Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2007, 16:45:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de godan
Meditatia nu are ca scop sa induca ganduri sau stari, intr-adevar. Meditatia cauta sa linisteasca iuresul de ganduri ce ne inunda mintea clipa de clipa. Ca spunem rugaciunea inimii, ca spunem Tatal Nostru, ca suntem atenti la respiratia corpului sau orice alta tehnica de baza a meditatiei, fie ea crestina sau budista, scopul este de a struni putin mintea, de a obliga sa faca ceea ce noi ii impunem. Atentia dirijata inspre o actiune anume si devotiunea catre Dumnezeu combinate nu pot fi decat foarte benefice pe Calea fiecaruia.
Da, cei ce vor sa-si induca stari, nu practica nicidecum adevarata meditatia. Isi fura singuri caciula, se mint singuri. Insa daca calugarii crestini nu o numesc "meditatie", asta nu inseamna ca nu o practica.
Cristiboss56, in parte ai dreptate. Ai atins un punct important spunand ca "gandul nostru trebuie sa fie ancorat in prezent" si nu la "cai verzi pe pereti". Este insusi scopul meditatiei. Si cu atat mai adevarat este afirmatia ca trebuie sa dedicam faptele noastre lui Dumnezeu si sa facem totul dupa placul Sau. Fara devotiune catre Dumnezeu nimic din ceea ce facem nu-si are rostul.
Aveti insa intelepciunea si lasati pe fiecare copil sa-si imagineze cum arata Mos Craciun, lasati fiecare adult sa aibe propria-i imagine a lui Dumnezeu. Nu forma este importanta, nu numele, ci drumul in sine si credinta in Divinitate.
Doamne fereste, dar cine opreste imaginatia copiilor ? A visa la un lucru maret, inaltator, ce-ti purifica mintea si sufletul, este un lucru benefic. Copilul are o imaginatie bogata, alimentata de cele citite, vazute, auzite. Lumea basmelor si a povestilor nemuritoare a fost , este si trebuie sa fie a lor, a copiilor. Cat priveste meditatia, sunt impotriva celor randuite de biserica noastra ortodoxa. Imaginatia si gandul frumos si bun este una, meditatia ioghina, budista si alte cele asemanatoare, reprezinta altceva. Pentru noi ortodocsi, rugciunea spusa din suflet si cu multa dragoste, reprezinta o traire aparte, legatura noastra cu DUMNEZEU. Rugciunea ne linisteste, ne dezvolta puterea de concentrare, ne purifica, ne intareste. Oare mai este nevoie de meditatia lui x sau y ? Cu siguranta NU .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.01.2008, 16:52:31
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

dar pana la urma meditati fratilor, daca asta va face sa va simtiti mai bine, oricum, parerea mea e ca e doar o faza din viata voastra, o sa vina vremea cand o sa aveti o gramada de griji si de ocupatii si nu o sa mai gasiti nici timp pt asa ceva care mie mi se pare o fita, cv de genul"hai sa incerc si eu sa vad daca merge" si nu stiu de unde invatati acest tip de meditatie dar s-ar putea sa fiti foarte departe de adevarata meditatie(budista sau hindusa, cum s-o numi ea), slava Domnului:D, asa ca e mai mult autosugestie:)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2008, 00:03:10
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Da Oni, chiar ma gandeam sa-ti cer voie sa meditez... Hai sa schimb putin termenii sa vedem ce poate iesi, bine?
"Dar pana la urma RUGATI-VA fratilor, daca asta va face sa va simtiti mai bine ... nu stiu de unde invatati voi aceste RUGI, dar s-ar putea sa fiti prea departe de adevarata CREDINTA (ORTODOXA sau ANGLICANA, cum s-o numi ea), slava lui BUDA, asa ca e mai mult autosugestie". Oare cum iti suna?
Cred ca ar trebui sa arati mai mult respect pentru semenii tai, nu crezi (indiferent de ce credinta sunt)? Asa, ca o buna crestina (daca esti cu adevarat). Iar daca despre meditatie nu stii prea multe, ori te documentezi, ori schimba subiectul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.01.2008, 09:02:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de godan
Da Oni, chiar ma gandeam sa-ti cer voie sa meditez... Hai sa schimb putin termenii sa vedem ce poate iesi, bine?
"Dar pana la urma RUGATI-VA fratilor, daca asta va face sa va simtiti mai bine ... nu stiu de unde invatati voi aceste RUGI, dar s-ar putea sa fiti prea departe de adevarata CREDINTA (ORTODOXA sau ANGLICANA, cum s-o numi ea), slava lui BUDA, asa ca e mai mult autosugestie". Oare cum iti suna?
Cred ca ar trebui sa arati mai mult respect pentru semenii tai, nu crezi (indiferent de ce credinta sunt)? Asa, ca o buna crestina (daca esti cu adevarat). Iar daca despre meditatie nu stii prea multe, ori te documentezi, ori schimba subiectul.
Trebuie facuta distinctia clar, ruga este una , iar meditatia in desert este altceva. Sa nu confundam planurile. Cei ce sustin varianta a doua, a desertaciunii ateiste nu au cum sa accepte normalitatea si dragostea in Dumnezeu. Visati la cai verzi pe pereti daca atata simtiti, dar nu manjiti credinta si dragostea in Bunul Dumnezeu cu tot felul de idei venite din deraierea mintii . Sa nu uitam ca aici ne aflam pe un forum crestin si probabil in meditatia profunda ce s-a declansat in mintea unora, au uitat acest amanunt. Meditatii placute pe ale meleaguri pe internet !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2008, 00:05:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Meditatia nu are cum sa te linisteasca.
Linistea(pacea) este o lucrare (un dar) a Sfantului Duh in sufletul omului.
Sfantul Duh nu este o energie ci este o persoana atot-prezenta , atoate-stiutoare , atot-iubitoare etc.
Aceasta pace (dar) se poate obtine cel mai bine prin participarea la Sfintele Taine ale Bisericii Ortodoxe (Sfanta Spovedanie si pentru cine se da dezlegare Sfanta Impartasanie.)
Deasemenea participarea la Sfintele Slujbe ale Bisericii Ortodoxe aduce pacea in sufletul omului.- Sfanta Liturghie in special si apoi Sfantul Maslu.
Meditatia poate -Doamne fereste!- sa "omoare" sufletului celui ce o practica.
Mai exact poate sa ne faca foarte egoisti.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2008, 16:32:31
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
... Visati la cai verzi pe pereti daca atata simtiti, dar nu manjiti credinta si dragostea in Bunul Dumnezeu cu tot felul de idei venite din deraierea mintii . Sa nu uitam ca aici ne aflam pe un forum crestin si probabil in meditatia profunda ce s-a declansat in mintea unora, au uitat acest amanunt. Meditatii placute pe ale meleaguri pe internet !
Se pare ca la crestini, mai ales la ortodoxi, jignirea este o virtute. "Bunul Dumnezeu" le da puterea sa-i faca pe altii nebuni, numai pentru ca saracii buni si intelepti crestini nu au posibilitatea de a intelege si de a accepta ca printre ei traiesc si alti oameni care gandesc diferit, care cred diferit, care "mediteaza" diferit. Si pentru ca eroii nostri spirituali nu accepta si alte pareri, cel mai usor (caci doar vine de la Dumnezeu, prin ruga lor neincetata plina de iubire) gasesc ca singura solutie pentru egoul lor curat, neatins de meditatie, este sa invite afara de peforumul acesta crestin pe paganii si necredinciosii ce nu le impartasesc parerea
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.01.2008, 17:59:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

". . . . . . . .Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu Duh stapanitor ma intareste.Invata-voi pe cei in faradelege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce.Izbaveste-ma de varsarea sangelui, Dumnezeule,Dumnezeul mantuirii mele.Bucura-se-va limba mea, de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta ."( PSALMUL 50-fragment) .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2008, 19:18:21
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Da Oni, chiar ma gandeam sa-ti cer voie sa meditez... Hai sa schimb putin termenii sa vedem ce poate iesi, bine?
"Dar pana la urma RUGATI-VA fratilor, daca asta va face sa va simtiti mai bine ... nu stiu de unde invatati voi aceste RUGI, dar s-ar putea sa fiti prea departe de adevarata CREDINTA (ORTODOXA sau ANGLICANA, cum s-o numi ea), slava lui BUDA, asa ca e mai mult autosugestie". Oare cum iti suna?
Cred ca ar trebui sa arati mai mult respect pentru semenii tai, nu crezi (indiferent de ce credinta sunt)? Asa, ca o buna crestina (daca esti cu adevarat). Iar daca despre meditatie nu stii prea multe, ori te documentezi, ori schimba subiectul.
godan, te rog sa ma scuzi pentru atitudinea mea, nu am avut intentia de a jigni pe cineva, mi-am exprimat doar parerea pentru ca mi se pare ca meditatiile promovate la noi, in romania, sunt foarte departe de adevaratele practici ale budistilor, adica niciodata nu ai de unde sa stii daca practici macar ceva autentic, dar poate tu chiar te-ai informat, nu am de unde sa stiu.Adica eu vad pe toti stalpii afise cu diferiti "maestri" in ale meditatiei care promit linistea absoluta sau whatever:dozingoff:...in schimb, modificarea mesajului tau la faza cu "nu stiu de unde invatati aceste rugi..." nu prea se potriveste pentru ca ai mai multe sanse sa mergi la o manastire de la noi din moldova de exemplu (care sunt foarte cunoscute in toata lumea) si sa "practici" ceva autentic decat sa mergi in Asia sa inveti adevarata meditatie.Adica esti cel putin mai sigur daca inveti de la un calugar de-al nostru decat de la un "maestru" venir in romania ca sa-ti ia banii.Dar cum am mai spus, nu e neaparat sa fie si cazul tau s te rog sa nu te superi pe mine:)
P.S.Nici nu dadeam vreun acord cuiva, ci indemnam pe toata lumea sa faca ce vrea, inclusiv sa mediteze daca asta are chef;)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2008, 19:19:49
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

primele 2 alineate trebuiau puse intre ghilimele, sunt vorbele lui godan:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2008, 02:33:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Acelasi raspuns ca si pe celalalt topic cu bioenergii.
http://www.nistea.com/mina_quo.htm

"Numãrul 666, semnul fiarei imprimat pe frunte - înseamnã acceptarea ideologiei comuniste, iar pe mâna dreaptã - înseamnã a actiona conform acestei ideologii. Ne suprind interpretãrile hazardate pe care le dau unii - acestui numãr, încercând sã sperie pe oameni, cã pe buletinele de identitate, sau alte acte, pe anumite produse, este imprimatã cifra "666". Acest numãr, am spus, reprezintã un cod de înregistrare, o interpretare pur simbolicã, iar încercãrile de a semãna frica în sufletele oamenilor simpli si evlaviosi sunt rãuvoitoare, cu interese obscure.

Pericolul îl reprezintã însã acest nou asalt al lui antihrist, a profetilor mincinosi sub denumirea de New Age! Sub umbrela Noii Ere (New Age) se ascund practicile magice africane si orientale, cum sunt: bioenergie, spiritism, practici yoghine, parapsihologie, satanism s.a. Acestea toate încã ne tulburã mintea, si ne fac sã lucrãm în directia acestei ideologii. Spre deosebire de sistemul comunist impus prin fortã, aceste noi tendinte de înstrãinare de ceea ce este bun si drept, încearcã o cale mai subtilã pentru a se impune, se încearcã un fel de "vrajã"menitã sã cucereascã pe cei slabi de înger, care umblã dupã senzational si nu sunt bine informati din punct de vedere cultural si crestin, si sã-i ducã la pierzare.

Va veni vremea când si acesti "hristosi mincinosi" vor cãdea, cum a cãzut si comunismul."

Daca tot tii "sa meditezi" iata aici si un manual de meditatie:
http://bibliotecaonline.files.wordpress.com/2007/03/rugaciunea-inimii-pttoti-pt.pdf
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii Mihnea Dragomir Din Noul Testament 16 26.04.2012 13:10:01
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 13:00:41
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 03:18:43