Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.01.2014, 01:25:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ca se uzeaza, se spune de ex. intr-un psalm, 'toate se uzeaza ca o haina' (acum ma duc la culcare ca mi s-a uzat energia si trebuie sa o refac, si mi-e prea greu sa il caut ;-)
Asta este scoatere din context pentru a argumenta o afirmatie. Cu versete din Psalmi scoase din context se pot argumenta multe.
Inca o data, Sf Scriptura nu este tratat de astronomie. Si sa folosim Sf Scriptura pentru a argumenta teorii stiintifice e gresit.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.01.2014, 02:02:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta este scoatere din context pentru a argumenta o afirmatie. Cu versete din Psalmi scoase din context se pot argumenta multe.
Inca o data, Sf Scriptura nu este tratat de astronomie. Si sa folosim Sf Scriptura pentru a argumenta teorii stiintifice e gresit.
Se vorbeste despre creatie "din nimic" si despre inceputul timpului, si se vorbeste pana la urma si despre entropie, si despre cum "cerurile si pamantul vor trece ", numai Dumnezeu este vesnic.

Prin credință înțelegem că s-au întemeiat veacurile prin cuvântul lui Dumnezeu, de s-au făcut din nimic cele ce se văd.

sau

Dintru început Tu, Doamne, pământul l-ai întemeiat și lucrul mâinilor Tale, sunt cerurile.
Acelea vor pieri, iar Tu vei rămâne și toți ca o haină se vor învechi și ca un veșmânt îi vei schimba și se vor schimba.
Dar Tu același ești și anii Tăi nu se vor împuțina.

sau

Căci făptura a fost supusă deșertăciunii - nu din voia ei, ci din cauza aceluia care a supus-o - cu nădejde,
Pentru că și făptura însăși se va izbăvi din robia stricăciunii, ca să fie părtașă la libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu

Last edited by iuliu46; 05.01.2014 at 02:09:13.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.01.2014, 07:25:52
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu, geocentrismul sustine ca Pamantul este centrul Universului, ca Soarele si planetele sa rotesc in jurul Pamantului.
Probabil s-a înțeles greșit. Inițial, și am specificat, spuneam de accentul central pus pe pământ, în sesnul că despre soare, lună și stele se spune că au fost făcute după pământ și cumva în raport cu pământul, în funcție de pământ.

Însă mi-am reamintit că de fapt acolo nu este singurul loc din Biblie unde este sugerat un anume geocentrism. Există texte chiar mai clare care duc la acest geocentrism de care vorbește Biblia. Iar textul de cate vorbesc este la cartea Iosua, cap. 10:

12. În ziua aceea în care Dumnezeu a dat pe Amorei în mâinile lui Israel și când i-a bătut la Ghibeon și au fost zdrobiți înaintea feței fiilor lui Israel, a strigat Iosua către Domnul și a zis înaintea Israeliților: "Stai, soare, deasupra Ghibeonului, și tu, lună, oprește-te deasupra văii Aialon !"
13. Și s-a oprit soarele și luna a stat până ce Dumnezeu a făcut izbândă asupra vrăjmașilor lor. Oare nu de aceea se scrie în Cartea Dreptului: "Soarele a stat în mijlocul cerului și nu s-a grăbit către asfințit aproape toată ziua".
14. Și n-a mai fost nici înainte, nici după aceea, o astfel de zi în care Domnul să asculte așa glasul omului; că Domnul lupta pentru Israel.

Textul arată concepții de tip geocentric în acest text biblic la modul cel mai evident. După cum se vede nu pământul este cel care se rotea în jurul soarelui, ci soarele și luna (și se subînțelege că și stelele, doar că acestea pe timp de noapte) își aveau cursul, mersul în raport cu pământul, sau "în jurul" pământului dacă ajustăm puțin exprimarea. Un anume geocentrism este absolut evident, la fel ca și în textul cărții Facerii.

Având în vedere că aceste texte biblice au fost și sunt considerate inspirate de Dumnezeu și că enunță practic revelații dumnezeiești (cel puțin în cartea Facerii), și având în vedere că acea formă de geocentrism este enunțată în texte considerate de inspirație și revelație dumnezeiească și care se referă la actul revelat al Creației (prin urmare ține efectiv de actul revelațional în sine ca atare!), atunci este clar că urmând pretențiile credincioșilor se ajunge la concluzia că Dumnezeu a învățat, revelat un geocentrism sau o formă de geocentrism cât se poate de evident. Oamenii de știință în majoritate spun că de fapt sistemul solar este heliocentric, iar geocentrismul fizic este o eroare. Trebuie văzut deci care va fi rezolvarea în cele din urmă a acestor probleme.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura si Biserica nu sunt normatori stiintifici si nu trebuie sa isi spuna un punct de vedere. Pentru asta este stiinta.
Aici apare însă o problemă pe care în fapt nu o puteți evita, oricât o dați pe fofârlica! Și este vorba de problema adevărului! Faptull că chipurile Biblia nu ar fi normator științific nu înseamnă că o carte care are texte ca alea de mai sus pretinse revelate și inspirate divin își poate permite să conțină greșeli nici măcar de această natură. Din cauza clară a faptului că textul biblic, dumnezeiesc inspirat, nu are voie să greșească. Dacă conține idei care sunt considerate greșite de știința actuală în majoritate, atunci se ridică o dilemă pe care am expus-o într-o postare anterioară.

Eschiva dumneavoastră este și mai puțin întemeiată având în vedere faptul că actul creației în sine este considerat REVELAT, este considerat că face parte din REVELAȚIA DUMNEZEIASCĂ, așa cum face parte și actul sau procesul mântuirii. Creația, mântuirea sunt considerate aspecte care țin efectiv de revelația dumnezeiască; prin urmare, aici nu este vorba doar despre o problemă pe care pretindeți să o aruncați în lumea științifică. Actul creației ține de revelație în toată puterea cuvântului. Prin urmare, revelația fiind dumnezeiască, ea nu poate fi greșită, pentru că ține de revelație, adică de credință; nu poate fi aruncată exclusiv pe seama științei. Dacă este adevărat că geocentrismul fizic nu este adevărat din punct de vedere științific, atunci problemele cu textul biblic etc sunt absolut evidente și nu le puteți rezolva în felul în care încercați, după cum prea bine v-am argumentat: FACEREA ȚINE DE REVELAȚIE, PRIN URMARE DE ÎNVĂȚĂTURI DE CREDINȚĂ. Facerea și alte texte biblice susțin la modul cel mai evident o anumită formă de geocentrism, chiar fizic. Cu fofârlica (fofilatul) puteți să mergeți în altă parte, domnule susținător al științei.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
In Sf Scriptura nu se spune ca Pamanul e plat sau sferic, ca e sau n centrul universului, ca e la distanta X de planeta Y, ca se roteste in jurul Soarelui sau Soarele in jurul lui. Si nici nu exista o invatatura a Bisericii in acest sens.
Domnule, am arătat foarte clar cu texte biblice care este învățătura Vechiului Testament. Și acolo este vorba despre revelație divină, și care se referă la Facere, creația divină făcând parte din învățătura (dogmatică) de credință a Bisericii. Un anume geocentrism (și poate fi luat în considerare inclusiv fizic, după cum ne arată Facere și Iosua) este învățătura desprinsă evident din Vechiul Testament.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu sunt relevante opiniile unora si folosirea tententioasa a Sf Scripturi de catre unii.
Forfârlică, fofârlioară, cine umblă cu "vrăjelescu" prin țară?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Relevanta este interpretarea Bisericii.
Poate ne spuneți și nouă care este interpretarea Bisericii, indicând inclusiv și textele emise de Biserică în această materie.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.01.2014, 07:44:39
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da. Se pare ca unii asteapta ca Sf Scriptura sa fie un tratat de astronomie, fizica, chimie, biologie, istorie, teologie etc. Si sa contina toate informatiile, dar sa si fie intelese de toata lumea.
Nu văd eu bine ce scrie acolo în coada unei propoziții? Cumva scrie teologie? Nu credeți că mergeți cam extrem de departe, domnule Lucian, cu pretențiile dumneavoastră? Nu este vorba de un tratat, în felul în care înțelegem în ziua de azi ce este un tratat de știință sau teologie. Dar nici nu trebuie să fie un tratat, este suficient să fie o carte inspirată de Dumnezeu care se proununță asupra lui Dumnezeu, adică face teologie și de pe poziție de reper fundamental; care se pronunță asupra facerii și susține concepții geocentriste; care se pronunță asupra istoriei creației; care se pronunță asupra istoriei omului în general, asupra istoriei poporului israelit, asupra uriașilor din vechime, deci face în felul său istorie, considerată ca fiind scrisă sun inspirația divină. Despre felul în care sunt precizate indicațiile temporale prin cărțile Regilor, prin cărțile profetice, despre felul în care este consemnată istoria poporului israelit ce să mai vorbim; nu este tratat de istorie, modern vorbind, dar tratează istorie, și încă într-un mod considerat inspirat de Dumnezeu.

Dar cu partea aia cu teologia m-ați dat gata. În curând mă aștept să văd că susțineți că de fapt nici despre Dumnezeu lucrurile nu ar sta chiar așa cum spune Biblia. Că de fapt ea este descoperită de Dumnezeu, dar s-ar putea să nu vorbească chiar foarte corect despre Dumnezeu, s-ar putea ca pe alocuri (nu știm cine va hotărî aceste aspecte spre exemplu) chiar Dumnezeu să nu vorbească foarte corect despre sine, cine știe poate veniți și susțineți că Însuși Dumnezeu vorbea neadevăruri sau greșeli despre Sine Însuși.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.01.2014, 08:14:50
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Facerea povesteste istoria creatiei din punct de vedere al pamantului, punctul de vedere care il intereseaza pe om; da, geocentric, insa nu ca model astronomic, ci geocentric dpdv teologic, ca sa zic asa (omul este in centrul creatiei nu dpdv fizic)
Interpretarea dumneavoastră nu este foarte corectă, după cum am argumentat în postările anterioare. Nu mă apuc acum să mai repet ce am spus deja în postarea #93.

Poate exista și o interpretare de genul celei de care vorbiți, și mă gândesc că spre exemplu geocentrismul teologic ar putea consta în aceea că raționalitatea soarelui, lunii, stelelor este subordonată rațiunii de a fi a omului, sau altfel spus având în vedere centralitatea omului ca și coroană a creației și pământul, el este "centrul" în sensul că rațiunea de a fi a sorelui, lunii, stelelor este de a sluji omul și pământul. Dar asta este o interpretare ad-hoc la care m-am gândit acum, și nu anulează o anume variantă de geocentrism fizic după cum se poate vedea foarte clar din textele biblice.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cand a fost scrisa, Facerea punea accent pe faptul ca stelele si soarele nu sunt zeitati, de aceea auorul (inspirat de Dumnezeu, dupa noi) a spus clar ca au fost facute 'mai tarziu'
Ăsta nu este argument. Și nici justificare.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si cand Facerea spune 'stele' asta inseamna tot ce straluceste acolo pe cer, deci si planetele; nu face deosebirea intre 'stele' si 'planete' in sens modern. Nu este important pentru mesajul Facerii aceasta informatie.
Încă o dată repet, textul biblic nu vorbește despre alte planete, ci de stele. Steaua e stea. Prin urmare, dacă textul nu vorbește despre alte planete, nu știa Dumnezeu revelatorul despre alte planete, sau nu cumva autorii textului nu știau despre alte planete, însă s-au gândit totuși să pună textul pe seama revelației divine, probabil negândindu-se și neașteptându-se ca istoria și a societății și a cunoașterii să ia o turnură la care ei nu se așteptau, pe care nu au prevăzut-o?

Altă chestiune fundamentală este ce fel de, câtă autoritate mai pretind acei autori și în fața cui? Și evident ne putem gândi și alți autori și redactori de texte sacre, mai vechi sau mai noi, precum și la alți oameni ai templelor, așa cum au existat destui pe la templul din Ierusalim și prin siangogi care s-au folosit de texte geocentriste din VT.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.01.2014, 08:44:00
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu e bine sa ne bagam in astfel de chestii pentru ca ne complicam inutil.
Remarci foarte suspecte pentru un om care se pretinde apărător al științei, al adevărului. Probabil că unii vor să țină băgatul în anumite chestii exclusiv pentru ei, probabil considerându-se mai "aleși" decât alții, alții care eventual ar trebui să ia loc în strana "mirenească" și să continue să cotizeze fără să pună prea multe întrebări, fără să deranjeze în mod inutil, fără să complice nu chestiile, ci viața bine aranjată a unora.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Invatatura Bisericii nu spune nimic despre asta. Nu este rolul Ei. Biserica spune ca faptele creatie s-au desfasutat conform celor prezentate in Sf Scriptura. Atat. Nu exista o invatatura cu privire la durata zilelor creatie sau cronologia evenimentelor. Desi e de presupus ca, fiind numerotate, faptele s-au desfasurat in ordinea prezentata.
"E de presupus" este o exprimare tendențioasă relativ la caracterul revelat de Dumnezeu al textului biblic. Ba poate fi considerată și suspectă de tăgăduirea revelației divine, altfel spus de erezie sau de tentativă de inovație eretică.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Inca o data, Sf Scriptura nu este tratat de astronomie. Si sa folosim Sf Scriptura pentru a argumenta teorii stiintifice e gresit.
Încă o dată, Biblia nu este tratat de astronomie, dar "tratează" și aspecte astronomice și asta de pe poziția de revelație dumnezeiască. Mai mult, textele la care am dat trimitere, anume Facere 1, 14-19 și Iosua 10, 12-14 susțin o formă de geocentrism chiar fizic, nu doar teologic, cum încercau unii să își găsească scăpare pe aici.

Sacerdoții și alți oameni ai Religiei iudaiste s-au băgat în chestii chiar astronomice, pretinzând descoperiri și revelații dumnezeiești. Ciudat și suspect, în ziua de azi domnul Lucian vine să ne spună că oamenii Religiei au obligația de a trece peste aceste aspecte care țin de Revelație, deci de Învățătură de Credință, și de a arunca "cartoful fierbinte" în ograda științificilor. Iată cum învățăturile de credință sunt scoase de sub responsabilitatea Religiei și pasate "științei", chipurile fără să aducă atingere Religiei.

Last edited by Banikka; 05.01.2014 at 09:47:14.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.01.2014, 12:43:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bravo mă!
Ai desființat Biblia.
Mulțumit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.01.2014, 12:43:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Probabil s-a înțeles greșit. Inițial, și am specificat, spuneam de accentul central pus pe pământ, în sesnul că despre soare, lună și stele se spune că au fost făcute după pământ și cumva în raport cu pământul, în funcție de pământ.

Însă mi-am reamintit că de fapt acolo nu este singurul loc din Biblie unde este sugerat un anume geocentrism...
Dupa parerea mea ai o problema de alta natura. Ca soarele rasare, apune, se misca, (Doamne fereste) sta pe cer, sunt lucruri pe care le folosim si noi azi in vorbirea curenta. Din punctul nostru de vedere, celelalte obiecte se misca pe cer. Tu vezi probleme acolo unde chiar nu sunt probleme.
Care e problema daca Dumnezeu ar fi facut pamantul inaintea soarelui ? Sa spunem ca asa s-a intamplat. Contrazice asta mainstream-ul stiintific ? Asta e problema ? Deocamdata mainstream-ul stiintific nu poate demonstra nimic. Nu poate nici macar demonstra ca pamantul nu-i in centrul universului. Se crede asta, ca pamantul e doar o planeta oarecare dintr-o galaxie oarecare, situata intr-un loc oarecare din univers, dar nu exista demonstratia.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.01.2014, 13:11:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

”Dintr-un univers oarecare” vrei să zici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.01.2014, 13:16:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
”Dintr-un univers oarecare” vrei să zici.
Asa e, am uitat. Si sunt sigur ca daca ar continua cu matematica ar fi si un multivers oarecare.
Reply With Quote
Răspunde