Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 22.12.2013, 00:41:56
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă cauți polemici de dragul de a te certa cu cineva, nu ți-ai găsit persoana potrivită.
Acum pe bune, i-ai dat report lui Decebal până a fost bănat?
Sau altcineva a fost deranjat de spiritul lui ascuțit, vertical și direct?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 22.12.2013, 14:55:38
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Acum pe bune, i-ai dat report lui Decebal până a fost bănat?
Sau altcineva a fost deranjat de spiritul lui ascuțit, vertical și direct?
Nu cred ca e Ovidiu; nu e genul. Se pare ca altcineva a fost deranjat de faza cu simonia in biserica. Mama lui de subiectivism, ce mai tin unii la imaginea institutiei/cauzei/ideologiei! Mai bine si-ar aminti ca Ekklesia e/a fost intemeiata ca o comunitate de credinta, in primul rind.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 22.12.2013, 20:54:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Acum pe bune, i-ai dat report lui Decebal până a fost bănat?
Sau altcineva a fost deranjat de spiritul lui ascuțit, vertical și direct?
Discernamantul e o pasare rara, se pare.
Desi n-as crede ca frustrarile si badarania sau "marlania", cuvant favorit al amintitului raposat (deocamdata) in existenta forumistica de aici, se pot confunda asa usor cu "spiritul ascuțit, vertical și direct"

Eu unul l-am raportat, prea rar, e drept, ca nu-l prea citesc, dar acum cateva zile, intamplator mi-a iesit in cale o postare a lui, in care s-a arata si mai frustrat ca de obicei, exprimandu-se in consecinta, la adresa lui Florin.
Acum, daca il citeam mai des si aveam si ceva lipsuri de oarece naturi, poate ma obisnuiam cu genul, si ziceam ca e doar "direct"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.12.2013 at 21:11:30.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 22.12.2013, 21:41:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu am spus întotdeauna, ci am spus că Dumnezeu ți se descoperă pe măsura căutării tale și nu ține de duhovnic. Deci, ține de tine, căci Dumnezeu îți va scoate duhovnicul potrivit căutărilor tale și acel duhovnic îți va vorbi potrivit deschiderii tale, stării tale lăuntrice, etc...
Din pacate, se pare ca atunci cand ai niste inclinatii gresite, la care de fapt nu vrei sa renunti, s-ar putea sa-ti scoata si duhovnicul care sa te "ajute" sa te afunzi si mai tare in ele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 22.12.2013, 21:42:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu cred ca e Ovidiu; nu e genul. Se pare ca altcineva a fost deranjat de faza cu simonia in biserica. Mama lui de subiectivism, ce mai tin unii la imaginea institutiei/cauzei/ideologiei! Mai bine si-ar aminti ca Ekklesia e/a fost intemeiata ca o comunitate de credinta, in primul rind.
Habar nu aveti care a fost motivul si faceti speculatii aiurea.

Parca aia ar fi singura faza spusa de el aiurea, sa se afle in treaba, acuzatii a caror dovezi le are doar el si pentru el.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 22.12.2013, 21:46:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Discutia era despre faptul ca de preoti sau duhovnici nu trebuie ascultat daca invata erezii. Atat. In rest, nu trebuie confundat pacatele cu erezia. Neascultarea de duhovnic nu este indreptatita invocand pacatele ce le are duhovnicul.
Iar ceea ce este "erezie" ramanand la aprecierea fiecarui om care se crede induhovnicit, nu-i asa?

Eu am cunoscut cel putin un preot pe care unii de pe forum s-ar grabi sa-l numeasca eretic, dar care a fost este de un real folos duhovnicesc celor care au venit la el cautandu-l pe Dumnezeu.

Care statea pana la miezul noptii si dupa ca sa spovedeasca pe cei care veneau la ei, la discutii cu unii de zeci de minute.

Fata de altii, care ajung pana acolo incat sa ofere "spovedanii de grup".
Dar nu e o chestie eretica, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 22.12.2013, 21:59:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar ceea ce este "erezie" ramanand la aprecierea fiecarui om care se crede induhovnicit, nu-i asa?

Eu am cunoscut cel putin un preot pe care unii de pe forum s-ar grabi sa-l numeasca eretic, dar care a fost este de un real folos duhovnicesc celor care au venit la el cautandu-l pe Dumnezeu.

Care statea pana la miezul noptii si dupa ca sa spovedeasca pe cei care veneau la ei, la discutii cu unii de zeci de minute.

Fata de altii, care ajung pana acolo incat sa ofere "spovedanii de grup".
Dar nu e o chestie eretica, nu?
Credinciosii au dreptul si mai ales datoria, ca, in urma unei cateheze cu adevarat severe sa cunoasca cit mai aproape de deplinatate invatatura Bisericii. Cu acest reper, care, btw, e inspirat de Duhul Sfint (sper ca nu contesti orginea supraumana a invataturii de credinta!), poti spune, daca un cleric sau ierarh, in predici si alte interactiuni cu cei ce i-au fost incredintati spre pastorire, se manifesta ca/este eretic.
Alin, in ultima vreme parca ai fi un misionar trimis de Sigismund de Luxemburg in Praga hussita.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 22.12.2013, 22:04:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Sau altcineva a fost deranjat de spiritul lui ascuțit, vertical și direct?
Confunzi marfa cu ambalajul.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 22.12.2013, 22:12:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate, se pare ca atunci cand ai niste inclinatii gresite, la care de fapt nu vrei sa renunti, s-ar putea sa-ti scoata si duhovnicul care sa te "ajute" sa te afunzi si mai tare in ele.
Zici că ești Neti Sandu. (glumesc)
Totuși, să nu neglijăm pronia lui Dumnzeu.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 22.12.2013, 22:23:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Zici că ești Neti Sandu. (glumesc)
Totuși, să nu neglijăm pronia lui Dumnzeu.
Cine este Neti Sandu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde