Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2022, 08:36:20
FlorentinaB FlorentinaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2022
Mesaje: 1
Question Postul la nunți

Buna ziua,Am fost invitați la o nunta care se tine vineri În mod normal noi ținem post.Vreau sa știu dacă avem voie să mâncăm de dulce, seara la nunta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2022, 09:57:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorentinaB Vezi mesajul
Buna ziua,Am fost invitați la o nunta care se tine vineri În mod normal noi ținem post.Vreau sa știu dacă avem voie să mâncăm de dulce, seara la nunta.
Buna, ideea e in crestinism sa nu faci nota discordanta si sa nu te arati.

Nu se supara nimeni ca nu tii cateva ore, dar nu e ok ca te arati pe tine.

Dar nu e ok sa te duci la nunta si sa faci diferenta acolo.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2022, 14:20:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorentinaB Vezi mesajul
Buna ziua,Am fost invitați la o nunta care se tine vineri În mod normal noi ținem post.Vreau sa știu dacă avem voie să mâncăm de dulce, seara la nunta.
Din ce știu eu unele feluri de mâncare vin spre orele 23 sau după, deci e cam încheiată ziua de post.
Depinde ce feluri vin, sunt nunți la care se face mâncare și pentru vegetarieni, și eu sunt invitat la o nunta care pică vinerea și o parte din rudele mirilor sunt din zona asta vegani-corporatiști, indirect mă gândesc că vor fi meniurile cu de toate.
Unii mănâncă doar prăjiturile la nuntă, tortul sigur vine după ora 24:00.

Problema e la dans, hore etc, dacă nu dansezi te cam plictisești la nuntă, mai e și beutură cât ai voie maxim 1-2 pahare de vin.

Dacă ai voie să le amesteci după dictonul: „dă-i cu bere, dă-i cu vin, dă-i cu țuică- dă-i cu gin”, și alte minunății cu măsline și umbreluțe, unii „arestează” sticla de jack daniel's la masă să fie siguri că nu pleacă nicăieri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2022, 07:47:17
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorentinaB Vezi mesajul
Buna ziua,Am fost invitați la o nunta care se tine vineri În mod normal noi ținem post.Vreau sa știu dacă avem voie să mâncăm de dulce, seara la nunta.
Bine ai venit,FlorentinaB!

In calendarul meu ortodox 2022 (in toate calendarele ortodoxe) scrie:
-Nu se fac nunti (in anul 2022):
In toate zilele de post si in posturile de peste an...
-Nu se fac nunti (In anul 2023):
In toate zilele de post si in posturile de peste an...

La rubrica "Zile de post" scrie:
Miercurile si vinerile de peste an in afara de cele cu dezlegare, insemnate cu harti...
Asadar, zilele de miercuri si vineri insemnate cu harti nu sunt zile de post si au dezlegare pentru organizarea de nunti.

Cercetati, deci, daca data acelei vineri este insemnata cu harti in calendarul ortodox ca sa aflati daca nunta e cu adevarat binecuvantata si/sau, conform intrebarii dvs, "daca aveti voie sa mancati de dulce, seara la nunta".

Probabil ca nunta a fost stabilita pentru vineri de curand(in ultima clipa), cand toate sambetele sunt deja ocupate,ceea ce inseamna ca si sambata de dupa acea vineri se va tine o nunta, astfel ca(se pare) si tortul va veni tot vineri.

S-ar putea sa fiti intr-o oarecare "disfunctionalitate ortodoxa" daca, referitor la vineri, pe dvs va intereseaza doar daca puteti manca de dulce, pentru ca ziua de post contravine si prezentei la o nunta organizata contrar randuielii BOR,iar asta ar raspunde mai corect titlului pe care l-ati pus acestui topic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2022, 14:19:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Probabil ca nunta a fost stabilita pentru vineri de curand(in ultima clipa), cand toate sambetele sunt deja ocupate,ceea ce inseamna ca si sambata de dupa acea vineri se va tine o nunta, astfel ca(se pare) si tortul va veni tot vineri.
Petrecerea de nuntă pentru vineri are de-a face cu salla, când e nerezervată, sunt miri care așteaptă din 2019 să-și facă petrecerea asta și și-au tot amânat 2 ani petrecerea de nuntă, dar cununia civilă și religioasă pot fi făcute deja de ani de zile.
Dacă petrec vineri seara nu e musai să se fi cununat religios atunci...

Deci problema e strict de dans, distracție, dacă mergi spre miezul nopții intri în a doua zi de fapt, oricum ora bizantină e vara la 20:00 din ce înțeleg dar ultima slujbă e la 18:00, iar iarna la 17.

Următoarea nuntă pe sală ține de sâmbătă de pe la orele 16-17 până a doua zi Duminica la 04:00, deci se intră în Duminică când e zi de Liturghie, deci ăi de la sală scot la ora 4 afară de acolo o nuntă începută vineri s-ar termina pe la 4 noaptea sâmbătă nu se suprapune cu aia de sâmbătă de la 16:00, încolo.

Referitor la ora bizantină

„In functie de anotimp, ceasurile sunt cu trei, pana la sase ore, inaintea timpului oficial din Grecia (vara, cand este ziua mai lunga, ora 24 bizantina corespunde, cu aproximatie, orei 20 civile, in timp ce iarna corespunde orei 17 civile).”

După ora 20 vara suntem în a doua zi, inițial am crezut că după ora 18 când e vecernia deci ultima slujbă din zi.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
S-ar putea sa fiti intr-o oarecare "disfunctionalitate ortodoxa" daca, referitor la vineri, pe dvs va intereseaza doar daca puteti manca de dulce, pentru ca ziua de post contravine si prezentei la o nunta organizata contrar randuielii BOR,iar asta ar raspunde mai corect titlului pe care l-ati pus acestui topic.
Și ce poți să faci dacă sunt rude apropiate și nu poți să-i refuzi, după nu-ți vin nici ei sau se rup relațiile sau se ajunge să nu-și mai vorbească rude apropiate.
Cel mai bine e dacă nu poți evita să mergi mai târziu după orele 20 și să nu mănânci până la miezul nopții nimic de frupt, dacă vrei să ții o zi întreagă, nu dansezi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.05.2022 at 14:24:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare