Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2014, 05:53:21
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit Lăsarea "tămâii Satanei"

Salutări fraților, am nevoie de ajutorul vostru în legătura cu problema mea.

Pe 1 ianuarie 2014 i-am promis mamei mele că nu mai fumez în viața mea și că am să las țigările orice ar fi. Acum în prezent este 4 dimineața când vă scriu și intru in a4-a zi făra să fumez dar ma simt foarte rău.
Am niște stări de rău..mă doare în piept, transpir, simt că mă sufoc, simt nevoie să-mi duc mereu mâna la gură, dorm foarte puțin noaptea și mă trezesc aproape din 2 în 2 ore, mă enervez din orice lucru minor și mă gândesc toată ziua numai la fumat.
Există anumite rugăciuni pentru cei care vor să scape de această patimă grea a fumatului?
Știu că fumatul este foarte rău din punct de vedere a sănătății și spiritualității și nu vreau să greșesc să încep din nou, de aceea vă întreb pe voi ce mă sfătuiți.
Aseară am visat că fumam cu rude de ale mele moarte în prezent și m-am speriat foarte rău, cred că dracul vrea mereu să fumez și să mă abat de la calea lui Dumnezeu și calea sănătății trupului meu. Dar am nădejdea cuvintelor marelui părinte Arsenie Papacioc: "Dracul este un tolerat, el nu este o putere. Puterea este de partea noastră, noi ne-am botezat."
Am să rezist n-am ce să fac, dacă cineva dintre voi care a fumat și a trăit aceleași lucruri ce trăiesc și eu să-mi lase un mesaj și să-mi dea un sfat din toată bunătatea lui. Am mare nădejde, n-am mai auzit până acum să moară cineva că s-a lăsat de fumat, ci doar invers.
Orice mi s-ar întâmpla, nu mă las cu niciun chip.

Să vă dea Dumnezeu sănătate.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2014, 06:59:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutări fraților, am nevoie de ajutorul vostru în legătura cu problema mea.

Pe 1 ianuarie 2014 i-am promis mamei mele că nu mai fumez în viața mea și că am să las țigările orice ar fi. Acum în prezent este 4 dimineața când vă scriu și intru in a4-a zi făra să fumez dar ma simt foarte rău.
Am niște stări de rău..mă doare în piept, transpir, simt că mă sufoc, simt nevoie să-mi duc mereu mâna la gură, dorm foarte puțin noaptea și mă trezesc aproape din 2 în 2 ore, mă enervez din orice lucru minor și mă gândesc toată ziua numai la fumat.
Există anumite rugăciuni pentru cei care vor să scape de această patimă grea a fumatului?
Știu că fumatul este foarte rău din punct de vedere a sănătății și spiritualității și nu vreau să greșesc să încep din nou, de aceea vă întreb pe voi ce mă sfătuiți.
Aseară am visat că fumam cu rude de ale mele moarte în prezent și m-am speriat foarte rău, cred că dracul vrea mereu să fumez și să mă abat de la calea lui Dumnezeu și calea sănătății trupului meu. Dar am nădejdea cuvintelor marelui părinte Arsenie Papacioc: "Dracul este un tolerat, el nu este o putere. Puterea este de partea noastră, noi ne-am botezat."
Am să rezist n-am ce să fac, dacă cineva dintre voi care a fumat și a trăit aceleași lucruri ce trăiesc și eu să-mi lase un mesaj și să-mi dea un sfat din toată bunătatea lui. Am mare nădejde, n-am mai auzit până acum să moară cineva că s-a lăsat de fumat, ci doar invers.
Orice mi s-ar întâmpla, nu mă las cu niciun chip.

Să vă dea Dumnezeu sănătate.
Mă bucură mult curajul tău și-I mulțumesc Domnului că ți-a dat puterea să începi, fiindcă numai de la El pleacă vindecarea, de la tine plecând (înainte) pătimirea de care acum trebuie să scapi.

Am învățat că împotriva toxinei administrate regulat organismului, sistemul imunitar produce o ana-toxină pentru neutralizarea toxinei și, astfel totul decurge regulat, dar prin sistarea administrării toxinei, organismul se confruntă o perioadă(scurtă) cu propria ana-toxină care, fără toxină, este ea însăși o toxină, dar care se va opri în curând fiindcă este produsă condiționat de toxina inițială.
De aceea aveți stările acestea de rău.

Oricum, mai greu este de luptat cu provocarea psihologică, dar pentru asta mă voi ruga să te întărească Duhul Sfânt în curățenia trupului ca să nu ajungi mai rău ca înainte:

22. Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui.(2Pet2,22b)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 04.01.2014 at 07:16:27.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2014, 09:49:29
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

salut ,am trecut si eu prin asta acum 6 ani(lasatul de fumat) si sincer sa fiu a fost mai usor decit ma asteptam,cel mai greu a fost prima saptamina cind tot asteptam sevrajul care nu a venit :), aveam pregatite pastile,ceaiuri,bomboane etc.,nu a fost nevoie de ele,dar in loc sa te gindesti la cit de greu este sa te lasi de fumat incearca sa te gindesti cit de bine este ca te-ai lasat de fumat,in loc de cit de greu este fara tigara la Ce bine e fara tigara etc. este extrem de simplu, cel putin la mine asa a fost prima saptamina e mai greu teoretic apoi totul revine la normal,sincer sa fiu a fost foarte usor sa ma las de obiceiul asta,dar am sotia care nu a fumat niciodata atunci era insarcinata si in ziua in care a nascut am aruncat tigarile la gunoi si de atunci nu am mai fumat,poate doar pasiv pe linga colegii de munca,multi au zis ca am avut motivul suficient de puternic,nu mi sa parut corect sa intoxic copilul cu tutun doar datorita prostiei si viciului meu.
In concluzie felicitari pt.curajul de a renunta la un obicei nociv si sa iti dea Dumnezeu sanatate si vointa! in rest asa zisul sevraj este doar in mintea ta si trece repede :)
Sa nu incerci metode gen tigari electronice si alte timpenii ca sari din lac in put,lasi pur si simplu tigarile si nu mai fumezi,devii nefumator :) inca o data Felicitari si un an nou mai bun si mai fericit!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2014, 10:29:04
guest27 guest27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Mesaje: 8
Implicit

Incearca sa spui si la spovedanie ce simti in legatura cu patima cu care te lupti - ca-ti vine sa fumezi des, ca nu poti dormi din cauza asta, ca visezi, ca simti ca e greu etc. etc.

Sa te ajute Dumnezeu sa reusesti!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2014, 11:17:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Rugăciunea inimii sau măcar ”Doamne miluiește”. Știu cum e, am trecut prin asta după aproape 25 de ani de fumat.
Promite-i însă ȘI lui Dumnezeu că nu vei mai fuma și-ți va fi și mai ușor.
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2014, 11:19:22
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutări fraților, am nevoie de ajutorul vostru în legătura cu problema mea.

Pe 1 ianuarie 2014 i-am promis mamei mele că nu mai fumez în viața mea și că am să las țigările orice ar fi. Acum în prezent este 4 dimineața când vă scriu și intru in a4-a zi făra să fumez dar ma simt foarte rău.
Am niște stări de rău..mă doare în piept, transpir, simt că mă sufoc, simt nevoie să-mi duc mereu mâna la gură, dorm foarte puțin noaptea și mă trezesc aproape din 2 în 2 ore, mă enervez din orice lucru minor și mă gândesc toată ziua numai la fumat.
Există anumite rugăciuni pentru cei care vor să scape de această patimă grea a fumatului?
Știu că fumatul este foarte rău din punct de vedere a sănătății și spiritualității și nu vreau să greșesc să încep din nou, de aceea vă întreb pe voi ce mă sfătuiți.
Aseară am visat că fumam cu rude de ale mele moarte în prezent și m-am speriat foarte rău, cred că dracul vrea mereu să fumez și să mă abat de la calea lui Dumnezeu și calea sănătății trupului meu. Dar am nădejdea cuvintelor marelui părinte Arsenie Papacioc: "Dracul este un tolerat, el nu este o putere. Puterea este de partea noastră, noi ne-am botezat."
Am să rezist n-am ce să fac, dacă cineva dintre voi care a fumat și a trăit aceleași lucruri ce trăiesc și eu să-mi lase un mesaj și să-mi dea un sfat din toată bunătatea lui. Am mare nădejde, n-am mai auzit până acum să moară cineva că s-a lăsat de fumat, ci doar invers.
Orice mi s-ar întâmpla, nu mă las cu niciun chip.

Să vă dea Dumnezeu sănătate.
Eu nu cred ca vei renunta .Sau de fapt corect e ,nu vei reusi sa castigi razboiul din situatia in care esti .
Iti ofer cateva sfaturi utile si verificate personal :
-incearca in fiecare zi sa reduci numarul tigarilor fumate cu una (banuiesc ca fumezi cel putin un pachet pe zi)
- fumeaza tigari light
-consuma multe lichide ,exclus orice fel de alcool
-cand ajungi la ultimele 10 tigari din "ultimul pachet" ,aprinde-ti o tigara doar atunci cand te"arde foarte tare" si n-o fuma toata trage trei patru fumuri si pune-i "capac"
- e f.f. foarte important daca nu faci ,e timpul sa te apuci de alergat sau alta activitate sportiva care sa te transpire .E important sa transpiri abundent .(elimini toxinele,ajuti sistemul circulator,ficatul,pancreasul vor lucra mai bine )
Citeste zilnic de trei ori pe zi ,de pe internet sau orice alta sursa ,subiecte cu a te lasa de fumat
-metanii,rugaciune,mergi des la spovedit,manaca mai putin gras (fara carne)
- nu consuma alcool absolut de loc ,diavolul iti va abandona putin lupta cu fumatul si iti va da placerea alcoolului,e o smecherie de-a dumnealui ,pe care am patit-o si eu si altii.mai scurt scapi de dracu dai de mamasa
-daca iti permita bugetul si modul de gandire ,consulta un psihiatru . Nu pentru ca el iti va aduce tamaduirea ci doar va "trezi" din tine dorinta de a lupta si de a vedea situatia dintr-o perspectiva avantajoasa pentru lupta ta.
- curaj ,vointa si credinta
P.S. E posibil sa iti merga acest program doua ,patru ,noua zile apoi sa "cazi" . Nu deznadajdui revino a doua zi de la capat ,asta te va intari si mai mult !!!
E pericol sa iti spui dupa ce cazi "sunt slab nu pot" nu e adevarat ! Gandeste-te ca poti muri foarte tanar ,poti avea boli grave de foarte de tanar ,nu-i pacat de frumusetea anilor tai ?
Cancerul pulmonar este unul din cele mai perverse forme de cancer. Simtomele clare apar intr-o faza in care greu iti mai revii.
Daca nu te sperie sa pui intre tine si Dumnezeu un fum ,atunci gandeste-te ca boala nu asteapta acea zi cu soare in care tu te vei hotara sa incerci sa te lasi .
Eu am reusit ,au reusit si altii ,vei reusi si tu ,daca vrei sa fii viu aici si mai ales "dincolo"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2014, 11:24:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Halal răspuns!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2014, 13:30:15
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
salut ,am trecut si eu prin asta acum 6 ani(lasatul de fumat) si sincer sa fiu a fost mai usor decit ma asteptam,cel mai greu a fost prima saptamina cind tot asteptam sevrajul care nu a venit :), aveam pregatite pastile,ceaiuri,bomboane etc.,nu a fost nevoie de ele,dar in loc sa te gindesti la cit de greu este sa te lasi de fumat incearca sa te gindesti cit de bine este ca te-ai lasat de fumat,in loc de cit de greu este fara tigara la Ce bine e fara tigara etc. este extrem de simplu, cel putin la mine asa a fost prima saptamina e mai greu teoretic apoi totul revine la normal,sincer sa fiu a fost foarte usor sa ma las de obiceiul asta,dar am sotia care nu a fumat niciodata atunci era insarcinata si in ziua in care a nascut am aruncat tigarile la gunoi si de atunci nu am mai fumat,poate doar pasiv pe linga colegii de munca,multi au zis ca am avut motivul suficient de puternic,nu mi sa parut corect sa intoxic copilul cu tutun doar datorita prostiei si viciului meu.
In concluzie felicitari pt.curajul de a renunta la un obicei nociv si sa iti dea Dumnezeu sanatate si vointa! in rest asa zisul sevraj este doar in mintea ta si trece repede :)
Sa nu incerci metode gen tigari electronice si alte timpenii ca sari din lac in put,lasi pur si simplu tigarile si nu mai fumezi,devii nefumator :) inca o data Felicitari si un an nou mai bun si mai fericit!
Nu am fumat niciodata dar am avut multi fumatori in jurul meu. Intotdeauna m-am intrebat de ce unii oameni pot renunta foarte usor la fumat iar altii nu. Dar inclin sa cred ca si d-voastra ca sevrajul este doar in mintea celui in cauza, astfel de ce unii renunta atat de usor iar altii nu pot. Cei care renunta greu sunt poate si psihologic dependenti, se panicheaza si streseaza si poate de aceea e greu sa renunte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2014, 13:32:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutări fraților, am nevoie de ajutorul vostru în legătura cu problema mea.

Pe 1 ianuarie 2014 i-am promis mamei mele că nu mai fumez în viața mea și că am să las țigările orice ar fi. Acum în prezent este 4 dimineața când vă scriu și intru in a4-a zi făra să fumez dar ma simt foarte rău.
Am niște stări de rău..mă doare în piept, transpir, simt că mă sufoc, simt nevoie să-mi duc mereu mâna la gură, dorm foarte puțin noaptea și mă trezesc aproape din 2 în 2 ore, mă enervez din orice lucru minor și mă gândesc toată ziua numai la fumat.
Există anumite rugăciuni pentru cei care vor să scape de această patimă grea a fumatului?
Știu că fumatul este foarte rău din punct de vedere a sănătății și spiritualității și nu vreau să greșesc să încep din nou, de aceea vă întreb pe voi ce mă sfătuiți.
Aseară am visat că fumam cu rude de ale mele moarte în prezent și m-am speriat foarte rău, cred că dracul vrea mereu să fumez și să mă abat de la calea lui Dumnezeu și calea sănătății trupului meu. Dar am nădejdea cuvintelor marelui părinte Arsenie Papacioc: "Dracul este un tolerat, el nu este o putere. Puterea este de partea noastră, noi ne-am botezat."
Am să rezist n-am ce să fac, dacă cineva dintre voi care a fumat și a trăit aceleași lucruri ce trăiesc și eu să-mi lase un mesaj și să-mi dea un sfat din toată bunătatea lui. Am mare nădejde, n-am mai auzit până acum să moară cineva că s-a lăsat de fumat, ci doar invers.
Orice mi s-ar întâmpla, nu mă las cu niciun chip.

Să vă dea Dumnezeu sănătate.
Doamne ajuta sa reusiti sa va scapati, rugati-va mult cu cuvintele d-voastra, rugati pe Dumnezeu sa va ajute sa scapati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2014, 18:41:06
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsurile voastre.
Am un mesaj pentru "catehumen": Nu am să mă apuc acum din nou să fumez, dacă am ales această cale făra fum deloc.. am să stau așa.. văd ca astăzi sunt puțin mai bine, începe să-mi fie foame, să simt gustul mâncarii diferit..Am multe surprize de descoperit în timp.
Dar cum am spus, NU MĂ LAS CU NICIUN CHIP.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare