Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.05.2013, 22:07:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nicador, daca nu vrei sa mergi cu masina pana in Grecia, poti lua avionul din Bucuresti pana la Salonic - face vreo doua ore, dar e scump, ca nu gasesti companii low cost pana acolo. Apoi din Salonic mergi cu un autobuz special pana in Ouranopolis - ai aici programul autobuzelor - http://www.ktel-chalkidikis.gr/index...Cat&catId=1042
Din Ouranopolis te vei imbarca spre Athos, vezi aici mai multe - http://www.mountathosinfos.gr/pages/...s_info.ro.html

Sa iti ajute Dumnezeu sa ajungi. Daca faci poze, poate le impartasesti cu noi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.05.2013, 00:05:17
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nicador, daca nu vrei sa mergi cu masina pana in Grecia, poti lua avionul din Bucuresti pana la Salonic - face vreo doua ore, dar e scump, ca nu gasesti companii low cost pana acolo. Apoi din Salonic mergi cu un autobuz special pana in Ouranopolis - ai aici programul autobuzelor - http://www.ktel-chalkidikis.gr/index...Cat&catId=1042
Din Ouranopolis te vei imbarca spre Athos, vezi aici mai multe - http://www.mountathosinfos.gr/pages/...s_info.ro.html

Sa iti ajute Dumnezeu sa ajungi. Daca faci poze, poate le impartasesti cu noi!
Mulțumesc mult pentru detalii!

Încă analizez ca mai buna varianta. Am înțeles că s-ar putea merge și cu trenul, dar nu găsesc nimic pe site la CFR.

Promit ca dacă fac poze postez și aici!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.05.2013, 05:01:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Mulțumesc mult pentru detalii!

Încă analizez ca mai buna varianta. Am înțeles că s-ar putea merge și cu trenul, dar nu găsesc nimic pe site la CFR.

Promit ca dacă fac poze postez și aici!
Hristos a inviat!

Grecia a taiat trenurile internationale, din pacate.
Pana la Salonic poti merge cu autocarul (cred ca e vreo 60 euro dusul), cu masina sau cu avionul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.05.2013, 08:01:56
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Grecia a taiat trenurile internationale, din pacate.
Pana la Salonic poti merge cu autocarul (cred ca e vreo 60 euro dusul), cu masina sau cu avionul.
Adevarat a inviat!

Vad ca esti foarte in tema, e o informatie pe care abia am gasit-o pe Internet chiar si dupa ce mi-ai spus-o :D Autocarul vad ca dureaza 12 ore deci nu e OK. Ar mai fi si balonul cu aer cald dar daca-l taie grecii e riscul prea mare, deci ramane avionul :D O sa-mi iau bilete pentru la toamna, sa fie pretul rezonabil.

Multumesc!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.07.2013, 17:41:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Securitatea mănăstirilor din Muntele Athos va fi diminuată

"Mănăstirile din Sfântul Munte Athos ar putea să rămână fără protecție în contextul măsurilor pe care guvernul de la Atena intenționează să le pună în continuare în aplicare în Grecia, țară marcată de o profundă criză economică.

Potrivit portalului agionoros.ru, conducerea Ministerului grec de Interne va proceda la o reducere pe etape a numărului de polițiști în Sfântul Munte Athos. O lipsă de cadre ale poliției a fost deja observată în timpul recentei vizite în Sfântul Munte a patriarhului rus Kirill, notează sursa citată.

În prezent, în Athos se află aproximativ 70 de polițiști, un număr și așa insuficient pentru a putea asigura securitatea celor 20 de mănăstiri, 12 schituri și a celor 500 de chilii și kalive /chilii mai mici/, mai ales că în obligațiile poliției intră și controlul la granița terestră a Muntelui Athos.

Actualmente, în Sfântul Munte viețuiesc 1900 de monahi și 3.000 de lucrători. În afară de aceștia, Muntele Athos este vizitat anual de 450.000 de pelerini. O reducere în continuare a numărului de polițiști va lăsa Muntele Athos practic fără protecție, mai scrie sursa menționată.

Sfântul Munte al Athonului este o peninsulă legată de pământul Greciei în partea dinspre miazăzi, având celelalte trei părți scăldate de Marea Egee. Lungimea Sfântului Munte este de 60 km, iar lățimea variază între 12 și 18 km. Altitudinea vârfului Athonului este de 2030 de metri. Suprafața peninsulei este de 389 km." (Sursa: sfantulmunteathos)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 16:50:00
Miracol in Muntele Athos andreicozia Calugarul 27 13.08.2010 21:46:46
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 22.03.2010 00:40:54
Pelerinaj la Muntele Athos BogdanF2 Generalitati 7 08.11.2008 21:21:24