Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.11.2008, 19:53:56
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
De aproape un an de zile, periodic, am anumite vise care imi pun semne de intrebare. De multe ori, visez tot felul de aratari, adica oameni rai, vampiri, posedati, etc,si daca imi fac in vis semnul Sfintei Cruci dispar, dar de multe ori ma chinui sa-l fac si nu pot.Nu imi pot impreuna decgetele, sau tot felul de chestii din astea.Sau, altadatavreau sa fac semnul Sfintei Cruci in fata cuiva, tot "oameni din aia", si nu pot, decat cu mare dificultate. Noptile trecute, am visat niste papuci care se tot miscau si am facut semnul Crucii pe ei si ei s-au oprit.Nu se miscau singuri, era ca si cum ceva nevazut ii misca.In vis am senzatia ca este ceva rau, de la vrasmas, dar reusesc sa birui in final, cu ajutorul Sfintei Cruci. Ati patit asa ceva? In sensul ca ati visat? Eu nu stiu ce sa cred. Ce poate sa insemne?mentionez ca nu ma uit la filme de groaza.Va rog sa va dati cu parerea, dar nu faceti misto, ca e pe bune.si sunt cam nelinistita. Nu am mai vorbit cu nimeni despre aceste vise,daracum mam hotarat sa va impartasesc voua "trairile" mele
Sora intru Hristos Tia,

Mantuitorul si Domnul nostru Iisus Hristos ne arata in Sfanta Scriptura sa nu ne incredem viselor si vedeniilor noastre sau ale altora. La fratia ta, sora Tia, aceste vise e clar de la cine vin. Pentru un motiv oarecare, Satana vrea sa te inspaimante de moarte siface aceasta prin vise. In caz ca nu poti face Sfanta Cruce normal, cu mana dreapta, ai putea-O face cu limba in gura si astfel vedenia demoniceasca sa inceteze. Cea mai buna recomandare pe care ti-ar putea-o oferi cineva este aceea de a merge de urgenta la parintele tau duhovnic si de a spovedi ceea ce ti se intampla prin aceste vise. Daca vei face intocmai si cu multa credinta si smerenie canonul pe care ti-l va da acela, canon care este pentru vindecarea sufleteasca a fratiei tale, sigur vei scapa de aceste vise infricosatoare cu care te tulbura Satana, populate cu tot soiul de demoni.

Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2012, 20:27:29
Alexandra1985 Alexandra1985 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Mesaje: 1
Lightbulb Am nevoie de ajutor!

Va rog din tot sufletul sa ma luminati si pe mine pentru ca simt ca am intrat intr-o infundatura la propriu.De aproximativ 2 ani,in urma unei traume,mi s-au declansat atacuri de panica.Prin consiliere,ajutor din partea iubitei mele familii,preoti si sotului meu am reusit sa traiesc cu ele sa le accept,iar prin rugaciune si incredere, ele nu se mai manifesta atat de des si violent ca in trecut.Anul acesta,acum o luna,datorita unor analize mai amanuntite mi s-a dat diagnosticul de tiroidita cronica autoimuna ceea ce explica si atacurile mele de panica si iau tratament cu euthyrox.Mentionez ca am 26 de ani Viata mea s-a schimbat rapid in acesti doi ani si m-am concentrat mai mult pe partea spirituala,incercand sa ma inteleg si sa ma vindec si din acest punct de vedere axandu-ma mai mult pe sufletul meu,acceptand tot ceea ce mi se intampla cu o anumita smerenie,recunostinta si neincetand a ma ruga.Se pare ca cu cat o apuci pe drumul acesta cu atat esti mai incercat.Problema principala a mea este ca de mai mult de jumatate de an deja,o data la 17 zile am un cosmar.Desi se repeta de doua ori pe luna consistenta lui ma oboseste emotional.Iar acum 15 zile a fost foarte puternic comparativ cu celelate dati.Mereu visez ca sunt undeva(fostul apartament unde locuiam cu parintii)o data,altadata in alt apartament unde stau in chirie,alta data in cladiri necunoscute impreuna cu alte persoane,ceea ce se repeta este o durere incredibila la nivelul capului,as putea folosi expresia (imi crapa capul)figurativ vorbind.Simt efectiv cum sunt stransa de cap ca intr-o menghina,muschii fetei mi se atrofiaza si nu ii mai pot misca,gura mi se suge in interior si obrajii imi sunt supti din interior si paralizez toata. Simt cum crap acolo si nu mai am timp.Ma termina efectiv durerea incredibila care pune stapanire pe mine.Ea trece dupa un interval de timp in vis - timp in care strig dupa ajutor.Dupa un timp incepe iar acea durere stiind ca nu mai pot vorbi.Apoi ma trezesc.Dupa cum am spus acest cosmar se repeta de doua ori pe luna.Iar acum 15 zile am plans toata dimineata afectata de acea durere.Ma consolez cu gandul ca se intampla doar in vis si ca nu ar trebui sa imi fac griji,mai ales ca acum citesc multe acatiste si simt ca sunt ajutata de maica domnului si arhangheli,dar cosmarul se repeta.Ieri din nou visul a diferit doar in faptul ca nu am mai simtit stansoarea ca o menghina pe capul meu ,simtind deaseamenea la propriu cum oasele capului mi-au crapat si maxilarul mi-a fost dislocat,auzindu-le deasemenea.Ma simt coplesita de aceste senzatii.Deja m-am resemnat ca peste cateva zile se repeta iar visul si va trebui sa ma obisnuiesc cu el.Singurul lucru pe care il doresc sa imi fie lamurit e ce inseamna din punct de vedere spiritual?Ce as putea sa invat din acest cosmar?Ce doreste subconstientul meu sa imi tramsita? oare sunt bolnava??? Ar trebui sa apelez la un medic?Astept raspunsuri si sugestii.Alexandra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2012, 02:39:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca au nici o legatura cu aspectele de ordin spiritual - probabil sunt legate tot de conditia fizica care o aveti deja, poate sunt si alte probleme inca nediagnosticate, poate sunt efecte secundare de la tratament.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.05.2012, 05:35:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Maslu saptamanal eu cred ca ajuta, mai ales voi care locuiti in Romania fiti fericiti ca aveti Sf Maslu in fiecare Vinere, noi cei de afara avem maslu poate odata la citeva luni si atunci cu un singur preot. Desigur trebuie un cosult si la doctor.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2012, 21:35:31
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Multa sanatate, Alexandra si incearca sa apelezi la un endocrinolog de prima mana!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2012, 13:09:34
Adelina 13 Adelina 13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 1
Implicit Un vis ciudat

Atunci cand visezi lucruri care au legatura cu Dumnezeu, sunt trimise chiar de El, sau mergem pe ideea stiintifica, adica aceea de interpretarea informatiilor de catre creier in diferite moduri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2012, 00:02:36
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1985 Vezi mesajul
Va rog din tot sufletul sa ma luminati si pe mine pentru ca simt ca am intrat intr-o infundatura la propriu.De aproximativ 2 ani,in urma unei traume,mi s-au declansat atacuri de panica.Prin consiliere,ajutor din partea iubitei mele familii,preoti si sotului meu am reusit sa traiesc cu ele sa le accept,iar prin rugaciune si incredere, ele nu se mai manifesta atat de des si violent ca in trecut.Anul acesta,acum o luna,datorita unor analize mai amanuntite mi s-a dat diagnosticul de tiroidita cronica autoimuna ceea ce explica si atacurile mele de panica si iau tratament cu euthyrox.Mentionez ca am 26 de ani Viata mea s-a schimbat rapid in acesti doi ani si m-am concentrat mai mult pe partea spirituala,incercand sa ma inteleg si sa ma vindec si din acest punct de vedere axandu-ma mai mult pe sufletul meu,acceptand tot ceea ce mi se intampla cu o anumita smerenie,recunostinta si neincetand a ma ruga.Se pare ca cu cat o apuci pe drumul acesta cu atat esti mai incercat.Problema principala a mea este ca de mai mult de jumatate de an deja,o data la 17 zile am un cosmar.Desi se repeta de doua ori pe luna consistenta lui ma oboseste emotional.Iar acum 15 zile a fost foarte puternic comparativ cu celelate dati.Mereu visez ca sunt undeva(fostul apartament unde locuiam cu parintii)o data,altadata in alt apartament unde stau in chirie,alta data in cladiri necunoscute impreuna cu alte persoane,ceea ce se repeta este o durere incredibila la nivelul capului,as putea folosi expresia (imi crapa capul)figurativ vorbind.Simt efectiv cum sunt stransa de cap ca intr-o menghina,muschii fetei mi se atrofiaza si nu ii mai pot misca,gura mi se suge in interior si obrajii imi sunt supti din interior si paralizez toata. Simt cum crap acolo si nu mai am timp.Ma termina efectiv durerea incredibila care pune stapanire pe mine.Ea trece dupa un interval de timp in vis - timp in care strig dupa ajutor.Dupa un timp incepe iar acea durere stiind ca nu mai pot vorbi.Apoi ma trezesc.Dupa cum am spus acest cosmar se repeta de doua ori pe luna.Iar acum 15 zile am plans toata dimineata afectata de acea durere.Ma consolez cu gandul ca se intampla doar in vis si ca nu ar trebui sa imi fac griji,mai ales ca acum citesc multe acatiste si simt ca sunt ajutata de maica domnului si arhangheli,dar cosmarul se repeta.Ieri din nou visul a diferit doar in faptul ca nu am mai simtit stansoarea ca o menghina pe capul meu ,simtind deaseamenea la propriu cum oasele capului mi-au crapat si maxilarul mi-a fost dislocat,auzindu-le deasemenea.Ma simt coplesita de aceste senzatii.Deja m-am resemnat ca peste cateva zile se repeta iar visul si va trebui sa ma obisnuiesc cu el.Singurul lucru pe care il doresc sa imi fie lamurit e ce inseamna din punct de vedere spiritual?Ce as putea sa invat din acest cosmar?Ce doreste subconstientul meu sa imi tramsita? oare sunt bolnava??? Ar trebui sa apelez la un medic?Astept raspunsuri si sugestii.Alexandra.
Ti-as recomda Sfantul Maslu, spovedania, impartasania si n-ar fi rau daca i-ai cere preotului sa-ti citeasca niste rugaciuni de dezlegare. Apoi, Acatistul Sf. Nectarie, 40 de zile, si pelerinajul la Sfintele Moaste. Un calugar de la o manastire din Iasi spunea sa ne rugam asa: "Iisuse scump, ajuta-ma! Maicuta scumpa, ajuta-ma!" Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2012, 00:49:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1985 Vezi mesajul
Va rog din tot sufletul sa ma luminati si pe mine pentru ca simt ca am intrat intr-o infundatura la propriu.De aproximativ 2 ani,in urma unei traume,mi s-au declansat atacuri de panica.Prin consiliere,ajutor din partea iubitei mele familii,preoti si sotului meu am reusit sa traiesc cu ele sa le accept,iar prin rugaciune si incredere, ele nu se mai manifesta atat de des si violent ca in trecut.Anul acesta,acum o luna,datorita unor analize mai amanuntite mi s-a dat diagnosticul de tiroidita cronica autoimuna ceea ce explica si atacurile mele de panica si iau tratament cu euthyrox.Mentionez ca am 26 de ani Viata mea s-a schimbat rapid in acesti doi ani si m-am concentrat mai mult pe partea spirituala,incercand sa ma inteleg si sa ma vindec si din acest punct de vedere axandu-ma mai mult pe sufletul meu,acceptand tot ceea ce mi se intampla cu o anumita smerenie,recunostinta si neincetand a ma ruga.Se pare ca cu cat o apuci pe drumul acesta cu atat esti mai incercat.Problema principala a mea este ca de mai mult de jumatate de an deja,o data la 17 zile am un cosmar.Desi se repeta de doua ori pe luna consistenta lui ma oboseste emotional.Iar acum 15 zile a fost foarte puternic comparativ cu celelate dati.Mereu visez ca sunt undeva(fostul apartament unde locuiam cu parintii)o data,altadata in alt apartament unde stau in chirie,alta data in cladiri necunoscute impreuna cu alte persoane,ceea ce se repeta este o durere incredibila la nivelul capului,as putea folosi expresia (imi crapa capul)figurativ vorbind.Simt efectiv cum sunt stransa de cap ca intr-o menghina,muschii fetei mi se atrofiaza si nu ii mai pot misca,gura mi se suge in interior si obrajii imi sunt supti din interior si paralizez toata. Simt cum crap acolo si nu mai am timp.Ma termina efectiv durerea incredibila care pune stapanire pe mine.Ea trece dupa un interval de timp in vis - timp in care strig dupa ajutor.Dupa un timp incepe iar acea durere stiind ca nu mai pot vorbi.Apoi ma trezesc.Dupa cum am spus acest cosmar se repeta de doua ori pe luna.Iar acum 15 zile am plans toata dimineata afectata de acea durere.Ma consolez cu gandul ca se intampla doar in vis si ca nu ar trebui sa imi fac griji,mai ales ca acum citesc multe acatiste si simt ca sunt ajutata de maica domnului si arhangheli,dar cosmarul se repeta.Ieri din nou visul a diferit doar in faptul ca nu am mai simtit stansoarea ca o menghina pe capul meu ,simtind deaseamenea la propriu cum oasele capului mi-au crapat si maxilarul mi-a fost dislocat,auzindu-le deasemenea.Ma simt coplesita de aceste senzatii.Deja m-am resemnat ca peste cateva zile se repeta iar visul si va trebui sa ma obisnuiesc cu el.Singurul lucru pe care il doresc sa imi fie lamurit e ce inseamna din punct de vedere spiritual?Ce as putea sa invat din acest cosmar?Ce doreste subconstientul meu sa imi tramsita? oare sunt bolnava??? Ar trebui sa apelez la un medic?Astept raspunsuri si sugestii.Alexandra.
Aceste vise, cel mai probabil, sunt expresia unor experiente traumatizante din trecut, dar pot fi si avertizari privind posibilitatea experimentarii lor in realitate, in viitor.

Functia lor este aceea ca omul sa inceapa sa-l caute asiduu pe Dumnezeu, sa se pocaiasca si sa intre pe drumul virtutii.

Sugestie:

Cand te rogi, imagineaza-ti ca Iisus isi pune mana Lui atotputernica, atotvindecatoare pe capul tau si indeparteaza complet orice cosmar, orice forma de boala, orice forma de durere.

Repeta de multe ori aceasta forma imaginativa atunci cand te rogi, iar ajutorul de sus nu va intarzia sa apara.

"Doamne la Tine toate sunt cu putinta, Aparator si Vindecator al fapturii."
__________________

Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2012, 01:54:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sugestie:

Cand te rogi, imagineaza-ti ca Iisus isi pune mana Lui atotputernica, atotvindecatoare pe capul tau si indeparteaza complet orice cosmar, orice forma de boala, orice forma de durere.

Repeta de multe ori aceasta forma imaginativa atunci cand te rogi, iar ajutorul de sus nu va intarzia sa apara.

"Doamne la Tine toate sunt cu putinta, Aparator si Vindecator al fapturii."
In traditia ortodoxa sunt interzise imaginile cu privire la Dumnezeu in timpul rugaciunii.

"Sfintii Parinti invata ca toti cati vor sa se roage curat trebuie "impreuna cu Dumnezeu, in mod neinchipuit, neformal, in mod neexprimat, intru totul cu mintea curata si cu sufletul curat sa se roage". Nu trebuie sa formam imagini privitoare la Dumnezeu. Mintea trebuie sa ramana curata si simpla. Numai atunci poate fi expusa o curata rugaciune, a inimii".
http://www.crestinortodox.ro/credint...tia-69864.html
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2012, 02:10:40
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Spune Sfantul Ioan Scararul : "cel ce crede in vise este asemenea celui ce alearga dupa umbra sa si incearca s-o prinda". Tot el spune ca "diavolii slavei desarte sunt in visuri prooroci. Ei inchipuiesc, ca niste vicleni, cele viitoare si ni le vestesc mai dinainte. Iar daca se implinesc vedeniile ne minunam si ne mandrim cu gandul, ca si cum am avea darul inainte-vederii(proorociei). Cei ce asculta de diavolul, acestia s-au facut adeseori prooroci mincinosi". Si mai departe zice : "Diavolii nu stiu nimic din cele viitoare, dintr-o cunostinta de mai inainte, caci si doctorii pot sa prevada (vazand gravitatea bolii) si sa ne spuna moartea de mai inainte". Apoi incheie, zicand : "Cand incepem sa credem in visele diavolilor, ei isi bat joc de noi chiar si cand suntem treji. Cel ce crede visurilor si nalucirilor din somn este cu totul necercat. Iar cel ce nu crede nici unora este filosof" (Filocalia, vol. IX, Cuv. 3).
Deci este pacat sa credem in vise si in vedenii, ca prin acestea ne amagesc foarte usor diavolii si ne arunca in pacatul cel cumplit al mandriei si al slavei desarte, cand omul se increde in sine mai mult decat in cuvantul lui Dumnezeu. Cu acest mestesug ispititor, diavolul a amagit pe multi crestini si calugari, aruncandu-i apoi in prapastia pierzarii. Iar daca cineva are totusi indoiala de visul sau vedenia sa, sa se spovedeasca la duhovnic si sa-i ceara sfatul lui, ca prin duhovnic graieste Dumnezeu.

Ne vorbeste Parintele Cleopa, vol. 4
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 05.12.2017 00:18:24
Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ? TudorN Morala Crestina 11 28.11.2013 12:47:51
Manifestari ciudate (?) Roseinthedesert Alte Religii 70 26.10.2010 00:40:01
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 23:11:40
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 10:19:49