Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.05.2014, 11:42:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Toate se intampla in favoarea mea, o duc bine cu banii, si abund de noroc, fericire si sanatate oriunde ma duc.
Părintele Stăniloae spunea că atunci când cineva începe să ducă o viață creștinească, când începe să se apropie de Hristos, un semn că este pe calea cea bună îl reprezintă necazurile, care nu vor întârzia să apară.

O viață cu adevărat creștină nu poate fi lipsită de cruce. Norocul, banii, fericirea, sănătatea te fac să te simți foarte bine în această lume, trecătoare, și pot fi un obstacol pentru cunoașterea Vieții celei adevărate.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 11.05.2014, 13:36:57
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Practic de un an. Pe langa faptul ca am 3 persoane vindecate la activ de : cancer, pancreatita si probleme cu inima, si acum lucrez la un caz cu retard,
"Multi Imi vor zice, in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut? Si, atunci, voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea"
"Plecați de la mine, blestemaților, în focul cel veșnic pregătit pentru diavol și îngerii lui! "

In cazul tau acest "reiki" este faradelegea.De fapt este posedare demonica.
Cel care o pratica este de fapt un "preot" al diavolului iar cel asupra caruia
i se practica primeste semnul fiarei.Atat cel care o practica cat si cel asupra
cauia se practica primesc pecetea Antihristului.
Citat:
Toate se intampla in favoarea mea, o duc bine cu banii, si abund de noroc, fericire si sanatate oriunde ma duc. Omul poate face minuni...
Omul nu poate face minuni.Doar Dumnezeu face minuni.Daca omul incepe sa faca minuni atunci in acel om zac puterile intunericului.
Sunt destule exemple in vietile Sfintilor in care demonul poate sa ia
chipul ingerului de Lumina.Da , dracul poate face minuni.Si da dracul poate
face si bine,ca in mod ascuns sa-ti faca rau.
Citat:
Edit : si da, stiu sa fac diferenta dintre un inger si un demon prin natura mesajelor lor.
Citeste vietile Sfintilor sa vezi ca esti in inselare extrem si mare.Si citeste
si Evanghelia si Cartea Apocalipsei sa vezi ca o sa-ti recunosti practica
pe care o faci ca fiind vrajitorie.Lucrul cu duhurile intunericului.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.05.2014, 13:01:03
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Rectific. Imi pare rau. Omul are puterile necesare pentru a canaliza energia lui Dumnezeu. El vindeca, nu omul.

Da... Am patit si accidente de cand m-am apucat, dar toate au fost spre binele meu, mi-am invatat lectiile de rigoare.

Dracii vor face bine doar daca exista un rau ascuns pe care pot sa-l faca. Sunt oameni care practica de mult mai mult timp si inca nu s-a intamplat acel rau. Un demon nu te poate manipula, IN ABSOLUT NICI UN FEL, daca nu il inviti cu liber arbitru. La ce ma refer : vei intra in "rezonanta" cu tot ce e negativ daca gandesti ganduri negative si te abati de la calea vietii tale, in care lucreaza numai Domnul si puterile ceresti pentru ca tu sa-ti inveti lectiile de rigoare dintr-o viata. Daca nu ai ganduri negre, si esti mereu pozitiv, nu se poate apropia nici mama lui de demon de tine.

Daca dracii vindeca si fac minuni, atunci cum explicati ca si Iisus Hristos facea minuni ? Tot draci ? Nu cred. Sunt sigur ca a si zis ca daca il urmam pe el, putem face aceleasi lucruri, ba chiar mai bine !

Iisus a fost cel mai mare maestru iluminat. L-au urmat si altii, chiar daca nu in crestinism. Religiile adevarate se aseamana extraordinar de mult cu crestinismul. Religia nu mai este ce a fost creeata sa fie. Chiar credeti ca in atatia ani de cand exista cele mai vechi religii de pe planeta noastra nu au fost schimbate nicicum de manipulatori ? EI au fost cei care au fost condusi de draci ca sa ascunda adevarul fata de noi. Inaltul cler din timpuri, care se juca cum vroia cu oamenii care ii credeau pe ei trimisii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.05.2014, 14:42:21
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Da... Am patit si accidente de cand m-am apucat, dar toate au fost spre binele meu, mi-am invatat lectiile de rigoare.
Eu cred ca acele accidente sunt un avertisment de la Dumnezeu prin care
iti spune sa te opresti, caci nu stii in ce te bagi.

Citat:
Sunt oameni care practica de mult mai mult timp si inca nu s-a intamplat acel rau.
Este gresit sa facem analogii intre judecata noastra si judecata lui
Dumnezeu.Noi suntem tentati sa credem ca daca am facut belele
si pedeapsa nu vine repede, atunci inseamna ca nu am gresit.
Este doar o amagire.Dumnezeu nu lucreaza dupa logica omeneasca
"Caci gandurile Mele nu sunt gandurile voastre, si caile voastre nu sunt
caile Mele"


Citat:
Un demon nu te poate manipula, IN ABSOLUT NICI UN FEL, daca nu il inviti cu liber arbitru.
Un demon te poate manipula.Prima manipulare pe care o face este sa te
faca pe tine sa-l inviti.Sa te faca pe tine ca din liber-arbitru sa-i deschizi
tu usa.(Este ca la reclame:cumpara produsul asta ca are +50% benificii).
Un demon iti citeste din cap pana in picioare toate patimile la care esti
vulnerabil si apoi asteapta tacut momentul oportun.

Citat:
Daca nu ai ganduri negre, si esti mereu pozitiv, nu se poate apropia nici mama lui de demon de tine.
Aici depinde foarte mult de context.
Exemplu: poti sa gandesti pozitiv si sa nu ai ganduri negre, daca nu ai
constiinta atunci cand iti construiesti fericirea pe nenorocirea altora.
In acest caz nu te simti cu nimic vinovat pentru ca nu constientizezi ca ai
fi vinovat, deoarece exista acolo un mic drac care sta pe umarul tau si iti
inchide "ochii ratiunii si ai sufletului".I se mai spune "orbire suflteasca".

Alte cauze ale orbirii sufletesti pot fi:
ignoranta, ambitie, ura, iubirea de bani, slava de sine, etc.De fapt
mai toata lista de pacate sunt cauze ale orbirii sufletesti.

Citat:
Daca dracii vindeca si fac minuni, atunci cum explicati ca si Iisus Hristos facea minuni ?
In primul rand vorbim aici de minuni false si minuni adevarate.Acele,carora
de fapt tu le zici minuni, nu-s minuni sunt efecte.Sunt efectele
atunci cand diavolul renunta de a mai purta razboi cu omul.
De ce ar face diavolul una ca asta ? Simplu.Diavolul nu duce lupta
impotriva celor pe care i-a castigat.Tu ai duce lupta impotriva cuiva care
acum ti-e aliat si iti face voaia ?Celor pe care diavolul ia castigat numai
duce lupta impotriva lor deoarece sufletul lor al Diavolului este.Sunt adeptii lui.Ei au primit pecetea lui Antihrist.

In al doilea rand: Iisus Hristos nu facea(la trecut) ci face
minuni si azi si in Veci Vecilor. Pentru ca el este Dumnezeu cel Viu ale
celor vii si nu al mortilor.Acele minuni ale lui Hristos, despre care tu vorbesti sunt efectele actiunii ale Duhului Sfant.
Sfanta si Dumnezeiasca Treime:Dumnezeul Tatal(Creatorul), Dumnezeu Fiul(Mantuitorul), Dumnezeu Sfantul Duh(Sfintiitorul).
O singura fiinta in trei persoane.

Citat:
Sunt sigur ca a si zis ca daca il urmam pe el, putem face aceleasi lucruri, ba chiar mai bine !
Dupa Inaltarea la cer a Domnului, doar Apostolii si Sfintii Parintii puteau face minuni.Insa cum au ajuns acolo ,nu este deloc usor.N-au ajuns sa
faca minuni ducand o viata plina de huzur, de lux si alte desfatari.
Ci au dus o viata in smerenie, in rugaciune(multa rugaciune), fara lux
au exersat virtutile opuse tentatiilor lumesti si multi dintre ei au avut
sfarsit muceniscesc.

Citat:
Iisus a fost cel mai mare maestru iluminat.
Doar in cultele pagane se intalneste cuvantul "maestru", nu si in
invatatura Ortodoxa.

Citat:
Religiile adevarate se aseamana extraordinar de mult cu crestinismul.
Exista doar o singura religie:crestinismul ortodox.
Restul sunt inventii ale omului in conclucrare cu demonii.

Citat:
Religia nu mai este ce a fost creeata sa fie.
Daca te referi la cultele pagane, atunci este problema lor.Ce legatura au
cultele pagane cu Dumnezeu ?

Citat:
Chiar credeti ca in atatia ani de cand exista cele mai vechi religii de pe planeta noastra nu au fost schimbate nicicum de manipulatori ? EI au fost cei care au fost condusi de draci ca sa ascunda adevarul fata de noi. Inaltul cler din timpuri, care se juca cum vroia cu oamenii care ii credeau pe ei trimisii lui Dumnezeu.
La ce fel de credinta te referi ?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.05.2014, 21:22:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Părintele Stăniloae spunea că atunci când cineva începe să ducă o viață creștinească, când începe să se apropie de Hristos, un semn că este pe calea cea bună îl reprezintă necazurile, care nu vor întârzia să apară.

O viață cu adevărat creștină nu poate fi lipsită de cruce. Norocul, banii, fericirea, sănătatea te fac să te simți foarte bine în această lume, trecătoare, și pot fi un obstacol pentru cunoașterea Vieții celei adevărate.
Ai perfectă dreptate; mulțumesc!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.06.2014, 23:02:53
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Am studiat despre toate religiile, si despre hinduism, budism, taoism, islamism, despre crestinism stiu pentru ca asa m-am nascut. Tin sa te anunt ca sunt similare in proportie de 90%, dar trebuie sa stii sa intelegi in deplin. Un lucru explicat de Iisus Hristos a fost explicat si de Buddha, sa zicem, dar cu alte cuvinte, pe acelasi inteles. In cartea taoistilor, Tao Te Qing, spre exemplu, sunt numai sfaturi bune despre cum sa te porti ca sa evoluezi spiritual, este plina de vorbe de duh, proverbe, zicale si cuvinte intelepte, care nu te duc altundeva decat pe calea vietii tale. Daca accepti sa fii deschis la minte si sa-l accepti pe Dumnezeu, el te va ghida spre unde trebuie sa fii.

Iisus a spus sa nu judecam, si nu vom fi judecati. Ceea ce se reflecta si in legile karmei, din buddhism si hinduism, care spun ca atunci cand faci un rau cuiva, acel lucru ti se va intampla tie din partea altora, pana cand inveti. Aceasta karma nu-i nimic mai mult decat Dumnezeu care te pedepseste pentru pacatele tale, sau te recompenseaza cu cunoastere spirituala pentru virtutiile tale, doar ca se numeste altfel !

Ca sa filozofam putin : Dumnezeu este lumina si iubirea pura, in Dumnezeu nu exista ura, razbunare sau vointa de rau. Cand te pedepseste, le da voie dracilor sa-ti faca rau, caci numai prin voia Lui tu ca om poti pati ceva, si dracii aia au un scop, te fac sa inveti din propriile tale greseli ca sa nu le mai repeti.


Dumnezeu este in fiecare dintre noi, prin faptul ca avem suflet, sufletul este imaterial, este adevaratul EU, este scanteia divina care ne uneste pe toti, pentru ca toti suntem Unul, si toti facem parte din ceva mai mare noua, care ne-a creat, nu poti nega acest fapt.

Hinduismul si Buddismul au un concept interesant in plus fata de Crestinism. La hindusi se numeste chakra ajna, la buddhisti se numeste chang dantien. Este vorba despre ochiul mintii. Nu e interesant ca stiu despre el, e interesant cum am aflat despre el. Simplu : Prin faptul ca am fost un crestin bun ( n-am frecventat eu biserica asa mult, eram copil, vroiam sa ma joc ) m-am rugat foarte mult la Doamne Doamne, la arhangheli, la ingerul pazitor si la Fecioara Maria sa-mi deschida inima si mintea ca sa-l pot intelege pe Dumnezeu mai bine. Abia apoi am inceput sa vad similaritati intre ce am inceput eu sa experimentez si acest concept de "al 3-lea ochi", care are sediul in glanda pineala din creier.

Si intr-o buna zi, am inceput sa VAD. Am inceput sa SIMT, sa AUD, sa MIROS, duhul sfant incet incet, care este peste tot, nu numai in oameni, este in tot ceea ce inseamna creatie, aceasta forta a vietii, ( de asemenea numita prana in hinduism si chi in buddhism ) imateriala, exista peste tot. In unii oameni este mai mult (copii inocenti, preoti, vindecatori, oameni care vor sa faca bine, oameni credinciosi), in altii este mai putin (copii rai, oameni rai, frustrati, orgoliosi, materialisti, fixati mental), unde este inlocuita de energie negativa. Unde nu exista lumina, exista intuneric, nu ai un intrerupator care face intuneric, ci unul care face lumina, si acel intrerupator este realizarea lui Dumnezeu, nu simpla oarba credinta in El pentru ca ne e frica de iad, ci credinta in el din iubire neconditionata.

Dupa un timp am inceput sa visez numai lucruri profetice si sa am viziuni, in legatura cu viitorul meu si al celor din jurul meu, in legatura cu lucruri pe care nu le intelegeam. Am inceput sa-l chem pe Mantuitorul in visele mele, tin sa spun ca o fiinta mai frumoasa si mai plina de lumina n-am intalnit in viata mea, este ceva de ne uitat sa-l intalnesti. L-am rugat sa ma duca unde trebuie sa fiu, m-a luat de mana si m-a dus in locuri din trecutul meu, lucruri traumatice pentru mine, lucruri care m-au schimbat, momente din pricina carora nu ma intelegeam cu unii oameni, cam asta mi-a aratat. Mi-a aratat ce am gresit si m-a invatat sa vindec momentele respective, si m-a invatat ca din cauza ca am fost implicat emotional si am gandit negativ despre acel moment, demonii s-au infiltrat si mi-au provocat lucruri chinuitoare, care ma afectau inclusiv in prezent, chiar daca eu credeam ca nu ma mai afecteaza. ASA a inceput sa se schimbe viata mea.

In legatura cu smerenia. Smerenia nu este ceea ce multi cred ca este. Smerenie nu inseamna comportament de sclav, si sa accepti sa fi umilit. Daca accepti sa fi umilit, si daca ESTI umilit, inseamna ca nu ai incredere in Dumnezeu, inseamna ca ceva in viata ta, gresesti, pentru ca daca nu ai gresi, nu ar exista persoane care sa te umileasca. Ca sa fi smerit, trebuie sa fi SINCER. Sa fi sincer chiar daca prin sinceritatea ta spui un adevar dureros, trebuie sa stii sa-l spui astfel incat persoana careia il spui sa nu se simta jignita. Daca se simte jignita si renunta la prietenia voastra, acel om nu era prietenul tau, si nu trebuie sa fie langa tine, aici este doar Dumnezeu care raspunde la " si izbaveste-ne de ce-l rau ". Care departeaza persoanele ce nu "rezoneaza" cu noi, si atrage persoanele care sunt oglinda noastra. Este oarecum dovedit stiintific acest fenomen al rezonantei, in fizica cuantica ( si este si o lege divina )

In tao te quing zice ca "Daca ceva nu-ti place la altul, acel lucru se gaseste si in tine". Problema este ca nu multa lume intelege acest lucru. Dar e destul de explicativ. Nu-ti place ca cineva e orgolios, si il judeci ca e orgolios, atunci inseamna ca si tu esti orgolios, pentru ca altfel nu ai putea intelege ce este orgoliul, si porti o masca ca sa fi mai bine vazut in societate. Atunci cand orgoliul tau nu mai exista, nu mai are ce se oglindi in ceilalti, si nu te vei mai intersecta cu persoane cu orgoliu. Atunci cand vezi o problema mentala/comportamentala in cineva, tu esti de fapt cel care trebuie sa se schimbe.

Ca sa mai clarific un lucru care se spune in Rei-Ki. Este un lucru de care stiam pur si simplu, inainte sa mi se spuna, vietile anterioare exista pentru un motiv, reincarnarea exista, pentru ca nu exista cu adevarat moarte. Ne reincarnam ca sa izbavim raul, ca sa invatam din greselile noastre, ca sa ne integram in Divin si ca sa ne mantuim. Aceste lucruri, nu se pot realiza intr-o singura existenta, Dumnezeu ne da muuuuuulte sanse sa ne reparam greselile, si daca esuam de multe ori, vor mai fi si alte sanse. Gandeste-te la un fapt. Daca exista o singura existenta, de ce suntem noi mai privilegiati sa ne nastem oameni ? De ce animalele se nasc animale, si de ce unii oameni sunt mai frumosi si mai feriti de defecte fizice si morale ? In felul asta n-ar exista un echilibru, n-am avea toti aceeasi sansa la mantuire si nici ca sa invatam din propriile greseli.

Bineinteles, acest lucru se imbina foarte frumos cu existenta raiului si iadului, cu cat citesti si intrebi mai mult, cu atat toate se vor explica incet incet in mintea ta. Raiul si Iadul, nu sunt nicidecum numai pentru crestini. Pana si un ateu poate ajunge in rai, daca este om bun, si face fapte bune si ii ajuta pe ceilalti, prin el, Dumnezeu lucreaza si face bine, chiar daca omul respectiv nu isi doreste neaparat acest lucru sau nu il constientizeaza !

In legatura cu Iisus Hristos, fie ca el a spus sau nu acest lucru, fie ca a vrut sau nu, el avea toate tipologiile unui maestru : Era iluminat, il intelegea perfect pe Dumnezeu, avea Discipoli(apostoli), si invatacei, cei care il urmau si incercau sa devina mai mult ca El si sa invete de la El diverse lucruri. Prin faptul ca s-a rastignit pe cruce pentru iertarea pacatelor noastre, acelasi lucru se poate explica prin faptul ca a acceptat sa fie rastignit pe cruce pentru dizolvarea karmei noastre, este EXACT acelasi lucru, explicat diferit.

Stiu ca contrazic putin lucruri fundamentale propovaduite in crestinism, dar crestinismul nu este totul ! Nici celealte religii nu sunt totul, nu exista O RELIGIE care sa aiba adevarul pur, pentru ca adevarul se gaseste numai in Dumnezeu, oamenii nu au adevarul, dar se pot apropia de el prin cultivarea cunoasterii proprii. Fiecare religie are cate putin din adevar, dar se completeaza reciproc una pe alta. Exact asta vrea inaltul cler si oamenii de sus din ierarhiile bisericesti ( de pretutindeni ) sa ne uram unii pe altii si sa ne certam intre noi pentru a cui credinta este mai buna. Ceea ce este impotriva lui Dumnezeu. Dumnezeu ne iubeste INFINIT si EGAL pe toti, nu are o iubire mai speciala pentru crestini, si din iubirea lui, vrea ca noi toti sa fim fericiti. Dumnezeu iti da absolut tot ce iti trebuie ca sa ai o viata frumoasa si lipsita de griji, asa cum a fost intentionat sa traim. Noi prin pacatele noastre, departandu-ne de el, ne facem viata urata, plina de griji, stresanta, si o povara... Care nu sunt deloc necesare. El ne da, pentru ca noi sa avem, si sa dam si la altii, si sa fim fericiti. Cand incepem sa facem prostii, sa fim orgoliosi, aroganti, rai cu semenii, laudarosi, incepe si ia din abundenta noastra ca sa ne dea un semnal de alarma sa nu mai facem. Banul, nu degeaba se spune ca este ochiul dracului ! Daca nu stii sa-l folosesti, te dezumanizeaza.

Cam atat am avut de spus... am dat argumente destul de importante, si nu instig sa nu va incredeti in crestinism, nici nu spun sa dati doi bani pe ce vorbesc eu aici, spun doar ca nu tot ce zboara se mananca, si daca incercati sa va deschideti mintea la faptele pe care incerc sa le vorbesc, poate veti ajunge si voi la realizare, asa cum am ajuns si eu. Daca vrea cineva sa mai discute sau sa-mi puna intrebari e liber sa-mi dea mesaj privat... sunt deschis la orice in afara de aroganta crestina, pe care n-o agreez. Fiti iubiti, pace multa, si Dumnezeu fie cu voi si in cel mai marunt pasulet pe care il faceti... chiar daca este deja acolo

Multumesc :D
Reply With Quote
  #137  
Vechi 07.06.2014, 23:51:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu nu știi, sau te faci că nu știi: Iisus este Calea, Adevărul și Viața. Așa că ce ai scris tu acolo e vorbărie și atât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.06.2014, 01:57:52
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu nu știi, sau te faci că nu știi: Iisus este Calea, Adevărul și Viața. Așa că ce ai scris tu acolo e vorbărie și atât.
Ba stiu foarte bine. Nu s-a lipit nimic de tine ? Nimic nu te-a facut sa gandesti ? E vorbaraie pana cand stiinta o sa demonstreze, si O, sunt pe cale sa faca asta.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 05.11.2015, 16:46:54
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

bad post....

Last edited by tphase; 16.11.2015 at 10:25:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52