Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2010, 15:02:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Crestinul ortodox si cardurile de sanatate

De ceva timp tot aud pe posturile de radio o știre conform careia începând din luna ianuarie a anului viitor întreaga populație a Roamâniei va primi cardurile de sanatate.

Acestea vor avea inserat în ele un cip care va cuprinde codul numeric, date personale,boli și tretamente urmate .
Fara acestea nu vom putea beneficia de servicii medicale chiar dacă vom dori să le platim.De asemenea va fi și o opțiune conform căreia vom deveni donatori de organe dacă nu am refuzat acesta înainte de a primi cardul printr-un demers funcționăresc complicat.

Cardul va fi platit de asigurat(adica de noi) și ne va fi adus acasă( acesta însemnând că nu avem posibilitatea de a-l refuza).

Acestă măsură mi se pare o încalcre a dreptului omului la liberul arbitru nedândui-se posibilitatea de a face singur alegerea platirii serviciilor medicale cu cardul sau cu numerar.

Dar cei care berneficază de servicii gratuite?

Policlinicile și spitalele care sunt patronate de BOR - gen Centrul Medical Providența din Iași și altele vor solicita și ele aceste carduri sau asemenea Dorctorilor fără de Arginți vor primi bolnavii care au refuzat cardurile ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2010, 15:22:34
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

:) dar ce treaba are cardul medical cu credinta?
sunt de ceva timp plecata si pot spune ca mare e diferenta dintre sistemul medical romanesc si cel de aici.
Orice angajat are card de sanatate gratuit, consultatiile la medicul de fam (si nu numai ) sunt gratuite, medicamentele sunt compensate (chiar si pana la 75%) si de acestea beneficiaza toti membrii unei familii.
pe card bineinteles ca sunt trecute datele personale nefiind nevoie de n hartii ca la noi in tara!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2010, 15:26:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deoarece nu sunt lămurită asupra acestor carduri am intrebat medicul de familie și mi-a spus că ele vor fi folosite pentru a vedea printre altele câți bani are alocat asiguratul,pentru ca în funcție de aceștia să-i poată prescrie tratamentul.
Altceva nu mi-a putut spune!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2010, 15:49:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 19.07.2016 at 03:33:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2010, 16:00:36
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Da si eu cred ca are dreptate medicul de familie,intrucit pina acum, chiar si eu ,care am fost recent internata in spital am avut nevoie de o adeverinta prin care se specifica daca au fost platite contributiile pentru casele de sanatate,atat ale angajatului cit si ale angajatorului.Acest lucru insemnind de fapt plimbatul celui bolnav de la spital,policlinica sau medic de familie ....la locul de munca al respectivului om.Nu-i deloc placut ,mai ales cind esti bolnav destul de "serios"...si cred ca e mai bine cu acest card de sanatate,care va contine dupa cite am inteles si bolile pe care le are fiecare ,cu tratamentul aplicat fiecarei boli in parte.Sper si ma rog sa fie de bine aceasta noua initiativa.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2010, 16:26:44
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Da si eu cred ca are dreptate medicul de familie,intrucit pina acum, chiar si eu ,care am fost recent internata in spital am avut nevoie de o adeverinta prin care se specifica daca au fost platite contributiile pentru casele de sanatate,atat ale angajatului cit si ale angajatorului.Acest lucru insemnind de fapt plimbatul celui bolnav de la spital,policlinica sau medic de familie ....la locul de munca al respectivului om.Nu-i deloc placut ,mai ales cind esti bolnav destul de "serios"...si cred ca e mai bine cu acest card de sanatate,care va contine dupa cite am inteles si bolile pe care le are fiecare ,cu tratamentul aplicat fiecarei boli in parte.Sper si ma rog sa fie de bine aceasta noua initiativa.Doamne Ajuta.
Da, "într-adevăr" este mai bine cu cardu', probabil că așa vei spune și mâine când îți vor spune că nu vei mai putea face nici o mișcare prin sistemul medical românesc fără un cip implantat, în care să ai toate datele personale referitoare la starea de sănătate, la starea financiară, etc. Bineînțeles respectivul cip RFID implantat va putea fi și va fi folosit pentru accesul ulterior nu doar la servicii medicale, ci și la orice altfel de servicii publice sau private. Iar în cazul în care nu veți avea cipul, deși sunteți o persoană extrem de onestă, pașnică, corectă, dreaptă, necălcătoare de legi și regulamente, cu taxele și impozitele la zi, fără datorii și fără să faceți sau fără să fi făcut vreodată vreun rău cuiva, nu veți mai putea avea acces la bunuri și servicii fără cipul implantat. Cu alte cuvinte, oricât de nevinovată și de virtuoasă veți fi, fără cipul implantat de rigoare, s-ar putea să muriți nu doar datorită lipsei asistenței medicale, ci datorită faptului că pur și simplu nu veți mai putea să achiziționați nici măcar o pâine sau un pahar cu apă. Toate astea în cazul în care veți fi bineînțeles o cetățeană ascultătoare, un fel de oaie din marea massă a oilor, care nu prea au de comentat nimic "autorităților" de guvernare. În cazul "nefericit" în care veți îndrăzni totuși să faceți imprudența de a critica în vreun fel SISTEMUL, probabil că eliminarea s-ar putea să survină într-un chip mult mai rapid și mai eficient, mai ales că datorită cipului RFID implantat și probabil conectat la o rețea globală de internet, prin intermediul unor sateliți veți fi identificată în cel mai scurt timp posibil și veți fi cât mai eficient "neutralizată" (vroiam să spun lichidată).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2010, 16:28:43
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Se pare ca nu-ti cunosti credinta....si mai ai si impresia ca esti crestin-ortodoxa...

Asta e legatura...
Te rog frumos sa nu judeci.

Iar pe tema cardurilor din punct de vedere religios, eu cel putin nu ma pot pronunta. Imi voi intreba duhovnicul iar cuvantul lui va fi decizia mea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2010, 16:39:28
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

FOARTE GRAV: CARDUL DE SANATATE CU CIP vi se da direct cu „ACORDUL PRIVIND DONAREA DE ORGANE” pe el … Iar „acest card va fi la fel de important ca și buletinul”

Ministrul Sănătății, Cseke Atilla, a declarat, pentru gândul, că, începând din ianuarie, timp de un an, vor fi emise cardurile de sănătate pentru populație

“Oamenii le vor primi în plic, acasă. Între timp, creăm și cititoarele de card, pentru că, în paralel cu emiterea cardurilor, vom merge cu aspectele legate de infrastructură”, a spus Cseke.

În plus, reprezentanții Ministerului Sănătății ne-au precizat că aceste carduri nu vor fi lăsate în cutia poștală. “Cardurile de sănătate conțin date personalizate, asemenea cărții de identitate. Pentru că peste tot există vecini binevoitori care îți iau o simplă factură de la cutia poștală, se va găsi o cale prin care asiguratorul va intra în posesia cardului. Astfel, cel mai probabil românii vor primi în cutia poștală o recomandată, iar apoi se vor duce la poștă pentru a intra în posesia cardului sau poștașul va aduce cardul de sănătate și îl va elibera în urma semnăturii proprietarului”, a precizat pentru gândul Oana Grigore, șeful biroului de presă al Ministerului Sănătății. Conform proiectului Ministerului Sănătății, cardul se va emite individual pentru fiecare asigurat cu vârstă peste 14 ani.

Vor fi emise în jur de un milion de carduri pe lună

Ministrul Sănătății a precizat că, în prima fază, cardurile le vor primi “persoanele asigurate prin contribuție, adică 7 milioane de cetățeni”. “Vor fi emise în jur de un milion de carduri pe lună, iar, în funcție de procedurile de achiziție, prețul unui card va fi de aproximativ 2 euro”, a menționat demnitarul. El a adăugat că fiecare card va avea un cip pe care vor fi stocate mai multe informații despre posesor, de la nume și cod numeric personal până la diagnostice, grupă sanguină, dovada achitării contribuției pentru asigurările sociale de sănătate și acordul privind donarea de organe.

Oana Grigore menționează că aceste carduri nu vor fi eliberate începând cu 1 ianuarie. “Cel mai probabil românii vor începe să intre în posesia lor în a doua jumătate a anului. În plus, acest card va fi la fel de important ca și buletinul. Românii vor trebui să îl poarte în portofel, pentru că numai la prezentarea lui vor putea beneficia de serviciile medicale”, spune șeful biroului de presă al Ministerului Sănătății.

Calitatea de donator – motiv de dispută

Înscrierea pe cardul național de sănătate a calității de donator de organe a fost contestată de dr. Victor Zota, președintele Agenției Naționale de Transplant.

“Această măsură, care a fost respinsă de către mai multe comisii de specialitate ale Camerei Deputaților, va afecta grav sistemul național de trasplant. Înscrierea calității de donator pe cardul național de sănătate nu avea nici pe departe efectul scontat de anumite persoane. Nicio țară cu multă experiență în domeniu nu a reușit să îmbunătățească activitatea de transplant înscriind pe card calitatea de donator”, a spus medicul Zota. Potrivit coordonatorului național de transplant, un proiect de modificare a legii sănătății privind cardul național și înscrierea calității de donator pe acest act a primit aviz negativ din partea mai multor comisii de specialitate din Camera Deputaților.

“În prezent se încearcă aprobarea actului prin Hotărâre de Guvern. Este o mare greșeală. Înscrierea calității de donator în cardul național de sănătate care va costa 45 de lei va crea haos în legislație. Sunt de acord cu instituirea acordului prezumat, adică orice om să spună din timpul vieții dacă refuză să fie donator. Dar să înscrii acest lucru în cardul național este o mare eroare”, a adăugat Zota. Ministrul Sănătății a explicat, pentru gândul, că “dacă o persoană dorește, în timpul vieții, să-și dea acordul pentru a-și dona organele, acest acord se va regăsi pe cardul de sănătate”. “Dacă cineva nu-și dă acordul, atunci, evident, acest fapt nu va fi trecut pe card, iar situația va fi, în cazul persoanei respective, aceeași ca cea de azi, când membrii familiei sunt cei care își dau acordul pentru donarea de organe”, a arătat Cseke Atilla.

Reformă

Românii nu vor beneficia de mai puține servicii medicale

Cardul de sănătate nu va afecta cu nimic nici numărul și nici calitatea serviciilor de sănătate. “Sistemul de sănătate românesc este unul social. Pacienții nu vor beneficia de mai multe sau mai puține acte medicale în funcție de venit sau de vechime. Cardul de sănătate este un prim pas în reforma sistemului medical”, subliniază Oana Grigore. În cazul în care îl pierdem sau ne este furat, cardul de sănătate poate fi recuperat. “Acesta se va recupera ca oricare alt act”, conchide șeful biroului de presă al Ministerului Sănătății.

Comentariu saccsiv:

Deci ti-l aduce acasa (cu masurile de siguranta aratate in articol). Dar ti-l aduce cu toate datele pe el. Asadar, evident, SISTEMUL stie despre tine tot ceea ce vrea sa stie …. Atunci de ce mai este nevoie de el?

S-ar parea ca in acesta se va specifica si „acordul privind donarea de organe.”.Fratilor, citit va rog cu atentie textul din articol si spuneti-mi daca eu gresesc in cele ce scriu mai jos:

Nu observ specificat pe undeva ca cetatenii sunt chemati sa-si dea sau nu „acordul privind donarea de organe.”.Deci cardul vine cu acordul pe el … Asadar, e aproape un acord prezumat. S-ar parea ca cetateanul trebuie pe urma sa alerge de colo colo pentru ca SISTEMUL sa modifice, in cazul in care respectivul nu isi da acordul.

Probabil ca multi nici nu vor avea habar ca pe acel card exista acel acord. Si pot apare cazuri in care atunci cand vine famila sa ridice trupul celui decedat, sa mai gaseasca doar parti din carcasa … Sinistru. Asadar, e mult mai grav decat presupuneam in articolul:

Bucuria ELITELOR si a marionetelor lor: CARDUL NATIONAL DE SANATATE cu CIP include date privind DONAREA DE ORGANE … Cum s-ar putea traduce asta?

O alta lovitura de maestru s-ar putea sa o dea SISTEMUL prin:

„acest card va fi la fel de important ca și buletinul. Românii vor trebui să îl poarte în portofel.”

Adica marionetele ELITELOR ne vrajesc cu dezbateri pe tema buletinului cu cip si cand colo … ne lovesc din plin dintr-o cu totul alta directie. Si vor avea un succes urias, caci, pe de o parte, majoritatea nici nu viseaza ca ar fi vreo problema, iar pe de alta parte, multi au fost deja amortiti de catre falsii luptatori ortodocsi anti sistem: cum ca aceste carduri de sanatate cu cip nu reprezinta nici un pericol …

SURSA: http://saccsiv.wordpress.com/2010/11...inul%e2%80%9d/

Last edited by tot-Laurentiu; 19.07.2016 at 03:32:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2010, 16:49:20
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 19.07.2016 at 03:34:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2010, 18:58:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Cardurile de sanatate au acelasi rol precum cartela cu care intri la birou, cardul de acces la biblioteca, cel de la Metro / Selgros, samd.
In acest caz trebuie tinuta o evidenta clara a pacientului, a tipului de asigurare a acestuia, a eventualelor alergii pe care le are, etc. Eu nu vad nimic rau in aceasta initiativa.
Iar daca vor sa includa pe acest card si informatii privind calitatea de donator / nedonator de organe a posesorului, sa o faca, de ce nu, e util sa se stie acest lucru in momentele critice.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 12:04:59
Crestinul Ortodox si sfarsitul lumii dgs010243 Generalitati 4 21.11.2012 20:35:00
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 18:35:13
Crestinul si ziua onomastica stela lie Intrebari utilizatori 3 10.01.2011 21:48:11
Crestinul ortodox iubeste pe toti ca pe sine insusi indiferent de rasa si religie mihailt Generalitati 16 03.09.2009 11:11:02