Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 18.02.2011, 20:06:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ursulianu cristian Vezi mesajul
Prostitutia este un pacat destul de vechi.
Cea mai veche meserie.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 18.02.2011, 20:22:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Stii in Vechiul Testament cum un profet, pe vreme de foamete, a fost trimis la o batrana saraca, care, daca tin bine minte, traia impreuna cu un baiat de al ei. Si faina ii era pe sfarsite, iar cand a auzit ca profetul fusese trimis ca sa ii dea ea de mancare, a acceptat convinsa fiind ca va fi ultima data cand va manca impreuna cu copilul ei. Si daca tot era ultima data, ce mai conta daca impreuna cu ea manca si profetul? Stii cum se termina povestea, nu? Faina nu s-a terminat ci batrana a putut continua sa faca paine in fiecare zi. Ei asta este si credinta mea, ca atunci cand nu voi mai avea ce manca, printr-o minune se va rezolva problema. Si pana acum mi s-a facut dupa credinta mea.
Adriana, niciun om cu credinta nu moare de foame. Ma bucur ca gandesti asa. Sa te intareasca Dumnezeu in credinta pe care o ai. Mi-a placut ce a spus un parinte "viata bineplacuta Domnului aici este tinda raiului". (PS Profetul era Ilie)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 18.02.2011, 20:32:34
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Adriana, niciun om cu credinta nu moare de foame. Ma bucur ca gandesti asa. Sa te intareasca Dumnezeu in credinta pe care o ai. Mi-a placut ce a spus un parinte "viata bineplacuta Domnului aici este tinda raiului". (PS Profetul era Ilie)
asa este, profetul era Ilie :)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 18.02.2011, 21:59:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce te faci daca ca fetiscana vezi ca-ti moare familia de foame si nefiind ABSOLUT NIMIC de lucru, nu ai cum sa-i ajuti decit sa te vinzi bogatilor europeni pentru o ora?
Oare acest lucru este un pacat?
Sau mai bine ii lasi sa moara de foame sub ochii tai?
Oare Dumnezeu nu apreciaza spiritul de sacrificiu al acelei fetite?

Lucrurile nu sunt asa de simple ca in Biblie! alb sau negru?
Asta-i doar in literatura si poezie!
andrei tot ii dai inainte cu exemplul asta...mda,este aproape convingator...dar...CHIAR NU SUNT BUNI DE NIMIC OAMENII AIA?NU-I DUCE CAPUL DE NICI UNELE?GREU DE CREZUT...
Adica,tatal poate ajuta la reparatii,la gradinarit intr-o gospodarie,mama familiei poate croseta ceva,poate face de mancare,spala,intretine casa sau face"baby-sitting",toate astea la familii care-si permit ,desigur.Sunt multe alte gaselnite,pana sa ajungi la prostitutie...

Sotul verisoarei mele,a ramas fara serviciu si a invatat sa zugraveasca case si asta face pana isi va gasi serviciu din nou,verisoara mea si-a pierdut si ea serviciu,insa si-a gasit un venit in a avea grija de copiii unor chinezi,care au afaceri aici,si este chiar multumita de cum este platita si tratata de ei.Deci ei nu au ajuns la prostitutie...si poate din fericire,nici altii...

Nu cred ca in romania lucrurile sunt chiar atat de drastice,incat sa te prostituezi pt paine,asa cum spui tu...mai rau stau lucrurile in Taiwan,Filipine,tari din Africa,abia aia se prostitueaza pt paine...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 18.02.2011, 22:10:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @andreicozia

Inca ceva,"bogatii aia europeni"ar putea doar sa doneze banii prostituatelor,fara a profita de situatia lor,desi acesta este un scenariu de film...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 18.02.2011, 22:17:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
fara a profita de situatia lor
Chiar nu intelegi ca unele o fac de placere?? Multe fete (minore sau nu) nici nu cer bani,pur si simplu le place un astfel de mod de viata.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 18.02.2011, 22:32:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Chiar nu intelegi ca unele o fac de placere?? Multe fete (minore sau nu) nici nu cer bani,pur si simplu le place un astfel de mod de viata.
tu crezi ca noi vb de alea?andreicozia vb despre cele care trebuie s-o faca pt supravietuire,observi ca vreau sa discut despre fiecare aspect in parte,si nu la gramada???

stiu ca unele o fac din placere,ca nu am crescut in padure,desi poate era mai bine :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 18.02.2011, 23:19:00
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Chiar nu intelegi ca unele o fac de placere?? Multe fete (minore sau nu) nici nu cer bani,pur si simplu le place un astfel de mod de viata.
Am vazut mai demult un reportaj cu fete care fac streaptease in Franta si au fost intrebate de ce fac aceasta "meserie". Stiti ce a raspuns una dintre ele (singura care a raspuns dealtfel)? A raspuns ca a fost abuzata de un barbat cand era mai mica asa ca a ales sa faca meseria asta ca un fel de razbunare pentru ca barbatii pot doar sa o priveasca fara sa aiba voie sa o atinga si ca atare acum sunt barbatii sclavii ei.

"Placerea" de care vorbesti ascunde de multe ori o mare suferinta, un abuz la care persoana este supusa fara voia ei si ajunge sa se prostitueze tocmai ca sa justifice in fata propriilor ochi ca de fapt ceea ce i s-a intamplat nu a fost chiar asa de rau, pentru ca, daca ar accepta adevarul si anume ca a fost extrem de rau abuzul suferit, durerea ar fi atat de mare ca ar fi practic insuportabila pentru acea persoana daca nu primeste ajutor din afara ca sa poata sa o vindece. Si prin acelasi mecanism se explica nu numai prostitutia dar si multe alte situatii in care femeia se lasa abuzata si discriminata de catre barbat, si inca spune si la altele ca asa este normal sa fie, tocmai pentru a nu se confrunta cu durerea provocata de abuzul/discriminarea suferita. Si ca atare, cei care iau mai mult apararea abuzatorului sunt tocmai cele abuzate. Asta este "placerea" de care vorbesti...
Iar fenomenul a fost constatat si studiat mai ales in urma unui jaf armat intr-o tara nordica, cand au fost luati ca ostatici niste femei, si care, din cauza ca stresul suferit a fost prea mare, pentru a putea sa supravietuiasca pe plan psihologic, au inceput sa fie convinse ca jefuitorii nu faceau nimic rau si ca "raii" erau de fapt politistii care nu-i lasau in pace pe jefuitori...

Last edited by Adriana3; 18.02.2011 at 23:24:43.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 19.02.2011, 01:40:09
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Sunt multe la care le place sexul. Eu am vazut una ca spunea ca ea era nimfomana si asa incerca sa se sature. Apoi si-a dat seama ca poate sa faca si bani, ca oricum, zicea ea, toate femeile o fac pe bani, ca e intretinuta, ca e dusa la terasa, ca e dusa in vacanta.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 19.02.2011, 05:01:12
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Am să fiu direct și am să spun că sunt de acord cu legalizarea ei din simplu motiv că dacă va fi legală va exista un anume control asupra fenomenului, și, poate unele dintre ele vor fi ajutate să-și câștige în alt mod existența.
Și chiar dacă va crește nivelul de trai, prostituție tot vom avea. Unele femei vor vrea și mai mulți bani (chiar dacă au destui), iar altora chiar le place "meseria" asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legalizarea prostitutiei cristiboss56 Generalitati 154 16.09.2017 16:12:26
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Legalizarea prostitutiei ancaozana Generalitati 1 26.10.2009 07:51:19