Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2010, 10:32:16
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit Ce fel de religie sa imi doresc?

Citat:
În prealabil postat de Carmen Lemonnier Vezi mesajul
oare de ce ar fi asa de important cine de la cine purcede, oricum numai supozitii se pot emite. atata timp cat Biblia nu este clara, nu consider ca este un punct esential.
eu mi-as dori o religie epurata de aceste "controverse" si mai ales toleranta fata de restul religiilor. sunt noua pe acest forum si enorm de dezamagita de ceea ce pot gandi unii oameni despre unele subiecte...
o religie "epurata de controverse" este o religie fara credinciosi
este posibila eventual intr-o comunitate de computere

religia nu este un cadru perfect la care oamenii sa se adapteze,
ci este ceva construit de oameni pentru a se intalni impreuna cu Dumnezeu

daca nu imi place ceva din comunitatea mea, am doua variante:
1. imi indrept privirea spre zonele care imi plac
2. ma implic si schimb ceea ce nu imi place




religia pe care este cel mai potrivit sa mi-o doresc este religia pe care o traiesc
__________________
catolica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2010, 10:55:26
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Spune-mi si mie, de ce s-o iau de la capat de capul meu, cand am traditia de 2000 de ani a Bisericii Ortodoxe ? Traditie construita nu de terchea berchea ,ci de sfinti, oameni vazatori cu Duhul, martiri, mucenici,.. !

Am dogma lasata de Hristos si de sfintii apostoli, am sfintele taine, am canoanele lasate de sfanta traditie,.. Ce mai imi trebuie decat sa ma tin de acestea ca sa ma mantuiesc ? Ei ne-au aratat ca asta-i calea !

Daca tu nu poti sa te adaptezi la rigoarea acestei biserici, n-ai decat sa-ti construiesti una personala de la zero, dupa pofta inimii tale, dar sa nu uiti ca aici sunt crestini ortodocsi practicanti, cu decenii de marturisire a credintei stramosesti ! Aici nu-i forum ecumenic !

Last edited by IonelS; 24.08.2010 at 11:04:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2010, 11:12:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu cred ca problema utilizatorului Carmen nu este legata atat de "controversele" din sanul oricarei Biserici, sau dintre Biserici, ci de spiritul in care sunt acestea purtate.

Domnule Ionel, nu cred ca discutia se purta despre "sa parasim Biserica si sa o luam de la inceput", dimpotriva.

Pe de alta parte, trebuie sa constientizati ca Biserica este un organism viu. Traditia de 2000 de ani inseamna o dezvoltare continua pe parcursul acestor doua milenii, si nu are nici un motiv sa se opreasca tocmai acum.

Biserica, Traditia, nu "au fost construite", ci "sunt construite", in permanenta, de noi toti.

Prin modul in care ne manifestam, de pilda, aici pe forum, fiecare dintre noi construim cate ceva (sau, Doamne fereste, daramam) la Biserica noastra.

Sfintii, Parintii Bisericii, Apostolii, martirii, acestia pun sau repara temelii, stalpi de sustinere, structura de rezistenta, barnele din acoperis, contrafortii.

Noi, astia micii, mai miscam ici colo cate o caramida; uneori o aranjam sa stea mai bine, alteori o mutam fara rost de la locul ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2010, 11:52:59
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Carmen, ortodoxia nu se bazeaza doar pe Sfanta Scriptura, despre care zici tu ca e neclara. Avem si Sfanta Traditie, care este invatatura transmisa pe alte cai decat cea scrisa (cum este Biblia). Controversele cred ca sunt mai mult cu cei din secte(aparute acum de curand) care, imi pare rau de exprimare, dar fac o varza din invatatura lasata de Mantuitor, si de astia trebuie sa e aparam(bineinteles nu cu jigniri sau alte practici de genul asta, ci cu dragoste). De asemenea mai sunt si cu catolicii cateva controverse pe tema inovatiilor lor. Dar nu avem de ales, trebuie sa ne aparam credinta ortodoxa...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2010, 11:57:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
... Avem si Sfanta Traditie, care este invatatura transmisa pe alte cai decat cea scrisa (cum este Biblia) ...
Care este si mai neclara, sa fim sinceri ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2010, 12:10:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pe de alta parte, trebuie sa constientizati ca Biserica este un organism viu. Traditia de 2000 de ani inseamna o dezvoltare continua pe parcursul acestor doua milenii, si nu are nici un motiv sa se opreasca tocmai acum.

Biserica, Traditia, nu "au fost construite", ci "sunt construite", in permanenta, de noi toti.
In cazul ortodoxiei nu-i vorba de "constructie" sau "dezvoltare", ci de REVELATIE. Voi catolicii intr-adevar "construiti" si "dezvoltati", de unde si indepartarea de sfanta traditie, de dogma. Noi NU. DE aceea si suntem ortodocsi ! Toate celelalte culte crestine sunt consecinta acestui mod de gandire. Din voi s-au rupt !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2010, 12:21:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fratilor, oare de asemenea discutii avem noi nevoie astazi ?!

Vin vremuri grele, de mare saracie sufleteasca.
Financiar, nu cred ca va fi atat de rau. Omul are nevoie de mult mai putine decat crede el, pentru a trai.
Sufleteste insa, crizele vor fi nenumarate: depresii, dezamagiri, deznadejde, sinucideri, crime, batai, manie fara sfarsit.

Sa fim buni si sa ne rugam, fiecare in coltul si chilia lui.
Sa'l lasam pe om in pace, fiecare intru gandurile si puterile lui.
Cine e deschis si curat va merge pe cale buna, mai devreme sau mai tarziu.

Degeaba suntem in Ortodoxie, daca ne credem si mantuiti de la sine, fara ca harul sa si rodeasca in viata noastra.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2010, 12:50:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Toate celelalte culte crestine sunt consecinta acestui mod de gandire. Din voi s-au rupt !
Intr-o anumita masura, exagerati. Doar n-o sa pretindeti ca Martorii lui Iehova, bogomili, puciosii, sau Congregatia Crestin Baptista apostolica a pastorului John Smith din targul X s-au desprins de Biserica Catolica.

Intr-un alt sens, aveti in mod evident dreptate, in sensul ca, ab origine, orice miscare schismatica trebuie sa se regaseasca intr-o schisma initiala din Trupul Biserici, precum cele ale lui Luther si Calvin, in vest, sau a lui Cerularie, in est.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2010, 13:58:50
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Care este si mai neclara, sa fim sinceri ...
Pentru unii...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2010, 14:25:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Pentru unii...
Citeste, spre exemplu, istoria sinoadelor ecumenice, cea reala nu cea relatata de Biserica, si mai ales relatarile despre culisele acestor sinoade.
Sau istoria alcatuirii canonului biblic.
Numai "clara" nu se poate numi istoria bisericii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 21:42:35
Doresc un raspuns urgent! ecaterina7 Botezul 45 24.12.2011 22:13:54
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 10:20:38
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 22:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 09:33:31