Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2011, 22:36:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kattyyy Vezi mesajul
Buna seara. Am si eu o intrebare, iar daca ma puteti ajuta si lamuri ar fi foarte bine. Am crestinat un copil de 1 luna acum ceva timp, iar inainte de acest moment minunat am intampinat niste obstacole. In primul rand, preotul mi-a cerut "certificat ca sunt ortodoxa" sau "ceva ca sunt ortodoxa" si in al doilea rand mi s-a impus tinuta cu care sa intru in biserica (fusta si batic pe cap, obligatoriu) altfel nu pot crestina copilul. M-am conformat si am indeplinit aceste conditii, dar mi se par totusi absurde. Este normal sa mi se ceara asa ceva si sa mi se impuna tinuta obligatorie? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Mentionez ca am mai crestinat un copil si nu mi s-a cerut asa ceva. Va multumesc!
Deloc absurd, ci perfect normal. Iată de ce:

1) Nașul este părinte spiritual. El (ea) făgăduiește să îl crească pe copil în credința ortodoxă. Cum ar putea face asta, dacă are altă credință ? Nașul (nașa) îl reprezintă pe copil: face tripla lepădare în numele lui, promite să Îl slujească pe Cristos ca pe un Domn și Dumnezeu în numele lui, spune Simbolul Credinței în numele lui. Pe cât ar fi de absurd ca România să fie reprezentată de un ambasador francez, care să vorbească în numele României, pe atât de absurd ar fi un botez ortodox cu naș de altă religie.

2) Ați urmărit recent, poate, aspecte de la nunta din familia regală a Regatului Unit al Marii Britanii. Ați observat, cu această ocazie, că invitații vin cu o anumită ținută. Nimănui nu-i este îngăduit să se îmbrace într-un fel lipsit de respect. Cu cât mai mare este rangul invitaților, cu atât mai riguros sunt chemați să respecte protocolul Curții. Regina Angliei nu era cu capul descoperit și nici nu a venit în pantaloni sau în minijupă, ci avea o pălărie generoasă, galbenă și o toaletă potrivită evenimentului.

Cu ocazia unui Botez, are loc un ospăț mult mai important decât cel de la acea nuntă. Cu ocazia unui Botez toți, și mai ales cei de rang mai mare: copilul, nașul care îl ține în brațe și părinții sunt invitați de însuși Regele Regilor la Sfânta Masă. De aceea, dacă până și în situația în care am fi invitați de prostul satului la masă solemnă am avea grijă să purtăm haine potrivite, cu atât mai mult atunci când suntem invitați la asemenea întâlnire cu împăratul nostru și al lumii.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2011, 22:49:30
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si, la urma urmei, poti purta palarie ca nasa, nu e obligatoriu batic, ideea e sa fie capul acoperit cu ceva.
o palarie sau de ce nu o sapca, ca sa fie si in trend
Acum serios vorbind, una simbolizeaza baticul, esarfa si altceva palaria. In primul caz este vorba de smerenie iar in al doilea caz din contra de superioritae, fala. In ce icoana ai vazut-o pe Maica Domnului cu palarie ?

Iar pentru proaspata nasica raspunsul este ca a nimerit un preot bun care a cautat sa faca placuta in fata lui Dumnezeu Taina Botezului ! Nu sunt primite rugaciunile femeilor cu capul descoperit !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2011, 09:04:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Nu sunt primite rugaciunile femeilor cu capul descoperit !
as fi mai rezervata in a face astfel de afirmatii.
Nu ma gandesc mai departe decat la numeroasele femei din temnitele comuniste, care aveau o traire speciala cu Hristos.Merg mai departe la sfanta Maria egipteanca, care dupa atatia ani de stat in pustie nu mai avea nici haine, dar mai batic. Si exemple sunt destule, astea mi-au venit primele in minte.

Se cuvine ca femeia sa poarte capul acoperit la rugaciune, conform invataturii Sfintei Scripturi.

DAr de aici pana la a osandi femeia care nu are capul acoperit, si a spune ca rugaciunea ei nu e primita e cale lunga......
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2011, 18:53:32
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
as fi mai rezervata in a face astfel de afirmatii.
Nu ma gandesc mai departe decat la numeroasele femei din temnitele comuniste, care aveau o traire speciala cu Hristos.Merg mai departe la sfanta Maria egipteanca, care dupa atatia ani de stat in pustie nu mai avea nici haine, dar mai batic. Si exemple sunt destule, astea mi-au venit primele in minte.

Se cuvine ca femeia sa poarte capul acoperit la rugaciune, conform invataturii Sfintei Scripturi.

DAr de aici pana la a osandi femeia care nu are capul acoperit, si a spune ca rugaciunea ei nu e primita e cale lunga......
Ati inteles gresit, nu am osandit pe nimeni, doar am citat din Sfintii Parinti !
Sunt situatii diferite. Una este situatia Sfintei Maria Egipteanca si a altor femei care din motive bine intemeiate nu au avut sau nu au posibilitatea de a se purta asa cum cere credinta ortodoxa si alta este sa nu-ti acoperi capul sau sa nu te imbraci cuviincios pentru ca ti-e rusine ca te rade lumea sau mai stiu eu ce alte pretexte din cauza mandriei sau a putinei credinte...
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2011, 22:35:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Totusi , Lore are dreptate !

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Ati inteles gresit, nu am osandit pe nimeni, doar am citat din Sfintii Parinti !
Sunt situatii diferite. Una este situatia Sfintei Maria Egipteanca si a altor femei care din motive bine intemeiate nu au avut sau nu au posibilitatea de a se purta asa cum cere credinta ortodoxa si alta este sa nu-ti acoperi capul sau sa nu te imbraci cuviincios pentru ca ti-e rusine ca te rade lumea sau mai stiu eu ce alte pretexte din cauza mandriei sau a putinei credinte...
Da , dar Lore s-a referit la "osanda" de a nu fi primita rugaciunea datorita acestui aspect al baticului , ori mi se pare destul de deplasata aceasta afirmatie . Lore a inteles foarte bine la ce faceti dvs. referire , si apoi nu avem cum sa stim a cui rugaciune este primita sau nu , dar cred ca si rugaciunea ultimului talhar este bine primita !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2011, 19:56:53
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Totusi Dumnezeu are dreptate !

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , dar Lore s-a referit la "osanda" de a nu fi primita rugaciunea datorita acestui aspect al baticului , ori mi se pare destul de deplasata aceasta afirmatie . Lore a inteles foarte bine la ce faceti dvs. referire , si apoi nu avem cum sa stim a cui rugaciune este primita sau nu , dar cred ca si rugaciunea ultimului talhar este bine primita !
Asa este, dar repet, nu o spun de la mine ci din Sfintii Parinti si din Sfanta Scriptura si mi se pare foarte corect si de bun simt pentru ca atunci cand te rogi, nu numai la Biserica, vorbesti si stai in fata lui Dumnezeu ca sa ii ceri iertare de pacate si cele de trebuinta, ori noi stim ca femeia trebuie sa isi acopere capul la rugaciune. Daca suntem pacatosi sa mai fim si "fitosi" ? Ca daca ar fi smerenie si pocainta din inima apoi nici nu ne-am mai impiedica de un amarat de batic, pentru ca daca Biserica a randuit astfel atunci cine incalca acestea ori are putina credinta sau deloc, ori este mandru ! Cum sa isi astupe ea femeie tanara (sau chiar in varsta) parul cel lung, lucios si matasos sau proaspat vopsit ? Deci aceasta inseamna mandrie iar stim iarasi ca celui mandru Dumnezeu ii sta impotriva si de aici rezulta ca nu sunt ascultate rugaciunile ! In acest sens !

I Corinteni, 11,10 scrie ca: “De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.”

„Judecați voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?" Sf.Ap Pavel

„Iar orice femeie, rugându-se sau profețind cu capul neînvelit, face de rușine capul ei, pentru că este una și aceeași cu cea rasă. Pentru că, dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Dar dacă este rușinos pentru o femeie să fie tunsă sau rasă; să se învelească.”

“Credinciosii sa fie imbracati curat si cat mai cuviincios, iar femeile sa aiba capul acoperit si chipul smerit”. Pr. Cleopa

http://saccsiv.wordpress.com/2010/06...c-in-biserica/

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...bele-femeilor/
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)

Last edited by ViermeSiNuOm; 31.05.2011 at 20:06:01.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2011, 20:12:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Asa este, dar repet, nu o spun de la mine ci din Sfintii Parinti si din Sfanta Scriptura si mi se pare foarte corect si de bun simt pentru ca atunci cand te rogi, nu numai la Biserica, vorbesti si stai in fata lui Dumnezeu ca sa ii ceri iertare de pacate si cele de trebuinta, ori noi stim ca femeia trebuie sa isi acopere capul la rugaciune. Daca suntem pacatosi sa mai fim si "fitosi" ? Ca daca ar fi smerenie si pocainta din inima apoi nici nu ne-am mai impiedica de un amarat de batic, pentru ca daca Biserica a randuit astfel atunci cine incalca acestea ori are putina credinta sau deloc, ori este mandru ! Cum sa isi astupe ea femeie tanara (sau chiar in varsta) parul cel lung, lucios si matasos sau proaspat vopsit ? Deci aceasta inseamna mandrie iar stim iarasi ca celui mandru Dumnezeu ii sta impotriva si de aici rezulta ca nu sunt ascultate rugaciunile ! In acest sens !

I Corinteni, 11,10 scrie ca: “De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.”

„Judecați voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?" Sf.Ap Pavel

„Iar orice femeie, rugându-se sau profețind cu capul neînvelit, face de rușine capul ei, pentru că este una și aceeași cu cea rasă. Pentru că, dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Dar dacă este rușinos pentru o femeie să fie tunsă sau rasă; să se învelească.”

“Credinciosii sa fie imbracati curat si cat mai cuviincios, iar femeile sa aiba capul acoperit si chipul smerit”. Pr. Cleopa

http://saccsiv.wordpress.com/2010/06...c-in-biserica/

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...bele-femeilor/
Cunosc toate acestea si am pledat mai mereu pentru respectarea lor , dar nu putem "osandi " pe cineva ca nu-i este ascultata rugaciunea . Sunt doua aspecte : 1-A asculta e una , si 2-a indeplini cele cuprinse in rugaciune ! Decizia finala apartine Bunului Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2011, 20:34:40
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cunosc toate acestea si am pledat mai mereu pentru respectarea lor , dar nu putem "osandi " pe cineva ca nu-i este ascultata rugaciunea . Sunt doua aspecte : 1-A asculta e una , si 2-a indeplini cele cuprinse in rugaciune ! Decizia finala apartine Bunului Dumnezeu !
Adevarat ! Dar de ce sa riscam si sa ne jucam cu bunatatea lui Dumnezeu tot gasind scuze si "portite" si sa nu mergem drept in invatatura bisericii ??

Scrie in Sfanta Scriptura ca femeia trebuie sa aiba capul acoperit ? Scrie !
Spun Sfintii parinti ca trebuie ca femeia sa aiba capul acoperit ? Spun !
Spune Dumnezeu ca celor mandri le sta impotriva ? Spune !

Atunci, oricat s-ar eschiva femeile si oricate scuza ar inventa, tot osanda au pentru ca nu asculta cuvantul lui Dumnezeu, ba il si rastalmacesc !

Iar eu cand am spun ca nu asculta am citat din Sfintii Parinti ! Imi pare rau ca nu imi amintesc exact cuvintele dar esenta am retinut-o Asta pentru ca am citit in mai multe locuri aspectul acesta.

Ideea este ca nu exista niciun pretext pt ca femeia sa incalce porunca bisericii, doar cele aflate in cazurile binecuvantate enumerate mai sus !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.06.2011, 09:24:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

ori nu intelegi ce am spus, ori nu vrei sa intelegi, ori ti cu habotnicie la cele spuse de tine.
Acum , ca sa sa merg pe aceeasi linie adu-mi un argument din sfanta Scriptura, unul din sfintii parinti si unul din invatatura Bisericii ca rugaciunea femeii cu capul descoperit nu e primita.Dar sa fie clar, nu analogie!

Ceea ce iti spuneam noi adineaori nu e ca femeia ar trebui sa se roage cu capul descoperit, ci din contra, tinuta potrivita ptr rugaciune e cea amintita si de tine.
DAr noi subliniam ca nu ai tu puterea si nici nimeni altcineva sa stabileasca care rugaciune e primita de Dumnezeu si care nu. Domnul e cel care cunoaste inima si pocainta fiecaruia.

Asadar, sa-I lasam Domnului judecata!El sa hotarasca a cui rugaciune o primeste si a cui nu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.06.2011, 21:50:42
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ori nu intelegi ce am spus, ori nu vrei sa intelegi, ori ti cu habotnicie la cele spuse de tine.
Acum , ca sa sa merg pe aceeasi linie adu-mi un argument din sfanta Scriptura, unul din sfintii parinti si unul din invatatura Bisericii ca rugaciunea femeii cu capul descoperit nu e primita.Dar sa fie clar, nu analogie!

Ceea ce iti spuneam noi adineaori nu e ca femeia ar trebui sa se roage cu capul descoperit, ci din contra, tinuta potrivita ptr rugaciune e cea amintita si de tine.
DAr noi subliniam ca nu ai tu puterea si nici nimeni altcineva sa stabileasca care rugaciune e primita de Dumnezeu si care nu. Domnul e cel care cunoaste inima si pocainta fiecaruia.

Asadar, sa-I lasam Domnului judecata!El sa hotarasca a cui rugaciune o primeste si a cui nu.
Hristos s-a inaltat !

Cred ca va aprindeti cam repede si cam prost ! Si eu as fi mai rezervat sa acuz pe cineva de habotnicie !

Am inteles perfect la ce v-ati referit si la fel consider si eu, insa repet, pentru ca "ori nu intelegi ce am spus, ori nu vrei sa intelegi", si ma opresc aici cu citatul, eu nu am spus de la mine ca rugaciunile femeilor cu capul descoperite nu sunt primite, ci din ceea ce am citit despre acest subiect din Sfintii Parinti, din Pateric si din Sfanta Scriptura, unde scria clar negru pe alb "nu asculta" ! Daca acel parinte induhovnicit a folosit acest cuvant, eu cred ca nu l-a folosit in zadar si nici pentru ca era habotnic!

Bineinteles ca Dumnezeu hotaraste ce si pe a cui rugaciune primeste, dar cred ca este de datoria noastra de a face cat mai placuta rugaciunea inaintea Lui !

Sper ca de data asta s-a inteles ce am vrut sa spun si nu ceea ce s-a interpretat, iar daca nu s-a inteles imi cer iertare, poate nu m-am exprimat bine !

Oricum cine are smerenie si pocainta nu sta sa "suceasca" baticul pe toate partile
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna seara tuturor utilizatorilor acestui forum Ilinca Teologie si Stiinta 16 16.05.2011 21:51:56
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43