Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.10.2014, 20:25:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Știinta si logica pot fi testate știintific?
Bineinteles.
  #102  
Vechi 14.10.2014, 20:34:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Vorbesti serios ? Esti sigur ca dovezile testate stiintific si argumentele logice sunt suficiente ?
Aceasta abordare simpista dovedeste nu doar superficialitatea si lipsa de raportare la realitate ci si increderea oarba intr-un sistem care de-a lungul timpului si-a recunoscut greselile permanent. Sa fim seriosi ... nici macar voi - ateii militanti de pe acest forum - nu prea intelegeti cu ce se ocupa logica si cu atat mai putin formulati argumente logice.
Iar despre stiinta, o laudati mereu dar stiinta nu prea are legatura cu voi ...
Cu ce se ocupă logica?
Religia are legătura cu tine?
  #103  
Vechi 14.10.2014, 20:37:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In religia ta nu exista dovezi, in a noastra exista nu doar cateva, mii. Cum simteau oamenii ca e vant? Nu vedeau vantul simteau efectele sale. In crestinism acestea sunt minunile. Daca ai internet, poti citit despre Lumina de la Iersualim (sau vedea), despre intoarcerea Raului Iordan de Boboteaza, etc. In celelalte religii si culte nu sunt minuni (divine, ca sunt si in eligiile pagane unele minuni date de ingerii cazuti), de aceea nu ai auzit de asta.
Despre exemplele tale am mai vorbit aici.
Sunt doar niște povești. Drăguțe, dar povești.
Iar metafora cu vântu ... pe bune?
  #104  
Vechi 14.10.2014, 21:31:01
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cu ce se ocupă logica?
Daca ma intrebi pe mine probabil ca nici tu nu stii, sau stii si ma testezi ? Nu esti tu aparatorul logicii care sta la baza stiintei ? Nu ar fi mai bine sa ne expui viziunea ta proprie despre logica, ce vrea ea, cu ce se mananca, la ce foloseste si cui ?

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Religia are legătura cu tine?
Care "religie": atee sau agnostica ? Eu am auzit ca singura religie este cea ortodoxa, restul sunt altceva ...
Din pacate pentru tine mai Dumitru, ai pus gresit intrebarea as putea spune ca chiar ilogic.

O intrebare logica ar fi: stiinta are legatura cu tine?

Last edited by AlbertX; 14.10.2014 at 21:38:39.
  #105  
Vechi 15.10.2014, 10:48:09
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Bineinteles.
De exemplu...?
  #106  
Vechi 15.10.2014, 10:59:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[...] In celelalte religii si culte nu sunt minuni (divine, ca sunt si in eligiile pagane unele minuni date de ingerii cazuti),[...]
Nu inteleg cum poti fi asa sigur ca nu sta invers treaba; nu ineleg de ce excluzi minunile date de ingerii cazuti in ortodoxie... cum anume sti tu care minuni sunt de la Dumnezeu si care de de ingerii cazut? Cum imi poti tu arata de ce minunile din religia x sunt dela ingeri cazuti, si cele ale ortodoxiei nu sunt de la ingerii cazuti..

Mie mi se pare ca o dai in lucruri de care habar nu ai, nici tu, nici alti oameni, pentru ca nu ai cum sa sti. Minunile-s minuni. Punct. N-o sa sti cu certitudine e unde vin. Exact asa cum faceti si cu bioenergeticienii, care, habar nu au ce se intampla cu ei, dar atata stiu, ca ii ajuta pe altii; sau cu clarvazatorii. Astea toate-s vrajitorii in viziunea ortodoxa. Dar daca nu sunt?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #107  
Vechi 15.10.2014, 12:23:47
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu inteleg cum poti fi asa sigur ca nu sta invers treaba; nu inteleg de ce excluzi minunile date de ingerii cazuti in ortodoxie... cum anume sti tu care minuni sunt de la Dumnezeu si care de de ingerii cazut?
Corinusha, nu ai observat ca majoritatea comentariilor tale incep cu: nu inteleg ?
De atat de mult timp pe acest forum crestin ortodox si sa "nu intelegi" atat de multe lucruri ... pacat.
Aproape ca m-ai convins ca nici macar nu te preocupa sa intelegi ceva, rolul tau este cu totul altul, mult mai subtil.
La multi ani Corinushaaa !

Last edited by AlbertX; 15.10.2014 at 12:27:42.
  #108  
Vechi 15.10.2014, 13:05:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Corinusha, nu ai observat ca majoritatea comentariilor tale incep cu: nu inteleg ?
De atat de mult timp pe acest forum crestin ortodox si sa "nu intelegi" atat de multe lucruri ... pacat.
Aproape ca m-ai convins ca nici macar nu te preocupa sa intelegi ceva, rolul tau este cu totul altul, mult mai subtil.
La multi ani Corinushaaa !
Exagerezi foarte mult, ar fi ceva extraordinar daca s-ar rezuma doar la asta. Acesta e doar primul pasaj, intotdeauna face asa. In pasajul urmator arata ca, desi nu intelege nimic, stie tot si noi nu stim nimic. Uite, continua cu "o dai in lucruri de care habar nu ai, nici tu, nici alti oameni", deci nu stim nimic. Apoi ne spune ea cum este, ne da o lectie, pentru ca ea stie: "Minunile-s minuni. Punct. N-o sa sti cu certitudine e unde vin." Nu spune eu cred, ma gandesc, etc. Stie exact care e adevarul, fara vreo indoiala. Pana acum i-am scris vreo trei mesaje in care ii atrageam atentia sa nu mai scrie ca si cum ar stii tot desi nu intelege nimic si nu are cunostinte. Apoi am vazut ca scriu degeaba si tot asa face tot timpul. Ea si abaaa stiu tot, fara sa aiba cunostinte si sa lase lenea deoparte sa se informeze. Si apoi vin sa-si expuna cunostintele aici, de parca noi suntem obligati sa ascultam orice prostie cu care se trezeste cineva dimineata ca a visat-o noaptea.

Last edited by catalin2; 15.10.2014 at 13:08:21.
  #109  
Vechi 15.10.2014, 13:08:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Normal ca te bagi asa ca flori de mar cand nu-ti convine ceva. Dar...nu mi-ai raspuns nici tu, ca tare destept vad ca esti.
Ai ceva impotrva ca nu inteleg? Ete ca-s io mai proasta ca tine, si nu inteleg, te deranjeaza? Sau te deranjeaza ca pun intrebari incomode?! Care din astea o fi?

Cum vrei sa inteleg ceva ce nu se poate intelege? Adica vrei sa cred asa ca "hai ca zis nustiucine" ca DOAR minunile ortodoxe sunt adevarate. Tu nu verzi ca n-are nici un sens? Adica tu, si altii, aveti impresia ca ortodoxia asta ce se practica acum e chiar cum trebuie? Ca toate minunile sunt adevarate, si cele ale catolicilor sau a altor culte sau ce-or mai fi, nu-s adevarate ca-s de la diavol... Nah, deonstreaza-mi tu asta, daca poti. Nu, n-ai sa poti. O sa imi poti da citate din carti si din parerile altora, dar n-o sa poti demonstra absolut nimic cu asta; la fel cum nu poti demonstra ca bioenergia si altele de genul, pe care nu le intelegem, ar fi de la diavol. Daca-s de la Dumnezeu, atunci n-ai facut o gafa cat tine de mare?

ps: ultima parte a postarii e la modul general, nu vorbesc in special despre Albert, ci espre toti cei care cred ca "superputerile" vin e la diavol.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #110  
Vechi 15.10.2014, 13:12:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exagerezi foarte mult, ar fi ceva extraordinar daca s-ar rezuma doar la asta. Acesta e doar primul pasaj, intotdeauna face asa. In pasajul urmator arata ca, desi nu intelege nimic, stie tot si noi nu stim nimic. Uite, continua cu "o dai in lucruri de care habar nu ai, nici tu, nici alti oameni", deci nu stim nimic. Apoi ne spune ea cum este, ne da o lectie, pentru ca ea stie: "Minunile-s minuni. Punct. N-o sa sti cu certitudine e unde vin." Nu spune eu cred, ma gandesc, etc. Stie exact care e adevarul, fara vreo indoiala. Pana acum i-am scris vreo trei mesaje in care ii atrageam atentia sa nu mai scrie ca si cum ar stii tot desi nu intelege nimic si nu are cunostinte. Apoi am vazut ca scriu degeaba si tot asa face tot timpul. Ea si abaaa stiu tot, fara sa aiba cunostinte si sa lase lenea deoparte sa se informeze. Si apoi vin sa-si expuna cunostintele aici, de parca noi suntem obligati sa ascultam orice prostie cu care se trezeste cineva dimineata ca a visat-o noaptea.

Da, catalin, asa fac tot timpul. Pentru ca nici tu nu inteegi, nu 100%. Ca crezi, asta e altceva, dar garantez ca nu intelegi si nu sti nici tu, nici eu, nici NIMENI cu certitudine ca e asa sau altfel. Vrei sa zici ca n-am dreptate? Minunea e ceva imposibil care totusi, a fost posibil. Stim noi ca sunt de la Dumnezeu au de la diavol? NU, nu stim. Nici tu, nici eu, de fapt, nici un om in viata nu stie; n-are cum...dar e o moda ca fiecare sa zica ca minunile din religia lui sunt adevarate, restul sunt de la diavoli/zeii diabolici etc.

Ah, poti sa treci frumos peste postarile mele, nu esti obligat sa citesti e am scris. E simplu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 15.10.2014 at 13:16:07.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare