca e bine ca autorul sa se consulte cu un preot, ca nu orice cantec este o priceasna. Daca este o invatatura gresita, tot cantecul nu e bun.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 27.09.2011 at 21:17:32.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2011, 21:30:57
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Sper sa nu se inteleaga ca nu mi-ar placea pricesnele. Ele sint izvorate din evlavia populara, dar trebuie sa fie in acord cu dreapta-crediinta.

O priceasna care-mi place foarte mult pt ca mi se pare foarte adevarata:

http://www.youtube.com/watch?v=6k-p2...eature=related
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.10.2011, 17:51:48
viile dejului viile dejului is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2010
Mesaje: 2
Implicit Domnului sa ne rugam, Domnului sa-i cantam

Prietene drag, vreau sa-ti raspund la nedumerirea ta despre textul acestei pricesne.
Acest text l-am luat litera cu litera din cartea ortodoxa de pricesne*Domnului sa ne rugam Domnului sa-i cantam, care o are fiecare cantaret ortodox din strana bisericilor ortodoxe.Te rog sa argumentezi de ce nu este ortodox. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.10.2011, 21:51:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Preamilostiva Maica, priceasna foarte frumoasa, cantata de un barbat, bucovinean de data asta:

http://www.youtube.com/watch?v=MtkeW..._order&list=UL
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 03.10.2011 at 22:04:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.10.2011, 15:18:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Toate bune si frumoase pina la fragmentul cu: "Dar va ajunge vremea cand ma veti cauta, dar eu fara de mila, nu va voi asculta"... Asta nu mai corespunde crediintei ortodoxe. Aici a deviat de la crediinta. Nici nu am mai ascultat dupa acest fragment care nu prea are treaba cu crediinta. Poate ca e bine ca autorul sa se consulte cu un preot, ca nu orice cantec este o priceasna. Daca este o invatatura gresita, tot cantecul nu e bun.
eu zic ca toate bune si frumoase pana..la titlu.Hristos va cheamna jalnic?
Iertare, dar nu asta e imaginea Dumnezeului meu.Hristos nu e jalnic si nu cheama jalnic(in sensul ca se milogeste de noi, inspirand mila).Chiar daca sta la usa si bate, nu se tanguie sa intre inauntru.
Sunt multe pricesne foarte frumoase, dar unele lacrimogene. jalnice, straine de duhul ortodox.
asta indiferent cate binecuvantari ar avea cartea:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2011, 22:39:41
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Eu ma gandeam la faptul ca atunci cand omul simte chemarea spre Hristos si isi constientizeaza pacatele/starea de patima in care se afla, isi da seama de starea jalnica in care se afla si ca prin fiecare pacat raneste dragostea Lui Dumnezeu.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.10.2011, 22:27:47
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Question

Mie..nu prea imi plac pricesnele,e dreptul meu.Avem o muzica bizantina asa de frumoasa.Prin ce se deosebesc pricesnele ortodoxe de cele catolice..ca parca suna la fel.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.08.2012, 09:16:34
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Am descarcat de curand cartea cu pricesne a parintelui Pomohaci si citind versurile, multe suna a cantari pocaiesti. Daca vreti sa vedeti, intrati pe site-ul lamosuni.ro si o gasiti acolo.
Subscriu observatiei tale,sotia mea cumparand si ea CD-ul acela,am constata si eu acest lucru.Ma mira de unde aceasta influienta intrucat,din cate am fost informat,Pomohaci a fost preot?crestin-ortodox!
Ce usor putem fi deturnati!
Doamne,pazeste sufletele noastre!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pricesne si cantece religioase - Mariuca Verdes carmina Spiritualitatea ortodoxa 3 15.04.2012 21:40:25
Pricesne Rodica52 Generalitati 0 04.09.2010 18:14:08