Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.03.2011, 21:45:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Trebuie sa-i iubim pe cei din alte religii, dar sa nu iubim greselile lor.
Buna seara Catalin

Te rog sa imi explici daca ai chef,afirmatia ta de mai sus.O intalnesc mereu si la altii, dar eu n-o inteleg. Cum vine asta?Este exact ca si chestia cu pacatele.Sa iubim pacatosul dar sa uram pacatul lui.Nu pricep cum se aplica in practica.

Concret,de exemplu,un sectar si un betiv.Spune-mi cum faci sa iubesti acesti oameni dar greselile/pacatele lor, nu !Cum se poate desparti omul de greseala?Practic,nu teoretic!

Multumesc!:-)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.03.2011, 21:58:50
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Feith27 Vezi mesajul
Citesc comenturile voastre si ma minunez,cum pot unii sa afirme care este casa Domnului,cum va puteti numi crestini mandrindu-va cu religia ortodoxa?nu sunt eretica nici atee dar cred in Dumnezeu,nu critic celelalte biserici si religii pt ca este pacat,sa fii credincios inseamna sa crezi intr-un Dumnezeu,in Isus Hristos si in Fecioara Maria nu sa stai sa potezi cine stie ce comenturi sa critici diferite religii si oameni.Sa va fie rusine ,in loc sa mergeti la biserica si sa va rugati,sa multumiti lui Dumnezeu ca v-a dat viata voi stati si ponegriti bisericile.Pt mine Dumnezeu este unul si doar Lui ma inchin indiferent de religie atata timp cat sunt crestina si cred in El si stiu sa fac o Sf Cruce!Asta vad ca invata unii sa faca diferenta intre oameni dar nu uitati ca pe pamant toti suntem frati din acelasi aluat asa ca luati-o mai usor cu criticile,nu uitati ca si mandria e pacat!
Suntem frati doar ca unii au plecat din casa TATALUI,SI AU PREFERAT ORFELINATELE PLINE DE MIZERIE SI MINCIUNI.EI SINGURI SI DE BUNAVOIE S-AU FACUT ORFANI.IN plus daca esti ortodox(a) ar trebui sa citesti canoanele SFINTILOR PARINTI,asta asa ca sa fii mai informat(a).
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.03.2011, 02:42:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Mă dar aveți dume mari în voi.
Ce vi-e vouă dacă nu sunt biserici ortodoxe și sunt numai catolice? Ce vă trebuie să intrați în biserici catolice, voi fiind ortodocși? Ce nu vă mulțumiți cu ortodoxia voastră? Într-adevăr Sf. Liturghie are o importanță foarte mare, dar făcută la catolici nu mai e bună deloc. Că aceia au rupt, au ciunțit credința ortodoxă, astfel că atunci când se roagă la Dumnezeu nu se mai roagă cu toată credința cea bună care suntem învățați noi ortodocșii, ci în cea ciunțită.
Astfel slava pe care o aduc lui Dumnezeu nu mai e bineplăcută lui, și Acela nu o binecuvântează, iar liturghia lor nu e în nici un fel. Eu zic că mai bine era să nici să n-o fi auzit.
Nu scrie și în canoane că n-are voie credinciosul să meargă la alte confesiuni, că nu mai primește împărtășire, numai cu o oarecare întârziere?
Gândiți-vă logic. Dacă cinstiți toată Sf. Tradiție, Biserica, dar veți rupe ceva din ele, sau adăugați ceva lor, care să nu se asemene lor, ci să fie după cum vreți voi, oare Dumnezeu se mai apropie de voi? Dacă greșiți lui Dumnezeu, oare Dumnezeu se mai apropie de voi, dacă stăruiți în păcat?Așa e și cu sectele, și și cu catolicii.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 14.03.2011, 19:17:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Buna seara Catalin

Te rog sa imi explici daca ai chef,afirmatia ta de mai sus.O intalnesc mereu si la altii, dar eu n-o inteleg. Cum vine asta?Este exact ca si chestia cu pacatele.Sa iubim pacatosul dar sa uram pacatul lui.Nu pricep cum se aplica in practica.

Concret,de exemplu,un sectar si un betiv.Spune-mi cum faci sa iubesti acesti oameni dar greselile/pacatele lor, nu !Cum se poate desparti omul de greseala?Practic,nu teoretic!

Multumesc!:-)
Draga Melissa,
Probabil doar sfintii sau cei induhovniciti ajung sa-i iubeasca pe toti cu adevarat. Noi putem sa nu condamnam sau sa ne para rau pentru ei si sa-i ajutam. De exemplu pentru cineva care bea nu poate decat sa iti fie mila, pentru ca are o patima de care nu se poate lasa singur.
Sau putem avea mila si parere de rau pentru cineva care nu se poate mantui fiind in alta religie si sa incercam sa il ajutam. Daca ii spunem ca e bine si asa, sau mai rau sa ne insusim si noi conceptiile gresite din acea religie normal ca nu il ajutam, dimpotriva.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.03.2011, 01:30:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Melissa,
Probabil doar sfintii sau cei induhovniciti ajung sa-i iubeasca pe toti cu adevarat. Noi putem sa nu condamnam sau sa ne para rau pentru ei si sa-i ajutam. De exemplu pentru cineva care bea nu poate decat sa iti fie mila, pentru ca are o patima de care nu se poate lasa singur.
Sau putem avea mila si parere de rau pentru cineva care nu se poate mantui fiind in alta religie si sa incercam sa il ajutam. Daca ii spunem ca e bine si asa, sau mai rau sa ne insusim si noi conceptiile gresite din acea religie normal ca nu il ajutam, dimpotriva.
Hai ca m-ai facut sa rad Cataline..
Pai teoria este foarte frumoasa...Dar practica?? Aici pe forum de exemplu, cam cum reactioneaza majoritatea ortodocsilor( multumim la Dumnezeu ca NU TOTI) care discuta cu cineva de alta religie despre care cred ei ca nu mantuieste??Cum spui tu?Cu mila,cu parere de rau?Ii ajuta? Sau ii iau la omor virtual??Incep sa dea cu pietre si daca nu se indreapta, pun mana pe topoare,lopeti,tepe,alea,alea...

Deci raspunsul e foarte clar: NU PUTEM DESPARTI OMUL DE PACAT/GRESEALA! Asta este ceea ce vad in jurul meu..Si nu doar pe forum, evident..

Deci ori ii iubim, ori nu..
Ce nu inteleg, de ce se foloseste atat de des expresia asta.."noi iubim pacatosul dar nu si pacatul lui"..Va place cum suna???
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.03.2011, 13:30:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hai ca m-ai facut sa rad Cataline..
Pai teoria este foarte frumoasa...Dar practica?? Aici pe forum de exemplu, cam cum reactioneaza majoritatea ortodocsilor( multumim la Dumnezeu ca NU TOTI) care discuta cu cineva de alta religie despre care cred ei ca nu mantuieste??Cum spui tu?Cu mila,cu parere de rau?Ii ajuta? Sau ii iau la omor virtual??Incep sa dea cu pietre si daca nu se indreapta, pun mana pe topoare,lopeti,tepe,alea,alea...

Deci raspunsul e foarte clar: NU PUTEM DESPARTI OMUL DE PACAT/GRESEALA! Asta este ceea ce vad in jurul meu..Si nu doar pe forum, evident..

Deci ori ii iubim, ori nu..
Ce nu inteleg, de ce se foloseste atat de des expresia asta.."noi iubim pacatosul dar nu si pacatul lui"..Va place cum suna???
Daca vezi bine si ortodocsii se cearta intre ei, nu numai cei de religii diferite. Sa vezi alte religii ce spun de ortodocsi, aici cei de alte religii sunt mai rezervati pentru ca e forum ortodox.
Oricum si sfintii se mai enervau impotriva blasfemiilor, dar asta nu insemna ca Sfantul Nicolae nu era un sfant bland. Uite si la Iisus, care e Iubirea, cum se lua de evrei, desi EL e cel ce iubeste cel mai mult.
Poate nu ai observat pana acum, pe forumuri e o situatie diferita fata de viata reala. In viata reala vezi cu cine vorbesti si nu te injuri cu el, dar pe forum e mai mare liberate din cauza ca nu vezi omul. Deci e ceva total diferit.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.03.2011, 13:32:53
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Eu cred cum spuneau sfintii ca va fi contabilizat si efortul depus pentru a fi aproape de Dumnezeu. 100 km nu e un capat de tara si daca stam sa ne gandim ca vorbim de Germania asta inseamna o ora de mers (plus sau minus - eu am 29,4 km pana la cea mai apropiata biserica si fac maxim 20 de minute). 2 ore pierdute intr-o duminica pentru liturghie poate ca nu e asa de mult pe cat pierdem cu alte nimicuri zi de zi...
Daca de lene sau din comoditate preferam o biserica catolica atunci pot sa spun ca e ca si cand nu te-ai ruga.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.03.2011, 13:39:43
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit ca sa zic

efortul e de laudat mai ales ca sunt unii ca mine care au biserica ortodoxa in apropiere si tot nu reusesc sa merg mereu.E un pas catre Dumnezeu si asta.E doar cam tentant ca deja cine face asta a ales ceea ce e mai comod-biserica din apropiere si urmeaza poate si sa inceapa sa ii placa slujba catolica ca e mai scurta.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.03.2011, 14:02:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
... urmeaza poate si sa inceapa sa ii placa slujba catolica ca e mai scurta.

...sau fiindca te apropie de Dumnezeu.


Citat:
Daca de lene sau din comoditate preferam o biserica catolica atunci pot sa spun ca e ca si cand nu te-ai ruga.
E relativ. 100 de km pentru cineva care nu are masina e mult. Chiar si pentru cineva care are masina. Si e mult pentru cineva care vrea o relatie cu Dumnezeu mai mult decat o ora-doua duminica. Sa fii la 100 de km distanta de biserica este o distanta anormala, un crestin are nevoie de biserica in apropiere, nu trebuie sa faca o adevarata excursie ca sa ajunga la ea.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.03.2011, 14:18:54
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
E relativ. 100 de km pentru cineva care nu are masina e mult. Chiar si pentru cineva care are masina.
Recunosc nu stiu detaliile (dispune sau nu de masina), am presupus doar ca ar dispune. Daca este mult sau putin depinde de om...

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si e mult pentru cineva care vrea o relatie cu Dumnezeu mai mult decat o ora-doua duminica.
Ce ne impiedica sa avem si in timpul condusului o relatie cu Dumnezeu? In mintea mea liturghia nu este chiar "orice" relatie, si cred ca e de preferat o liturghie decat multe ore de rugaciune.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sa fii la 100 de km distanta de biserica este o distanta anormala, un crestin are nevoie de biserica in apropiere, nu trebuie sa faca o adevarata excursie ca sa ajunga la ea.
Aici sunt de acord - dar nu stiu cine e vinovat de asta: noi ca am ales sa traim departe de ortodoxie sau ortodoxia ca nu e atat de "dezvoltata" aici...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01