Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2021, 17:25:46
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
A mai aparut pe-aici nu demult un uzer, insa acela are curaj cat pentru 5 ca tine si pe langa el tu chiar esti ca Iov, ca nici prin vis nu-i trece sa se numeasca pacatos, adica vrednic de iertare, ci... filozof.

Bro, tu ai impresia că dacă afirmi ca ești păcătos, netrebnic, ordinar, jegos, ultima zdreanță posibilă a existenței îl vei îndupleca pe Hristos să te absolve de ignoranța în care te preamărești? Să se milostivească de o maimuță evoluată ce a descoperit religia înainte de a descoperii decența rezonului. În cazul ăsta ești habarnist rău de tot. Mare îți va fi mirarea când vei auzi "bine, bine dar talanții ăia pe care i-ai inventat cu japca unde sunt, au dispărut în neant?" Iar scuza ta penibilă va veni arbitrar da, samavolnic te vei simți îndreptățit să te justifici că ești idiot dar cu acte în regulă că cică ești pios, dunga roșie de pe buletin simbolizand ortodoxia. Zâmbetul ironic de pe chipul lui Hristos va fi cireașa de pe tort, dar tu constipat fiind de la atatea omilii indesate de-a valma în sfincterul gânditor cerebelic, te va consterna mai rău. Și oricâte clisme de smerenie(ca să fac pe plac marelui dezlegator duhovnicesc de pe forum, strălucitul g_palama)vei sonda în ziua aia nu te vor ajuta, pt că problema e la anvon nu în pronaus. Te vei cufuri pe tine, asta e clar, dar nu pt că ai apreciat și înțeles viața, doar ai omis-o și așteptările tale s-au îndreptat către o lume fantasmagorică. (Asta in cel mai bun caz, evident)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2021, 23:05:50
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit

Cu excepția lui „Gpalama” care, cel puțin a încercat să mă asculte și nu s-a năpustit din prima cu acuze la adresa mea, toți cei care încercați să mă scoateți pe mine vinovat, da-ți mărturie scrisă aici pe forum că Îl rugați pe Dumnezeu să vă dea să treceți prin aceleași experiențe prin care am trecut eu (și că voi le veți gestiona așa cum trebuie/cum e corect, nu cum am făcut eu) și atunci voi lua în considerare vorbele voastre.
Până atunci, nu sunteți decât niște oameni care vă dați cu părerea și aruncați cu acuze asupra unor oameni ce au trecut prin niște fapte prin care voi nu ați trecut.
E ca și cum un om ar da un sfat despre un lucru pe care el nu l-a realizat. Exemple pot fi multe: un alcoolic ți-ar spune că nu e bine să bei, un fumător ți-ar spune că nu e bine să fumezi, etc.
Un fost alcoolic, care a reușit să renunțe, trecând prin sevraj și toate stările care se produc în organismul uman în momentul când se face o asemenea schimbare, poate fi ascultat cu toată încrederea că mărturia lui are caracter normativ, fără discuție.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2021, 23:14:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dragule, eu vad ca ai o judecata sanatoasa, dar te codesti sa o folosesti complet.

Nu sta pe mana oricui, nu orice duhovnic iti poate sppune toate bune, mai trebuie sa asculti si de constiinta.

Vezi alt duhovnic daca nu te potrivesti, si ... neaparat iesi din starea asta deprimata pe care pari sa ti-o autointretii.

Ce iti zic este sa fii optimist si sa treci peste asta, ca esti doar intr-un butoi de deprimare destul de mare, si tu ai puterea sa iesi din el.

Curaj, ca suntem aici sa te ajutam.

Apropo, mai suntem si altii care au teologie ca si tine :).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2021, 04:53:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...Trebuie sa iesi si tu din starea asta, ca daca esti „pacatosul”... o sa ramai cu stigmatul asta in cap toata viata. Nu stiu cine ti l-a bagat in cap dar poate ti-l scot eu. Cineva trebuie sa ti-l scoata si sa te scoata din starea asta cam de damblageala duhovniceasca...
Doamne fereste! Numai Hristos o va scoate, ca nu e damblageala, e vredincie.
Este cea mai veritabila atitudine duhovniceasca, singura vrednica de iertare. N-am cum sa fiu miluit daca nu ma consider pacatos.
Foarte scurta si totusi completa rugaciune a lui Iisus este foarte clara in acest sens:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.12.2021 at 05:29:25.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2021, 07:13:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Bro, tu ai impresia că dacă afirmi ca ești păcătos, netrebnic, ordinar, jegos, ultima zdreanță posibilă a existenței îl vei îndupleca pe Hristos să te absolve de ignoranța în care te preamărești? Să se milostivească de o maimuță evoluată ce a descoperit religia înainte de a descoperii decența rezonului. În cazul ăsta ești habarnist rău de tot. Mare îți va fi mirarea când vei auzi "bine, bine dar talanții ăia pe care i-ai inventat cu japca unde sunt, au dispărut în neant?" Iar scuza ta penibilă va veni arbitrar da, samavolnic te vei simți îndreptățit să te justifici că ești idiot dar cu acte în regulă că cică ești pios, dunga roșie de pe buletin simbolizand ortodoxia. Zâmbetul ironic de pe chipul lui Hristos va fi cireașa de pe tort, dar tu constipat fiind de la atatea omilii indesate de-a valma în sfincterul gânditor cerebelic, te va consterna mai rău.
Un lucru stiu sigur, vere, ca-s mai rau ca tine, mai pacatos, mai netrebnic, mai ordinar si mai jegos, ca ultima zdreanta, dar nu-s mai prost (ignorant).

Nu stiu cati talanti am primit, dar tot intorc inapoi un talant, acela ca m-am descoperit pe mine.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Și oricâte clisme de smerenie(ca să fac pe plac marelui dezlegator duhovnicesc de pe forum, strălucitul g_palama)vei sonda în ziua aia nu te vor ajuta, pt că problema e la anvon nu în pronaus. Te vei cufuri pe tine, asta e clar, dar nu pt că ai apreciat și înțeles viața, doar ai omis-o și așteptările tale s-au îndreptat către o lume fantasmagorică. (Asta in cel mai bun caz, evident)
Am "apreciat" viata cand n-am inteles-o corect, iar acum n-o mai apreciez decat ca pe o piesa de teatru in care actorii invata rolurile in timp ce le interpreteaza.

Cine a fost creditat cu urcarea la anvon si nu-l cinsteste, mai mare osanda va lua:
1. Nu vă faceți voi mulți învățători, frații mei, știind că (noi, învățătorii) mai mare osândă vom lua.(Iacov3,1)


P.S. Ai vrut sa zici pronaos?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2021, 11:48:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doamne fereste! Numai Hristos o va scoate, ca nu e damblageala, e vredincie.
Este cea mai veritabila atitudine duhovniceasca, singura vrednica de iertare. N-am cum sa fiu miluit daca nu ma consider pacatos.
Foarte scurta si totusi completa rugaciune a lui Iisus este foarte clara in acest sens:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Sunt de acord cu ce zici tu, dar nu se aplica ce zici tu atunci cand afirma ca are probleme mari si ispite.

Este total gresit ce spui tu in situatia lui. Si nu mai insista pe calea asta, in threadul asta.

El are o problema si are nevoie de ajutor, de sprihin, de optimism, nu are nevoie sa fie invatat „pocainta”. Pe asta o stie, si se vede asta.


Are nevoie acum de incurajare. Vezi mai atent pozitia lui din care povesteste si vezi exact ce arenevoie. Hai sa nu vorbim generic, sa nu dam chestii gresite, hai sa vorbim exact despre cazul asta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2021, 11:56:31
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Cu excepția lui „Gpalama” care, cel puțin a încercat să mă asculte și nu s-a năpustit din prima cu acuze la adresa mea, toți cei care încercați să mă scoateți pe mine vinovat, da-ți mărturie scrisă aici pe forum că Îl rugați pe Dumnezeu să vă dea să treceți prin aceleași experiențe prin care am trecut eu (și că voi le veți gestiona așa cum trebuie/cum e corect, nu cum am făcut eu) și atunci voi lua în considerare vorbele voastre.
Până atunci, nu sunteți decât niște oameni care vă dați cu părerea și aruncați cu acuze asupra unor oameni ce au trecut prin niște fapte prin care voi nu ați trecut.
E ca și cum un om ar da un sfat despre un lucru pe care el nu l-a realizat. Exemple pot fi multe: un alcoolic ți-ar spune că nu e bine să bei, un fumător ți-ar spune că nu e bine să fumezi, etc.
Un fost alcoolic, care a reușit să renunțe, trecând prin sevraj și toate stările care se produc în organismul uman în momentul când se face o asemenea schimbare, poate fi ascultat cu toată încrederea că mărturia lui are caracter normativ, fără discuție.
E clar, daca ti-a cantat in struna, daca te leapada de duhovnicul tau si impreuna credeti ca Dumnezeu e de vina recomandandu-ti tradarea si lepadarea de starea de pacatos, de a rabda si a sta sub vina, gata iata cum l-ai adulat si restul, io care ti-am spus adevarul, sunt un ipocrit.

Nu-ti dai seama ca te-a luat si iar te iASIA ca sa devi un sluUusler?

Probabil ca nici n-ai avut rabdare sa citesti ce ti-am scris, ai fuserit si n-ai ramas cu nimic, decat, vezi doamne, ca cica si io te-am osandit.

E clar te minti si te autotzepuiesti primind lingusirile celor ce-ti dau apa la moara.... fiindca iti doresti tradarea, inselarea, vrei la lume... nu vrei sa te vezi si te crezi mereu nevinovat si nedreptatit... carai a paguba ca o cucuvea oparita.

Ti-am recomandat ceva, zi dupa mine uite asa:
”Miluieste-ma Doamne Iissuse Hristoase, pe mine pacatosul vinovat care e vinovat si pentru ca-s vinovat si pentru toate astea tot vinovat îs afara de cele pentru care Doamne, miluindu-ma m-ai iertat.” de 1000 de ori.

Zi asa rugaciunea mintii pana sufletul iese din starea nebuna de necredinta, indoiala, lasitate, frica, disperare, egoism, adica pana iesi din toata razvratirea si cârâiala cea spurcata, lașe, înselatoare si tradatoare de Dumnezeu in suflet.

Fii demn ca ai terminat o scoala si fii barbat ca ai terminat o facultate si nu intra in siajul ipocritilor care te imbata cu apa chioara si cu lingusiri ca sa te-ntorci in troaca lumii ca sa te mance porcii si sa te dai victima!

Nu vezi ca te dezbini de Dumnezeu ca prostul fraierit ce se autotzepuieste mereu fiindca nu-si mai face lectiile si-l apuca anatema ca repetentii speriati de incercari?

Cine nu iubeste pe Hristos-Cuvantul sa mearga sa-si invete tema de casa si daca nu vrea atunci n-are decat sa fie anatema!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 30.12.2021 at 12:04:16.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2021, 17:23:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Cu excepția lui „Gpalama” care, cel puțin a încercat să mă asculte și nu s-a năpustit din prima cu acuze la adresa mea, toți cei care încercați să mă scoateți pe mine vinovat, da-ți mărturie scrisă aici pe forum că Îl rugați pe Dumnezeu să vă dea să treceți prin aceleași experiențe prin care am trecut eu
Ce înțelegi tu prin a te năpusti, eu nu ți-am zis mare lucru care să te afecteze, ai fost foarte lacunar, de ce ar vrea duhovnicul să te ducă în ispită și de ce ai încredințat pe seama lui ce era la alegerea ta, deci în atribuția ta ?

Te-am mai întrebat așa, după considerația ta, trebuie să-mi zică duhovnicul unde să lucrez, ce să studiez, cu ce fată să mă căsătoresc dacă am opțiunea să aleg între mai multe, dacă să mă călugăresc sau căsătoresc, în ce zonă/cartier, oraș, țara să mă mut, la ce medic să mă duc, la ce magazin să fac cumpărăturile, cu ce furnizor să-mi fac abonament la tv, unde să duc câinele la veterinar etc ?

Atunci alegerea (și asumarea mea și cercetarea mea) unde mai e ?

E duhovnicul un fel de ”fac de toate” sau e un simplu om cu cunoaștere limitată, care poate și greși sau care pentru el e ceva bun, dar pt tine nu ?

Dar ce duhovnicul nu se poate schimba sau nu se poate cere părerea și de la alții pe chestiuni grele ?

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
(și că voi le veți gestiona așa cum trebuie/cum e corect, nu cum am făcut eu) și atunci voi lua în considerare vorbele voastre.

Până atunci, nu sunteți decât niște oameni care vă dați cu părerea și aruncați cu acuze asupra unor oameni ce au trecut prin niște fapte prin care voi nu ați trecut.
Prietene suntem mai în etate decât tine, cel puțin eu și Demetrius cred că e mai bătrâior decât mine, deci ne-am lovit de câte ceva fiecare, dacă un user nu-și expune toate durerile pe aici înseamnă că nu trece prin greutăți ?

Ce trebuie să facem circ din greutăți, cum au făcut vreo doi-trei pe aici, unul chiar a dus în ridicol călugăria pt că nu i-a ieșit o căsătorie cu o fată și așa a înțeles el să facă valuri cu călugăria ca să capteze atenția unei alte fete cu care s-a și căsătorit.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
E ca și cum un om ar da un sfat despre un lucru pe care el nu l-a realizat. Exemple pot fi multe: un alcoolic ți-ar spune că nu e bine să bei, un fumător ți-ar spune că nu e bine să fumezi, etc.
Păi și ce trebuie să fim proști să ne apucăm de beut ca să riscăm să ajungem pe străzi boschetari fără acoperiș deasupra capului sau să facem cancer la plămâni de la fumat și să cheltuim cât un apartament sau cât o mașină într-o viață, cum cheltuie un fumător înrăit care sudează țigări vreo 30-60 de ani?

De unde știi că ăia de nu se apucă de vicii, ezită pt că gândesc de fapt ?

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Un fost alcoolic, care a reușit să renunțe, trecând prin sevraj și toate stările care se produc în organismul uman în momentul când se face o asemenea schimbare, poate fi ascultat cu toată încrederea că mărturia lui are caracter normativ, fără discuție.
Păi da o fi cum zici, dar poate mulți nu mai ajung să povestească din păcate, sau își afectează ireversibil structura neurologică și nu mai pot articula nimic, sau își fac praf ficatul, rinichii(ajunge să doarmă prin șanțuri în frig) și nu mai au forță vitală, etc

Așa și un clinician poate povesti sau unul care a văzut efectele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2021, 21:20:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt de acord cu ce zici tu, dar nu se aplica ce zici tu atunci cand afirma ca are probleme mari si ispite.

Este total gresit ce spui tu in situatia lui. Si nu mai insista pe calea asta, in threadul asta.
El are o problema si are nevoie de ajutor, de sprihin, de optimism, nu are nevoie sa fie invatat „pocainta”. Pe asta o stie, si se vede asta.
Rugaciunea lui Iisus se aplica totdeauna, iar in cazul lui in mod special fiindca el nu se caieste.
Unde vezi tu pocainta Lui?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Are nevoie acum de incurajare. Vezi mai atent pozitia lui din care povesteste si vezi exact ce arenevoie. Hai sa nu vorbim generic, sa nu dam chestii gresite, hai sa vorbim exact despre cazul asta.
Tu nu citesti ce zice? Nu observi ca nu vrea sa spuna nimic, decat ocari?
Are nevoie de bice pe spate, dar a intrat aici ca sa incurajeze si pe altii sa suduiasca. Fii atent cum incheie primul post:
"Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună."
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.12.2021, 21:37:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească. În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor. Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Toată viața am crezut că Dumnezeu îi iubește pe oamenii buni care fac bine, și le îngăduie anumite greutăți și necazuri celor răi nu ca să îi pedepsească, ci ca să îi îndrepte. Dar cu timpul am constatat că lucrurile nu stau deloc așa.
De fiecare dată în viața mea când am făcut câte o greșeală sau un păcat oricât de mic, am simțit imediat cum am fost pedepsit pentru aceasta (și am accepat de bunăvoie crezând că este ca un canon), dar în schimb când am făcut fapte bune sau virtuți, nu am simțit nici o răsplată, ba uneori am simțit că aș fi pedepsit.
Nu am înțeles nici până în ziua de astăzi de ce Dumnezeu a ales să se comporte așa cu mine.
Acuma unii or să zică pentru că nu m-am căit pentru păcatele mele. Ultimul exemplu concludent când am vrut să mă rog, mi s-a întâmplat o problemă care a durat exact atâta timp cât aveam disponibil să mă rog.
Alții vor spune că mi se întâmplă acestea pentru că nu m-am spovedit. Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față, nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună.


Un păcătos.
Caută-l pe Dumnezeu în sufletul tău nu în cărțile de teologie dogmatică.Nu confunda studiul teoretic al Bibliei,Teologiei și tot ce înveți la facultate cu relația ta personală cu Dumnezeu.Un duhovnic, îndrumător spiritual sau preot are scopul de a te ghida, îndruma, a-ți da sfaturi, însă nu poate decide în locul tău.Asuma-ti alegerile, suportă consecințele și nu da vina pe Dumnezeu și pe duhovnic.

Începe să vorbești cu Dumnezeu să vezi ce vrea de la tine,și hotărăște cam ce ai vrea și tu de la El.Fa-ti o autoanaliza, cunoaște-te, cercetează-te ,începe să sapi in tine sa vezi unde sunt problemele.Te asigur că nici duhovnicul,nici Dumnezeu,și nimeni altcineva nu este de vină.Toate acestea sunt "crucea" ta și ar fi bine sa o accepți,să ți-a asumi și să o tragi după tine cum poți până la final.Nu o arunca,nu o refuza,nu o da altuia.Dumnezeu ți-a dat doar cât poți duce și dacă ți-a dat mai mult și mai greu , crede-mă alții au infinit mai mult,deci nu descuraja.

Cât despre chemarea spre slujire....Ai răbdare... Luptă...

Singurul sfat .. Vorbește cu Dumnezeu!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare