Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2008, 22:44:20
isihast isihast is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 13
Implicit despre principiul fundamental

lansez o intrebare : sunteti de acord ca fiecare sa isi expuna in acest topic principiul fundamental dupa care se conduce ? dar sa spuna sincer si in cateva cuvinte : care este principiul dupa care se conduce pe sine , in general in toate actiunile sale exterioare si interioare ... deci nu ma refer la reguli de genul : regula nr 1 , regula nr 2 etc . , ci ma refer la principiul cel mai general dupa care isi guverneaza toata activitatea interioara si exterioara ; iar in cazul in care are un numar de reguli nu e necesar sa le expuna , ci numai sa zica in cateva cuvinte cam despre ce e vorba ...
nu as vrea prin acest topic sa fie cineva criticat sau ca unii sa se considere mai presus decat altii , ci as vrea ca sa ne cunoastem prin aceasta mai bine pe noi insine ; as vrea ca fiecare , de buna voie , analizand cuvintele fratilor de pe forum , sa cunoasca poate mai bine cum gandesc ceilalti , si , poate , sa se cunoasca mai bine chiar si pe sine insusi ...
bine , asta este numai o propunere , o simpla curiozitate de moment de a mea ... nu stiu insa daca acest lucru li se va parea interesant si celorlalti ...

eu deja pot sa spun care este principiul meu fundamental : iubirea de Dumnezeu si de aproapele pe care ne-a poruncit-o Hristos ...
Doamne ajuta si numai bine ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2008, 13:28:53
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Principiul dupa care ma calauzesc consta în
-împlinirea voii lui Dumnezeu prin ramânerea permanenta în rugaciune (daca o actiune împiedica rugaciunea renunt la ea)
-neantrenarea mintii în rationamente, nici în activitati de autosugestie pentru un imaginar progres în dragoste, smerenie sau alte virtuti (aceasta po lucreaza Dumnezeu asupra noastra cum stie)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2008, 00:06:22
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Principiul fundamental sunt primele doua porunci din Decalog!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Principiul dublului efect Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 22 12.05.2010 14:26:26
Principiul ICONOMIEI - (Drept Canonic) geo.nektarios Reguli in Biserica 10 12.03.2009 17:42:48