Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.01.2012, 10:51:15
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit Accidente la Sfinta Impartasanie

La multi ani tuturor!

In primul rind, va rog sa nu lasati topicul sa fie deturnat de catolicii belicosi care vor sa-l transforme in vesnica intrecere cu titlul "Io-s mai breaz".

Cei care nu raspund strict la topic, trebuiesc ignorati. Initiatorul acestui topic a pus o intrebare, si pare-se ca, in timp ce cei de alta confesiune se lupta cu ei insisi si cu ortodocsii de pe forum, cel care a intrebat ceva nu-si primeste nici acum raspunsul...

Eu am o fetita mica de 15 luni, care inca maninca mai mult tituca. O impartasesc cit de des pot, in medie saptaminal, dar, in functie de sarbatori, se poate intimpla chiar mai des. O impartasesc dimineata, in timpul Utreniei, parintele avind intotdeauna Impartasanie pentru bebelusi. Motivul pentru care o impartasesc dimineata este acela ca nu pot s-o tin nemincata pina la 12, si atunci mai bine sa ia Sfintele dimineata, mai "pe stomacul gol" (chiar daca ea suge laptic si noaptea) In genere, este bine sa treaca macar doua ceasuri de la ultimul supt, ca o..ajunare simbolica. Pentru bebelusi asa mici nu se aplica aceeasi iconomie ca la copiii mai mari, care nu maninca noaptea, si pot chiar sa reziste mai mult.

In ce priveste "irosirea" unor picaturi din Sfintele, aici este intr-adevar o problema grava. Textilele pe care a cazut Sfinta Impartasanie trebuiesc arse, iar canoanele prevad caterisirea preotului care este in mod repetat neglijent in aceasta privinta. Mi s-a intimplat si mie, si am dat hainutele respective surorii mele, care este monahie, sa le arda acolo, la manastire.

In ce priveste regurgitatul, se aplica aceeasi "regula" ca in cazul alaptatului.Adica, "nu se pune". La urma urmei, copilul poate chiar sa scape laptic din gurita in timpul suptului, daca fluxul laptelui este prea puternic. Aici Dumnezeu procedeaza prin pogoramint, avind mila de cei care nu sunt inca "la virsta intelegerii", dupa expresia domnului catolic de mai sus, pe care il rog sa mearga, impreuna cu ceilalti confrati catolici, la un forum catolic, si sa se abtina de la sfaturi savante si superioare date in chestiuni care nu-l privesc.

Doamne ajuta!
Toate cele bune!

Last edited by Iuliana_crestina; 06.01.2012 at 10:53:31.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.01.2012, 11:08:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Domnule Dragomir, pe motivul ca trebuie sa asteptam pana ce copiii devin constienti, ar trebui sa amanam si savarsirea botezului.
Nu, deoarece:
-botezarea nu expune la sacrilegiu, așa cum cuminecarea expune la sacrilegiu. Dacă un copil scuipă apa sfințită a botezului, aceasta nu este un sacrilegiu, pe când dacă scuipă Sf Trup și Sânge este cu totul altceva. Sincer, nu sesizați diferența ?

-În Biblie scrie de 5 ori că oamenii s-au botezat "cu toată casa lor", din care noi înțelegem "și copiii". Nu scrie nicăieri că s-au cuminecat cu toată casa lor.

-Un copil nebotezat suferă de păcatul ancestral și, din câte cunoaștem, nu se poate mântui. Dimpotrivă, un copil mic botezat, dar necuminecat, NU SUFERĂ DE NICIUN PĂCAT. Nimic nu este mai sigur că un astfel de copil s-ar mântui.

Citat:
Nu am fost lamurit de dumneavoastra in legatura cu euharistia. Ati afirmat ca trupul are in sine si sangele, caci daca nu l-ar avea am cadea in erezia pe care ati mentionat-o. Atunci ce rost mai are vinul in cult?
Aici un răspuns al cuiva care a studiat în mod special liturgica și tipicul ar fi de mult ajutor. Tot ce pot eu să vă spun este că AMBELE specii au slujit Liturghiei încă de la începutul Bisericii Catolice și că însuși Cristos așa i-a învățat să facă pe Petru și pe ceilalți apostoli. Biserica nu poate face altceva decât a fost învățată de Domnul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.01.2012, 11:31:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Uitați, mă bag și eu în seamă cu o părere strict personală:

Am putea să facem, oare, o distincție între două categorii de sânge ?

Avem, pe de o parte, Sângele care, după cum ne învață Conciliul Tridentin (și, în ultimă instanță, bunul simț comun) nu poate fi disociat de Trup, Sângele din Trup;

Iar pe de altă parte, avem Sângele vărsat din Trup, așa cum ne învață Mântuitorul: "Care se varsă pentru voi"....

Ce părere aveți ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.01.2012, 11:39:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Domnule Dragomir ati afirmat ca e bine sa nu-i impartasim pe copii pentru ca nu sunt constienti de acest lucru. De aceea am afirmat ca nu trebuie facut nici botezul conform judecatii dumneavoastra. Nu e nevoie sa-mi faceti o argumentatie despre diferenta dintre euharistie si botez.

Daca spuneti ca "AMBELE specii au slujit Liturghiei încă de la începutul Bisericii Catolice și că însuși Cristos așa i-a învățat să facă pe Petru și pe ceilalți apostoli", nu vi se pare firesc sa ne impartasim cu ambele specii?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.01.2012, 12:06:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Uitați, mă bag și eu în seamă cu o părere strict personală:

Am putea să facem, oare, o distincție între două categorii de sânge ?

Avem, pe de o parte, Sângele care, după cum ne învață Conciliul Tridentin (și, în ultimă instanță, bunul simț comun) nu poate fi disociat de Trup, Sângele din Trup;

Iar pe de altă parte, avem Sângele vărsat din Trup, așa cum ne învață Mântuitorul: "Care se varsă pentru voi"....

Ce părere aveți ?
Domnul Isus, parcă prevăzând că primele erezii creștine în vor pune la îndoială realitatea Patimilor și Morții Sale, așa cum fac mulți "creștini" și azi, a insistat mult asupra acestor lucruri. De aceea a și înviat a treia zi, că putea să învieze a treia oră.
Vărsarea sângelui înseamnă sacrificiu real. La fel, "aici e sângele, acolo e trupul" arăta că respectivul animal de jertfă este cu adevărat mort.
Dar Isus din Sf Taină este un Isus viu. Înviat. El are, acolo, în acea bucățică de pâine aparentă și în acea picătură de vin aparent și trup, și sânge.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e nevoie sa-mi faceti o argumentatie despre diferenta dintre euharistie si botez.
Dar exact această diferență ne arată de ce trebuie neapărat să botezăm copiii, dar nu trebuie neapărat să împărtășim copiii.

Citat:
Daca spuneti ca "AMBELE specii au slujit Liturghiei încă de la începutul Bisericii Catolice și că însuși Cristos așa i-a învățat să facă pe Petru și pe ceilalți apostoli", nu vi se pare firesc sa ne impartasim cu ambele specii?
Ați observat că, la ortodocși, numai preoții se cuminecă din Sf Potir, pe când credincioșilor le dau cu lingurița ? V-ați întrebat vreodată de ce această deosebire dintre felul cum preoții ortodocși se împărtășesc ei înșiși și felul cum o fac cu laicii ? De ce, dacă la Cina cea de Taină înțelegem că fiecare și-a trecut Potirul ?

Răspunsul este foarte simplu: toți cei 12 care ședeau cu Isus erau preoți. De altfel, chiar atunci a instituit Domnul nostru Sacramentul Preoției. Prin urmare, așa cum pentru ortodocși modul concret de cuminecare (trecând Potirul) de la Cina cea de Taină nu este normativ pentru laici, dar este normativ pentru preoți, și pentru catolici cuminecarea cu ambele specii săvârșită la acea Cină nu este normativă pentru laici, dar e normativă pentru preoți.

Ați mai observat că, în Biblie, scrie că se întruneau credincioșii și "frângeau pâinea", dar acolo nu scrie că beau vinul ? Ei bine, tot așa fac și credincioșii de rit apusean de azi. De câte ori nu pricepem de unde vine o practică a Bisericii Catolice, e o bună idee să deschidem Biblia și să citim, poate că prindem un fir.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.01.2012, 12:13:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, așa cum pentru ortodocși modul concret de cuminecare (trecând Potirul) de la Cina cea de Taină nu este normativ pentru laici, dar este normativ pentru preoți, și pentru catolici cuminecarea cu ambele specii săvârșită la acea Cină nu este normativă pentru laici, dar e normativă pentru preoți.
Chiar nu observați că e o diferență între "cum" și "cu ce"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.01.2012, 12:14:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ați observat că, la ortodocși, numai preoții se cuminecă din Sf Potir, pe când credincioșilor le dau cu lingurița ? V-ați întrebat vreodată de ce această deosebire dintre felul cum preoții ortodocși se împărtășesc ei înșiși și felul cum o fac cu laicii ?
Nu m-am intrebat si nu am de ce, de vreme ce atat ei cat si noi ne impartasim cu ambele "specii". Nu uitati ca preotul le da credinciosilor cu lingurita o particica din trupul Domnului si cateva picaturi din Sangele Sau.

Repet, mi se pare nepotrivit sa folosesc paine si vin la Sfanta Liturghie, dar sa ma impartasesc doar cu Trupul, pe motiv ca acesta ar avea in sine si sangele.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.01.2012, 16:32:12
imyria imyria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2012
Mesaje: 1
Implicit

Noi avem trei copii pe care i-am impartasit, dupa botez, la fiecare Sf. Liturghie la care am asistat. cat au fost bebelusi s-a mai intamplat sa picure Sf. Impartasanie pe hainute, pe care ulterior le-am ars. O solutie, pentru a evita aceasta este folosirea unei bavetici, la care se poate renunta mai usor decat la o hainuta. Si mare atentie la cum este sters copilasul cu stergarul special folosit la Impartasanie. Nu cred ca este candva un copil prea mic pentru a-L primi pe Hristos. Nu vad rostul trecerii a 7-8 ani, o perioada atat de pretioasa, ca un copil sa primeasca Sf. Impartasanie. Copilul cel mai mare ne-a anuntat deja ca dupa ce implineste 7 ani se va spovedi saptamanal, pentru a se putea impartasi saptamanal, dar si pentru a nu se aduna prea multe pacate nespovedite. Deci as putea spune ca nu e la varsta intelegerii,pentru ca are doar 6 ani?
Cat despre regurgitare.. intr-adevar este o problema, o solutie pe care ne-a oferit-o parintele a fost sa spalam hainele pe care a regurgitat iar prima apa sa o aruncam intr-un loc curat (cam greu la bloc). Dar cand s-a intamplat sa regurgiteze la scurta vreme dupa impartasanie, si am vazut clar pe haine rosu din Sf. Impartasanie, le-am ars (cel mai sigur). Acum am depasit perioada critica, cel mai mic are aproape doi ani si nu mai sunt probleme de genul acesta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.01.2012, 16:44:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Chiar nu observați că e o diferență între "cum" și "cu ce"?
Desigur că este o mare diferență. Numai că, adesea, credincioșii ortodocși, precum dna Sophia, sugerează că deosebirea între cuminecarea cu ambele specii a preoților și cea uzuală, cu o singură specie, a laicilor se explică printr-o discriminare la care pătura mai favorizată a Bisericii, adică sacerdoții, ar face-o asupra păturii mai defavorizate, sau handicapate, a Bisericii, recte laicii.
Alți ortodocși, în urma unei viziuni numită de Sf Pius al X-lea "arheologism biblic" susțin că laicii trebuie să se cuminece cu ambele specii doarece așa au făcut apostolii la Sf Cină.
În acest context, comparația mea cu trecerea Sf Potir față de linguriță nu e menită să susțină că e același lucru cu binomul ambele specii-o specie, ci că:
-dacă luăm în brațe ideea că laicii sunt discriminați, iată că sunt discriminați și în Biserica Greco-Catolică și Ortodoxă prin neoferirea Sf Potir.
-Modalitatea de împărtășire de la Sf Cină nu poate fi normativă PENTRU LAICI, fiindcă acolo a fost o masă a preoților.




Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Repet, mi se pare nepotrivit sa folosesc paine si vin la Sfanta Liturghie, dar sa ma impartasesc doar cu Trupul, pe motiv ca acesta ar avea in sine si sangele.
Aveți tot dreptul să vi se pară dv nepotrivit, tot așa cum frații de rit apusean au dreptul să aibă convingerea că, atunci când se împărtășesc cu o Ostie consacrată, Îl iau pe Isus întreg, și nu o parte a Lui.

Citat:
În prealabil postat de imyria Vezi mesajul
Deci as putea spune ca nu e la varsta intelegerii,pentru ca are doar 6 ani?
"Vârsta înțelegerii", în ceea ce privește Sf Împărtășanie, înseamnă acea vârstă la care un anumit copil înțelege că în Sf Împărtășanie se află Cristos și are capabilitatea de a o distinge de hrana obișnuită.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.01.2012 at 16:54:21.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.01.2012, 17:07:25
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Problema pusa de initiatorul topicului chiar ma intereseaza tinand cont ca am o fetita de 6 luni, asa ca rog pe cei ce nu se incadreaza cu raspunsurile in subiect sa isi gaseasca alt loc de "joaca".

La noi parintele este foarte atent cu impartasirea copiilor, iar dc s-a intamplat ca copilul imediat sa regurgiteze, preotul cere sa i se aduca haina respectiva...ma gandesc pt a o curata el asa cum stie. De la botez pana acum am impartasit copilul saptamanal sau mai des si am observat ca cantitatea de Sf.Impartasanie din lingurita la inceput era infima, ca acum sa i se dea din ce in ce mai multisor.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29