Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2008, 20:00:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bolnavul care poate, repet care poate, face metanii este foarte important sa faca zilnic cate metanii poate( 30-50) la Sfantul Pantelimon, cu urmatoarea formula pe care o rosteste la fiecare metanie: "Sfinte Mucenice Pantelimon, roaga-te lui Dumnezeu pentru mine pacatosul si ajuta-ma , Sfinte, a ma tamadui de boala." Pentru bolile sufletesti si trupesti mai putem cere milostivire cu metanii la Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian, Chir si Ioan, Samson si Diomid, cu aceeasi formula de la Sf.Pantelimon. Pentru boli ne putem ruga la Maica Domnului si la toti sfintii. Fiecare boala si necaz care ne vin in viata, trebuie sa o primim ca de la Dumnezeu, sa nu acuzam pe nimeni ca ne-ar fi cauzat boala, ci totdeauna sa ne acuzam pe noi si sa ne smerim. Smerenia si rabdarea, numai ele ne pot aduce vindecarea sufleteasca si trupeasca.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.11.2008, 20:16:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...ce nu imi place este ca s-a ajuns ca Sf.Maslu sa ia locul Sfintei Liturghii... credinciosii pun pret mai mare pe Sf.Maslu decat pe Sf.liturghie... se alearga la Sf.Maslu cu duiumu... la Sf.Liturghie??? pauza... Iar pe la unele biserici, din pacate, se face un "negot" al Sf.Maslu plus cu unele dezlegari... Desi oamenii nu se spovedesc, dar alearga la Sf.Maslu si dezlegari... pe mine tare ma intristeaza comertul cu Sf.Maslu... devine SC.MASLU.SA!!! s-a pierdut insemnatatea Sf.Maslu...
Ar trebui ca mai intai sa se puna accentul pe Sf.Taina a Spovedaniei, a curatirii de pacate, apoi pe Sf.Impartasanie la Sf.Liturghie, deci tratamentul sufletului, apoi Taina Sf.Maslu, ce are rol si de a vindeca trupul si de a ierta pacatele!

Va rog sa ma iertati ca sunt cam dur, dar asta e realitatea!!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.11.2008, 20:19:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toate cele trei postari de mai sus , sunt datorate bunavointei si ajutorului intr o vorba buna si cu folos pentru toti in nevoi , Staretului Manastiri Lainici din Gorj, Manastire pe care va invit din tot sufletul sa o vizitati. Sa fiti binecuvantati si post in liniste si pace. Cristian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.11.2008, 20:50:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...ce nu imi place este ca s-a ajuns ca Sf.Maslu sa ia locul Sfintei Liturghii... credinciosii pun pret mai mare pe Sf.Maslu decat pe Sf.liturghie... se alearga la Sf.Maslu cu duiumu... la Sf.Liturghie??? pauza... Iar pe la unele biserici, din pacate, se face un "negot" al Sf.Maslu plus cu unele dezlegari... Desi oamenii nu se spovedesc, dar alearga la Sf.Maslu si dezlegari... pe mine tare ma intristeaza comertul cu Sf.Maslu... devine SC.MASLU.SA!!! s-a pierdut insemnatatea Sf.Maslu...
Ar trebui ca mai intai sa se puna accentul pe Sf.Taina a Spovedaniei, a curatirii de pacate, apoi pe Sf.Impartasanie la Sf.Liturghie, deci tratamentul sufletului, apoi Taina Sf.Maslu, ce are rol si de a vindeca trupul si de a ierta pacatele!

Va rog sa ma iertati ca sunt cam dur, dar asta e realitatea!!!!
Dar aici nu este nici pe departe de duritate , ci de adevar, Geo. Asa este, nu putem neglija nici o Taina si in special cea legata de Sf. Spovedanie, unde ne curatam sufletul. Oare ce efect ar mai avea Sf.Maslu de nu ne-am curata cu regularitate sufletele noastre intinate si pline de pacate. Participarea la Sf. Liturghie este cea din tai datorie a unui crestin . Sfanta Liturghie formeaza centrul serviciului dumnezeiesc si a vietii religioase a crestinului este asa zicand intregul crestinism in continua realizare, de aceea Biserica a incurajat Sf.Liturghie ca un cerc de ceremonii sublime, care are ca scop de a destepta in noi toata evlavia si religiozitatea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.11.2008, 08:02:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Rugaminte pentru Sf. Maslu

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar aici nu este nici pe departe de duritate , ci de adevar, Geo. Asa este, nu putem neglija nici o Taina si in special cea legata de Sf. Spovedanie, unde ne curatam sufletul. Oare ce efect ar mai avea Sf.Maslu de nu ne-am curata cu regularitate sufletele noastre intinate si pline de pacate. Participarea la Sf. Liturghie este cea din tai datorie a unui crestin . Sfanta Liturghie formeaza centrul serviciului dumnezeiesc si a vietii religioase a crestinului este asa zicand intregul crestinism in continua realizare, de aceea Biserica a incurajat Sf.Liturghie ca un cerc de ceremonii sublime, care are ca scop de a destepta in noi toata evlavia si religiozitatea.
Va rog din suflet, pentru ca aici nu se face Sf. Maslu, doar Sf. Liturghie din lipsa de preoti, ar putea cineva sa ma treaca si pe mine la Taina Sf. Maslu?
Numele meu este Nina.
Stiu ca trebuie dusa haina si ca se sfinteste faina si uleiul, insa am marea credinta, ca doar prin pomenirea numeleui meu, voi fii vindecata de bolile mele.

Dumnezeu sa va dea sanatate si putere sa va puteti duce acolo!!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.11.2008, 14:38:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Va rog din suflet, pentru ca aici nu se face Sf. Maslu, doar Sf. Liturghie din lipsa de preoti, ar putea cineva sa ma treaca si pe mine la Taina Sf. Maslu?
Numele meu este Nina.
Stiu ca trebuie dusa haina si ca se sfinteste faina si uleiul, insa am marea credinta, ca doar prin pomenirea numeleui meu, voi fii vindecata de bolile mele.

Dumnezeu sa va dea sanatate si putere sa va puteti duce acolo!!!!
Sunt convins draga Nina, ca toti din cei de aici te vor pomeni la Sfantul Maslu. Maicuta Domnuluî sa-ti fie alaturea neancetat , Nina draga.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2008, 07:04:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Dumnezeu sa va auda pe toti

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt convins draga Nina, ca toti din cei de aici te vor pomeni la Sfantul Maslu. Maicuta Domnuluî sa-ti fie alaturea neancetat , Nina draga.
Domnul Dumnezeu sa va auda pe toti, sa va ajute in problemele voastre, sa va miluiasca si mai ales sa ierte de pacatele stiute si nestiute pe fiecare participant din acest forum si inca pe cei care se roaga fierbinte pentru asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.12.2008, 20:05:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pentru a ne putea izbavi de boli si a ne face sanatosi, trebuie indeplinite aceste minime randueli: _sa ne spovedim din copilarie toate pacatele vietii noastre, cu multa sinceritate si multa cainta in suflet; _ sa facem o dezlegare mare cu parintii si cu toti cei care mai traiesc din arborele genealogic al neamului nostru, deoarece poate ne-au blestemat unul pe altul in viata, cu voie sau fara voie si acel blestem s-a repercutat asupra unui descendent din familie; _ sa se faca in mai multe reprize cate 7-9 sau chiar 12 Sfinte Masluri, mai ales in posturî. Cel mai mare efect il are Maslu asupra unei persoane cand se face in post. Pe un bolnav din familia noastra il putem ajuta cu rugaciunile noastre, mai ales cand postim pentru el ; _ daca Sfantul Maslu nu se poate face personal asupra bolnavului din anumite motive, atunci sa vina la Slujba Sfantului Maslu cineva din familia lui cu hainele celui bolnav, iar daca nu se poate nici asa, macar sa aiba pomelnic la Sfantul Maslu. ( Va continua )
Cum adica "dezlegare mare"?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.12.2008, 21:33:45
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Ilarion Argatu a zis ca Maslul se face doar de preotii care n-au mancat nimic si participa doar credinciosii care n-au mancat. Daca la maslurile care se fac seara participa multi inseamna ca multi fac parte din Secta Postitorilor, asa cum erau numiti in gluma cei postitori la o manastire.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.12.2008, 21:47:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt convins draga Nina, ca toti din cei de aici te vor pomeni la Sfantul Maslu. Maicuta Domnuluî sa-ti fie alaturea neancetat , Nina draga.

Multumesc din suflet celor cre m-au scris si pe mine la Taina Sf. Maslu.

Eu nu am participt fizic, fiind departe, dar am fost prezenta cu duhul.
Eu am cunoscut mult aceste slujbe, au un efect foarte puternic asupra mea.

Doresc fiecaruia aceeasi implinire a rugaciunii!!!

Dumnezeu sa va dea pace in suflete si in casele voastre, sanatate din belsug, iertarea pacatelor stiute si nestiute si suflet duhovnicesc tuturor care v-ati ostenit sa scrieti numele meu pe hirtiuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina sfantului maslu DAMIAN Maslul 13 28.01.2018 11:01:28
Taina Sfantului Maslu acasa LuizaT Maslul 6 16.06.2013 01:15:05
Despre Taina Sfantului Maslu strajeru Secte si culte 3 10.05.2009 20:01:38
Distinctii cu privire la taina sfantului maslu dan73 Generalitati 4 03.01.2009 02:22:26