Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2009, 16:53:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Pomenirea copiilor morti nebotezati.

"Orice slujba a Bisericii se savarseste numai pentru cei care sunt membri ai Bisericii, incorporati in Trupul lui Hristos prin Sfintele Taine ale Botezului, Mirungerii si Euharistiei. Copiii morti nebotezati nu sunt membri ai Bisericii, chiar daca s-au nascut din parinti crestini. Cu toate acestea, anumiti preoti, nesocotind randuielile liturgice si canonice ale Bisericii, savarsesc slujba inmormantarii pentru ei.
Exista o singura hotarare a Sfantului Sinod al Mitropoliei Ungro-Vlahiei, adoptata la 5 mai 1908, prin care se hotara ca se poate savarsi slujba pentru copiii nascuti morti sau pentru cei morti nebotezati. Oficial, nu s-a revenit niciodata asupra acestei hotarari si, prin urmare, este in vigoare, si numai un alt Sfant Sinod o poate abroga. Practic, ea nu se aplica, existand semne de intrebare referitoare la modalitatea prin care se savarseste slujba. in slujba inmormantarii pruncilor se arata clar ca acestia au fost botezati: „Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Tu ai fagaduit sa dai imparatia cerurilor celor nascuti din apa si din Duh“. De multe ori, moartea unui copil nebotezat este o dovada a neglijentei parintilor, stiut fiind ca exista si posibilitatea botezului din necesitate pe care il poate savarsi orice crestin, completat apoi de preot, daca copilul traieste".- Pr lector. dr. Radu Muresan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2009, 03:16:02
sincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Io am fost botezat de 3 ori. tata lucra undeva unde ii era interzis sa marga la biserica si mama mo botezat pa ascuns. Apoi amandoaua bunicile iara pe ascuns. Io acuma ce sa fac? sau mai bine zis care e starea mea ca ortodox?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2009, 09:32:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sincer Vezi mesajul
Io am fost botezat de 3 ori. tata lucra undeva unde ii era interzis sa marga la biserica si mama mo botezat pa ascuns. Apoi amandoaua bunicile iara pe ascuns. Io acuma ce sa fac? sau mai bine zis care e starea mea ca ortodox?
Botzeul este unic, dar nu se intampla nimic daca ai fost botezat din greseala de mai multe ori.. Daca persoanele care te-au botezeat a doua si a treia oara ar fi stiut ca erai deja botezat ar fi insemnat ca nu se incred in taine, dar tu tot botezat ramaneai. Dar daca nu au stiut, nimeni nu a gresit. Nu te mai ingrijora.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2009, 09:59:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Prin simpla participare la Liturghie toti cei adormiti din familiile noastre sunt pomeniti fara ca numele lor sa fie mentionate, inclusiv cei adormiti inainte de botez:

Pe toți cei adormiți din neamurile noastre, strămoși, moși, părinți, frați, surori, fii și fiice, soți și soții și pe toți cei dintr-o rudenie cu noi, pe fiecare după numele său, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția Sa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2009, 10:56:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prin simpla participare la Liturghie toti cei adormiti din familiile noastre sunt pomeniti fara ca numele lor sa fie mentionate, inclusiv cei adormiti inainte de botez:

Pe toți cei adormiți din neamurile noastre, strămoși, moși, părinți, frați, surori, fii și fiice, soți și soții și pe toți cei dintr-o rudenie cu noi, pe fiecare după numele său, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția Sa.
Da, Florin. Sunt de aceeasi parere. Mi s-a parut cam dur, inflexibil articolul parintelui lector Radu Muresan. Parintele Arsenie Papacioc recomanda se ne rugam chiar si pentru cei care s-au sinucis, pomenind cateva rude apropiate ale lor si adaugand cu tot neamul lor cel adormit. Avanda nadejdea ca i-am cuprins in aceasta cerere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2009, 11:35:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mi-a placut foarte mult atitudinea unui preot, chiar daca aici nu este vorba de botez , ci de suicid.
O femeie simpla in jur de 40 si ceva de ani dintr-un sat s-a trezit cu un mare necaz, sotul i s-a spanzurat (nu mai retin sigur, oricum, s-a sinucis )...am impresia ca era alcoolic si bolnav, pe langa durerea perderii , pe langa viata chinuita pe care o dusese, femeia se ingrijora si de ce va spune satul despre ea si familia ei, oameni barfitori si cartitori . Astfel, femeia a venit la preot plangand ca nu stie ce sa faca, ca sotul i s-a sinucis si nu suporta gandul de a nu-l inmormanta crestineste, nu suporta nici gandul de-a fi stigmatizata pentru totdeauna in sat pentru aceasta intamplare nefavorabila.
Iar preotul i-a spus ; " uite tanti, mai bine nu spuneti nimanui din sat ca sotul s-a sinucis, eu am sa-i fac slujba normala pentru mort, iar pentru linistea sufleteasca a dumneavoastra va rog sa pastrati secretul sinuciderii ca sa fie bine si nici sa nu intrati in barfa satului ! "
Zis si facut !...
Asadar, oameni buni, asta numesc eu om al Domnului capabil sa stearga lacrima de pe obrazul indurerat al semenului, mai presus de legea natanga si discriminatoare a oamenilor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2009, 12:29:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Da, Florin. Sunt de aceeasi parere. Mi s-a parut cam dur, inflexibil articolul parintelui lector Radu Muresan. Parintele Arsenie Papacioc recomanda se ne rugam chiar si pentru cei care s-au sinucis, pomenind cateva rude apropiate ale lor si adaugand cu tot neamul lor cel adormit. Avanda nadejdea ca i-am cuprins in aceasta cerere.
De acord cu Papacioc. Nu exista dragoste mai mare ca atunci cand iti pui sufletul pentru aproapele tau: sunt povestiri din Pateric in care unii au mintit ca sa-i scoata pe fratii lor din deznadejde, castigandu-le astfel sufletele din mana vrajmasului si Lui Dumnezeu I-a placut aceasta manifestare a dragostei iertandu-i pe toti dupa pocainta.

Chiar daca 100 de preoti imi spun sa nu ma rog pentru cei de alta confesiune sau sa nu-i pomenesc la Liturghie pentru ca nu sunt ortodocsi, eu totusi o fac pe riscul meu. Valabil si pentru sinucigasi, si pentru nebotezati.

Mai era o povestire in Pateric: moare un batran pe care fratii il stiau cu viata imbunatatita. Si intamplator dupa o vreme gasesc sub patul lui niste bani ascunsi... Si s-au smintit crezand ca batranul a mers in iad. Dupa multe rugaciuni, i s-a descoperit unuia din frati ca batranul este in Rai, Dumnezeu spunandu-i cam asa: oare acest pacat al lui a covarsit mila Mea?

Iaca de-aia l-am pus si pe Mihail Jackson la pomelnic si pe multi altii pe care nu i-am cunoscut, nu i-am intalnit, dar am aflat ca au murit si le-am adaugat numele acolo pe lista cea lunga, bineinteles mentionand sfarsit cu tot neamul lor cel adormit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2010, 17:32:01
marian_grajdan marian_grajdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 5
Thumbs up sustinere opinie calificata

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
"Orice slujba a Bisericii se savarseste numai pentru cei care sunt membri ai Bisericii, incorporati in Trupul lui Hristos prin Sfintele Taine ale Botezului, Mirungerii si Euharistiei. Copiii morti nebotezati nu sunt membri ai Bisericii, chiar daca s-au nascut din parinti crestini. Cu toate acestea, anumiti preoti, nesocotind randuielile liturgice si canonice ale Bisericii, savarsesc slujba inmormantarii pentru ei.
Exista o singura hotarare a Sfantului Sinod al Mitropoliei Ungro-Vlahiei, adoptata la 5 mai 1908, prin care se hotara ca se poate savarsi slujba pentru copiii nascuti morti sau pentru cei morti nebotezati. Oficial, nu s-a revenit niciodata asupra acestei hotarari si, prin urmare, este in vigoare, si numai un alt Sfant Sinod o poate abroga. Practic, ea nu se aplica, existand semne de intrebare referitoare la modalitatea prin care se savarseste slujba. in slujba inmormantarii pruncilor se arata clar ca acestia au fost botezati: „Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Tu ai fagaduit sa dai imparatia cerurilor celor nascuti din apa si din Duh“. De multe ori, moartea unui copil nebotezat este o dovada a neglijentei parintilor, stiut fiind ca exista si posibilitatea botezului din necesitate pe care il poate savarsi orice crestin, completat apoi de preot, daca copilul traieste".- Pr lector. dr. Radu Muresan.
Sustin parerea calificata a Parintelui Radu Muresan, intrucat am mai auzit si la un mare duhovnic opinia dumnealui. Este vorba de Parintele Adrian Fageteanu - de la Manastirea Sfantul Antim - care ne interzicea rugaciunile pentru sinucigasi.
La un moment dat, a venit la Dansul o mama indurerata, al carei fiu se sinucisese prin impuscare in Germania. L-a rugat pe Parintele sa se roage pentru sufletul fiului ei - Parintele a replicat ca nu poate sa faca asta pentru ca l-ar supara pe Dumnezeu.
Pacatele impotriva Duhului Sfant nu sunt iertate chiar daca noi putem "manifesta'' o dragoste mai <<mare>> decat Mantuitorul Hristos - si Origen a incercat asta in trecut...si Biserica l-a condamnat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2010, 18:04:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
"Orice slujba a Bisericii se savarseste numai pentru cei care sunt membri ai Bisericii, incorporati in Trupul lui Hristos prin Sfintele Taine ale Botezului, Mirungerii si Euharistiei. Copiii morti nebotezati nu sunt membri ai Bisericii, chiar daca s-au nascut din parinti crestini. Cu toate acestea, anumiti preoti, nesocotind randuielile liturgice si canonice ale Bisericii, savarsesc slujba inmormantarii pentru ei.
Exista o singura hotarare a Sfantului Sinod al Mitropoliei Ungro-Vlahiei, adoptata la 5 mai 1908, prin care se hotara ca se poate savarsi slujba pentru copiii nascuti morti sau pentru cei morti nebotezati. Oficial, nu s-a revenit niciodata asupra acestei hotarari si, prin urmare, este in vigoare, si numai un alt Sfant Sinod o poate abroga. Practic, ea nu se aplica, existand semne de intrebare referitoare la modalitatea prin care se savarseste slujba. in slujba inmormantarii pruncilor se arata clar ca acestia au fost botezati: „Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Tu ai fagaduit sa dai imparatia cerurilor celor nascuti din apa si din Duh“. De multe ori, moartea unui copil nebotezat este o dovada a neglijentei parintilor, stiut fiind ca exista si posibilitatea botezului din necesitate pe care il poate savarsi orice crestin, completat apoi de preot, daca copilul traieste".- Pr lector. dr. Radu Muresan.
Dupa cunostintele mele , luate tot de la preoti lectori si doctori si conferentiari si si profesori in teologie ortodoxa ceea ce scrie in articolul de deschidere este corect cu adaugirea ca nu cunosteam despre hotarirea sf.sinod a mitropoliei UV, lucru care m-a pus pe ginduri deoarece are lipsuri d.p.v.dogmatic si care m-a facut sa-mi notez si sa caut lamurirea cit mai curind. Trebuie sa existe o explicatie care a condus la o asemenea hotarire .
Dar, in alta ordine de idei, nu mare mi-ar fi mirarea, defapt ar fi un lucru firesc, obisnuit aici pe forumul crestinortodox.ro, ca acest batrinel calugaras numit chiar si Adrian Fagetean sa nu fie criticat si judecat , cazut in disgratia forumului deoarece tocmai el ,un calugar , este atit de insensibil si indiferent la zbuciumul unei mame indurerate, refuza categoric sa se roage pt. sinucigas motivind pueril si lapidar ca l-ar supara astfel pe D.zeu ! Pai D.zeu tocmai asta este , iubire si iertare, tocmai de asta a venit in lume si s-a intrupat ca sa ierte si sa iubeasca si nu sa pedepseasca si sa prigoneasca. Pai ce a inteles acest parinte Adrian din toata dragostea lui Hristos, sa refuze oamenii, tocmai el care si-a ales liber consimtit sa se roage pt. lume ? Ce a inteles el din durerea unei mame ? Este normal ca fiecare sa gresim ca, de , suntem oameni dar rostul lui Hristos tocmai acesta este , sa ierte si sa ia la pieptul sau pe oameni, care sunt propria sa zidire ! Credeti ca Hristos are treaba cu dogmele si canoanele inventate de oameni ? Nu, el a suferit moarte pe cruce tocmai pt. a ne invata iubirea aproapelui ! Nu a poruncit El la inaltare apostolilor sai : ,,,...iubiti-va unul pe altul asa cum v-am iubit eu pe voi asa incit cei ce va vad sa stie ca sunteti ucenicii mei !" Si la urma urmei au fost pusi la respect si tagaduiti pe acest forum parinti seriosi precum Arsenie Boca, Papacioc si Cleopa, dara-mi-te un...Fagetean. Auzi acolo, cum , sufletul unei mame sa nu fie alinat si mingiiat in durerea pe care o duce tocmai de un calugaras al lui Hristos . Curios calugar, cine o fi asta si cu ce binecuvintare se poarta asa !?

Spuneam deci, ca nu mare ar fi mirarea sa citim in curind si o asemenea parere a fratilor intru Hristos . Sa ne smerim cu rabdare si ...'om vedea !

Last edited by zaharia_2009; 10.07.2010 at 18:31:41.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2010, 20:09:08
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu am citit despre cineva, care s a apucat din nestiinta sa se roage pentru sufletul unui sinucigas, si a avut sansa sa fi facut acest lucru fiind cumva in apropierea parintelui Argatu cand a nceput sa vina iadul asupra sa, si asa a invatat cazand si in deznadejde cumva pentru greseala facuta, dar parintele l a incurajat sa se ridice.
Plus de aceasta, prefer sa evit sa gresesc sa pun la Liturghie pe cine nu trebuie, desi mai am unele nelamuriri, pentru ca nu cred ca de pomana spune parintele Cleopa ca punand pe cei ce traiesc necununati samd, vor fi si ei loviti de necazuri si cel care ii pune.
Mie nu mi a placut articolul de ieri despre sinucidere, poate pentru ca este ca si cum un filosof ar filosofa despre Dumnezeu care de multe ori ajunge sa i salvaze pe unii sinucigasi, si parca ne ar invata ca daca intalnesti un om cazut intre talhari pe un drum, sa consideri ca pentru pacatul lui a cazut intre talhari, si probabil Dumnezeu il va salva...
Nu stiu daca ati citit Vindecarea arborelui genealogic, carte cu prefata de parintele Galeriu, acolo se arata ca multe boli psihice isi au radacina in suflete nelinistite din neam, pentru care nu s a savarsit Sfanta Liturghie si rugaciuni, ori chiar in credinta unui tata in clarvazatori. Foarte interesanta cartea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nebotezati, pe picior de egalitate cu sinucigasii ? anamaria.petre Generalitati 153 12.02.2013 01:18:40
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii? manuela_m Intrebari utilizatori 4 21.08.2010 18:23:53
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 18:26:31