Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.09.2012, 18:59:49
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Nu stiu raspunsul.
Dar daca copilul dumneavoastra injura sunt metode sa-l faceti sa renunte. Trebuie sa vrea el.
Cand eram mai mica spuneam tot timpul ihi in loc de da. Si sora mea a preluat obiceiul si in curand si parintii mei incepusera sa spuna. Tatal meu si-a dat seama si a zis: facem un concurs, cine spune de cele mai putine ori primeste o inghetata de la cel care spune de cele mai multe ori (intr-o anumita perioada de timp). Asa am renuntat la obicei.
Si fiul dumneavoastra este interesat de ceva; daca injura de cel putin trei ori intr-o luna ii puteti lua ceva (casti, minge, sa ii gatiti ceva mai complicat, etc...).
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.09.2012, 19:35:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici vorbă!
Dvs vă contraziceți singură. Dorințele noastre sunt cea mai mare piedică în calea mântuirii noastre; însă mersul la biserică și o viață trăintă în credință răspunde pe loc nevoilor noastre(ce mâncăm,ce bem, ce îmbrăcăm).
31. Căutați mai întâi împărăția Lui. Și toate acestea se vor adăuga vouă.(Lc12,31)
[/b]
Exact ,despre asta a spus Mantuitorul.
Noi nu putem decat sa asteptam marea Lui mila pentru a aduce la credinta pe cei apropiati .

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Părintele Cleopa a descris(bănuiesc) ce a făcut fecioara Maria cu Isus Hristos; așadar, cu acordul dvs modelul e Sf. Maria, nu păr. Cleopa.
Mama trebuie să țină seama de orice le poate afecta pe fiicele sale. Că e practicantă de ani de zile nu se oglindește în realizările fiicelor ei; sunt convins că nu e greutate mai mare pe conștiința ei.
[/b]
Vedeti ,nu vreti sa stiti ce a spus parintele Cleopa.
Conversati pe un forum ortodox dar nu va intereseaza ce a spus acest sfant parinte.
Ravna aceasta a mamei si durerea pentru fiicele ei o apropie mai mult de Dumnezeu ,o ajuta sa sporeasca in credinta.
Vedeti ca judecati ,o vedeti pe mama nedemna de a primi un ajutor de la Dumnezeu.
E usor sa punem verdicte.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
36. Vă spun că pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății.(Mt12,36)
Totusi nu mi-ati dat un raspuns la intrebare.
Eu sper ca va simtiti bine intre ortodocsi.

Last edited by anita; 23.09.2012 at 19:40:56.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.09.2012, 20:15:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sunt de acord.
Avem si exemple de pe pamant:

Un dumnezeu care asteapta ca eu sa devin mai intai sfant pentru a primi ajutor intru virtute si mantuire NU este Dumnezeu in care cred eu.
Eu cred ca ai inteles ceva gresit. In primul rand am citat dintr-un articol ortoodx, si Cristi are pe blog acestea: http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...IC-b1-p709.htm
E evident ca pe pomelnic se trec doar cei din Biserica, nu prietenul hindus sau musulman. Mai ales al Sfanta Liturhie, care e o slujba speciala. Pentru cei care nu sunt ortodocsi in cadrul slujbelor preotii se roaga sa fie luminati (adica de har) sa vada adevarul si sa vina la credinta adevarata. De asemenea, si in rugaciunile particulare ne putem ruga sa afle credinta adevarata.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.09.2012, 20:27:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-Dumnezeu modifică realitatea care, la rândul ei, modifică voința liberă a fiecăruia, deci lucrează împotriva voinței libere.

2-Nu-mi vine a crede că Dumnezeu nu lucrează pentru mântuirea oricui, indiferent de voința lui ”liberă”:
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

2-Pavel(Saul) este un alt exemplu de acțiune împotriva voinței libere a oricui.
Harul irezisitibil e o invatatura a calvinismului, nici ortodoxia si nici catolicismul nu sustin asta (vezi punctul 4): http://www.crestinul.ro/calvinismul.htm
Opusul este pelagianismul.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.09.2012, 21:20:56
danabt's Avatar
danabt danabt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: Rm.Sarat, Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile Multumire!

Multumim pentru povestioara, domnule Zaharia! Mie imi este de mare folos. Doamne ajuta!
__________________
Dumnezeul meu, cred intru Tine si ma rog Tie, intareste-mi credinta! Te iubesc, sporeste-mi dragostea! Ma pocaiesc, fa-mi cainta sa prisoseasca! Te rog, cu umilinta, lumineaza-mi mintea, oteleste-mi voia, curateste-mi trupul si-mi sfinteste sufletul! (Rugaciune pentru mantuire)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.09.2012, 22:27:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Oare putem vorbi despre egofilie si narcisism "duhovnicesc"?
Despre inima egoista care face, viclean, pe smerita pentru a-si ascunde scarba de ceilalti?
Poate chiar egolatrie pe un fond pseudoduhovnicesc.

Ia să vedem ce spune Slujba Proscomidiei în legătură cu subiectul topicului de față.

Înainte de pomenirea nominală a viilor de pe pomelnice, preotul rostește următoarea rugăciune:

Primește Doamne, jertfa aceasta pentru iertarea păcatelor tuturor fraților celor întru Hristos și pentru tot sufletul creștinesc cel necăjit și întristat, care are trebuință de mila și de ajutorul Tău; pentru apărarea țării acesteia și a celor ce viețuiesc într-însa și pentru pacea și bună așezarea întregii lumi; pentru bunăstarea sfintelor lui Dumnezeu biserici, pentru mântuirea și ajutorul celor ce cu osârdie și cu frică de Dumnezeu se ostenesc și slujesc: părinți și frați ai noștri; pentru cei trimiși; pentru cei ce sunt în călătorie; pentru tămăduirea celor ce zac în boli; pentru izbăvirea celor robiți; pentru cei ce sunt în judecăți, în ocne, în izgoniri, în necazuri și strâmtorare; pentru cei ce ne urăsc și pentru cei ce ne iubesc pe noi; pentru cei ce ne miluiesc și slujesc nouă și pentru cei ce ne-au poruncit nouă, nevrednicilor; să ne rugăm pentru dânșii; pentru frații noștri care sunt în slujbe, și pentru toți cei ce slujesc și au slujit în sfânt locașul acesta.

Nu văd nici urmă de rugăciune pentru despătimiți, angelizați, smeritoizi etc.

Sfânta Liturghie nu este o reuniune a premianților credinței, ci o împreună lucrare de mijlocire a fiecăruia pentru toți și a tuturora pentru fiecare, în care cei sporiți îi sprijină pe cei mai slabi, iar sănătosul se apleacă cu dragoste asupra nevoilor celor bolnavi. Dacă ai o întristare mare și mergi la Sfânta Liturghie, întristarea ta este asumată de ceilalți împreună-rugători, de la episcop sau preot și până la cerșetorul de la ușă.

"Iar Dumnezeul răbdării și-al mângâierii să vă dea vouă ca unii pentru alții să fiți într-un gând, potrivit lui Iisus Hristos,
pentru ca toți laolaltă și cu o singură gură să-L slăviți pe Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos.De aceea, primiți-vă unii pe alții, așa cum și Hristos v-a primit pe voi, spre slava lui Dumnezeu." (Romani 15; 5-7)

Și vă îndemnăm, fraților, să-i dojeniți pe cei fără de rânduială; îmbărbătați-i pe cei slabi de înger, sprijiniți pe cei neputincioși, fiți îndelung-răbdători față de toți. Vedeți ca nu cumva cineva să-i răsplătească cuiva răul cu rău, ci'ntotdeauna să urmăriți binele: și unul către altul, și fiecare către toți. Bucurați-vă întotdeauna, rugați-vă neîncetat, mulțumiți întru toate; căci aceasta este voia lui Dumnezeu întru Hristos Iisus pentru voi. (1Tesaloniceni 5; 14-18)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.09.2012, 23:19:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, frate Mihail, pentru cuvant!
Domnul fie laudat!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.09.2012, 23:23:39
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca pe pomelnic se trec doar cei din Biserica, nu prietenul hindus sau musulman. Mai ales al Sfanta Liturhie, care e o slujba speciala. Pentru cei care nu sunt ortodocsi in cadrul slujbelor preotii se roaga sa fie luminati (adica de har) sa vada adevarul si sa vina la credinta adevarata. De asemenea, si in rugaciunile particulare ne putem ruga sa afle credinta adevarata.
Dar de ce imi spui mie astfel de lucruri? Am spus cumva vreun cuvant impotriva a ceea ce scrii tu mai sus? Pledez eu pentru papuasi ori musulmani pe pomelnic? Nu fuseram amandoi de acord, de atatea ori, in privinta harului chemator? etc., etc.
Sunt nedumerit ca imi adresezi acest mesaj... E ca si cum ne jucam de-a nodul in papura.
Eu nu vreau sa participi la astfel de jocuri.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.09.2012, 23:57:26
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu sper ca va simtiti bine intre ortodocsi.
Nu mă simt bine, mă simt foarte bine și vă mulțumesc!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.09.2012, 01:20:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar de ce imi spui mie astfel de lucruri? Am spus cumva vreun cuvant impotriva a ceea ce scrii tu mai sus? Pledez eu pentru papuasi ori musulmani pe pomelnic? Nu fuseram amandoi de acord, de atatea ori, in privinta harului chemator? etc., etc.
Sunt nedumerit ca imi adresezi acest mesaj... E ca si cum ne jucam de-a nodul in papura.
Eu nu vreau sa participi la astfel de jocuri.
Am inteles eu gresit, tu ai spus ca esti de acord cu ce spune Demetrius in acel mesaj si el a avut o exprimare mai neclara. Eu am scris de hindusi, dar era vorba si de catolici, protestanti, etc., aratam ca doar ortodocsi trecem pe pomelnic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22