Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2009, 15:23:14
MIRA85 MIRA85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Mesaje: 1
Implicit Va rog sa ma ajutati.

Numele meu este Veronica,am 24 de ani sunt mama a doi copii sanatosi si frumosi,dar am un mare defect ce ma obsedeaza(am un nas mare si urat),ce m-a transformat intr-o persoana retrasa,ingrozita de faptul ca de cate ori ies afara oamenii imi arunca vorbe grele;de multe ori m-am gandit sa ma sinucid si nu trece zi fara sa ma intreb :de ce nu sant si eu un om normal?Imi doresc sa ma simt bine in pilea mea,dar de cate ori ma uit in oglinda imi aud gandurile:esti urata!esti oribila! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma indrumati cui sa ma rog sa imi gasesc linistea;trebuie sa spun ca nu ma duc la biserica pentru ca evit colectivitatile,evit ca oamenii sa ma priveasca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2009, 15:27:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Priveste spre cei doi copii frumosi pe care ii ai. Nu sunt ei lucrarea lui Dumnezeu?
Ba da, sunt, tot asa cum lucrarea lui Dumnezeu esti si tu, cu nas cu tot.

Ai pace. Nu lua aminte. Doar un om prost reactioneaza urat la vederea unui astfel de detaliu fizic. Este normal ca un nas normal este mai placut decat unul mare, insa un chip senin si o privire calda dau viata, indiferent de nas, buze, sprancene.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2009, 15:42:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MIRA85 Vezi mesajul
Numele meu este Veronica,am 24 de ani sunt mama a doi copii sanatosi si frumosi,dar am un mare defect ce ma obsedeaza(am un nas mare si urat),ce m-a transformat intr-o persoana retrasa,ingrozita de faptul ca de cate ori ies afara oamenii imi arunca vorbe grele;de multe ori m-am gandit sa ma sinucid si nu trece zi fara sa ma intreb :de ce nu sant si eu un om normal?Imi doresc sa ma simt bine in pilea mea,dar de cate ori ma uit in oglinda imi aud gandurile:esti urata!esti oribila! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma indrumati cui sa ma rog sa imi gasesc linistea;trebuie sa spun ca nu ma duc la biserica pentru ca evit colectivitatile,evit ca oamenii sa ma priveasca.
ar trebui sa fi cea mai fericita pentru nasul tau, caci este darul lui Hristos pentru mantuire caci el, nasul, itzi aduce hule shi ocari, deci el itzi aduce folosul rabdarii... deci sa shtii ca ai la indemana cea mai scurta cale spre mantuire... nasul mare ce-tzi aduce dispretzul oamenilor... daca vei shtii sa rabzi shi sa iertzi ai sa te mantuieshti repede iar daca ai sa te intristezi shi ai sa te razbuni pe cineva sau pe tine sau pe nas ai sa te pierzi...

cand te uitzi la nasul tau sa shtii ca el este darul pentru sufletul tau, pentru mantuirea ta... iar dumneata folosindu-te cu rabdare in toate necazurile shi ocararile atrase de nas te potzi mantui repede caci umilintza in Duh este calea...

deci nu te mai gandi la tine ci plangele pe cele cu nas perfect shi frumos caci perfectiunea aia e spre pofta diavolului... decat sa-ti plangi de mila in mod absur mai bine le-ai plange pe cele ce se amagesc cu "frumusetzea"... eu mereu ma bucur cu fiecare dar de uratzenie shi neputintza capatat de la Dumnezeu, cu orice boala... deshi imi pare ca incep sa arat dinceincemai perfect shi de aia ma ingrijorez tot mai mult pentru mantuirea mea... singura mangaiere imi este ca-s bubos shi pistruiat shi chel shi cocoshat shi slabanogit...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2009, 15:43:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MIRA85 Vezi mesajul
Numele meu este Veronica,am 24 de ani sunt mama a doi copii sanatosi si frumosi,dar am un mare defect ce ma obsedeaza(am un nas mare si urat),ce m-a transformat intr-o persoana retrasa,ingrozita de faptul ca de cate ori ies afara oamenii imi arunca vorbe grele;de multe ori m-am gandit sa ma sinucid si nu trece zi fara sa ma intreb :de ce nu sant si eu un om normal?Imi doresc sa ma simt bine in pilea mea,dar de cate ori ma uit in oglinda imi aud gandurile:esti urata!esti oribila! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma indrumati cui sa ma rog sa imi gasesc linistea;trebuie sa spun ca nu ma duc la biserica pentru ca evit colectivitatile,evit ca oamenii sa ma priveasca.
Daca ai doi copii sa cred ca ai si sot? daca lui ii place de tine asa cu nasul tau de ce iti pasa ce zic altii. Uite la handicapatii din carucioare si da Slava lui Dumnezeu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2009, 16:11:27
anonima2 anonima2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Mesaje: 1
Implicit Va rog da-ti-mi un sfat!

Sunt o anonima care are niste probleme care ma pun pe ganduri.Tatal meu a intrat intr-un anturaj din pricina serviciului,avand contact si cu femei si cu barbati este foarte usor de influentat si de aceea cred ca niste rau voitori i-au facut ceva si l-au intors asupra familiei noaste.Numai pe mine si pe mama ne suporta...pe rudele din partea mamei nu le poate suporta.Are si o boala si datorita acestui lucru spune ca nu poate sa tina post,de Biserica s-a indepartat,nici pe noi nu ne lasa sa mergem la Biserica.Crede absoult tot ce ii spune acele persoane care ne vor raul,daca il contrazicem in privinta acestor persoane devine violent...va rog da-ti-mi un sfat ce sa fac?Multumesc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2009, 16:35:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima2 Vezi mesajul
Sunt o anonima care are niste probleme care ma pun pe ganduri.Tatal meu a intrat intr-un anturaj din pricina serviciului,avand contact si cu femei si cu barbati este foarte usor de influentat si de aceea cred ca niste rau voitori i-au facut ceva si l-au intors asupra familiei noaste.Numai pe mine si pe mama ne suporta...pe rudele din partea mamei nu le poate suporta.Are si o boala si datorita acestui lucru spune ca nu poate sa tina post,de Biserica s-a indepartat,nici pe noi nu ne lasa sa mergem la Biserica.Crede absoult tot ce ii spune acele persoane care ne vor raul,daca il contrazicem in privinta acestor persoane devine violent...va rog da-ti-mi un sfat ce sa fac?Multumesc!
Parerea mea e sa chemati preotul sa sfinteasca casa chiar fara sa stie tatal tau, faceti rugaciuni tu si mama acasa daca nu va lasa la biserica dar eu stiu ca in Rom bisericile sint deschise toata ziua poti intra o clipa sa stai de vorba cu un parinte.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2009, 16:52:33
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Thumbs up Spovedeste-te si tine capul sus

Scumpa mea, de mine rade toata lumea pentru ca desupra pleoapei sunt rosie si au impresia ca ma fardez cu rosu, si cand ii vad razand le zambesc si ma gandesc cat de naiva am fost cand eram adolescenta sa plang din cauza asta si sa ma simt complexata.Daca nu as fi fost asa si nasul meu impresionant nu ar fi completat peisajul as fi fost o desfranata, asa defectele astea i-au tinut pe barbatii care sunt genul sa rada de altii deoparte si i-a apropiat doar pe cei care apreciaza credinta, sufletul si vad celelalte calitati fizice. Cand oamenii sunt plini de dragoste nu rad de altii si ii vad pe ceilalti cu ochii dragostei lui Hristos. Daca tu te simti un nas mare si urat asa te vad si ceilalti, starea ta interioara se reflecta in exterior. Simte-te increzatoare, plina de viata si atunci asta o sa vada si ceilalti.Daca stai tot cu capul plecat sa nu ti se observe nasul o sa atragi si mai mult atentia. Trebuie sa inveti sa te bucuri de ce ai si daca ceilalti rad de nasul tau razi si tu cu ei: aveti dreptate am un nas cat China(al meu asa e, si eu ti-am spus, daca rade cineva ma umfla si pe mine rasul pentru ca are dreptate - e maaaare!!!!!!!).Dar ce, sunt singura cu nas mare si urat? Macar e al meu. Vezi femei pe reviste si stii ca la sani are 3 operatii, la nas are 2 operatii, arata perfect si merge catre rai sau iad cu un nas mai mic sau mai mare. Unii oameni isi sacrifica intrega viata pentru a arata frumosi; vesnic sunt la sauna, la bronzat, la machiaj, alearga vesnic si atat raman: niste fete frumoase sau niste baieti frumosi, dar cu timpul ajung la fel de batrani ca si cei urati sau mai putin frumosi si mor la fel.
Ai un sot? Te supara cu asta?
Eu zic ca un duh rau s-a gandit sa te bata putin la cap cu ideea, du-te si spovedeste-te mai des si impartaseste-te pana scapi de ispita asta.
Nu te lasa in voia gandurilor. Sunt sigura ca copiii tai nu au observat ca ai nasul mare iar Bunul Dumnezeu cu siguranta a stiut bine ce face cand te-a facut asa.
O femeie bolnava de cancer si-ar dori sa mai traiasca sa isi poata creste copii, bucura-te de ei, bucura-te de viata pe care ti-a dat-o Dumnezeu, lasa pe cei care rad sa rada, o sa ramana cu rasul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2009, 17:08:24
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos

Scumpa anonima2 cauta un preot, tine un canon fara sa observe tatal, rabda-le pe toate si roaga-te din tot sufletul sa se indeparteze tatal tau de "prietenii care il influenteaza". E o situatie grea cea in care te afli dar asa cum spuneau ceilalti fa o sfestanie in casa.
Roaga pe preotul duhovnic sau pe preotul din parohie sa iti dea un acatist sa il citesti o perioada pentru intoarcerea tatalui tau.Nu il tulburati cu contradictii, incercati sa evitati subiectele care il irita.
Va recomand sa cititi cartea Sfantul Andrei cel Nebun pentru Hristos ca sa vedeti cum un tata a fost indepartat de familie si cum s-a rezolvat problema.
Doamne ajuta!

Last edited by metanoia2; 04.08.2009 at 17:55:12.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2009, 01:57:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Parerea mea e sa chemati preotul sa sfinteasca casa chiar fara sa stie tatal tau, faceti rugaciuni tu si mama acasa daca nu va lasa la biserica dar eu stiu ca in Rom bisericile sint deschise toata ziua poti intra o clipa sa stai de vorba cu un parinte.
Parerea mea este in nici un caz sa nu faca sfestanie fara acordul tatalui, mai ales pe ascuns, ca sa nu iasa urit de tot!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2009, 02:26:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

la ce te referi cand spui ca sa nu iasa urat de tot? te referi la faptul ca s-ar putea intampla sa apara tatal pe nepusa masa in timpul sfestaniei?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 13:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 17:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 22:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 20:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 31.03.2008 00:25:17