Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.11.2008, 11:54:47
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]Domnule vasinec , nici în “sfânta zi de sabat” nu vă puteți abține să nu postați prostii pe forum? Sau la voi adventiștii de ziua a șaptea, sfânta propagandă este o îndatorire deosebită, mai mare decât toate celelate și poate fi permisă și sâmbăta, în ziua de odihnă când nu munciți deloc? [/SIZE]
[SIZE=3]O să îmi răspunzi că și apostolii au propovăduit sâmbăta, dar în rest nu munceau nimic! [/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.11.2008, 13:06:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fecioara Maria, Maica Domnului

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
In ce consta viclenia? Am spus vre-un nedevar? Sau am denigrat-o pe Maica Domnului (caci asta era problema)? Eu o respect pe aceasta femeie Sfanta (am mai zis-o si o s-o mai zic). Dar nu pot veni cu inventii legate de viata ei. Este suficient ceea ce ne spune Sfanta Scriptura despre Maica Domnului, ca sa-i purtam respect.
Uite in ce consta viclenia: o numesti "femeie" pe Fecioara Maria, Maica Domnului.
Femeie si Fecioara = contradictie in termeni
Nu scrie nicaieri in biblie ca Fecioara Maria a fost femeie. E deductia logica a celor, care nu cred in Sfanta Traditie, nu cred in ceea ce e sfant si nu se roaga la Maica Domnului.
E pacat; mare pacat.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.11.2008, 23:50:03
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Uite in ce consta viclenia: o numesti "femeie" pe Fecioara Maria, Maica Domnului.
Femeie si Fecioara = contradictie in termeni
Nu scrie nicaieri in biblie ca Fecioara Maria a fost femeie. E deductia logica a celor, care nu cred in Sfanta Traditie, nu cred in ceea ce e sfant si nu se roaga la Maica Domnului.
E pacat; mare pacat.
Anca ,nu ma asteptam de la tine .
Femeie nu inseamna neaparat ca are copii .Se refera doar la partea feminina.
Cum i se adresa Isus?

Ioan2,4[SIZE=2] Isus i -a răspuns: ,,Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi -a venit încă ceasul.``[/SIZE]
[SIZE=2]Nu stiu daca vezi diferenta. Subordonarea divin -uman. [/SIZE]
[SIZE=2]Maica Domnului nu e de natura divina ,ci umana.E doar vasul omenesc ales de Dumnezeu pentru taina intruparii Mintuitorului.[/SIZE]
[SIZE=2]Subordonarea umana:[/SIZE]
[SIZE=2]5[SIZE=2] Mama lui a zis slugilor: ,,Să faceți orice vă va zice``.[/SIZE]
[SIZE=2]Ea spune (oricui) sa asculte numai de El[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]6[SIZE=2] Și acolo erau șase vase de piatră, puse după obiceiul de curățire al Iudeilor; și în fiecare vas încăpeau cîte două sau trei vedre.
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]7[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Isus le -a zis: ,,Umpleți vasele acestea cu apă``. Și le-au umplut pînă sus.
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]8[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] ,,Scoateți acum``, le -a zis El, și ,,aduceți nunului.`` Și i-au adus:
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]9[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Nunul, dupăce a gustat apa făcută vin, [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Vasele de piatra erau pentru curatia rituala cu apa ,in cazul in care iudeii s-ar fi atins de ceva necurat (vezi levitic)[/SIZE]
[SIZE=2]Transformarea apei in vin la nunta din Cana ,simbolizeaza ca doar singele lui Hristos poate curata de pacat ,nu apa .[/SIZE]
[SIZE=2]Si nicidecum ,cum inteleg majoritatea ,ca uite si Isus ne da vin(cu alcool) sa bem . E o mare amagire .[/SIZE]
[SIZE=2]Vinul cel bun e cel care il obtii imediat ce zdrobesti strugurele,pina sa fermenteze. [/SIZE]
[SIZE=2]Fermentul si dospeala pentru iudei simboliza necuratia.
[/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.11.2008, 01:03:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Argumentul tau nu este suficient pentru a ne permite sa o numim pe fecioara Maria, Maica Domnului "femeie". Noi nu suntem Iisus Hristos si pastram aceasta forma de adresare, stabilita cu ocazia celui de al 6.Sf. Sinod ecumenic (sper ca nu ma insel asupra numarului).

Cat despre acel vin, obtinut dupa stoarcere, este MUST, nu este vin. Vinul este vin. Si daca ai fi primit Sfanta Impartasanie (se primeste o lingurita, nu mai mult) ai fi vazut ce bun e Sangele Domnului si ce efect are. Dar asa cu must, nu stiu, dar nu ma priveste.

E pacat ca nu primiti invatatura cea adevarata si plecati urechea la tot felul de persoane, precum cele ale caror inregistrari le tot afisati. In ce masura se aseamana ei cu preotii? In nici o masura, adica deloc.

Cand vorbesti de ferment si de dospeala si de evrei, imi dau seama ca uiti tot timpul ca intre timp s-a intrupat Dumnezeu Fiul si s-a aratat oamenilor sub chipul lui Iisus Hristos, mancand si band ca un om, dar pastrand intru totul dumnezeirea. Acum suntem sub Noul Testament.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.11.2008, 21:08:41
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Uite in ce consta viclenia: o numesti "femeie" pe Fecioara Maria, Maica Domnului.

.
"A zis ei Iisus: Ce ne priveste pe mine si pe tine, FEMEIE?"(Ioan 2:4).

Sunt cuvintele cu care Mantuitorul se adreseaza mamei sale. A numit-o "femeie". Il consideri si pe El viclean?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.11.2008, 21:34:44
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
"A zis ei Iisus: Ce ne priveste pe mine si pe tine, FEMEIE?"(Ioan 2:4).

Sunt cuvintele cu care Mantuitorul se adreseaza mamei sale. A numit-o "femeie". Il consideri si pe El viclean?
De ce aici nu mai iei cuvantul femeie in mod simbolic asa cum faci cu alte multe cuvinte ale Mantuitorului. Cu toate asta Mantuitorul a ascultat de Maica Sa si a facut minunea preschimbarii apei in vin, nu in must cum iar gresit spuneti voi. Habar nu aveau ei de pasteurizare (fierbere) care s-a descoperit de Pasteur in sec. 19.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.11.2008, 21:51:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vin nou, vin vechi

Totusi stiau ce e vinul:
Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 5 . 37. Și nimeni nu pune vin nou în burdufuri vechi, altfel vinul nou va sparge burdufurile; și se varsă și vinul și se strică și burdufurile.


Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 2 , 22. Nimeni, iarăși, nu pune vin nou în burdufuri vechi, iar de nu, vinul nou sparge burdufurile și vinul se vară și burdufurile se strică; încât vinul nou trebuie să fie în burdufuri noi.

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 9 , 17. Nici nu pun oamenii vin nou în burdufuri vechi; alminterea burdufurile crapă: vinul se varsă și burdufurile se strică; ci pun vin nou în burdufuri noi și amândouă se păstrează împreună.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.11.2008, 22:00:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
"A zis ei Iisus: Ce ne priveste pe mine si pe tine, FEMEIE?"(Ioan 2:4).

Sunt cuvintele cu care Mantuitorul se adreseaza mamei sale. A numit-o "femeie". Il consideri si pe El viclean?

vasinec, esti tu Iisus Hristos sa-ti permiti sa te adresezi cu "femeie" Maicii Domnului?!?

Si daca adventistii o cinstesc pe Fecioara Maria, Maica Domnului, spuneti-ne va rog si noua cum va rugati ei in vreme de cumpana.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.11.2008, 23:35:42
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
vasinec, esti tu Iisus Hristos sa-ti permiti sa te adresezi cu "femeie" Maicii Domnului?!?

Si daca adventistii o cinstesc pe Fecioara Maria, Maica Domnului, spuneti-ne va rog si noua cum va rugati ei in vreme de cumpana.
Mai oameni buni . Teologia nu trebuie sa faca din noi neoameni.
De ce amestecati respectul pentru o personalitate cu realitatea obiectiva a existentei.
Maica Domnului careia ii pastram tot respectul ,era o femeie ca si tine ,care din punct de vedere al mintuirii este egala cu tine.
Si Maica Domnului are nevoie de Mintuitor ,ca oricare alt pacatos.
Uita-ti un lucru ,ca doar Isus a fost fara de pacat,altfel nu ar fi putut fi Mintuitor. Altfel ,daca si El avea pacat ar fi trebuit sa apeleze la un preot ca sa faca ritualul ispasirii ca sa fie curatat de pacat.
Iar noi nu ne rugam la ea pentru ca nu are sens ,pentru ca rugaciunea si inchinarea se adreseaza doar Dumnezeirii.

Iar treaba cu vinul daca o scoateti din contextul curatirii rituale ,atunci pierdeti tot sensul a ce vrea Isus sa arate .Ca doar singele lui simbolizat de vin ,poate curata cu adevarat pacatul.
Iar faptul ca a transformat apa in vin mai arata ca orice face Dumnezeu e cu adevarat bun.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.11.2008, 23:46:20
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

[quote=Anca-Miha;99282]Totusi stiau ce e vinul:
Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 5 . 37. Și nimeni nu pune vin nou în burdufuri vechi, altfel vinul nou va sparge burdufurile; și se varsă și vinul și se strică și burdufurile.
quote]

Si ce intelegi din acest verset din punct de vedere spiritual?
Ce e vinul nou si cine sint burdufurile vechi?
Oare e vorba de cei care nu s-au nascut din nou?
Si eu citeam doar cuvintele cind am inceput sa citesc Biblia si nu pricepeam nimic.
Sa nu uitam ca trebuie sa cautam neaparat sensul spiritual al mesajului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50