Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.03.2012, 12:29:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Tot ce se poate. Si eu cred la fel , cateodata. Se spune ca rautatile unora sunt menite sa ne aduca aminte de propriile noastre pacate, chiar daca nu au nici o legatura cu persoana in cauza. Desi, daca as fi mai pragmatica, as putea spune si ca rautatile omului de langa tine (partener, sot) sunt mai degraba urmarea pacatului de a fi facut o alegere gresita... nu vorbesc in numele altora, doar al meu.
Conform acestei teorii, ar insemna ca orice lucru care ne deranjeaza, nu ne face placere, ba din contra, ne face rau, ar trebui sa-l acceptam ca o cale de izbavire. Acum nu stiu daca totusi e adevarat in toate situatiile. E ca si cum ne-ar durea o masea si in loc sa o tratam, sa eliminam cauza durerii, am sta asa sperand ca Dumnezeu va aprecia suferinta noastra. Ori, nu orice suferinta sau nevointa e musai sa fie spre mantuire.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.03.2012, 13:23:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Oare preotii vazatori cu duhul fac numai previziuni negative? Pentru ca asta nu e greu, pot sa o fac si eu. In general profetiile rele se auto-indeplinesc, pentru ca oamenii sunt tentati sa le creada. La fel si cele bune, in oarecare masura, dar mai greu. In general ceea ce ni se spune ne intareste convingerile sau ne confirma temerile.
Ca sa dau un exemplu, daca eu ma duc si spun ca nu ma inteleg cu barbatul, (...), evident ca o sa mi se zica ca ne vom desparti. Acum cand ajung acasa, chiar daca o vreme lucrurile or sa mearga bine, la prima discutie in contradictoriu o sa-mi amintesc ce a zis parintele ...
Minunat ar fi daca cineva ar face o previziune de bine si s-ar indeplini, in ciuda tuturor impedimentelor....
Oare ce ar trebui sa spuna un preot "vazator cu duhul", in mod deosebit? Oare care este treapta smereniei noastre, pentru ca Dumnezeu sa ofere privilegii deosebite unui popor, asa cum a facut candva cu Avraam. Suntem noi vrednici de a mai vedea prooproci precum Sf. Ioan Botezatorul care sa ne spuna "Pregatiti Calea Domnului. Drepte faceti cararile Lui, fiindca s-a apropiat Imparatia Cerurilor." Si chiar daca s-ar intampla, ce altceva suntem noi decat "Pui de naparca"? Nu traim in duh nici macar 5 minute dintr-o zi, iar grijile lumesti si "inchinarea la idoli" (internetul, televizorul, tabieturile pe care ni le-am facut si la care nu renuntam pentru nimic in lume) ne ocupa tot timpul. Ce "stralucite previziuni" sa asteptam? Si-apoi, chiar daca preotul "vede" viitor luminat pentru cineva, ce-ar putea sa-i spuna sa nu-l sminteasca? Oricum, aceste lucruri raman tainuite pentru cei din jur, chiar si pentru cei mai apropiati caruia i s-a facut o astfel de proorocire. Iar noi, daca nu avem cunostinta de ele, tindem sa credem ca nu exista...
Care este atitudinea pe care trebuie sa o aiba un bun crestin cand merge la un astfel de duhovnic? Cu mahnire am observat ca multa lume merge acolo avand sufletul incarcat de ura: impotriva vecinului, impotriva sefului, impotriva fratelui, impotriva sotului sau sotiei, impotriva parintelui sau copilului... Iar bietul parinte "vede" cum stau lucrurile si se roaga sa poata cultiva in mintea si sufletul acelui om, dragoste, rabdare si blandete. Unii inteleg usor. Altii nu pot uita si nu pot ierta. Si continua ani si ani sa se zvarcoleasca in propria impietrire si nu inteleg de ce Dumnezeu nu-si face mila de ei... Dar mila lui Dumnezeu este cel putin egala cu mila din sufletul nostru. Fara iertare, nu ne vom mantui. In fiecare incercare, avem o lectie de invatat, dar noi ramanem corigenti si repetenti in fiecare an, fiindca nu intelegem ca nu noi facem dreptatea si ca daca nu ne curatam sufletul de ura si revolta impotriva celui care poate ne-a facut cel mai mare rau al vietii noastre, noua si celor mai dragi fiinte ale sufletelor noastre, nu ne vom tamadui de boala ghinionului, boala necazurilor, boala grelelor incercari...
"Iubeste si fa ce vrei"... Ce poate fi mai frumos decat sa rupi orice legatura cu sclavia sufletului, sa nu mai fii incatusat de ganduri negre impotriva cuiva? Este adevarat, de obicei iertam mai usor un rau care ni s-a facut noua, decat un rau care i s-a facut celei mai dragi fiinte ale sufletului nostru, dar daca Dumnezeu ne da o astfel de cruce, trebuie sa nu cartim si s-o acceptam asa cum este ea, multumind ca nu ne e mai rau. Intotdeauna, daca vom cauta, vom afla in jurul nostru oameni care par sa aiba cruci inmiit mai grele decat noi...
Eu cred ca nimeni n-ar trebui sa mearga la un astfel de duhovnic pentru o "previziune", fiindca ar insemna sa ispitim pe Dumnezeu. Mergem acolo pentru a ne putea cunoaste mai bine si pentru a reinoda legatura pierduta cu Dumnezeu. Un astfel de duhovnic poate fi asemanat cu un operator care reface conectiile, dar din pacate el este unul dintre putinii iscusiti operatori, iar suflete deconectate - cat nisipul marilor... Cu atat mai trist cand cineva are sansa sa treaca pe la el si sa se deconecteze la iesirea din chilie...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.03.2012, 14:21:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Oare ce ar trebui sa spuna un preot "vazator cu duhul", in mod deosebit? Oare care este treapta smereniei noastre, pentru ca Dumnezeu sa ofere privilegii deosebite unui popor, asa cum a facut candva cu Avraam. Suntem noi vrednici de a mai vedea prooproci precum Sf. Ioan Botezatorul care sa ne spuna "Pregatiti Calea Domnului. Drepte faceti cararile Lui, fiindca s-a apropiat Imparatia Cerurilor." Si chiar daca s-ar intampla, ce altceva suntem noi decat "Pui de naparca"? Nu traim in duh nici macar 5 minute dintr-o zi, iar grijile lumesti si "inchinarea la idoli" (internetul, televizorul, tabieturile pe care ni le-am facut si la care nu renuntam pentru nimic in lume) ne ocupa tot timpul. Ce "stralucite previziuni" sa asteptam? Si-apoi, chiar daca preotul "vede" viitor luminat pentru cineva, ce-ar putea sa-i spuna sa nu-l sminteasca? Oricum, aceste lucruri raman tainuite pentru cei din jur, chiar si pentru cei mai apropiati caruia i s-a facut o astfel de proorocire. Iar noi, daca nu avem cunostinta de ele, tindem sa credem ca nu exista...
Care este atitudinea pe care trebuie sa o aiba un bun crestin cand merge la un astfel de duhovnic? Cu mahnire am observat ca multa lume merge acolo avand sufletul incarcat de ura: impotriva vecinului, impotriva sefului, impotriva fratelui, impotriva sotului sau sotiei, impotriva parintelui sau copilului... Iar bietul parinte "vede" cum stau lucrurile si se roaga sa poata cultiva in mintea si sufletul acelui om, dragoste, rabdare si blandete. Unii inteleg usor. Altii nu pot uita si nu pot ierta. Si continua ani si ani sa se zvarcoleasca in propria impietrire si nu inteleg de ce Dumnezeu nu-si face mila de ei... Dar mila lui Dumnezeu este cel putin egala cu mila din sufletul nostru. Fara iertare, nu ne vom mantui. In fiecare incercare, avem o lectie de invatat, dar noi ramanem corigenti si repetenti in fiecare an, fiindca nu intelegem ca nu noi facem dreptatea si ca daca nu ne curatam sufletul de ura si revolta impotriva celui care poate ne-a facut cel mai mare rau al vietii noastre, noua si celor mai dragi fiinte ale sufletelor noastre, nu ne vom tamadui de boala ghinionului, boala necazurilor, boala grelelor incercari...
"Iubeste si fa ce vrei"... Ce poate fi mai frumos decat sa rupi orice legatura cu sclavia sufletului, sa nu mai fii incatusat de ganduri negre impotriva cuiva? Este adevarat, de obicei iertam mai usor un rau care ni s-a facut noua, decat un rau care i s-a facut celei mai dragi fiinte ale sufletului nostru, dar daca Dumnezeu ne da o astfel de cruce, trebuie sa nu cartim si s-o acceptam asa cum este ea, multumind ca nu ne e mai rau. Intotdeauna, daca vom cauta, vom afla in jurul nostru oameni care par sa aiba cruci inmiit mai grele decat noi...
Eu cred ca nimeni n-ar trebui sa mearga la un astfel de duhovnic pentru o "previziune", fiindca ar insemna sa ispitim pe Dumnezeu. Mergem acolo pentru a ne putea cunoaste mai bine si pentru a reinoda legatura pierduta cu Dumnezeu. Un astfel de duhovnic poate fi asemanat cu un operator care reface conectiile, dar din pacate el este unul dintre putinii iscusiti operatori, iar suflete deconectate - cat nisipul marilor... Cu atat mai trist cand cineva are sansa sa treaca pe la el si sa se deconecteze la iesirea din chilie...
Un cuvânt absolut remarcabil și foarte folositor. Mulțumesc frate!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.03.2012, 16:06:11
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Aceste previziuni ale Preotilor Harismatici pot sa ajute pe cineva in luarea unor decizii, mai ales cum sunt cele pe termen lung de genul casatoriilor, care sunt practic irevocabile in fata lui Dumnezeu. Decat sa se faca o greseala mai bine sa se previna. Ma gandesc ca daca omul se duce cu intentii bune, iar nu ca la ghicitori, ma gandesc ca nu il ispiteste pe Dumnezeu (chiar m-ar interesa o detaliere, daca este cazul si daca se poate). Iar daca ar fi o ispitire, atunci Parintele, fiind iscusit, cred ca va gasi un raspuns potrivit, spre exemplu unul vag de genul: O sa iti dea Dumnezeu ce e mai bun pt tine.

Vizitarea acestor Preoti o consider benefica, caci rugaciunile lor ajuta mult, din moment ce sunt atat de apropiati de Dumnezeu incat sa fi primit aceste harisme. Datorita rugaciunii lor, omul incepe sa se schimbe in bine, sa isi vada pacatele, etc.

PS: M-a bucurat mult prezenta Dvs, Dl Neagu! Si amintirea Sf Siluan ! Va doresc bucurii si mantuire !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.03.2012, 11:46:58
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit crezi sau nu crezi in Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
de ce ai intrebat, daca tu consideri ca nu este corect sa stim despre noi?
doreai sa primesti raspuns pozitiv si atunci era bine?
nu merge la el ca la ghicitoare, ci cu gindul unei mangaieri ajutatoare din partea lui, sfatul il vei primi in orice situatie.
nu mergeti cu ideea ca vede in duh, este si el o fiinta plina de ispite si bucurii ca noi toti, numai ca se lupta sa ne ajute in masura in care avem si credinta mai mult sau mai putin.
impotant e sa tii aproape de parintele ori ce ar fi. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.03.2012, 11:52:00
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi.
eu nu cred ca exista "ursit", adica Domnul se gandeste pentru fiecare fata/baiat ce sot/sotie sa-i dea, totul depinde de fiecare, adica exista legea liberului arbitru si cu totii suntem liberi sa ne alegem pe cine dorim, nu cred ca Dumnezeu se amesteca in chestiile astea.

adica tu daca ai cunoscut pe acel barbat si doresti sa te mariti cu el, acel barbat doreste sa te ia de sotie, de ce nu ar fi posibil lucrul acesta??!! adica nu depinde de voi insiva?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.03.2012, 12:04:26
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?

Multumesc!
La parintele se intra personal in chilie si se marturiseste. Nu ar trebui sa ne ferim de ceilati ca facem aceleasi pacate toti din lume. Cu difeneta ca un ii le-au facut, altii le fac iar altii nu se lasa de ele in cotinuare. Si daca ne rusinam acum in fata unor straini sau a parintelui, atunci la judecata universala cum va fi cand o sa dam raspuns in fata omenirii ( atentie, in fata tuturor neamurilor pe care nici nu le cunoastem o sa dam socoteala si se vor uita toti la noi, Ce ziceti despre rusinea pacatului. Este corect sa ne caim mult sa se poata si ierta usor, dar sa nu mai facem prostioare dupa aceea).
Locuri la cazare sunt permanent, fara programari. Dar sa nu va asteptati la confort sporit, ca nu mergeti la pensiuni sau in statiuni. Si nici nu aveti timp de odihna, pentru ca participati la slujba intre 23.00 si 02.00, 07.00 si 13.00 si 16.00-18.00, exceptand timpul necesar in asteptarea parintelui duhovnic. Si maI ESTE SI TIMPUL PE CARE TREBUIE SA-L PETRECETI IN RUGACIUNE IN CIMITIRUL SFINTILOR.Nu va impune nimeni acest lucru, dar constiinta nu va lasa sa dormiti sau sa va desfasurati in incinta ca la staiuni, deci cateva ore pe care le aveti la dispozitie pentru somn o sa le petreceti in orice conditii-nu este necesar confort. Nu vreau sa va indepartez de acest loc minunat al Sihastriei dar doresc sa va pun in garda pe cei care mergeti pentru prima data, si apoi veniti ca albinutele cat mai des. V a iubesc pe toti.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.03.2012, 14:24:39
guest100 guest100 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.03.2012
Mesaje: 2
Implicit

Acum , in aceasta perioada, data ...martie , 28 , unde se afla parintele , ?
daca stie cineva, va rog sa raspundeti, cum doriti, fie pe privat fie aici.
Cand se mai preconizeaza ca vine in Bucuresti..?

Multumesc.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.03.2012, 03:27:02
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ai vrut să știi ceva din viitorul tău și ai întrebat pe părintele Ciprian iar dumnealui ți-a spus.
De ce ești cârcotașă? Nu tu ai vrut să știi întrebându-l despre cele viitoare?
Răspunsul nu ți-a fost pe plac iar din rândurile scrise de tine se simte așa, ca o nemulțumire... că nu ai primit răspunsul la care te așteptai!
Da, părintele are înainte-vedere. Dacă ți-a spus că nu vei fi cu prietenul tău înseamnă că așa va fi!

Și eu am primit răspunsuri care m-au durut, la care nu mă așteptam, o dată m-a și certat, dar să mulțumim lui Dumnezeu că mai avem astfel de duhovnici. Părintele nu este "ghicitor" așa cum se exprimau niște așa zise creștine din București care așteptau să vină părintele și care nu știau de spoverdanie, de împrtășanie, de posturi sau de canoane.
La măn Sihăstria,am aflat de la niște pelerini mai vârstnici care l-au apucat pe părintele Cleopa că părintele Ciprian îl spovedea pe acest mare duhovnic care a fost părintele Cleopa Ilie
Folclor autentic!...Mioritic!
Iertati indrajneal!Mi-s dintre "bucurestence".
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.03.2012, 08:25:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guest100 Vezi mesajul
Acum , in aceasta perioada, data ...martie , 28 , unde se afla parintele , ?
daca stie cineva, va rog sa raspundeti, cum doriti, fie pe privat fie aici.
Cand se mai preconizeaza ca vine in Bucuresti..?

Multumesc.
Am inteles ca de luni poate fi gasit in Bucuresti la biserica.
Incercati si sambata totusi ,daca sunteti din Bucuresti nu aveti ce pierde
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29