Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 22.04.2015, 12:27:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar fi chinuit de numa' - numa'.
Zice ca a nimerit in Iad :)

Pai cum indrazneste sa aiba Dumnezeu o logica diferite de a lui?
Dumnezeu nu are logica noastră, ereticule ecumenist Alin B.

El ne-a spus clar în Biblie tot ce trebuie să știm, ca să ne mântuim ! TOTUL !

În Biblie și la Sfinții Părinți !

NU AVEM VOIE SĂ ALEGEM DIN BIBLIE, CE NE PLACE; IAR CE NE DERANJEAZĂ, SĂ ÎNCHIDEM OCHII. NU, NU AVEM VOIE !

Opriți măcelărirea turmei lui Hristos. Nu îi transformați și pe alții eretici ecumeniști.

Opriți-vă, sau nu o să intrați în Împărăția Cerurilor.

Vă avertizez, cu dragoste și împreună-pătimire.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 12:29:39.
  #772  
Vechi 22.04.2015, 12:42:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu mai, nu pricepusi, tu esti ala prost gramada in ciuda studiilor care te lauzi atunci cand vrei sa etichetezi ca eretic pe cineva care nici macar nu stie ca ceea ce crede el este gresit pe undeva.

Daca n-ai fi trecut ca un habarnist prin facultatea aia de teologie ai sti ca nimeni n-a fost afurist pentru un crez gresit pana cand Biserica n-a stabilit ca este gresit si respectivului (care era parte din Biserica) i s-a adus la cunostinta faptul ca greseste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.04.2015 at 12:44:42.
  #773  
Vechi 22.04.2015, 13:11:10
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Post Mai usor cu mantuirea altora

Ieri la o conferinta Ieroschimonahul Agapie Corbu a fost intrebat daca exista mantuire in afara Bisericii. Sfintia Sa a raspuns ca Biserica duce la mantuire, dar nu mantuieste pentru ca doar Dumnezeu mantuieste. Si ne-a sfatuit sa ne vedem de mantuirea noastra si sa-i lasam in pace pe restul sa-si vada de ale lor. Cu alte cuvinte Biserica te duce la poarta Raiului, dar Dumnezeu hotareste daca intri sau nu in Rai, in functie de judecata Sa.
Acum hai sa-l socotim eretic pe Ieroschimonah Agapie Corbu pentru afirmatia sa. Dar cine suntem noi ca sa-l socotim eretic? Oare am fost noi hirotoniti si calugariti in Muntele Athos? Oare am stat noi langa Pr. Teoclit Dionisiatul sau langa Pr. Efrem Vatopedinul?
  #774  
Vechi 22.04.2015, 13:11:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mai, nu pricepusi, tu esti ala prost gramada in ciuda studiilor care te lauzi atunci cand vrei sa etichetezi ca eretic pe cineva care nici macar nu stie ca ceea ce crede el este gresit pe undeva.

Daca n-ai fi trecut ca un habarnist prin facultatea aia de teologie ai sti ca nimeni n-a fost afurist pentru un crez gresit pana cand Biserica n-a stabilit ca este gresit si respectivului (care era parte din Biserica) i s-a adus la cunostinta faptul ca greseste.
Nu crezi că ești peste granițele nerușinării ?

Ți-am reclamat postul la administrația forumului.

Cine te crezi că ești că ești? Vre-un avva, vreun părinte, duhovnic, îmbunătățit, să-mi spui că nu pricep și că sunt prost grămadă, că sunt habarnist ? Cine te crezi tu, omule ?

ȘTIU cu adevărat că Hristos a înviat, că există Dumnezeu și altele.

ȘTIU cu adevărat, că SFINȚII PĂRINȚI, spun că ereticii nu se mântuiesc, sunt duzine de pasaje. Biblia, la fel, arată clar și limpede că ereticii nu se mântuiesc, sunt poate nu zeci, sute de pasaje, CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU, care atestă și arată asta !

Iar tu spui, că nu știu că ceea ce crede cineva este greșit pe undeva. Nu pe undeva, prin zeci și sute de locuri.

Ai comandat cartea ce ți-am recomandat? Sau nu ți-a păsat?

Alergi pe hăurile iadului, asta faci acum, anii ăștia...

Ecumenismul este condamnat de Biserică, nu ecumenicitatea, ci ecumenismul, sincretismul religios, adică a spune că există mântuire înafara Bisericii.
Dar tu știai asta deja, nu? Și crezi cu adevărat, nu?

Dumnezeu să te ierte, suflete, că nu știi ce faci, nu știi ce spui...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #775  
Vechi 22.04.2015, 13:20:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Ieri la o conferinta Ieroschimonahul Agapie Corbu a fost intrebat daca exista mantuire in afara Bisericii. Sfintia Sa a raspuns ca Biserica duce la mantuire, dar nu mantuieste pentru ca doar Dumnezeu mantuieste. Si ne-a sfatuit sa ne vedem de mantuirea noastra si sa-i lasam in pace pe restul sa-si vada de ale lor. Cu alte cuvinte Biserica te duce la poarta Raiului, dar Dumnezeu hotareste daca intri sau nu in Rai, in functie de judecata Sa.
Acum hai sa-l socotim eretic pe Ieroschimonah Agapie Corbu pentru afirmatia sa. Dar cine suntem noi ca sa-l socotim eretic? Oare am fost noi hirotoniti si calugariti in Muntele Athos? Oare am stat noi langa Pr. Teoclit Dionisiatul sau langa Pr. Efrem Vatopedinul?
Dă-i citat, sau dă minutul din conferință unde spune așa ceva părintele Agapie Corbu, că apoi îi voi scrie o scrisoare.

Dacă și Sfântul Apostol Pavel și TOȚI Sfinții Părinți, Sfinții Martiri și mai ales Sfinții Apostoli, AR FI SFĂTUIT, ATÂT DE GREȘIT, SĂ NE VEDEM DE MÂNTUIREA NOASTRĂ, ȘI SĂ-I LĂSĂM ÎN PACE PE RESTUL SĂ-ȘI VADĂ DE ALE LOR, S-AR FI DUS ÎN NEANT, ÎNTREG CREȘTINISMUL, DEMULT... DEMULT...


Iar dacă Biserica te duce la poarta Raiului, un om care-i înafara Bisericii, mai ajungi la poarta Raiului? Înafara corabiei?

Da, Dumnezeu hotărăște, Raiul sau Iadul, alături de sfinți, nu uita, în criteriile: credința dreaptă în Adevăr, faptele bune și harul, care nu e la oricine se numește creștin. Dacă una din acestea 3 lipsește, nu este mântuire.
Iar dacă oamenii vor crede că harul ajunge și la eretici, și ei se vor mântui, în hulele lor, atunci, creștinismul se va desființa, sfârșitul lumii păcătoase, va veni grăbit...

Să nu fie !

"Nu este om care să fie viu și să nu greșească". Deci părinții Agapie Corbu, Teoclit Dionisiatul, Efrem Vatopedinul, și alții, POT SĂ GREȘEASCĂ. Mai ales când nu cunosc și/sau contrazic pe Sfinții Părinți, au și greșit, au căzut.

Mai limpede de atât nu știu să vă vorbesc...

Iertare, dar Adevărul trebuie mărturisit și apărat (în cuvânt).
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 13:23:02.
  #776  
Vechi 22.04.2015, 13:25:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
NU AVEM VOIE SĂ ALEGEM DIN BIBLIE, CE NE PLACE; IAR CE NE DERANJEAZĂ, SĂ ÎNCHIDEM OCHII. NU, NU AVEM VOIE !
Ai purtat vreodata haine facute din doua materiale? Ai mancat vreodata porc/creveti? Ti-ai omori vreodata membrii familiei care au crez diferit de al tau?
  #777  
Vechi 22.04.2015, 13:35:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ai purtat vreodata haine facute din doua materiale? Ai mancat vreodata porc/creveti? Ti-ai omori vreodata membrii familiei care au crez diferit de al tau?
Ai citit vreodată ce este habotnicia, ce este discernământul, ce este dreapta socotință, ce este trezvia, ce este înșelarea? Sfinții Părinți vorbesc despre acestea toate, dumnezeisc de frumos, plini de Duhul Sfânt fiind ei.

Nu cred că ai citit, mă îndoiesc sincer, fiindcă nu ești creștin, ești eretic, suflete preaiubit. Și ești foarte departe de mântuire.

Dar ca să nu stârnesc prea puternic cuibul de viespi din tine sau de lângă tine, uite, fără Sfinții Părinți, îți dau câteva cuvinte ale lui Dumnezeu:

"Nu strica, pentru mâncare, lucrul lui Dumnezeu. Toate sunt curate, dar rău este pentru omul care mănâncă spre poticnire." - Romani 14, 20.

"Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." - II Corinteni 3, 6.

Cred cu adevărat că îți ajung aceste două versete.

Iar de nu vei crede acestor două versete, nici de-ar învia cineva din morți... să-ți spună Adevărul, nu-l vei crede...

E drept ce vorbesc, sau mint?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 13:43:18.
  #778  
Vechi 22.04.2015, 14:13:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ai citit vreodată ce este habotnicia, ce este discernământul, ce este dreapta socotință, ce este trezvia, ce este înșelarea? Sfinții Părinți vorbesc despre acestea toate, dumnezeisc de frumos, plini de Duhul Sfânt fiind ei.

Nu cred că ai citit, mă îndoiesc sincer, fiindcă nu ești creștin, ești eretic, suflete preaiubit. Și ești foarte departe de mântuire.

Dar ca să nu stârnesc prea puternic cuibul de viespi din tine sau de lângă tine, uite, fără Sfinții Părinți, îți dau câteva cuvinte ale lui Dumnezeu:

"Nu strica, pentru mâncare, lucrul lui Dumnezeu. Toate sunt curate, dar rău este pentru omul care mănâncă spre poticnire." - Romani 14, 20.

"Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." - II Corinteni 3, 6.

Cred cu adevărat că îți ajung aceste două versete.

Iar de nu vei crede acestor două versete, nici de-ar învia cineva din morți... să-ți spună Adevărul, nu-l vei crede...

E drept ce vorbesc, sau mint?
A deci vechiul testament nu se pune? I'm okay with that.
  #779  
Vechi 22.04.2015, 14:23:04
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Post Greseala

Igor, tu ca om nu poti gresi? Ce te convinge sa fii sigur ca ce spui acum e adevarat? E posibil sa te inseli? Am uitat ca tu ai citit Sf. Parinti ca pr. Agapie in original in greaca veche si poti da citate din ei cu nemiluita, sau ca ai stat langa multi oameni induhovniciti ca sa poti afirma cele de mai sus. No comment, Igor. Las-o balta. Si pentru cultura ta generala si biblica sa stii ca sunt citate in Noul Testament referitoare la mantuirea celor care nu sunt crestini. Prin asta te-ai facut de rusine ca absolvent al unei facultati de teologie.
  #780  
Vechi 22.04.2015, 15:25:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Înțelegeți odată, pentru Dumnezeu, că SPUN ADEVĂRUL !
Ăăăă.... Hmmmm..... Sigur ? Poți, te rog, să începi prin a ne spune cum te cheamă, și după aia să trecem la alte adevăruri mai înalte ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare