Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.03.2019, 04:09:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
De asta barbatul conduce casa si nu femeia, esti prea emotiva.

Problema nu este o palma, o palma nu valoreaza in sine nimic, este o atentionare, este doar o sifonare a orgoliului.
Insa o atentionare de tipul asta poate face persoana din fata sa isi mai revina din ... chestii - atentie, nu fac apologia bataii, doar spun ca sunt si circumstante pentru lucrul asta.

Acum daca tu esti femeie pe jumatate barbat, cu gura mare nu am ce sa iti fac, orgoliu mult, personalitate mare, tupeu infinit, iar barbatu-tu este o carpa de pus la colt si de sters vase atunci ce ti-ai ales, traiesti cu el. Asta ai vrut, asta ti-ai ales. Sunt curios daca el se culca cu tine sau tu cu el... daca mai are tupeul asta...

Si daca fiica-ta si-a luat o palma, care e problema draga? Ca daca da din gura numai prostii atunci ar fi suficiente circumstante pentru context... Daca un copac creste gresit ii pui ceva pentru indreptare, mai tragi de el, daca a crescut o poama acra si ti se suie in cap si nu este respectuoasa ii dai si o palma, pentru ca asta scrie in Scriptura: "Dumnezeu pe care il iubeste il mustra, il cearta si il bate".

Intelege ca nu palma e problema, ci tot contextul dinainte de palma, acolo este problema. Si de obicei cine si-a luat palma a trecut de mult limitele normalitatii..
Sa fii tu sanatos daca ai sti cate femei conduc casa ca barbatul bea banii si merge la curve. Nu are dreptul barbatul sa loveasca femeia orice ar fi. Daca nu o poate suporta ca are gura mare sa stea fara ea, asa cum zice Pr Papacioc. De unde si pina unde barbatul sa bata femeia? Sa-si arate forta cu alt barbat nu cu o femeie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.03.2019, 16:04:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Sa fii tu sanatos daca ai sti cate femei conduc casa ca barbatul bea banii si merge la curve. Nu are dreptul barbatul sa loveasca femeia orice ar fi. Daca nu o poate suporta ca are gura mare sa stea fara ea, asa cum zice Pr Papacioc. De unde si pina unde barbatul sa bata femeia? Sa-si arate forta cu alt barbat nu cu o femeie.
Si ce te faci cand o palma rezolva o casnicie? Ca au mai fost din astea...
Esti exagerata rau in treaba asta cu palma... De parca ti-ar dobora tot orgoliul personal daca ti-ai luat una. Mandria bat-o vina.

Si ce te faci cu ce zice Hristos care ne invata sa asezam si celalalt obraz daca iti iei o palma?
Lui ce ii raspunzi ca mie mi-o intorci rapid, dar Lui... ? Ca El zice ca asta este smerenie si pace...

Draga, nu zic sa fii sac de box, dar o palma e doar o palma si ar tbui cantarita ca atare dar si prin prisma invataturii si echilibruluibortodox.
Nu desfaci o casa pt ca orgoliul tau a atins acoperisul si pt ca femeia a capatat cornite de la parintii ei si barbatul e pus sa le suporte...

Daca femeia are orgoliu si cornite atunci cu varga si toiagul...
Daca barbatul e pe langa casa atunci cu scandalul...daca nu se rezolva cu vorba buna.

Last edited by gpalama; 05.03.2019 at 16:08:27.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.03.2019, 03:15:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si ce te faci cand o palma rezolva o casnicie? Ca au mai fost din astea...
Esti exagerata rau in treaba asta cu palma... De parca ti-ar dobora tot orgoliul personal daca ti-ai luat una. Mandria bat-o vina.

Si ce te faci cu ce zice Hristos care ne invata sa asezam si celalalt obraz daca iti iei o palma?
Lui ce ii raspunzi ca mie mi-o intorci rapid, dar Lui... ? Ca El zice ca asta este smerenie si pace...

Draga, nu zic sa fii sac de box, dar o palma e doar o palma si ar tbui cantarita ca atare dar si prin prisma invataturii si echilibruluibortodox.
Nu desfaci o casa pt ca orgoliul tau a atins acoperisul si pt ca femeia a capatat cornite de la parintii ei si barbatul e pus sa le suporte...

Daca femeia are orgoliu si cornite atunci cu varga si toiagul...
Daca barbatul e pe langa casa atunci cu scandalul...daca nu se rezolva cu vorba buna.
A fost greu inceputul dupa o palma mai vine si altele sint sint sigura. Esti greu de cap Hristos a zis sa-ti iubesti femeia ca pe tine insuti nu sa-i dai palme. Poi cum sa-l mai iubesc eu pe asta cind el ma face sa sufar si pling. O fi gresit si ea nu neg dar ce rozolvi cu bataia?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.03.2019, 08:03:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu mai desparti tu casele oamenilor pe net cu tot felul de orgolii si mandrii personale.
Sa nu te trezesti ca dai socoteala in viata si ca ai sa platesti case sparte pe baza unui comentariu aruncat pe net... Vezi ca in casa omului nu te bagi, nu stii ce e acolo.
Zice Dumnezeu ce a legat El omul sa nu desparta...
Pentru O palma nu se poate calca porunca lui Dumnezeu...
Masoara putin ce zici si ce gandesti si mai vezi ce invata Scriptura pt ca inveti dupa capul tau...

Daca dracul a pus foc intr-o casa sa o sparga, tu vii cu restul si pui gaz, sa fie din belsug? Sa fie... Doar asa tratam problemele..

Nu mai arata vinovatul sau vinovatii cu degetul si nici situatia, pentru ca nu prea exista nici o situatie, exista doar un orgoliu enorm la mijloc... Si tipat la greu ca "m-a batut".

Last edited by gpalama; 06.03.2019 at 08:12:03.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.03.2019, 02:58:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Si ce te faci cu ce zice Hristos care ne invata sa asezam si celalalt obraz daca iti iei o palma?
Lui ce ii raspunzi ca mie mi-o intorci rapid, dar Lui... ? Ca El zice ca asta este smerenie si pace...
Ioan 18:
22 Și zicând El acestea, unul dintre slujitorii care stăteau de față I-a dat lui Iisus o palmă, zicând: „Așa-i răspunzi tu arhiereului?...“.
23 Iisus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, mărturisește ce-a fost rău; dar dacă am vorbit bine, de ce Mă bați?

Se pare că și Hristos când a fost plesnit a avut o atitudine demnă și a cerut explicații, deci este o limită la întoarce și celălalt obraz.

Cât privește sfaturile de pe net, eu sper că majoritatea au discernământ să selecteze informația, sau chiar să nu creadă nimic din ce citesc, pentru că se pot scrie verzi și uscate, doar n-o să se poată scuza cineva că a luat anumite acțiuni în urma unor sfaturi de pe net sau din emisiuni tv.

Eu nu cred că la judecata sufletului sau în scaunul spovedaniei s-ar putea scuza cineva că s-a despărțit de familie fiindcă a văzut nu știu ce comentatoare înflăcărate pe la acces direct sau la capatos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.03.2019, 08:28:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ai citat gresit.
Hristos invoca aici dreptatea.
Mai este un pasaj unde invoca smerenia ca solutie.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.03.2019, 23:31:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai citat gresit.
Hristos invoca aici dreptatea.
Mai este un pasaj unde invoca smerenia ca solutie.
În Biblia diortosită de B. Anania la Matei 5:39

„Eu însă vă spun: Nu stați împotriva celui rău; iar celui ce te lovește peste obrazul drept, întoarce-i-l și pe celălalt.”

Apare o notă infrapaginală litera j, care este comentată de către B.Anania în felul următor:

„A nu-l întâmpina pe cel rău cu rău, cu gând de răzbunare, așa cum prevedea legea talionului la care Se referă Iisus; porunca nu exclude atitudinea demnă față de omul rău (vezi In 18, 22) sau combaterea răului din lume.”

Chiar și B.Anania citează în completare, ca o interpretare extinsă Ioan 18:22 la Matei 5:39.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.03.2019 at 23:36:09.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.03.2019, 00:28:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu mai desparti tu casele oamenilor pe net cu tot felul de orgolii si mandrii personale.
Sa nu te trezesti ca dai socoteala in viata si ca ai sa platesti case sparte pe baza unui comentariu aruncat pe net... Vezi ca in casa omului nu te bagi, nu stii ce e acolo.
Zice Dumnezeu ce a legat El omul sa nu desparta...
Pentru O palma nu se poate calca porunca lui Dumnezeu...
Masoara putin ce zici si ce gandesti si mai vezi ce invata Scriptura pt ca inveti dupa capul tau...

Daca dracul a pus foc intr-o casa sa o sparga, tu vii cu restul si pui gaz, sa fie din belsug? Sa fie... Doar asa tratam problemele..

Nu mai arata vinovatul sau vinovatii cu degetul si nici situatia, pentru ca nu prea exista nici o situatie, exista doar un orgoliu enorm la mijloc... Si tipat la greu ca "m-a batut".
Ia uite si la tine despart case pe net. Tu gandesti cind scrii aici? Asta I massmedia se discuta se vorbeste asta nu inseamna ca trebuie sa asculti ce se zice. Fiecare face ce vrea cu viata lui. Dar cu bataia nu se face treaba intelege odata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.04.2019, 01:55:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
il bagi in colt si apoi traiesti cu el?
La tine cum e bine ? sa ma bati sa ma pui la colt si apoi sa culc cu tine ? no no ca mi se taie ca maioneza.
Dragule pentru curiozitatea ta am avut o singura casnicie din pacate a decedat de boala. Relatii nici una am hotarat eu asa sa stau mai mult in biserica si nu mai am nevoie de ralatii. Habar nu ai cu vine vorbesti si cum sint eu, dar tine minte indifferent cine esti "femiea nu se bate si nici copii" de vorbe bune ai auzit.
Doamne ajuta !
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 25.04.2019 at 01:58:11.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.04.2019, 11:01:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vezi ca ce invata Biserica este diferit de sincretismul pe care si-l face fiecare dupa capul lui intre invataturaBisrricii si invatatura lumeasca.

Lovirea in sine are mai multe nivele, de la o simpla atingere, la bataie serioasa, in toata regula.

Acum, daca la voi in US sunteti toti invatati " ca aveti drepturi" si sunteti unul cu gura mai mare decat altul e si asta o cale si optiune de viata. Pe tine te apuca crizele doar cand auzi de subiect, adica ai deja un fundament solid cultural de tipul "eu sunt, eu am drepturi, eu sunt de neatins", oarecum cu o aroganta usor necrestina dpmdv.

Vezi ca educatia se da prin multe modalitati.

Exact pe tine ce te deranjeaza cel mai mult, ca ti-a calcat cineva orgoliul in picioare printr-o palma (ceea ce arata clar orgoliul cultural american) sau durerea fizica, sau faptul ca nu este ok in sine lucrul asta?

Vezi ca durerea fizica este una dintre modalitatie prin care omul se aduna. Dumnezeu ingaduie boli, pentru indreptare, in cazul asta este vinovat El de lovituri si bataie sau este de apreciata mila lui ca a indreptat un om?

Gandesti cu orgoliul personal si nu cu capul.
O palma data la timp indreapta viata unui om, este poate ca un bat drept pus langa in copac pentru a-l indrepta. Mai bine trezesti un drogat cu o palma decat sa-l lasi in nebunia lui... Vezi ca lucrurile se judeca si dupa rezultate si dupa ce ramane.

Nu sunt adeptul lucrului asta, insa nici nu il exclud deloc.

Evrei 12:6-11 “Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește, și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește.”

Last edited by gpalama; 25.04.2019 at 11:03:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare