Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2012, 00:45:03
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Este evident ca nu indemn la eludarea sfatului duhovnicului. Dar acesta este un forum, este o intalnire intre noi, cei interesati de diverse subiecte. Discutia si impartasirea experientei proprii este unul din scopurile acestui forum. Sau gresesc? Vi se pare un subiect indecent? Mai sus am explicat ca nu cer detalii despre relatiile conjugale, ci metode si marturii referitoare la practicarea abstinentei conjugale, atunci cand prudenta cere amânarea, pentru cât mai scurt timp, a unei sarcini.
Andrei, subiectul nu mi se pare indecent. Sunt doar preocupat de gandul ca m-as face partas la vreo eroare, in sensul ca i se nazareste cuiva, din varii motive, sa faca treaba asta cu abstinenta si gata, trece la treaba fara sa aiba discernamantul potrivit. De aceea am si afirmat ca mi se pare nimerit sa se dezbata chestiunea cu duhovnicul.

Pe de alta parte, am vazut ca tu ai nuantat, in sfarsit, situatia oferind cateva date suplimentare (prudenta, perioade de boala sau alte situatii - de pilda, ma gandesc acum, unul din soti e plecat la munca in strainatate sau cu vreo bursa de studii sau are vreo sarcina de munca etc.).

In acest caz pot sa-ti spun din experienta mea (care a durat aprox. 3 luni, candva, precum si pe perioadele cand sotia era gravida, respectiv in perioada alaptarii):
a) am trait o anumita presiune/disconfort provocat de obisnuinta anterioara a practicii sexuale (care implica si dovada expresiva a dragostei, siguranta, comunicare aparte);
b) m-am confruntat cu lupta gandurilor din sfera anxietate/gelozie (ideatie prapastioasa privind fidelitatea);
c) am fost ceva mai sensibil/vulnerabil, o vreme, la "sexul frumos"...

In fata acestor piedici, mai intai am luat aminte la mine si am incercat sa inteleg ce mi se intampla de fapt. Mi-am explicat cum m-am priceput (un pic psihologic si biologic, un pic crestineste, pe masura puterilor mele) situatia de fapt. Am vorbit de 2-3 ori si cu duhovnicul, care s-a straduit sa imi releve sensul si masura incercarii. Am discutat si cu alte persoane, unul-doi prieteni. Am lasat si timpul sa aseze, cumva de la sine, lucrurile (am facut rabdare).

Rezultatul: treptat m-am linistit, am capatat parca chiar o stare de seninatate si bucurie, parca rugaciunea a devenit mai limpede si mai concentrata, ca sa spun asa... Si m-am ocupat parca mai serios de munca mea si de cele ale credintei, dupa puterile mele modeste.

In concluzie, incercarea a fost folositoare si, prin sfat duhovnicesc, am iesit cu bine, chiar mai bine decat intrasem in problema asta. Acelasi lucru cred ca pot sa-l afirm si despre sotia mea, dupa cum ne-am marturisit unul altuia.
Mai pot sa adaug doar ca experienta aceasta a adus nuante noi in dragostea noastra, parca spre bine, spre un nou nivel de incredere si afectiune, spre ceva pe care l-as denumi pur si simplu maturizare a relatiei de cuplu.

Deci toate pot fi spre folos sufletesc/duhovnicesc!
Domnul sa ne ocroteasca si sa ne lumineze cu harul Lui!

(P.S. Daca doresti sa iti ofer ceva mai multe detalii, te rog sa ma contactezi pe privat.)

P.P.S. "Astfel, numai Domnul stie toate, noi insa, oricine am fi, trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne povatuiasca si sa intrebam pe parintele duhovnicesc, ca sa nu gresim." aici: http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ate-68654.html

Last edited by ioan cezar; 20.09.2012 at 01:09:25.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2012, 00:45:32
alinetta alinetta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 2
Implicit

pai e normal ,daca sotia se afla in tratament medical,sa o respecti asa cum o vei respecta si in cele 9 luni de sarcina,si in perioada lunara a femeii..dar si invers si ea te va respecta pe tine in momentul in care doamne fereste intervine ceva strain de vointa voastra.dar asta e un lucru normal si firesc,dar mesajul tau nu a sunat de prima data asa si de aceea ai creat confuzie.in ceea ce priveste discutiile cu "unii"cu "altii",sfatul meu este sa te informezi de fiecare data corect,in orice problema de natura spirituala,ca uite asa interpretam noi crestinismul si ajung "unii"si "altii"sa fie mai catolici decat papa,si ne miram uneori de ce se arunca cu atata noroi in Biserica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2012, 00:47:30
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
daca imi este permisa o mica gluma, abstinenta se face simplu: fara dansa intransa
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2012, 00:53:51
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doar nu luați în serios ideea că nu majoritatea, dar măcar un procent semnificativ de cupluri ortodoxe, ar practica "abstinența ortodoxă", adică abstinența completă.
Pe fond aveți dreptate, însă aici am dorit să lansez o discuție între persoane care încearcă, în mod concret și continuu, să corespundă învățăturii bisericii din care fac parte, în ce privește viața sexuală dintre un soț și o soție, cu accentul pe modul în care reușesc să se abțină de la relațiile conjugale. Fiindcă acolo intervine dificultatea cea mai mare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2012, 01:34:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dar pot fi momente care sa nu fie propice unei noi sarcini: o boala, o problema economica sau de alta natura evidenta. Vorbim de o perioada cat mai scurta posibil, decelată astfel prin intermediul rugăciunii și al judecății proprii. În acel moment doar, și doar pentru un astfel de context, se vorbește despre abstinența conjugală. Sper că m-am făcut înțeles.
Orice nevoință o trecem cu post și rugăciune. Să evităm consumul de carne (carnea este un bun ”afrodisiac”), bauturi alcoolice (în special vin), dar și anumite ceaiuri, legume sau fructe cu efect afrodisiac. Sfântul Isaac Sirul spune că începutul oricărei lupte împotriva păcatului constă în două lucruri, post și rugăciune.

Părintele Ghelasie de la Mănăstirea Frăsinei ne lămurește foarte clar în această privință: ”Primul desfrâu al omului nu este “sexul”, ci “desfrâul mâncării” și din acesta devine și cel al sexului. “Oprirea” desfrâului mâncării este condiția opririi desfrâului sexului. Aici este insuficiența medicinii psihanalizei, că inversează raportul dintre sex și mâncare și chiar uită de “libidoul de început” al mâncării”.

Tot în acest sens Părintele Arsenie Boca ne spune “Cine nu se leapădă de carne și de grasime repede va fi încolțit de mânie și de desfrânare”. Aici există o explicație mai detaliată, dar evit să o expun căci vor sări ”mai marii medicinei”...

Am păstrat pentru final înalta învățătură a Sfântului Ioan Gură de Aur care ne spune: Dacă postul a fost necesar în Rai, cu atât mai mult este necesar în afară de Rai. Dacă a fost un medicament util înainte de rană, cu atât mai mult este util după rană”. Și acum întreb cât timp posteau Adam și Eva înainte de căderea din Rai, 40 de zile, 15 zile, 3 zile pe săptămână? Sau tot timpul? Evident că tot timpul...

Și acum să-ți dau un răspuns...postește tot timpul idiferent dacă vrei să faci sau nu copii, postul nu te impiedică să poți avea copii, ba din contră te ajută, exemplul cel mai concludent sunt Sfinții Părinți Ioanchim și Ana. Când vei renunța la abstinență vei fi mai curat atât trupește cât și sufletește, căci nu poți avea un suflet curat întru-un trup murdar, la fel cum nu poți avea un trup curat cu un suflet murdar, între suflet și trup existând o strânsă legătură. Și să nu uităm, Dumnezeu face mai întâi “trupul” și apoi creează sufletul pe care îl “suflă” după “măsurile trupului”. Așadar trupul devine templu al Duhului Sfânt. Omul nu este unirea sufletului cu trupul, ci tocmai în orientarea cealaltă, a unirii trupului cu sufletul. Să ne amintim că prima ispită adusă de diavol Mântuitorului în pustie a fost cea legată de trup. Postul întărește și nu slăbănogește, după cum circulă o falsă impresie de altfel. Un trup posititor este mult mai puternic în față valurilor vieții, în față bolilor, este mai echilibrat, echilibru care se transpune și în plan sufletesc, astfel sufletul devine mai puternic, putând astfel să lupte cu patimile. Nu degeaba postul și rugăciunea sunt cele mai bune medicamente ale trupului și sufletului.

Să ne ajute Dumnezeu și Maica Domnului tuturor să punem început bun!

Last edited by ovidiu b.; 20.09.2012 at 09:31:03.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.09.2012, 02:00:25
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

...............................

Last edited by Decebal; 24.10.2012 at 21:04:33.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2012, 02:59:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
... daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani. Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei...
Dragă lore86 (te rog să mă ierți!), dacă te atingi de soție doar când vrei copii s-ar putea ca ea să se mântuiască, însă tu spui neortodox (dpmdv), spui: ”în mod sigur o vei răni”... Hm!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2012, 10:35:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dragă lore86 (te rog să mă ierți!), dacă te atingi de soție doar când vrei copii s-ar putea ca ea să se mântuiască, însă tu spui neortodox (dpmdv), spui: ”în mod sigur o vei răni”... Hm!
neortodox ar fi daca scopurile casatoriei ar fi doar nasterea de prunci!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2012, 10:48:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.
asta in cazurile ideale. In realitate, viata bate teoria. Rar am intalnit familii ortodoxe care sa se fereasca de nasterea de prunci prin infranare. Alte familii de crestini imi marturiseau cu senitatate ca de cand si-a pus steriletul nu mai ramas gravida. Dar avorturi nu a facut...

Exprimarea initiala era neclara. Cel putin eu am inteles ca abstinenta ortodoxa o intelegi doar prin relatii conjugale in zile fertile. Or asta e o anomalie.

sustin abstinenta in familie pe perioade determinate, cat sa nu fie pagubiti nici unul dintre soti.
Din discutiile purtate cu unii prieteni, am inteles ca o metoda eficienta e de a dormi separat. Apoi alimentatia. O alta metoda care ajuta sunt metaniile atunci cand trupul isi cere drepturile. Si un alt lucru pe care l-am observat este munca. Dupa o zi istovitoare de munca, singurul lucru care il doresti la sfarsitul zilei e un pat confortabil si un somn tihnit.
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.

In definitiv, ce vorbesc eu...Sunt deja la a patra nastere in termen de 6 ani...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2012, 10:56:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

exista o diferenta intre abstinenta si castitate sau cei doi termeni sunt perfect sinonimi? ce parere aveti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 21:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 14:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 20:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 22:30:02