Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2011, 05:58:49
anonim97 anonim97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 7
Implicit Marea trinitate

Am o intrebare, Am auzit odata ca un mare teolog a zis ca: Daca intelegi marea trinitate iti vei pierde mintile, daca o negi, iti vei pierde sufletul. Ce inteles are?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2011, 10:11:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim97 Vezi mesajul
Daca intelegi marea trinitate iti vei pierde mintile,
Chestiunea Trinității este mister al credinței. Misterele credinței sunt adevăruri care nu sunt pe deplin accesibile rațiunii umane. De aceea Dumnezeu le-a revelat, fiindcă nu poate omul singur să ajungă numai prin puterea minții sale să înțeleagă pe deplin aceste adevăruri. De aceea, cine susține că a înțeles misterul Treimii pe deplin nu e în toate mințile. Suferă fie de mult orgoliu, fie de multă ignoranță, fie de o tulburare propriu-zis psihică ce ține de percepție ori gândire (halucinație, delir).

Citat:

daca o negi, iti vei pierde sufletul. Ce inteles are?
Faptul că Dumnezeu este o singură Substanță în trei Persoane (sau, mai degrabă, în formulare răsăriteană: este o singură Ousia în trei Ipostasuri) este adevăr de nivel dogmatic. Negarea încăpățânată a unei singure dogme de credință înseamnă erezie. Erezia este păcat de moarte, adică îl face pe om să piardă starea de Grație Sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2011, 10:55:07
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

La fel cred si eu ca lucrurile sint mult mai complexe decit limitarile conceptelor cu care lucreaza dogma crestina.
Parerea mea este ca teologul respectiv a folosit o forma de stil care se numeste "exagerarea" si ca in realitate nu innebunesti tocmai pentru ca nu poti intelege o complexitate atit de vasta in lipsa unor explicatii si termeni adecvati.
Tocmai limitarea aceasta a vrut sa o arate dar intrun mod in care sa nu fie atit de evident- asa incit sa nu creeze sentimentul de insuficienta sau plafonare teologica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2011, 11:48:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim97 Vezi mesajul
Am o intrebare, Am auzit odata ca un mare teolog a zis ca: Daca intelegi marea trinitate iti vei pierde mintile, daca o negi, iti vei pierde sufletul. Ce inteles are?
A pretinde ca intelegi Taina Sfintei Tremi pe cale rationala, a o reduce la scheme exclusiv logice, poate fi semn al nebuniei. A o nega, corespune cu a spune in inimile noastre "nu este Dumnezeu", asemenea celui pe care psalmistul il numeste tot nebun. Ambele situatii sunt chipuri ale nebuniei omului instrainat de Dumnezeu si, de aceea, sunt si pierzatoare de suflet.

Taina Sfintei Treimi reprezinta o realitate care ne cuprinde dar pe care noi nu o putem cuprinde. Comuniunea noastra cu Sfanta Treime se face pe calea harului, a energiilor lui Dumnezeu necreate. Desi este o comuniune de neinteles, putem spune ca intelegem totusi ceva, asa cum ucenicii au participat la Schimbarea la Fata a Domnului, "pe cat li se putea".

Pe de-o parte, nu ne putem explica Sfanta Treme, iar pe de alta "viem, ne miscam si suntem" prin Ea. In constientizarea acestui fapt ne sprijinim nu atat pe ratiune, cat pe "simtirea intelegatoare."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2011, 12:03:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim97 Vezi mesajul
Am o intrebare, Am auzit odata ca un mare teolog a zis ca: Daca intelegi marea trinitate iti vei pierde mintile, daca o negi, iti vei pierde sufletul. Ce inteles are?
Toti crestinii credem in Sf. Treime , insa o percepem in mod diferit, iar daca incercam sa o explicam rational , prin demonstratii logice ajungi sa innebunesti pentru ca nu vei putea efectiv sa ajungi la o concluzie. Dorinta de rezolvare a “misterului” devine patima obsesiva, care te poate conduce doar la necredinta,ajungi sa negi ipoteza, din moment ce nu ajungi la o concluzie, doar nu poti cobora supralogicul in logic, deci ajungi sa-l negi pe Dumnezeu. Consecinta negarii e pierderea sufletului, a mantuirii.

Last edited by ioanna; 09.08.2011 at 12:16:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2011, 15:17:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim97 Vezi mesajul
Am o intrebare, Am auzit odata ca un mare teolog a zis ca: Daca intelegi marea trinitate iti vei pierde mintile, daca o negi, iti vei pierde sufletul. Ce inteles are?
Ce teolog??
Nu pare a fi crestin, mai degraba gnostic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2011, 15:19:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Unu mare, n-auzi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2011, 18:59:35
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

eu am inteles-o si nu mi-am pierdut nimic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.08.2011, 15:50:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E amuzant cum avem atati teologi care s-au repezit sa explice si sa justifice cu teologie crestina o afirmatie care are un puternic iz de filosofie gnostica (in cel mai fericit caz), in loc sa-si puna problema daca afirmatia este crestina.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2018, 10:29:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Asta e toată discuția despre Trinitate? Atât?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 16:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 18:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 19.02.2011 00:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 10:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 22.01.2008 00:57:54