Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.01.2014, 16:52:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Oricum entropia contrazice evolutionismul. Omul este un "sistem" cum un nivel ridicat al entropiei. Cum sa presupui ca Universul care tinde spre uniformizarea entropiei si spre "nivelul 0" a dus la crearea unui "sistem" care creste entropia in Univers?
Foarte de acord, entropia contrazice evolutionismul, dar doar in sensul de evolutie din simplu spre complex (din informatie mai putina spre mai multa) care s-ar face fara nici o interventie din afara (adica a unuei intelgiente superioare), numai prin hazard sau 'greseli de copiere' a celulelor.
Daca stim ca exista entropie (fapt stiintific) si se observa o anumita evolutie din simplu spre complex, atunci mi se pare logic ca aceasta evolutie este data de o interventie din afara...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.01.2014, 16:55:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cu Big Bang-ul nu este stiinta. Este religia celui care a strigat mai tare. Exista mai multe pareri, toate la fel de imposibil de demonstrat, dar a fost accepta cea a celui care a prezentat-o mai "realist", si totusi in contradictie cu datele experimentale si cu legile fizicii.
Na, asa pot sa vin si eu cu teoria mea si sa ii spun stiinta.
Imi pare rau, nu sunt fizician. Din cate am inteles eu din lucrari de vulgarizare este teoria stiintifica cea mai probabila.
Oricum, orice teorie actuala accepta ca si atomii s-au format la un moment dat - si ca 'inainte' de aparitia lor nu se mai poate face observatie de tip stiintific.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.01.2014, 17:05:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte de acord, entropia contrazice evolutionismul, dar doar in sensul de evolutie din simplu spre complex (din informatie mai putina spre mai multa) care s-ar face fara nici o interventie din afara (adica a unuei intelgiente superioare), numai prin hazard sau 'greseli de copiere' a celulelor.
Daca stim ca exista entropie (fapt stiintific) si se observa o anumita evolutie din simplu spre complex, atunci mi se pare logic ca aceasta evolutie este data de o interventie din afara...
Da. Daca am considera Universul un sistem inchis nu ar putea evolua (si fiind doar Universul nu l-am putea considera altfel decat inchis). Ca sa existe evolutie ar trebui sa existe un schimb cu exteriorul. Doar ca unii "oameni de stiinta" spun ca nu exista exterior. Nu exista, univorsul nu poate fi asa cum este. Doar daca totusi exista un exterior si anume Dumnezeu.
Dr inca o data, discutiatine de filosofie si nu de stiinta. E ca si cum ai incerca sa Il determini sau sa Il masori experimental pe Dumnezeu.
Na, acum totul e posibil. Au fost unii care au "masurat" temperatura Iadului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 05.01.2014, 17:09:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Oricum, orice teorie actuala accepta ca si atomii s-au format la un moment dat - si ca 'inainte' de aparitia lor nu se mai poate face observatie de tip stiintific.
Nu se poate observa timpul anterior aparitiei lor. Corect. Dar pe baza legile fizicii, care sunt proprietati ale spatiului si materiei se pot face calcule a ceea ce ar fi trebuie sa rezulte, iar raspunsurile nu coincid cu masuratorile rezultatelor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.01.2014, 17:15:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da. Daca am considera Universul un sistem inchis nu ar putea evolua (si fiind doar Universul nu l-am putea considera altfel decat inchis). Ca sa existe evolutie ar trebui sa existe un schimb cu exteriorul. Doar ca unii "oameni de stiinta" spun ca nu exista exterior. Nu exista, univorsul nu poate fi asa cum este. Doar daca totusi exista un exterior si anume Dumnezeu.
Dr inca o data, discutiatine de filosofie si nu de stiinta. E ca si cum ai incerca sa Il determini sau sa Il masori experimental pe Dumnezeu.
Na, acum totul e posibil. Au fost unii care au "masurat" temperatura Iadului.
Pai asta vroiam sa spun si eu, ca discutia pana la urma ajunge in domeniul filozofiei (sau al religiei) si iese din domeniul stiintei, orice ai face.
Cu asta sunt de acord oamenii de stiinta cinstiti. Ca la un moment dat trebuie sa alegi (dupa alte criterii decat cele stiintifice) ceea ce crezi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.01.2014, 17:20:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai asta vroiam sa spun si eu, ca discutia pana la urma ajunge in domeniul filozofiei (sau al religiei) si iese din domeniul stiintei, orice ai face.
Cu asta sunt de acord oamenii de stiinta cinstiti. Ca la un moment dat trebuie sa alegi (dupa alte criterii decat cele stiintifice) ceea ce crezi.
Cand am sa ma fac eu mare am sa ma fac om de stiinta si am sa demonstrez ca Dumnezeu exista. Sa vezi atunci convertiri in masa. Si daca nu or sa vrea le pun cipuri in ii manipulez. =))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.01.2014, 17:42:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cand am sa ma fac eu mare am sa ma fac om de stiinta si am sa demonstrez ca Dumnezeu exista. Sa vezi atunci convertiri in masa. Si daca nu or sa vrea le pun cipuri in ii manipulez. =))
Aoleu, atunci o sa-i spun mamei tale sa nu-ti mai dea legume ca sa nu te faci mare :-))
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.01.2014, 18:30:58
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
(atentie nu este vorba despre erezia evolutionismului teist)
Când a condamnat Biserica Ortodoxă "erezia" evoluționismului teist? Nu spun că nu ar fi o erezie, dar aș vrea să știu de la domnul Lucian, care pretinde că prezintă învățătura autentică a Bisericii când, unde și sub ce formă a condmanat Biserica Ortodoxă erezia evoluționismului teist? Mă refer la o condamnare explicită, ceva de genul cum au fost condamnate alte erezii.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.01.2014, 18:54:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Când a condamnat Biserica Ortodoxă "erezia" evoluționismului teist? Nu spun că nu ar fi o erezie, dar aș vrea să știu de la domnul Lucian, care pretinde că prezintă învățătura autentică a Bisericii când, unde și sub ce formă a condmanat Biserica Ortodoxă erezia evoluționismului teist? Mă refer la o condamnare explicită, ceva de genul cum au fost condamnate alte erezii.
Inainte de a raspunde astept ceva. Cand ajungem "la zi" cu postarile, ne referim si la intrebarea asta.
Pana atunci imi rezerv dreptul de a nu continua o discutie care poate fi inutila.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.01.2014, 19:09:09
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ca soarele rasare, apune, se misca, (Doamne fereste) sta pe cer, sunt lucruri pe care le folosim si noi azi in vorbirea curenta. Din punctul nostru de vedere, celelalte obiecte se misca pe cer. Tu vezi probleme acolo unde chiar nu sunt probleme.
Ești paralel cu ceea ce am spus. Și nu am de gând să mă repet. Geocentrismul demonstrat pe care îl susține Biblia, și care poate fi considerat chiar ceva de genul unei învățături de credință având în vedere că este revelație divină, este contrazis de adevărul heliocentrismului în sistemul solar în care suntem. Despre învățătura Bibliei că soarele, luna și toate stelele de pe cer (iar acum se vede datorită științei și tehnologiei câte miriade de stele și de galaxii sunt în univers) își urmează cursul în spațiu în raport cu pământul (sau altfel spus că toate se învârt în jurul pământului) aproape că nu mai am ce zice. Perspectiva despre oameni pe care ne-o dă învățătura geocentristă a Bibliei este aceea a unor pigmei care se cred ei buricul universului; și toată această perspectivă este pusă pe seama revelației divine, negreșelnice.

Geocentrismul fizic al Bibliei este contrazis de evidența heliocentrismului în sistemul nostru solar. Prin urmare cineva a greșit și va trebui să dea socoteală într-un fel sau altul. Ori Dumnezeu a greșit și a dat revelații greșite (ceea ce nu cred personal), ori oamenii au pus pe seama unor revelații divine credințele sau viziunile lor la vremea respectivă, neașteptându-se, neimaginându-și că istoria cunoașterii va lua o altă turnură și uneltirea lor (asta cred că ar fi varianta cea mai plauzibilă, a erorii umane), poate fără intenție rea făcută, va fi descoperită.

Nu te văd să anulezi ceea ce am argumentat. Întreb încă o dată: cine a greșit: Dumnezeu, Biblia, oamenii? Toată chestiunea este să înțelegi că astfel de lucruri nu au cum să rămână cum au fost până acum. Cel puțin nu pentru unii; pentru alții nu mă îndoiesc, că așa cum au dormit până acum sau au înșelat oamenii până acum, vor dormi și mai departe sau respectiv vor înșela oamenii mai departe, pe cei pe care îi vor mai găsi să îi mai poată duce în eroare.

Apropo, oare câte greșeli mai sunt în Biblia revelată divin?
Reply With Quote
Răspunde