Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2009, 01:31:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Asa ar lua Dan Brown premiul Nobel pentru literatura. Ce-ar mai fi si asta!
Noesisa, bati moneda pe o idee speculativa si nu este cinstit.
Hai sa fim totusi seriosi! Nobelul pentru literatura se da unor scriitori cit de cit cunoscuti nu unora care sunt complet necunoscuti si sunt cititi numai de catre familia lor.

Eu as adauga ca acesta este un alt semn descurajator al timpurilor DEZcreierate...faptul ca PRATIC nu ai cui sa-i dai Premiul pentru Literatura!...si atunci dezgropi tot felul de anonimi

Culmea este ca Librariile efectiv PIRIIE de literatura contemporana insa ca vaoare sunt un zero barat!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.10.2009, 01:52:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Herta Müller se lupta de fapt cu indiferenta din fiecare din noi, romanii.
Nu este o necunoscuta; opera Hertei Müller se studia inca de prin 1970 in Facultatile de limbi germanice.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...i-a-doua-oara/
Scuze, am gresit anul; i-am citit din cele scrise ceva mai tarziu...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.10.2009, 02:13:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noesisa, bati moneda pe o idee speculativa si nu este cinstit.
Hai sa fim totusi seriosi! Nobelul pentru literatura se da unor scriitori cit de cit cunoscuti nu unora care sunt complet necunoscuti si sunt cititi numai de catre familia lor.
Pai nu stiu de ce spui ca e o idee speculativa. Tot ce am spus este doar ca principalul criteriu nu este popularitatea. Sigur trebuie sa fie un scriitor relativ cunoscut, influent, cu stil propriu....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.10.2009, 10:53:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noesisa, bati moneda pe o idee speculativa si nu este cinstit.
Hai sa fim totusi seriosi! Nobelul pentru literatura se da unor scriitori cit de cit cunoscuti nu unora care sunt complet necunoscuti si sunt cititi numai de catre familia lor.

Eu as adauga ca acesta este un alt semn descurajator al timpurilor DEZcreierate...faptul ca PRATIC nu ai cui sa-i dai Premiul pentru Literatura!...si atunci dezgropi tot felul de anonimi

Culmea este ca Librariile efectiv PIRIIE de literatura contemporana insa ca vaoare sunt un zero barat!
Te inseli, exista multa literatura contemporana de valoare. Si eu aveam prejudecata asta dar am o prietena care mi-a tot dat carti noi foarte bune.
Este interesant ca din ultimii autori care au primit premiul Nobel sunt autori care au trait in mai multe tari, de ex. cea care l-a luat in 2007, Doris Lessing, este nascuta in Persia, a trait in Africa si acum este in Anglia. am citit Sweet dreams si este o carte excelenta.
Herta Müller nu este de loc o anonima. Este o autoare destul de conoscuta de catre oamenii care citesc literatura - nu este autoare de bestselleruri, asta da, dar nu asta se cere pentru acest premiu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.10.2009, 23:53:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb activitate

De la debut, Herta Müller a publicat peste 20 de volume, traduse cam în tot atâtea limbi. Cinci dintre acestea au fost traduse și în limba română: “In coc locuiește o damă”, “Este sau nu Ion”, “Regele se-nclină și ucide”, “Animalul inimii” și “Incă de pe atunci vulpea era vânătorul”. Aproape că nu a fost an în care Herta Müller să nu primească un premiu literar important. „Ricarda Huch”, „Kleist”, „Joseph Breitbach”, si „IMPAC Dublin” Literary Award.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.10.2009, 23:59:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc, Lapetitemoc! Mi-am procurat si eu Regele se inclina si ucide si o sa o citesc acum. Sper sa nu ma intristeze prea tare amintirea acelei epoci pe care am trait-o cu indignarea neputincioasa de adolescenta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.10.2009, 05:59:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Incă de pe atunci vulpea era vânătorul”.
acest roman a fost ecranizat de regizorul Stere Gulea avand ca rezultat filmul "Vulpe - vanator" cu Oana Pellea in rolul principal.

o scurta prezentare de pe cinemagia.ro:

"Film inspirat de evenimentele premergatoare revoltei timisorenilor din decembrie 1989. Fire independenta si nonconformista, Irina, o tanara profesoara, intra in vizorul Securitatii, care, spre a o intimida, utilizeaza un intreg arsenal de presiuni psihologice. Euforia pe care i-o provoaca eroinei caderea lui Ceausescu este, din pacate, de scurta durata: Irina descopera curand ca n-a scapat de urmarirea Securitatii."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2009, 15:35:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
caderea lui Ceausescu este, din pacate, de scurta durata: Irina descopera curand ca n-a scapat de urmarirea Securitatii."
Draga Mirela,
Numai din acest paragraf vezi ca speculeaza idei fanteziste de fictiune fara nici o legatura cu realitatea.

Stii si tu foarte bine ca securitatea dupa caderea lui neanicu nu mai urmarea pe nimeni ci doar interesele ei de a deschide cit mai multe buticuri, de a intra si ocupa cu familiile cit mai multe vile pe Kiseleff si a investi banii in case si apartamente, deoarece ei erau cei cu dolarii la teschelie iar cei fara bani fugeau ca sobolanii in Austria...dupa care s-au intors....

Pur si simplu mi se face sila cind aud pe cineva ca ia Nobelul mintind si aberind de parca eu nu am fost acolo sa vad cu ochii mei si sa vad exact ce facea securitatea...dar asta este, fiecare cistiga premii de literatura mintind despre tara lui strainilor care n-au nici un habar si celor care cred in povesti de adormit copiii.

Eu din ce am citit ramin ferm convins despre faptul ca la ora actuala exista o mare penurie de gindire si profunzime in literatura, si asta nu o spun numai eu
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.10.2009, 06:52:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Draga Mirela,
Numai din acest paragraf vezi ca speculeaza idei fanteziste de fictiune fara nici o legatura cu realitatea.
Nu ma indoiesc ca romanul respectiv este o opera de fictiune.

Hertha Muller a emigrat in Vest in 1987, dupa 8 ani de persecutii politice.

I-am citit putin biografia pe wikipedia: a studiat Litere la Timisoara si a lucrat 3 ani ca translator la o fabrica, post din care a fost demisa in 1979 fiindca a refuzat colaborarea cu Securitatea. Deci opera ei, desi nu este documentara, are ceva inspirat din realitate. Pe mine una vechiul regim nu m-a persecutat (eram si prea mica!) dar nu ma indoiesc ca au existat oameni care au avut totusi probleme politice.

Anul acesta 2009 - se implinesc 20 ani de la caderea comunismului in Europa de Est, Romania mai precis. Cred ca s-a dorit marcarea acestei aniversari prin premiul acordat Herthei Muller.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.10.2009, 06:56:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma uitam la poza pe care a postat-o Lapetite... aceasta doamna are numai 56 ani, si totusi ce imbatranita pare.

am gasit si o poza mai vesela, de la primirea premiului :


Last edited by mirelat; 23.10.2009 at 08:02:42. Motiv: adaugat poza
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Literatura romana LapetiteMoc Generalitati 3 13.04.2011 23:40:16
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 00:51:20
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
Traduceri de literatura religioasa novacrin Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2007 15:42:01
literatura erzbet Generalitati 29 20.02.2007 21:02:28