Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.11.2008, 00:35:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum Anca draga, sa fim cinstiti cu noi insine pentru a nu ne asemana fariseilor. Una este rugaciunea pentru dusmani si alta este si iertarea lor. Caci de ne si rugam pentru ei, in acelasi timp trebuie sa si-i iertam. Caci si ruga in acest sens fara iertare, nu face doi bani.
Drept sa-ti spun, draga Cristian, cuvintele nu-mi apartin; ci sunt ale Cuv. Paisie Aghioritul.
Ca eu, saraca de mine, ce sfat as putea da de la mine putere?!? Am citit un articol pe aceasta tema pe "Razboi intru cuvant".
Dar bine zici, sa-i si iertam; atunci putem fi siguri ca ne aude Dumnezeu.
Eu pana acum i-am iertat, dar nu m-am rugat pentru ei. Ma voi si ruga pentru ei, si sa vedem ce se intampla; ca doar omul cat traieste invata.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 04.11.2008, 04:54:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Drept sa-ti spun, draga Cristian, cuvintele nu-mi apartin; ci sunt ale Cuv. Paisie Aghioritul.
Ca eu, saraca de mine, ce sfat as putea da de la mine putere?!? Am citit un articol pe aceasta tema pe "Razboi intru cuvant".
Dar bine zici, sa-i si iertam; atunci putem fi siguri ca ne aude Dumnezeu.
Eu pana acum i-am iertat, dar nu m-am rugat pentru ei. Ma voi si ruga pentru ei, si sa vedem ce se intampla; ca doar omul cat traieste invata.
Asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 04.11.2008, 15:43:40
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Poate ma ajutati si pe mine.vecinul meu e in spital,unde maine va suferi o operatie destul de grea;el are canon de la duhovnic sa faca zilnic 100 inchinaciuni si 30 metanii,problema este ca azi si maine nu-si va putea face canonul.Sotia sa m-a intrebat daca ar putea ea sa faca pe langa canonul ei si pe al lui pentru el..eu inca nu i-am raspuns si va intreb pe voi oare il poate face?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 04.11.2008, 18:20:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Poate ma ajutati si pe mine.vecinul meu e in spital,unde maine va suferi o operatie destul de grea;el are canon de la duhovnic sa faca zilnic 100 inchinaciuni si 30 metanii,problema este ca azi si maine nu-si va putea face canonul.Sotia sa m-a intrebat daca ar putea ea sa faca pe langa canonul ei si pe al lui pentru el..eu inca nu i-am raspuns si va intreb pe voi oare il poate face?
Canonul normal va fi intrerupt si continuat cand va fi posibil, in prealabil luandu-se legatura cu Duhovnicul . Nu poate prelua sotia canonul dat , pentru ca nici dansa nu are dezlegare in acest sens. Deci canonul va fi intrerupt si imediat dupa restabilire, se va lua legatura cu Duhovnicul .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 04.11.2008, 21:04:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Poate ma ajutati si pe mine.vecinul meu e in spital,unde maine va suferi o operatie destul de grea;el are canon de la duhovnic sa faca zilnic 100 inchinaciuni si 30 metanii,problema este ca azi si maine nu-si va putea face canonul.Sotia sa m-a intrebat daca ar putea ea sa faca pe langa canonul ei si pe al lui pentru el..eu inca nu i-am raspuns si va intreb pe voi oare il poate face?
[COLOR=red]NU EXISTA CONON IN CAZ DE BOALA!!![/COLOR]
CE CANON ESTE MAI MARE DECAT BOALA CARE TE TINE LA PAT??? Mai ales daca trebuie operat, este "scutit" deplin de Canon!!!
Se poate ruga cu mintea, sa spuna "Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma" si e de ajuns!!!
Luati toate cu DISCERNAMANT, Fratilor, sa nu ne inghita habotnicia, care e de la "cornelus"!
Sotia NU POATE face canonul sotului care este strict personal, pt care el singur va da raspuns Domnului Hristos daca l-a facut sau nu!!!
Dar Iubirea lui Dumnezeu e mare si stie NEPUTINTA fiecaruia... mai ales in cazul de fata, ci nu acea "neputinta" izvorata din comoditate... adica din lene...
Sa fie BINECUVANTAT si Maica Domnului sa il ajute!!!

SA NE RUGAM PT FRATELE NOSTRU!!!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 04.11.2008, 21:33:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[COLOR=red]NU EXISTA CONON IN CAZ DE BOALA!!![/COLOR]
CE CANON ESTE MAI MARE DECAT BOALA CARE TE TINE LA PAT??? Mai ales daca trebuie operat, este "scutit" deplin de Canon!!!
Se poate ruga cu mintea, sa spuna "Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma" si e de ajuns!!!
Luati toate cu DISCERNAMANT, Fratilor, sa nu ne inghita habotnicia, care e de la "cornelus"!
Sotia NU POATE face canonul sotului care este strict personal, pt care el singur va da raspuns Domnului Hristos daca l-a facut sau nu!!!
Dar Iubirea lui Dumnezeu e mare si stie NEPUTINTA fiecaruia... mai ales in cazul de fata, ci nu acea "neputinta" izvorata din comoditate... adica din lene...
Sa fie BINECUVANTAT si Maica Domnului sa il ajute!!!

SA NE RUGAM PT FRATELE NOSTRU!!!
Acelasi lucru l-am spus si eu si inteleg, atata ingrosare a literelor . Mai multa smerenie nu ar strica ! Sa ne rugam in tacere pt. fratele nostru.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 04.11.2008, 21:37:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acelasi lucru l-am spus si eu si inteleg, atata ingrosare a literelor . Mai multa smerenie nu ar strica ! Sa ne rugam in tacere pt. fratele nostru.
*si nu inteleg ( scuze pt. gresita redactare_)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 04.11.2008, 22:39:07
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Iertati-ma ca ma bag in seama ,dar nu prea pricep canoanele astea preotesti.
Cite canoane a dat Mintuitorul celor cu care se intilnea?
Ce frumos mergea totul de la sine!
Rugaciune,asta e cel mai frumos canon si cel mai eficient.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 04.11.2008, 23:05:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Iertati-ma ca ma bag in seama ,dar nu prea pricep canoanele astea preotesti.
Cite canoane a dat Mintuitorul celor cu care se intilnea?
Ce frumos mergea totul de la sine!
Rugaciune,asta e cel mai frumos canon si cel mai eficient.
Da, marmat. Tomai in aceasta idee Il asteptam pe Domnul nostru Iisius Hristos sa revina. Dar pana atunci suntem obligati sa acceptam canoanele, pentru a ne indrepta.
Dar daca sectarii nu au preoti si nu stiu care e rolul canoanelor - ei, ce sa faci, caci multe nu le inteleg ei - si au impresia ca se poate si fara. Ei bine, daca vrem mantuire, nu se poate fara sa ne indreptam viata pacatoasa. Si asta se face cu spovedanie si Sf. Impartasanie, precum si cu canoane, ca mijloc de indreptare nu de pedepsire a noastra. De multe ori aceste canoane constau din rugaciuni, inchinaciuni si metanii. Ce poate fi mai ortodox decat a te ruga, a te inchina, a te smeri ?!?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 06.11.2008, 22:26:16
LLee LLee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: Romania, Galati
Mesaje: 3
Implicit

comuniune=comunism
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13