Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2011, 16:10:47
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Biserica ortodoxa romana are numai 33 de preoti in Germania. Un numar total insuficient pentru nr. declarat de credinciosi romani de 300 000. Cunosc credinciosi care trebuie sa calatoreasca cu masina pana la 300 de km pentru a intalnie un preot ortodox. Multi credinciosi se gandesc sa paraseasca Sfanta Biserica.

Un numar suficient de preoti ar fi un preot in fiecare 301 Raioane/Judete germane. In toata Germania sunt Romani, din nord in sud si de la est la west, oriunde se vorbeste romaneste.

Poate un absolvent de seminar teologic(liceu) sa fie hirotonisit preot, sau numai cu Facultatea de Teologie?
Biserica ortodoxa romana are 0 preoti in Olanda. Preotul care slujeste o data pe saptamana face naveta din Belgia.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2011, 16:15:47
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar nu trebuie sa mergi la o biserica romaneasca neaparat. Mai sunt cele rusesti, grecesti, sarbesti, de limba germana...
Si daca nu intelegi rusa / greaca / sarba / germana... cum participi la slujba respectiva? De asistat poti sa asisti chiar daca nu pricepi nici un cuvant din cele spuse, insa de participat e imposibil.
Daca te duci la Sfanta Liturghie tinuta intr-o limba pe care nu o stapanesti, nu ai sentimentul de apartenenta la comunitatea religioasa respectiva, nu intelegi nimic din predica de la final (care este extrem de importanta), nu sesizezi nuantele de nici un fel, ci bifezi inca o duminica in care ai asistat la o slujba.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2011, 16:28:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Si daca nu intelegi rusa / greaca / sarba / germana... cum participi la slujba respectiva? De asistat poti sa asisti chiar daca nu pricepi nici un cuvant din cele spuse, insa de participat e imposibil.
Daca te duci la Sfanta Liturghie tinuta intr-o limba pe care nu o stapanesti, nu ai sentimentul de apartenenta la comunitatea religioasa respectiva, nu intelegi nimic din predica de la final (care este extrem de importanta), nu sesizezi nuantele de nici un fel, ci bifezi inca o duminica in care ai asistat la o slujba.
Situatia nu este ideala, bineinteles.
De altfel nu ai fi foarte diferita de majoritatea credinciosilor din acele biserici, ca nici ei nu inteleg mare lucru din slujba (care se face intr-o limba prea veche pt ei).
Nu exista solutii ideale, dar poti lua o carte si incetul cu incetul ajungi sa recunosti unde te aflii.
Idealul tot limba locala ar fi.. Asa ar intelege toata lumea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.02.2011, 18:32:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Si daca nu intelegi rusa / greaca / sarba / germana... cum participi la slujba respectiva? De asistat poti sa asisti chiar daca nu pricepi nici un cuvant din cele spuse, insa de participat e imposibil.
Daca te duci la Sfanta Liturghie tinuta intr-o limba pe care nu o stapanesti, nu ai sentimentul de apartenenta la comunitatea religioasa respectiva, nu intelegi nimic din predica de la final (care este extrem de importanta), nu sesizezi nuantele de nici un fel, ci bifezi inca o duminica in care ai asistat la o slujba.
Da, dar daca stii cam ce se intampla in biserica, nu va fi asa de greu chiar daca nu intelegi fiecare cuvant, Apoi cu timpul si inveti, mai ales daca slujba este in limba locala. Plus ca daca slujba este in limba locala ai posibilitatea si sa faci cunoscuta credinta celor din jur si sa ii atragi si pe ei la Biserica.

Apoi a participa la Sf Liturghie nu inseamna doar sa canti sau sa dai raspunsuirle, ci exista si un fel de participare interioara, prin rugaciune, prin atentie, prin gestica. Important nu este sentimentul de apartenenta la comunitatea religioasa respectiva, ci sentimentul de comuniune cu Dumnezeu. Predica nu este nici pe departe cel mai important moment al Liturghiei. Si din nou, daca predica este in limba locala, ai sa incerci sa inveti limba, si pana atunci spui o rugaciune ca sa te ajute Dumnezeu si pe tine ca sa inveti limba si sa o intelegi mai bine data viitoare, cum fac si eu de altfel. :D Citesti fragmentul din Sf. Evanghelie si din epistola de cu seara, acasa, in limba ta, ca sa stii macar ce se citeste.

Cand eram in SUA mergeam la o biserica romaneasca. Niciodata nu aveam nici un vizitator ne-roman (in afara de cei casatoriti cu romani, cateodata), si cred ca un motiv era ca slujba si predica erau in totalitate in romaneste. Nici romanii din oras nu se prea inghesuiau sa vina, in special cei mai tineri. Pe de o parte, daca esti tanar si ai plecat din Romania, nu ai plecat fiindca vroiai atat de mult sa faci parte dintr-o comunitate romaneasca, pe de alta parte sentimentul era ca biserica este un fel de club social, un mediu pentru oameni de a se intalni si a vorbi romaneste desore una si alta....dar tinerii in general au grupul lor de prieteni, nu au nevoie sa se intalneasca duminica la biserica...Si asa ca, multi, daca veneau, veneau cand si cand, din cand in cand, incepea slujba cu 5 oameni si se termina cu 20-30. Eu cred ca pentru sanatatea unei parohii elementul local este foarte important, la fel ca si noii convertiti, la fel ca si tinerii, in special intr-o tara in afara unei tari in care toata lumea e ortodoxa.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.02.2011, 19:14:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Noesisaa, eu iti inteleg argumentatia insa vreau sa fac niste precizari.

Comuniunea cu Dumnezeu e cea mai importanta, fireste. Insa si comuniunea cu cei de-un neam / credinta este vitala. Nu te poti ruga in comun la nesfarsit alaturi de niste necunoscuti, de niste straini. Rugaciunea uneste, ajung sa se lege prietenii intre cei care o practica iar asta nu poate sa fie decat un lucru bun. Pe aceasta cale simti aproapele.. aproape iar nu ca pe un individ distant, intangibil. La biserica unde merg eu exista asemenea oameni, care se straduiesc sa nu se apropie in nici un fel de ceilalti, vin la biserica, se roaga, participa la Sf. Liturghie si dusi sunt. Eu ii numesc ursuzi.

In ceea ce priveste limba in care se tine slujba, fireste ca este un avantaj atunci cand aceasta limba este chiar cea a tarii "adoptive". Banuiesc ca toti imigrantii ajung sa vobeasca la un moment dat limba tarii in care locuiesc. Insa ce te faci atunci cand in acea tara nu sunt biserici ortodoxe "locale" ci doar rusesti, grecesti, samd? Olanda reprezinta un bun exemplu in acest sens. Ce folos ca vorbesc / inteleg olandeza, cand putinele locuri unde se savarseste Sf. Liturghie in aceasta limba sunt la (multe) zeci / sute de km de mine?
Slujba in limba engleza ar fi o solutie f. buna pentru toti (rusi, bulgari, sarbi, greci, romani, etc), insa dupa stiinta mea, acest lucru nu se practica aici. Am asistat la asemenea slujbe in Singapore si sunt foarte usor de inteles / urmarit.

Importanta predicii este f. mare in opinia mea. In cadrul acesteia primesti invatatura direct din gura preotului. Daca nu intelegi mesajul Liturghiei din ziua respectiva, momentul predicii devine unul crucial.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.02.2011, 02:10:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anna21 spunea candva ca exista parohii romanesti in Olanda... Trebuie doar gasite. S-a mai discutat acest lucru pe alt topic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2011, 02:29:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Anna21 spunea candva ca exista parohii romanesti in Olanda... Trebuie doar gasite. S-a mai discutat acest lucru pe alt topic.
De unde sa stie anna21 despre cum e in Olanda, daca ea sta in America?
Exista una, din cate stiu, Carolina stie mai bine.

Citat:
La biserica unde merg eu exista asemenea oameni, care se straduiesc sa nu se apropie in nici un fel de ceilalti, vin la biserica, se roaga, participa la Sf. Liturghie si dusi sunt. Eu ii numesc ursuzi.
Eu as spune ca putin cam timizi. Sau obisnuiti cu biserica din Romania unde nu sta nimeni la urma la o cafea. Mie mi-a luat ceva timp sa ma invat cu obiceiul asta de socializare. Poate li se pare ciudat, romani fiind.

Parerea mea: daca primesc Sf. Impartasanie, atunci pot sa traiesc si fara predica. Intreaga slujba este o predica, pana la urma.

Nu am fost niciodata acolo, dar imi place cum am auzit ca face una dintre bisericile ortodoxe din Amsterdam: o duminica in Slavona, una in olandeza, urmatoarea parte in slavona, parte in olandeza si tot asa.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.02.2011, 08:25:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Predica este rubrică opțională.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.02.2011, 13:01:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Anna21 spunea candva ca exista parohii romanesti in Olanda... Trebuie doar gasite. S-a mai discutat acest lucru pe alt topic.
Este doar una (Schiedam) iar preotul face naveta din Belgia. Nu exista preot care sa fie tot timpul la biserica.
Alta parohie nu mai e, puteti sa ma credeti pe cuvant.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.02.2011, 13:05:57
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu as spune ca putin cam timizi. Sau obisnuiti cu biserica din Romania unde nu sta nimeni la urma la o cafea. Mie mi-a luat ceva timp sa ma invat cu obiceiul asta de socializare. Poate li se pare ciudat, romani fiind.
Da, poate sunt timizi.
In Romania nu sta nimeni la o cafea dupa slujba pentru ca nu e dornic sa vorbeasca romaneste, pentru ca are familia / rudele / prietenii aproape si nu le duce dorul, cu alte cuvinte - nu simte nevoia de socializare cu cei de-acelasi neam.
Fireste, aceste nevoi sunt experimentate in mod diferit de catre romanii emigrati.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 04:41:50