Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2019, 12:30:51
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Halep la Australian Open

Salut! Simona Halep e în turul III la Australian Open, unde o va întâlni pe Venus Williams. Halep joacă fără antrenor și înainte de Australian Open a făcut o pauză de 3 luni în care nu a mai jucat tenis. Va reuși oare să treacă de Venus Williams? Va reuși oare să câștige turneul? Voi ce ziceți?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2019, 16:25:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Salut! Simona Halep e în turul III la Australian Open, unde o va întâlni pe Venus Williams. Halep joacă fără antrenor și înainte de Australian Open a făcut o pauză de 3 luni în care nu a mai jucat tenis. Va reuși oare să treacă de Venus Williams? Va reuși oare să câștige turneul? Voi ce ziceți?
poate sa treaca de Venus Williams
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2019, 22:42:55
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
poate sa treaca de Venus Williams
În general ar putea să treacă și de Venus Williams dar problema este că nu prea are meciuri în picioare, dar poate își regăsește ritmul rapid
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2019, 15:16:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up O lectie de modestie!

Simona deja a castigat inimile unora...indiferent ce rezultate va avea mai departe.
"Simona Halep a dat o lectie de modestie la Australian Open 2019, care a starnit admiratia tuturor jurnalistilor prezenti la Melbourne.

In timp ce alti sportivi de top pun conditii care de care mai ciudate pentru a avea parte de confortul dorit, Simona a fost surprinsa mergand cu autobuzul spre complexul de la Australian Open.

Organizatorii i-au pus la dispozitie Simonei o masina de lux, dar sportiva noastra a refuzat. Ea a mers asadar spre arena intr-un autobuz in care se mai aflau jurnalisti si alti sportivi mai putin cunoscuti, ce nu beneficiaza de tratament preferential.

Prezenta Simonei i-a surprins complet pe jurnalisti, insa sportiva noastra a mentionat ca prefera sa fie o persoana cat mai "normala" si sa nu lase faima sa i se urce la cap.

"Nu voi schimba niciodata aceste lucruri. Este mult mai bine sa fiu asa. Fac aceste lucruri natural, este ceva normal. Ma simt bine asa si voi continua sa fac", a spus Simona, conform Sport360.


La polul opus s-a situat australianul Bernard Tomici, care a deranjat multa lume dupa ce a preferat sa vina cu un bolid cu motor puternic, pe care l-a turat la maxim.

In alta ordine de idei, Simona a refuzat sa-si gaseasca o cazare luxoasa, asa cum au facut celelalte tenismene de top. Ea s-a cazat astfel in hotelul pus la dispozitie de organizatori.

Simona este deja comparata cu Andy Murray si a fost denumita "campioana oamenilor" pentru modestia aratata la Australian Open.

Sportiva noastra va reveni pe teren sambata dimineata, cand o va intalni pe Venus Williams in turul trei, in direct pe Ziare.com."
Preluat de pe :http://www.ziare.com/simona-halep/au...-lumea-1546219
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2019, 19:44:51
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Simona deja a castigat inimile unora...indiferent ce rezultate va avea mai departe.
"Simona Halep a dat o lectie de modestie la Australian Open 2019, care a starnit admiratia tuturor jurnalistilor prezenti la Melbourne.

In timp ce alti sportivi de top pun conditii care de care mai ciudate pentru a avea parte de confortul dorit, Simona a fost surprinsa mergand cu autobuzul spre complexul de la Australian Open.

Organizatorii i-au pus la dispozitie Simonei o masina de lux, dar sportiva noastra a refuzat. Ea a mers asadar spre arena intr-un autobuz in care se mai aflau jurnalisti si alti sportivi mai putin cunoscuti, ce nu beneficiaza de tratament preferential.

Prezenta Simonei i-a surprins complet pe jurnalisti, insa sportiva noastra a mentionat ca prefera sa fie o persoana cat mai "normala" si sa nu lase faima sa i se urce la cap.

"Nu voi schimba niciodata aceste lucruri. Este mult mai bine sa fiu asa. Fac aceste lucruri natural, este ceva normal. Ma simt bine asa si voi continua sa fac", a spus Simona, conform Sport360.


La polul opus s-a situat australianul Bernard Tomici, care a deranjat multa lume dupa ce a preferat sa vina cu un bolid cu motor puternic, pe care l-a turat la maxim.

In alta ordine de idei, Simona a refuzat sa-si gaseasca o cazare luxoasa, asa cum au facut celelalte tenismene de top. Ea s-a cazat astfel in hotelul pus la dispozitie de organizatori.

Simona este deja comparata cu Andy Murray si a fost denumita "campioana oamenilor" pentru modestia aratata la Australian Open.

Sportiva noastra va reveni pe teren sambata dimineata, cand o va intalni pe Venus Williams in turul trei, in direct pe Ziare.com."
Preluat de pe :http://www.ziare.com/simona-halep/au...-lumea-1546219
Așa este, nu are figuri de vedetă și este foarte bine. Are caracter.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2019, 17:01:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Simona deja a castigat inimile unora...indiferent ce rezultate va avea mai departe.
"Simona Halep a dat o lectie de modestie la Australian Open 2019, care a starnit admiratia tuturor jurnalistilor prezenti la Melbourne.
Până în 2019 cu ce mergea la complexul sportiv și unde se caza ?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
In timp ce alti sportivi de top pun conditii care de care mai ciudate pentru a avea parte de confortul dorit, [b]Simona a fost surprinsa mergand cu autobuzul spre complexul de la Australian Open.

Organizatorii i-au pus la dispozitie Simonei o masina de lux, dar sportiva noastra a refuzat. Ea a mers asadar spre arena intr-un autobuz in care se mai aflau jurnalisti si alti sportivi mai putin cunoscuti, ce nu beneficiaza de tratament preferential.
Probabil că nu e singura, condițiile de transport pentru jurnaliști nu sunt deloc slabe, se precizează că a fost și cu alți sportivi mai puțin populari în acel autobuz..


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
In alta ordine de idei, Simona a refuzat sa-si gaseasca o cazare luxoasa, asa cum au facut celelalte tenismene de top. Ea s-a cazat astfel in hotelul pus la dispozitie de organizatori.
Hotelul pus la dispoziție la un turneu de G.S. nu e deloc slab, doar doarme câteva nopți acolo, în rest e la antrenament și la recuperare chiar nu merita să cheltuie mult pe cazare și face economie de câteva mii de dolari, dacă prinde turneul până la final.
Dacă alegea un hotel luxos probabil dădea din buzunar diferența,

Ce vreau să spun e că jurnaliștii fluctuează în păreri, când sportivul face performanță - devin lingușitori pentru audiență și-l transformă în Maica Tereza, când sportivul are sincope și decade - devin super critici și îl compară cu alți sportivi din breaslă ori scriu cancanuri despre viața privată.

Când sportivul se retrage din activitate devin lingușitori pentru a smulge ceva povești savuroase ori pentru a folosi părerea unei foste legende ca să dea în alții în circuit (exemplu interviuri Cornel Dinu, Loți Boloni) - concluzie: presa e mereu parșivă, sportivul e același cu bune și rele.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Așa este, nu are figuri de vedetă și este foarte bine. Are caracter.
A evoluat mult ea uman și psihologic față de anii trecuți, se enervează mai rar și mai puțin zgomotos ori destructiv de rachetă, presa n-o scutea deloc după unele ieșiri.

I-a țipat la un moment dat lui Cahil să tacă la un court couching, a rupt rachete de sute de dolari bucata.

Una peste alta legătura lui Halep cu ortodoxia e că se închină la fiecare final de meci câștigat, (când pierde n-am văzut să se închine mereu) în rest nu prea are legătură cu specificul duhovnicesc al sitului.

Dacă pierde, dacă câștigă nu împarte banii cu criticii ori fanii ei, e strict munca ei, România nu are niciun merit pentru performanța unui tenismen, tenisul e un sport strict privat în care părinții investesc sute de mii de euro sau dolari a se vedea și românca Bianca Andreescu care joacă pentru Canada.

Numai Țiriac ar avea un merit eventual, pt faptul că la Turneul din Madrid i-a făcut și culoar și program favorabil pe Arena Centrală când nu era nr.1 și a învățat-o să-și negocieze contractele cu sponsorii cât/cum să ceară, a ajutat-o mult în carieră faptul că a reușit să câștige openul de la Madrid în ani când nu a atins faze finale de Grand Slam pt că s-a menținut la un nivel de performanță.

Eu nu mă bucur/nu mă supăr când câștigă/pierde Simona, tenisul e un sport privatizat, românii pun prea mult suflet și cad în capcana jurnaliștilor sportivi care pentru că nu mai au ce comenta la nivel de performanță inflaționează încărcătura din jurul evenimentelor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.01.2019 at 17:24:42.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2019, 19:02:57
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Astăzi a avut o prestație încântătoare cu Venus Williams. A învins-o pe deplin meritat. Mă miră foarte mult forma ei foarte bună având în vedere că a făcut o pauză așa lungă. O așteaptă un meci foarte geu, cu Serena, dar dacă joacă la fel de bine (un serviciu foarte bun, puține greșeli neforțate, calm, multe lovituri dificile reușite) are o șansă foarte bună să treacă și de Serena.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2019, 21:20:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Astăzi a avut o prestație încântătoare cu Venus Williams. A învins-o pe deplin meritat. Mă miră foarte mult forma ei foarte bună având în vedere că a făcut o pauză așa lungă. O așteaptă un meci foarte geu, cu Serena, dar dacă joacă la fel de bine (un serviciu foarte bun, puține greșeli neforțate, calm, multe lovituri dificile reușite) are o șansă foarte bună să treacă și de Serena.
Eu nu zic că nu a câștigat meritat, a meritat chiar dacă servește mai slab decât surorile Williams.
Și dacă învinge Simona, românii tot nu câștigă nimic, ea în continuare își va vedea de viața ei de lux, pentru care a muncit.

Are aproape 40 de ani Venus, mai degrabă ea merită felicitată pentru că se ține așa la vârsta ei, dacă era o româncă niciodată nu ar fi avut disciplina, dieta și perseverența ca să împingă sportul de performanță până la 40 ani.

Gimnastele românce se îngrașă și nu prind cântarul, Bute când ajunge acasă rade oala cu sarmale, cam asta e nivelul în țară chiar și la oameni care au reușit sportiv.


E discutabil dacă sunt meritate premiile în tenisul feminin, audiență scăzută/jocuri și minute mai puține pe teren necesare pt câștigarea unui titlu, spectacol scăzut, diferență de valoare între vârfuri și restul mai mare decât în tenisul masculin.

Româncele reușesc în tenis, handbal, pentru că încă nu sunt suficient dezvoltate ramurile pe feminin, nu pentru că ar fi mai bune decât bărbații români, peste 10 ani vom fi coada și acolo, era o chestie artificială doar pentru că nu s-a investit suficient de către statele puternice.

Mă uitam la handbalul francez, în 10 ani a explodat și pe feminin și pe masculin pentru că statul a reglementat acolo eficient, le-a oferit școlarizare chiar și facultate pentru cei care se accidentează, a făcut centre regionale permanente de selectare a talentelor, a obligat echipele de prime 2 ligi să cumpere jucători tineri și să-i pună pe teren, să aibă pepiniere.

Dacă ar fi așa reglementat peste tot s-ar duce și mai la coadă orice ramură feminină din România.

În handbalul masculin de ex România nici nu mai există, în natație nu mai există, pentru că dacă nu investești și nu planifici, nu meriți performanță, n-ai cum să te bați cu state care au și arie de selecție și forță financiară și gândire eficientă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.01.2019 at 21:40:45.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2019, 14:41:36
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

E discutabil dacă sunt meritate premiile în tenisul feminin, audiență scăzută/jocuri și minute mai puține pe teren necesare pt câștigarea unui titlu, spectacol scăzut, diferență de valoare între vârfuri și restul mai mare decât în tenisul masculin.
Și fetele încep să joace tenis pe la 4-5 ani, ca și băieții. Eu cred că premiile sunt meritate pentru 20 de ani de antrenament, pentru faptul că își sacrifică aproape toată copilăria (și copilăria reprezintă un reper frumos pentru majoritatea oamenilor).

Sunt multe meciuri cu audiență foarte bună și în tenisul feminin comparativ cu alte sporturi (handbal, ping-pong, ski, etc).

Sunt destule meciuri care oferă spectacol. Halep a oferit și ea destule meciuri foarte spectaculoase și în general cele din top 10 oferă schimburi de mingi spectaculoase și nu numai ele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2019, 22:25:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până în 2019 cu ce mergea la complexul sportiv și unde se caza ?
Habar n-am, dar jurnalistii sunt mai atenti cand esti nr 1 mondial ,mai ales ca e de mai mult de un an nr 1 ,deci nu a fost ceva pasager, inseamna ca are valoare.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Probabil că nu e singura, condițiile de transport pentru jurnaliști nu sunt deloc slabe, se precizează că a fost și cu alți sportivi mai puțin populari în acel autobuz..
Ea avea tratament preferential si nu l-a folosit. Eu vad altfel treaba ,citeam de oameni mari,unii din ei la un moment dat cei care intrau in anturajul lor vedeau ca erau foarte modesti.
Tin minte cum cineva spunea cum a devenit regalist. Organizau ceva eveniment undeva la un sat cred la un Camin Cultural parca,Regele Mihai era invitat, si la un moment dat regele Mihai a vrut sa mearga la WC. Iar ei sau scuzat ca nu au decat un WC de tara in spatele curtii(Era prin anii nouazeci parca). A spus ca nu e nici o problema, a rezolvat problema,dar lor le venea sa intre in pamant.
La acelasi CAmin Cultural se organizeaza dupa ceva timp ceva Spectacol de muzica populara. Vine o cantareata de muzica populara de prin satele apropiate si cand i-au spus acelasi lucru ca regelui. Femeia a facut un scandal, ca :"Ei stiu cine este ea ?" s.a.m.d. Ei o stiau prea bine cine era. Asta era lucru jalnic! :-)
Si asa niste oameni au devenit regalisti. Au vazut modestia unui om mare, care au vazut-o mai bine prin comparatie.

Legat de Simona nu stiu exact viata ei particulara, dar intr-o lume cu atatea fitze ceea ce a facut ea e ceva demn de scos in fata.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Hotelul pus la dispoziție la un turneu de G.S. nu e deloc slab, doar doarme câteva nopți acolo, în rest e la antrenament și la recuperare chiar nu merita să cheltuie mult pe cazare și face economie de câteva mii de dolari, dacă prinde turneul până la final.
Dacă alegea un hotel luxos probabil dădea din buzunar diferența,

Ce vreau să spun e că jurnaliștii fluctuează în păreri, când sportivul face performanță - devin lingușitori pentru audiență și-l transformă în Maica Tereza, când sportivul are sincope și decade - devin super critici și îl compară cu alți sportivi din breaslă ori scriu cancanuri despre viața privată.

Când sportivul se retrage din activitate devin lingușitori pentru a smulge ceva povești savuroase ori pentru a folosi părerea unei foste legende ca să dea în alții în circuit (exemplu interviuri Cornel Dinu, Loți Boloni) - concluzie: presa e mereu parșivă, sportivul e același cu bune și rele.
Daca noi care avem niste principii si dupa ceva timp ne schimbam cu parerile, dar jurnalistii care castiga o paine din asta, si unii nu au nici un fel de principii, sa nu se schimbe usor?... Eu nu te-am inteles ce era cu stersul la mesajele proprii , destul de multe cu cateva luni in urma? Am observat mai ales ca ai sters intr-un topic de-al meu cateva mesaje parca. Oare asa usor te schimbi cum bate vantul???...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 21.01.2019 at 23:54:00.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
halep, romania, tenis

Thread Tools
Moduri de afișare