Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 04.05.2011, 15:06:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul

De asemenea raspuns gresit. Cu ce pot sa iti arat ca il port pe Dumnezeu in mine, mai mult decat insusi faptul ca respir si exist aici langa tine? Traiesc! Intre noi exista o singura diferenta cu privire la Dumnezeu: conceptul tau. De ce incerci sa personifici pe Dumnezeu, atasandu-i un concept mental, in loc sa vezi ca El este insusi viata ta?
Tangun, ești robul propriilor tale concepții (sau al concepțiilor orientale). Faptul că respiri nu e o dovadă că Dumnezeu este în tine. Și un păianjen respiră. Concepția ta e, într-un fel, substanțială. Dumnezeu e un soi de substanță inefabilă care umple tot ce e viu. Așa se pare că Îl înțelegi tu. Adică panteist.
Reply With Quote
  #802  
Vechi 04.05.2011, 15:17:44
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Toti suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, deci purtam in noi matrita divina. Si eu, si dvs, si cel mai mare sfant al lumii si dragalasul de bin Laden.
Pana aici e adevarat ce spui.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar nu asta face diferenta, ci purtarea lui Hristos in noi, Hristos fiind cel care ofera mantuirea, sau eliberarea de pacat si consecintele lui. Pe El nu-L au toti, ci destul de putini. Cam despre asta este totul...
Si aici e adevarat dar trebuie sa intelegi asta si mai profund. Cine nu-L au pe Hristos in ei? Cei inconstienti ca Viata lor este Dumnezeu (Hristos). Ceea ce voi (conceptele religioase) afirmati ca se numeste diavolul - se refera la inconstienta spirituala. Inconstienta ca viata este Dumnezeu. Personificati astfel inconstienta cu un personaj: Diavolul. De asemenea, personificati constienta vieti cu alt personaj: Dumnezeu. Bin Laden si cei ce "nu-L au pe Hristos in ei", sunt de fapt cei inconstienti ca viata lor este Dumnezeu, o viata eterna indestructibila. Fiinta nemuritoare. Asadar mai aveti un pas, sa realizati ca totul tine de constiinta, si nu de concepte. Astfel se va elibera lumea asta de durere si suferinta.
Reply With Quote
  #803  
Vechi 04.05.2011, 15:22:04
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tangun, ești robul propriilor tale concepții (sau al concepțiilor orientale). Faptul că respiri nu e o dovadă că Dumnezeu este în tine. Și un păianjen respiră. Concepția ta e, într-un fel, substanțială. Dumnezeu e un soi de substanță inefabilă care umple tot ce e viu. Așa se pare că Îl înțelegi tu. Adică panteist.
De ce iei in considerare acest (un alt) concept mental atasat unei fiinte: paianjenul? De ce nu te referi la fel de bine la un miel? O floare? Chiar si o piatra? pentru ca nu te poti opri in a eticheta cu ajutorul mintii, pozitivul si negativul. Acesta este nu altceva decat un concept mental.
Reply With Quote
  #804  
Vechi 04.05.2011, 15:23:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Pana aici e adevarat ce spui.



Si aici e adevarat dar trebuie sa intelegi asta si mai profund. Cine nu-L au pe Hristos in ei? Cei inconstienti ca Viata lor este Dumnezeu (Hristos). Ceea ce voi (conceptele religioase) afirmati ca se numeste diavolul - se refera la inconstienta spirituala. Inconstienta ca viata este Dumnezeu. Personificati astfel inconstienta cu un personaj: Diavolul. De asemenea, personificati constienta vieti cu alt personaj: Dumnezeu. Bin Laden si cei ce "nu-L au pe Hristos in ei", sunt de fapt cei inconstienti ca viata lor este Dumnezeu, o viata eterna indestructibila. Fiinta nemuritoare. Asadar mai aveti un pas, sa realizati ca totul tine de constiinta, si nu de concepte. Astfel se va elibera lumea asta de durere si suferinta.
La tine totul se dizolvă, Tangun, într-un ocean inform. Și toată creația se aneantizează în felul ăsta; se unește cu nimicul. A conceptualiza e o greșeală atunci când e vorba de ceea ce ne depășește, de ceea ce nu putem cuprinde cu înțelegerea noastră. E greșit să încercăm să-L închidem într-un concept pe Dumnezeu, care este cu totul transcendent nouă. El ne cuprinde pe noi. Însă o persoană nu este un concept. O persoană este o ființă și ea are o taină a ei, nedefinibilă, pentru că e dumnezeiască.
Dar mă tem că nu ești deschis unui dialog cu creștinii. Cred că e un dialog al surzilor.
Reply With Quote
  #805  
Vechi 04.05.2011, 15:28:16
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
La tine totul se dizolvă, Tangun, într-un ocean inform. Și toată creația se aneantizează în felul ăsta; se unește cu nimicul. A conceptualiza e o greșeală atunci când e vorba de ceea ce ne depășește, de ceea ce nu putem cuprinde cu înțelegerea noastră. E greșit să încercăm să-L închidem într-un concept pe Dumnezeu, care este cu totul transcendent nouă. El ne cuprinde pe noi. Însă o persoană nu este un concept. O persoană este o ființă și ea are o taină a ei, nedefinibilă, pentru că e dumnezeiască.
Dar mă tem că nu ești deschis unui dialog cu creștinii. Cred că e un dialog al surzilor.
Nimicul. Un alt concept mental negativ. Gresesti...eu sunt deschis sa comunic cu fiintele, chiar si cu un paianjen, pentru ca nu etichetez mental. De aceea aceste lucruri te depasesc, si nu pe tine, depasesc doar dualitatea mentala prin care vrei sa-L intelegi pe Dumnezeu.

Dar nu mi-ai raspuns la intrebarea de mai sus
Reply With Quote
  #806  
Vechi 04.05.2011, 15:28:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Cine nu-L au pe Hristos in ei? Cei inconstienti ca Viata lor este Dumnezeu (Hristos).
Iar faceti ce ati facut si mai inainte: puneti semnul egal intre Dumnezeu Tatal si Hristos Mantuitorul. Chiar daca intre ei exista o relatie foarte stransa, ei fac lucrari diferite. De aceea nu ajunge sa fii o parte din creatia lui Dumnezeu [Tatal, Creatorul], ci sa fii o parte mantuita prin Hristos [Mantuitorul].

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ceea ce voi (conceptele religioase) afirmati ca se numeste diavolul - se refera la inconstienta spirituala.
Iar ceea ce voi, [alte concepte religioase, dar care nu se recunosc ca atare] relativizati este o persoana. Si Hristos, si ingerii buni si ingerii rai si implicit satan sunt persoane. Si cea mai mare pacaleala a lui satan este sa te convinga ca nu exista. Pentru unii insa este greu sa se lase convinsi mai ales dupa ce ii vad.

Ca sa evitam pe viitor confuziile de termeni, ce intelegeti dvs prin "Hristos"? Cine este El pentru dvs? Si pe ce va sprijiniti afirmatiile?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #807  
Vechi 04.05.2011, 15:32:23
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca sa evitam pe viitor confuziile de termeni, ce intelegeti dvs prin "Hristos"? Cine este El pentru dvs? Si pe ce va sprijiniti afirmatiile?
Hristos este cel ce mi-a aratat ca eu sunt calea, adevarul si viata. El este arhetipul uman, ce mi-a aratat ca viata mea este eterna.
Reply With Quote
  #808  
Vechi 04.05.2011, 15:38:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Hristos este cel ce mi-a aratat ca eu sunt calea, adevarul si viata. El este arhetipul uman, ce mi-a aratat ca viata mea este eterna.
Iei părticele de adevăr și le transformi în adevăruri ale tale. Întorci chiar pe dos ceea ce a spus Hristos. De la Eu sunt Calea, Adevărul și Viața, în care accentul este pe El, Dumnezeu, tu ai ajuns să pui accentul pe tine, o creatură care fără el nu ești nimic?
Reply With Quote
  #809  
Vechi 04.05.2011, 15:41:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Hristos este cel ce mi-a aratat ca eu sunt calea, adevarul si viata. El este arhetipul uman, ce mi-a aratat ca viata mea este eterna.
Yap. Deci vorbim despre lucruri diferite. Hristosul de care vorbesc eu spune ca El este Calea si nimeni nu vine la tatal decat prin El.

Ati omis sa mentionati de unde ati aflat ca hristos v-a spus ca dvs sunteti calea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #810  
Vechi 04.05.2011, 15:48:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Raspuns gresit. Dumnezeu nu este un concept, si este personal, nu numai pentru toti ortodocsii ci pentru toate fiintele umane si toata faptura creata de El.

De asemenea raspuns gresit. Cu ce pot sa iti arat ca il port pe Dumnezeu in mine, mai mult decat insusi faptul ca respir si exist aici langa tine? Traiesc! Intre noi exista o singura diferenta cu privire la Dumnezeu: conceptul tau. De ce incerci sa personifici pe Dumnezeu, atasandu-i un concept mental, in loc sa vezi ca El este insusi viata ta?
Ca Dumnezeu este personal pentru toate fiintele este parerea ta. Sunt multi care L-au confundat si-L confunda cu ceva din creatie, sunt altii care nu cred in existenta Lui, altii care se cred ei insisi dumnezei ...

Nu e de ajuns sa respiri, sa existi ca sa-mi dovedesti ca Il traim pe acelasi Dumnezeu. Daca acest lucru ar fi fost adevarat, ar fi trimis Dumnezeu foc din cer si asupra jertfelor celor ce-i slujeau lui Baal, nu doar asupra jertfelor lui Ilie (e doar un exemplu).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15