Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.06.2012, 20:34:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ce griji aveti si voi...

Nu inteleg totusi care este deosebirea, daca micutul este in scaldatoare in apa si i se toarna apa pe el, sau este cufundat cu capul in jos. Este totusi complet ud si in primul caz.
Ah, la alte confesiuni copilul nu este nici dezbracat, i se toarna o lingurita de apa pe cap. Este o diferenta.

In cazul preotilor nostri este o problema.
Ininte vreme vedeam preotii folosind cu indemanare o metoda: cu degetele de la o singura mana ii astupau copilului nasul ochii si gura cumva si il scufundau.

Acum nu mai stiu sa faca asa, sau le este frica. Au fost totusi accidente, din cate am auzit, in care s-au inecat copiii, sau cine stie ce s-a intamplat.
Si copilul mai urla, se mai zabate.

Au totusi o raspundere fata de viata acelui copil.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2012, 10:24:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

daca exista necredinta orice se poate intampla.
Imi aduc aminte de o povestioara interesanta, petrecuta de curand in Ucraina.
Era in toiul iernii. LA manastire era programat un botez. Parintele ii cere unui credincios sa se duca sa aduca apa sa umpla cristelnita. De unde, parinte? intreaba omul. Din butoiul acela mare. Parinte, dar acolo s-a format deja un strat de ghiata groasa.asa? atunci du-te si sparge ghiata si adu apa sa botezam pruncul.
Discutia se purta doar intre parinte si omul acesta. Intre timp, tatal intreaba:parinte, e buna apa? e potrivita?. Potrivita.raspunse parintele.

Asadar botezul continua dupa randuiala, cu trei afundari. Numai dupa ce il scoate din apa, cateva picaturi de apa cad pe mana nasei, care da sa scoata un strigat. Parintele ii face semn discret sa se linisteasca. Botezul continua in tihna, parintii bucurosi isi iau pruncul acasa ....Happy end.

Ceea ce vreau sa sublinez e ca asa se fac toate botezurile acolo, in Ucraina si rusia. Cu apa rece. Si in toata istoria manastirii nu exista nici macar un caz trist referitor la savarsirea Tainei Botezului.

personal cred ca daca s-ar tine de randuiala nu ar avea ce sa se intample. Atunci cand intervine necredinta: vai apa e prea rece, vai daca pateste ceva daca il afunda, daca se imbolnaveste cand se impartaseste cu aceeasi lingurita atunci lucrurile se deturneaza de la mersul lor firesc.

Mai trist e ca preotii fac jocul acestor necredinciosi...si aici se deschide lista ciudateniilor, ca sa nu zic anomalii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.06.2012, 17:17:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce griji aveti si voi...

Nu inteleg totusi care este deosebirea, daca micutul este in scaldatoare in apa si i se toarna apa pe el, sau este cufundat cu capul in jos. Este totusi complet ud si in primul caz.
Sunt griji care ne definesc Sophia. Daca aceasta este practica Bisericii, atunci sa o respectam. Si nu nasii sau parintii copilului trebuie sa-i spuna preotului cum trebuie savarsit botezul copilului, ci preotul acestora. Daca preotul va implini toate cerintele parintilor, nu ar fi exclus ca in scurt timp sa vedem ca ii lasa pe parinti sa devina "slujitori" ai Botezului - sa puna in cristelnita tot felul de obiecte, sa rosteasca anumite cuvinte ....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.06.2012, 17:38:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
daca exista necredinta orice se poate intampla.
Imi aduc aminte de o povestioara interesanta, petrecuta de curand in Ucraina.
Era in toiul iernii. LA manastire era programat un botez. Parintele ii cere unui credincios sa se duca sa aduca apa sa umpla cristelnita. De unde, parinte? intreaba omul. Din butoiul acela mare. Parinte, dar acolo s-a format deja un strat de ghiata groasa.asa? atunci du-te si sparge ghiata si adu apa sa botezam pruncul.
Discutia se purta doar intre parinte si omul acesta. Intre timp, tatal intreaba:parinte, e buna apa? e potrivita?. Potrivita.raspunse parintele.

Asadar botezul continua dupa randuiala, cu trei afundari. Numai dupa ce il scoate din apa, cateva picaturi de apa cad pe mana nasei, care da sa scoata un strigat. Parintele ii face semn discret sa se linisteasca. Botezul continua in tihna, parintii bucurosi isi iau pruncul acasa ....Happy end.

Ceea ce vreau sa sublinez e ca asa se fac toate botezurile acolo, in Ucraina si rusia. Cu apa rece. Si in toata istoria manastirii nu exista nici macar un caz trist referitor la savarsirea Tainei Botezului.

personal cred ca daca s-ar tine de randuiala nu ar avea ce sa se intample. Atunci cand intervine necredinta: vai apa e prea rece, vai daca pateste ceva daca il afunda, daca se imbolnaveste cand se impartaseste cu aceeasi lingurita atunci lucrurile se deturneaza de la mersul lor firesc.

Mai trist e ca preotii fac jocul acestor necredinciosi...si aici se deschide lista ciudateniilor, ca sa nu zic anomalii.
Nu consider ca e care pe care, ba chiar preotii sunt acolo si pentru a linisti pe cei care sunt framantati de anumite probleme/dileme, asa credinciosi, mai putin, sau mai deloc cum ar fi.

E normal ca un parinte sa fie preocupat de anumite aspecte, iar daca momentul il prinde necredincios, se si poate discuta cu el...deci nu chiar toata lumea trebuie sa fie credincioasa pana peste poate, ori nu trebuiesc luati in considerare.

Incearca sa te pui in locul parintilor acelora, al caror copil era vinetiu, si tremura speriat in urma cufundarii, sau al celor al caror copil a decedat...ceva totusi nu a decurs ideal, asadar nu mi s-a intamplat mie, nici tie, dar si cand se intampla incepi sa-ti pui tot felul de probleme, asa ca poate unii sunt mai panicati, si nu trebuiesc judecati asa de aspru...parerea mea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.06.2012, 17:50:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt griji care ne definesc Sophia. Daca aceasta este practica Bisericii, atunci sa o respectam. Si nu nasii sau parintii copilului trebuie sa-i spuna preotului cum trebuie savarsit botezul copilului, ci preotul acestora. Daca preotul va implini toate cerintele parintilor, nu ar fi exclus ca in scurt timp sa vedem ca ii lasa pe parinti sa devina "slujitori" ai Botezului - sa puna in cristelnita tot felul de obiecte, sa rosteasca anumite cuvinte ....
Dar chiar sunt atat de multi preoti care nu mai cufunda bebelusii, ci pleaca urechea la cerintele parintilor/nasilor? Habar nu am cum mai e situatia, insa chiar e atat de grava?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.06.2012, 17:54:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce griji aveti si voi...

Nu inteleg totusi care este deosebirea, daca micutul este in scaldatoare in apa si i se toarna apa pe el, sau este cufundat cu capul in jos. Este totusi complet ud si in primul caz.
Ah, la alte confesiuni copilul nu este nici dezbracat, i se toarna o lingurita de apa pe cap. Este o diferenta.

In cazul preotilor nostri este o problema.
Ininte vreme vedeam preotii folosind cu indemanare o metoda: cu degetele de la o singura mana ii astupau copilului nasul ochii si gura cumva si il scufundau.

Acum nu mai stiu sa faca asa, sau le este frica. Au fost totusi accidente, din cate am auzit, in care s-au inecat copiii, sau cine stie ce s-a intamplat.
Si copilul mai urla, se mai zabate.

Au totusi o raspundere fata de viata acelui copil.
Pai si acum tot asa se procedeaza....scuze, nu stiu daca acopera si ochii, ca ar trebui sa aiba prea multe degete, si in plus nu cred ca e nevoie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.06.2012, 18:10:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar chiar sunt atat de multi preoti care nu mai cufunda bebelusii, ci pleaca urechea la cerintele parintilor/nasilor? Habar nu am cum mai e situatia, insa chiar e atat de grava?
Eu aud din ce in ce mai des "nici copilul meu nu a mai fost afundat".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.06.2012, 19:51:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu aud din ce in ce mai des "nici copilul meu nu a mai fost afundat".
Această problemă este foarte răspândită și în Biserica Română Unită. Nu am făcut statistici, dar cred că majoritatea botează prin turnare, ca la apuseni, și nu prin scufundare, ca în ritul nostru bizantin.

Trebuie vorbit cu acei preoți care nu respectă prescripția rituală. Nu vorbit în răspăr, la modul "părinte, am să vă învăț eu cum trabuie făcut" ci cu tot respectul cuvenit, de exemplu: "nu vă supărați pe mine, părinte, și nu o luați că a ajuns oul să învețe găina, ci luați-o ca o nedumerire: nu cumva ar fi preferabil, în Biserica noastră, să fie botezați copiii prin afundare ?". Dacă, totuși, persistă în eroare, trebuie făcută sesizare la episcop. Exact asta înseamnă "episcop", adică "supraveghetor de presbiteri". Decât să cârtim, este mult mai bine să folosim căile formale de plângere la episcop.
Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2012, 23:42:49
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit Iertati-mi neputinta de a intelege...

Va rog sa explicati mai pe intelesul meu, fara sa citati lucrari pe care numai teologii le pot patrunde, de ce este mai bine intr-un fel decat intr-altul. Pana la urma, cuvantul este esential (la inceput a fost cuvantul....), si mai putin un element de ritual. Importanta este taina, iar accesoriile mai putin.

Inca o data, cer scuze celor mai inteligenti decat mine, insa, ce sa-i fac, asa sunt eu construit: nu agreez limba de lemn, indiferent de sorginte.

Iar celor care invoca argumente de genul "asa s-a proedat la icneputuri", le raspund cu unul cat se poate de logic, non-religios si de netagaduit: ma indoiesc extrem de puternic de faptul ca Sfantul Ioan Botezatorul a avut forta fizica necesara pentru a-l ridica pe Isus in brate si de a-l cufunda, tinandu-l astfel, de trei ori in apa Iordanului...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.11.2012, 00:20:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Va rog sa explicati mai pe intelesul meu, fara sa citati lucrari pe care numai teologii le pot patrunde, de ce este mai bine intr-un fel decat intr-altul. Pana la urma, cuvantul este esential (la inceput a fost cuvantul....), si mai putin un element de ritual. Importanta este taina, iar accesoriile mai putin.

Inca o data, cer scuze celor mai inteligenti decat mine, insa, ce sa-i fac, asa sunt eu construit: nu agreez limba de lemn, indiferent de sorginte.

Iar celor care invoca argumente de genul "asa s-a proedat la icneputuri", le raspund cu unul cat se poate de logic, non-religios si de netagaduit: ma indoiesc extrem de puternic de faptul ca Sfantul Ioan Botezatorul a avut forta fizica necesara pentru a-l ridica pe Isus in brate si de a-l cufunda, tinandu-l astfel, de trei ori in apa Iordanului...
"Despre cum se savarseste BOTEZUL citim la Sf. Ioan Gura de Aur (savarsirea lui prin intreita afundare)
„Caci a se boteza, adica a se afunda in apa si apoi a ridica capul in sus, este simbol al pogorarii din iad si al iesirii de acolo. Pentru care Pavel numeste botezul mormant, zicand: impreuna cu el ne-am ingropat prin botez intru moarte (Rom. 6, 4).”
(Comentariile sau Talcuirea Epistolei intai catre Corinteni, omilia XL, p. 436)
„De trei ori cufundand si ridicand capul, aratand prin acest tainic ritual coborarea Duhului.”
(Omilia aceluiasi catre cei ce urmeaza a fi luminati si lamurire clara a celor savarsite in chip simbolic si inchipuite in dumnezeiescul botez, inrvol. Cateheze baptismale, p. 55)
„Daca se afunda cel ce se boteaza, este simbolul unei inmormantari care ea insasi vesteste invierea. Soarele obosit si intunecat se arunca in. ocean pentru a iesi din el nou si mai stralucitor.”
(Din vol. Bogatiile oratorice, p. 194)"



49. Daca vreun episcop sau preot nu va boteza dupa randuiala Domnului, in Tatal si in Fiul si in Sfantul Duh, ci in trei Fara de inceput sau in trei Fii sau in trei Mantuitori, sa se cateriseasca.
50. Daca vreun episcop sau preot nu va savarsi (cele) trei afundari ale unei taine (a botezului), ci o afundare, care se face spre inchipuirea mortii Domnului, sa se cateriseasca, caci n-a zis Domnul: In moartea mea botezati, ci:”Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh”. Acestea apar si in Molitfelnic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul prin afundare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 15:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 13:24:21
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27