Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 11.08.2016, 13:59:28
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Vreau sa va intreb si eu ceva. Parintii mei dupa nunta au pastrat lumanarile de cununie in casa de la tara,e bine sa le pastreze sau ce trebuie sa facem cu ele?
Reply With Quote
  #542  
Vechi 11.08.2016, 14:08:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nu am nimic cu cei care cred altfel daca o fac moderat ( cum a scris Ioan Cezar aseara ). Omul vede acolo mai mult sau un pic diferit de cat au vazut altii, dar recunoaste ca viziunea lui este minoritara si s-ar putea sa fie gresita. Uite eu de exemplu atunci cand citesc "indemnul" Cercetati Scripturile..., am impresia ca acolo este vorba despre un repros si nu despre un indemn. Dar am citit cel putin la Sf. Ioan Gura de Aur ca il socoteste a fi un indemn.

Dar cand spui ca sfintii ne mint pentru ca sa ne fereasca de rele, ca de fapt ei iti dau dreptate tie care esti genial, dar scriu pentru prostime si de aia scriu in felul ala, atunci parca avem o problema. Nu pot sa ma apuc sa zic ca Sf. Ioan ar fi de parerea mea, dar scrie de indemn ca sa-i determine pe prosti sa citeasca. :)
Iar forțezi lucrurile!... ca să mă scoți semeț? Nu-s semeț, pe cît posibil...

Dar n-am dreptate? Dacă spuneau adevărul ar fi scris și ei în clar că e duhul lui Samuel acolo în scripturi îndemnîndu-ne și acolo să înțelegem din scripturi așa cum tocmai ei au întărit că trebuie să înțelegem, adică așa cum este scris, dar iată că au scris exact pe dos deci au mințit. Cu ce scop? Păi de aia pentru ca toate masele de naivi așa ca tine care mă faci pe mine un geniu al răului să nu-și găsească temei din scripturi ca să meargă la vrăjitoare ca să creadă în bîrfe sau ca să le deschidă cartea... precis că tu ai fi fost primul care te-ai fi dus deși acuma văd că aperi sfinții de acuzația mea de minciună deși nu i-am acuzat ci am zis că au făcut bine. Și cred că e clar de ce au spus și au scris pe dos. Eu tocmai pentru că îi cred pe sfinți și pentru că le dau dreptate că au făcut bine mințind și întărind în scris căci prin asta au scăpat turmele de naivi de păcate aducătoare de moarte și iată eu le pricep îndemnul și din pricina lor nu m-aș fi dus la vrăjitoare și n-aș putea lua scriptura ca bază pentru a merge la vrăjitoare. În Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa este scris de asemenea că Dumnezeu nu le răspunde celor ce caută așa la Dumnezeu... căutînd să știe ei ce le rezervă viitorul, dacă pot cîștiga la loto, dacă îi iubește vre-o drăguță și alte gLumeli și păcătoșenii... apelînd ca proștii la cîte o vrăjitoare ca să desfrîneze împreună cu ele crezînd că le răspunde dumnezeu, nu le răspunde!.

Deci nu le răspunde lor Dumnezeu, celor ce apelează la vrăjitori ci în general le răspunde uneltele satanei, mințindu-i ca să-i piardă și nu ca să-i mîntuie ca sfinții Vasile cel Mare sau Grigorie de Nyssa.

Dar pînă la urmă Adevărul ne va face liberi cu condiția să nu-l folosim la pîre, bîrfe și acuzații gratuite... căci Adevărul vine din iubire... din aia neegoistă.

Last edited by vsovi; 11.08.2016 at 14:15:12.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 11.08.2016, 14:13:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Vreau sa va intreb si eu ceva. Parintii mei dupa nunta au pastrat lumanarile de cununie in casa de la tara,e bine sa le pastreze sau ce trebuie sa facem cu ele?
Ca trebuie sa inveti pt bac si sa nu te mai intereseze vietile altora.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 11.08.2016, 14:14:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Vreau sa va intreb si eu ceva. Parintii mei dupa nunta au pastrat lumanarile de cununie in casa de la tara,e bine sa le pastreze sau ce trebuie sa facem cu ele?
Scuze Bublisor dar esti off topic. Aici se vorbea despre ... parinti care erau impotriva unei relatii. Nu ajungem niciunde daca nu avem o disciplina a dialogului si facem off topic.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 11.08.2016, 14:19:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Vreau sa va intreb si eu ceva. Parintii mei dupa nunta au pastrat lumanarile de cununie in casa de la tara,e bine sa le pastreze sau ce trebuie sa facem cu ele?
Da, surioară, lumânările de la Taina Sfintei Cununii și Taina Sfântului Botez, se țin în casă, undeva, la fel ca lumânările de la Sfânta Înviere, din fiecare an.
Se aprind dacă mirii ce s-au căsătorit sunt în primejdie, sau dacă sunt bolnavi, fiindcă au harul Sfintei Cununii în ele, la fel cum aveau prosoapele harul Duhului Sfânt, de la Sfântul Apostol și pentru vrednicia lui. Și acele prosoape când erau puse peste bolnavi se vindecau, și când erau puse peste posedați, se exorcizau, se însănătoșeau.

La fel lumânările, dacă soția, când soțul ei e plecat, dacă simte că soțul ei e în pericol, poate aprinde Sfintele Lumânări (Lumina) pentru ca harul din lumânare să lucreze pentru ei doi. Și pentru rugăciunile soției, alături de harul Sfințitei Lumânări, dacă și soțul de roagă, va fi păzit mai puternic, mai viu, de orice primejdie în care ar putea cădea.

De aceea se și iau lumânări mari și groase, la Sfântul Botez și Sfânta Cununie, tocmai ca să dureze mai mult timp, să le aibe mirii ce s-au căsătorit, pe cât mai multă perioadă din viață și se folosesc mai rar, preferabil cât mai rar. Preferabil să nu fie nevoie niciodată, dar asta depinde de mai multe criterii.

Când acele Sfințite Lumânări, de la Taina Sfintei Cununii s-au terminat, fiind sunt unice și au valoare unică, nu pot fi înlocuite cu nimic. La fel cum dacă Sfântul Apostol Pavel, fiindcă nu s-a atins de alte prosoape, decât de puține, nu toate aveau har și nu toate prosoapele erau făcătoare de minuni, decât acelea care le-a folosit Pavel.

Spor, soră. Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Scuze Bublisor dar esti off topic. Aici se vorbea despre ... parinti care erau impotriva unei relatii. Nu ajungem niciunde daca nu avem o disciplina a dialogului si facem off topic.
Glumești, nu? Dar uite unde a ajuns topicul ăsta, la multe și diverse alte subiecte, și teologice și eretice, ca să se lămurească Teologia și hotarele Adevărului, de minciună.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ca trebuie sa inveti pt bac si sa nu te mai intereseze vietile altora.
Îi la facultatea de medicină, a luat demult bacul. De ce nu ai citit, măcar toate posturile ei? Îți pierzi timpul mântuirii aiurea... Datorită youtubului, de acolo ți se trage...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 11.08.2016 at 14:22:20.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 11.08.2016, 14:23:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Se pare ca e scris chiar in Scriptura ( pe care noi dreptmaritorii o citim mai rar )

Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare
Și nu a cercetat pe Domnul. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei.
Asa zice textul Scripturii?
O.K. Acum talcuieste, poftim!.....:))
Reply With Quote
  #547  
Vechi 11.08.2016, 14:29:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Îi la facultatea de medicină, a luat demult bacul. De ce nu ai citit, măcar toate posturile ei?
Eu nu cred asta.Poate in viitor vrea sa intre la medicina.Asta este cu totul altceva.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 11.08.2016, 14:32:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Vreau sa va intreb si eu ceva. Parintii mei dupa nunta au pastrat lumanarile de cununie in casa de la tara,e bine sa le pastreze sau ce trebuie sa facem cu ele?
Din cate am inteles de pe topicul asta, eu zic sa le pastreze. Doar sa nu tineti coatele pe masa!
Nu de alta, dar ar putea sa se iveasca duhul lui Samuel prin ele. Intelegi unde bat, da...?
Reply With Quote
  #549  
Vechi 11.08.2016, 14:35:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și să nu bălăngăniți picioarele, să nu vorbiți neîntrebați, să nu plescăiți, să nu râgâiți, să nu sugeți dinții și ...
Am uitat.
Când ajungeți la o concluzie cum fu cu Saul mă anunțați. Sunt în curte, la un copt de vinete.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #550  
Vechi 11.08.2016, 14:36:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Din cate am inteles de pe topicul asta, eu zic sa le pastreze. Doar sa nu tineti coatele pe masa!
Nu de alta, dar ar putea sa se iveasca duhul lui Samuel prin ele. Intelegi unde bat, da...?
Nu are cum sa inteleaga daca nici nu a luat bacul dar studiaza medicina pe youtube.
Reply With Quote
Răspunde