Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 28.09.2016, 11:37:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu înțeleg. Ce am vrut să spun este că anafura nu poate să fie folosită ca formă de excomunicare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 28.09.2016, 11:56:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Dar poate fi folosita pentru o poveste buna pe un blog. :)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 28.09.2016, 11:56:53
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bulgarii nu dau nici anafură românilor ortodocși aflați în concediu în țara vecină, pentru că ierarhii români au semnat trădarea Ortodoxiei în Creta


http://prieteniisfantuluiefrem.ro/20...xiei-in-creta/
Zgarciti rau bulgarii astia.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 28.09.2016, 12:15:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

We ortodox. We no ecumenists. We love Zisis and hate Daniel and Teofan. Longin ?
Longin Ukraine.
Yes Longin Ukraine! We love Longin! Can we have some anafura plox?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 28.09.2016, 12:55:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Ești de nota 10, Iuliu :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 28.09.2016, 13:29:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Despre anafură.

Anafora ajunsă în mîna și în grija credinciosului capătă cu timpul din credința celui care o deține. Dacă se face prea amară sau capătă mucegai sau se face mai tare ca pietrele sau dacă se face dulce ca mierea... sau dacă devine prea sfărmicioasă sau se preschimbă în ce știu eu ce alte posibilități atunci asta se datorează exclusiv credinței celui ce o deține și o are în grijă. Practic mai-marele doar s-a rugat pentru a căpăta bucatele (pîinea, apa, untdelemnul și vinul) cît mai mult HAR. După ce a fost ea împărțită credincioșilor doar de tine depinde cum se va transforma.

Așa îți poți cerceta simplu dacă te afli în dreapta credință: Lași anafora la loc uscat, curat și înalt și așa cum se face ea în timp de o lună sau de o săptămînă așa este și credința casei tale.

Cînd ești în dreapta credință ea se împietrește ușor și devine un pic sfărmicioasă și dulce ca mierea. O singură bucățică te satură și-ți face viața un RAI.

Cînd păcătuiești și ești necredincios ea devine amară.
Cînd devi prea pilos și prea profitor ea capătă mucegai, uneori alb, alteori negru, alteori verde. Cînd devine prea sfărmicioasă și amară atunci poate că ești cam prea risipitor, prea lumesc, prea egoist.

Eu așa am observat și așa am tras concluziile. Dacă mă înșel și e doar o superstiție absurdă lansată de mine, atunci îmi cer iertare. Dar minunile astea se întîmplă tot timpul.

Am pățit că transformările sunt reversibile, astfel că după ce a fost dulce a devenit amară sau după ce a fost amară a devenit dulce sau după ce a fost iar dulce a prins mucegai. Chiar și mucegaiul moare și devine așa ca o pudră verde care cade de pe anafură.

Deci depinde de tine în mare măsură gustul anafurii pusă la păstrare peste săptămînă. Și gustul respectiv e ca o pildă și o mustrare la adresa credinței tale.

''Voi sunteți sarea pămîntului''... dar ''Dacă sarea-și pierde gustul atunci nu mai rămîne decît să fie aruncată afară ca să fie călcată în picioare, în copitele cailor.''

Anafura este o formă de a te umple de HAR.

Deci ascultînd de sf. Ap. Pavel ''Cercetați-vă ca să știți dacă sunteți în Credință.... luînd aminte!''
(Cine se află în credință rabdă purtîndu-și Crucea despătimirii din dragoste de Dumnezeu)

Last edited by vsovi; 28.09.2016 at 13:44:03.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 28.09.2016, 13:44:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Ovidiu, revino-ți! Harul de regulă nu schimbă proprietățile chimice ale materiei pe care o însoțește, el fiind de altă natură. Într-adevăr e superstițios ce spui.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 28.09.2016, 13:51:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ovidiu, revino-ți! Harul de regulă nu schimbă proprietățile chimice ale materiei pe care o însoțește, el fiind de altă natură. Într-adevăr e superstițios ce spui.
Iar nu mă crezi și tot eu cică trebuie să-mi revin.
Păi înseamnă că tu nu ai practică. Deci cred că tu ar trebui să-ți revi din teorii cărturărești (că schimbă sau nu schimbă HARul proprietățile respective)!

Tu mănînci anafură?..peste săptămînă? Ai mîncat și timp de o lună din aceiași anfură?

Dacă nu ai practica duhovnicească... de ce-mi ceri tu mie să-mi revin?

Nu cred că ești cinstit și nici serios dacă tu îmi spui mie că eu trebuie să-mi revin în timp ce unei batjocuri lansate de iuliu dai nota 10.

Deci dragă Cristian, te rog să-ți revi tu însuți, să faci și tu practica duhovnicească respectivă și abea apoi să mă judeci dacă chiar vrei să mă judeci. Ok?

Last edited by vsovi; 28.09.2016 at 13:54:54.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 28.09.2016, 14:06:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Am avut anafură păstrată poate și mai multe luni. Dacă este bine uscată așa rămâne, nu se strică.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 28.09.2016, 14:11:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Așa îți poți cerceta simplu dacă te afli în dreapta credință: Lași anafora la loc uscat, curat și înalt și așa cum se face ea în timp de o lună sau de o săptămînă așa este și credința casei tale.

Cînd ești în dreapta credință ea se împietrește ușor și devine un pic sfărmicioasă și dulce ca mierea. O singură bucățică te satură și-ți face viața un RAI.
Bah, bre anafora depinde din painea din care este facuta.Daca painea este plina
de E-uri atunci aceasta va mucegai indiferent de taria credintei tale.Iar
daca este facuta din paine dospita natural fara E-uri (vezi prescurile) atunci
nu mucegaieste ci se transforma in pesmet.

Pe langa aceasta, conteaza si umiditatea unde este pusa anafora.
Intr-un mediu umed si salin mugegaieste in 12 ore.Intr-un mediu uscat si
ventilat devine pesmet.

Deci ceea ce conteaza: reteta dupa care este facuta painea + mediul in care
este depozitata.Restul e fantezie.Ura si la gara.
Reply With Quote
Răspunde