Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 22.04.2015, 00:04:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Problema e ca si in credinta de inspiratie vaticanista a lui AlinB, MihaiG tot in Iad ajunge. Pentru ca aceasta teorie spune ca cei ce nu au stiut adevarul (si nu s-au impotrivit) mai au o sansa.
  #762  
Vechi 22.04.2015, 00:11:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca si in credinta de inspiratie vaticanista a lui AlinB, MihaiG tot in Iad ajunge. Pentru ca aceasta teorie spune ca cei ce nu au stiut adevarul (si nu s-au impotrivit) mai au o sansa.
Da, păi spune asta dacă ai cui...

Imediat îți sar în cap, parcă le-ai vrea răul, și nu binele ! Parcă ai vrea să-i bagi în iad, nu să-i scoți de-acolo...

Și la Judecată, ce cuvinte de îndreptățire vor spune pentru ereziile lor? Când li se va arăta direcția iadul: "Doamne, ești nedrept?" În ziua Dreptății... Probabil asta vor zice...

Doamne, ai milă de ei, de toți ereticii, să nu-i prindă moartea-n erezie...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 00:24:44.
  #763  
Vechi 22.04.2015, 00:30:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E tare aia cu Fericitul Augustin : Calendarul ? Ecumenistule !
  #764  
Vechi 22.04.2015, 03:34:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E tare aia cu Fericitul Augustin : Calendarul ? Ecumenistule !
E tare de tot, așa-i? De-ți vine să te prăpădești pe jos de atâta râs, nu alta, așa-i?

Cum probabil așa o fi făcut și Hristos, nu? Râdeau copios...

Sau Sfinții Apostoli... sau Sfinții Părinți... poate Sfinții Martiri, nu?

Hai mă, trebuie să fi râs vreo-unul copios, de se prăpădeau pe jos de râs, ca tine, nu? Că doar asta-i calea creștinească, suntem exemple, suntem sarea pământului, lumina lumii...

Și deci, trebuie să râdem așa ca-lumea, "sănătos", bine de tot, în hohote...

Că doar o viață avem, ce Dumnezeu, nu? Viață veșnică nu prea există, aici îi "șmenu", nu?

Zi-le tu, i"uliule"46, la puișorii ăștia, că tu le ai cu astea...

Doamne... iartă-le lor, că nu știu ce fac...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 03:37:14.
  #765  
Vechi 22.04.2015, 08:45:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca si in credinta de inspiratie vaticanista a lui AlinB, MihaiG tot in Iad ajunge. Pentru ca aceasta teorie spune ca cei ce nu au stiut adevarul (si nu s-au impotrivit) mai au o sansa.
Judecata va fi cu totul altfel ,spune la Matei ,cap.25.
Eu ma feresc sa fac astfel de afirmatii ,te incarci cu pacatul judecarii aproapelui in mod inutil.
  #766  
Vechi 22.04.2015, 09:29:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca si in credinta de inspiratie vaticanista a lui AlinB, MihaiG tot in Iad ajunge. Pentru ca aceasta teorie spune ca cei ce nu au stiut adevarul (si nu s-au impotrivit) mai au o sansa.
Te-ai muiat fartate?
Cum sa aiba o sansa? Pana acum ai zis ca infunda iadul cu certitudine, ca au stiut sau nu.

Sau au sansa la un cazan cu mai putzina smoala si pucioasa, la foc mai mic, asa e?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #767  
Vechi 22.04.2015, 11:22:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Judecata va fi cu totul altfel ,spune la Matei ,cap.25.
Eu ma feresc sa fac astfel de afirmatii ,te incarci cu pacatul judecarii aproapelui in mod inutil.
Anita, surioară dragă, dacă nu cunoști teologie, de ce vorbești prostii în loc?

Matei capitolul 25, spui tu, Anita?
Te referi la versetele 32-46, probabil, unde zice: gol, flămând, bolnav, am fost și nu Mi-ați dat / Mi-ați dat...

Adică faptele bune?

Anita, dar ce facem cu pustnicii? Că ai nu fac faptele alea bune, nu dau de mâncare, că nu au nici ei, nu dau haine, nu cercetează bolnavii, că... sunt pustnici!

Asta-i una. Apoi, ce facem cu antihristul, că el când va veni va fi unul din cei mai mari făcători de fapte bune, ai tuturor timpurilor, el va fi primul în Rai, nu?

Și apoi, ce facem cu ateii? Că și ei pot fi, și unii chiar sunt, niște oameni de o calitate morală impecabilă, fac fapte bune, multe, sau caritate, sau asemenea. Dar nu cred în Dumnezeu. Și ei vor ajunge în Rai, nu Anita?

Probabil așa o fi, Anita, ce zici? :)

Păi sigur că nu-i așa, mântuirea se dă prin cele 3, TREI mari daruri de la Dumnezeu:
1. Credința.
2. Fapte.
3. Har.
Doar acestea 3 sunt și aduc mântuirea. DACĂ SCOȚI DOAR UNA, din acestea 3, NU TE MAI MÂNTUIEȘTI.
Ateii, ereticii, păgânii, și toți necreștinii, neortodocșii, NU SE POT mântui, că le lipsește la fiecare câte ceva din acea Treime de Daruri, care mântuie.

E limpede, Anita? Ți-am fost de folos?

NU SE POT MÂNTUII ERETICII, ATEII, PĂGÂNII, oricât de multe fapte bune ar face.

Repet:

Dacă AR FI POSIBILĂ MÂNTUIREA ERETICILOR, ATEILOR, PĂGÂNILOR, atunci întreaga Biblie, toți Sfinții Părinți, Sfintele Sinoade, Sfintele Canoane, ar fi zero, nule vide, nula, tabula rasa. Creștinismul nu ar mai exista.

Înțelegeți, dragi forumiști, înțelegeți, dragi romîni, care citiți?

Înțelegeți odată, pentru Dumnezeu, că SPUN ADEVĂRUL !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 11:26:47.
  #768  
Vechi 22.04.2015, 11:34:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intelege omule, ca Dumnezeu nu e atat de redus nici intelectual nici sufleteste ca tine.

Ceea ce la om e cu neputinta (chiar si la nivelul priceperii macar) la Dumnezeu este cu putinta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #769  
Vechi 22.04.2015, 11:42:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sa presupunem ca ajungi in rai. Acolo intalnesti, printre altii, un italian, si il intrebi "Ai fost ortodox?" El zice "Nu, am fost catolic." Tu, mirat, il intrebi "Pai si cum de esti in rai?", la care el raspunde "Dumnezeu ne iubeste pe toti."

Ce ai face in situatia asta?
Ar fi chinuit de numa' - numa'.
Zice ca a nimerit in Iad :)

Pai cum indrazneste sa aiba Dumnezeu o logica diferite de a lui?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #770  
Vechi 22.04.2015, 12:24:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intelege omule, ca Dumnezeu nu e atat de redus nici intelectual nici sufleteste ca tine.

Ceea ce la om e cu neputinta (chiar si la nivelul priceperii macar) la Dumnezeu este cu putinta.
Nu dragul meu, ecumenist eretic, nu eu trebuie să înțeleg, CI TU !

Dumnezeu NU A PUS ÎN BIBLIE DE PROST (Doamne iartă-mă) atâtea versete, care arată clar că niciun eretic nu se va mântui, dar mai ales un ateu sau păgân.

Sfinții Părinți, peste care a fost SFÂNTUL DUH, NU DE PROȘTI (Doamne iartă-mă), au scris atâtea învățături și tratate (dintre care tu nu ai citit decât extrem de puțin, pentru că ești lup în piele de oaie) și care spun clar că ERETICII NU SE VOR MÂNTUI !

Au mințit Sfinții Părinți?
Răspunde, te rog.
Au mințit?
Mint versetele?
Sau alegem, în stil protestant, doar ce ne place nouă, iar ce ne deranjează, trecem cu vederea.
Răspunde-mi te rog.

Ceea ce la oameni este cu neputință, la Dumnezeu este cu putință, mă gândesc că ai citit tâlcuirea la acest verset, altfel, nu ai vorbi, nu? Logic, firesc...
Știai deja că se referă la tâlharul de pe cruce, care a devenit tainic, creștin adevărat, în ultimele sale minute de viață.
Iar azi, când hotarele Adevărului față de minciună au fost puse atât de temeinic, ca nici un orb să nu rătăcească, creștinii aceia numiți creștinii adevărați, sunt singurii azi rămași pe pământ, numiți și ortodocși.

Înafara Bisericii, care e Una, nu are rost să spun Biserica Ortodoxă, ci doar Biserica, că e Una, deci înafara Bisericii, nu există mântuire.

TREZIȚI-VĂ !

Citiți din Sfinții Părinți și TREZIȚI-VĂ !

Altfel, eretici ecumeniști fiind, cea mai mare erezie, NU VĂ VEȚI MÂNTUI !

TREZIȚI-VĂ !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis