Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Schimbarea la Fata a Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2008, 14:39:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Straluceasca si noua pacatosilor lumina Ta cea pururea fiitoare".
Ce satbatoare, Doamne, ne-ai dat noua pacatosilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2008, 15:04:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Dar trebuie luat shi ascultat shi indemnul venit de la Tatal prin sfintzii Apostoli:
"Acesta este Fiul Meu Cel iubit, in Care am binevoit, de El sa ascultatzi" glas al Tatalui din norul cel luminos care i-a umbrit, caci asha se aratase lui Israel pe vremea Lui Moise, iar pe Tabor era prezent shi Moise dar shi Ilie care shi ei il priveau pe Hristos shi vorbeau despre cum va fi sa moara peste putzin timp...

"Fatza Lui stralucea ca soarele shi veshmantul Sau era alb ca lumina, ca zapada cuarata" shi glasul Tatalui confirma ca shi atunci cand l-a Botezat sf. Ioan, ca El este Cel mult ashteptat... (citatele sunt din memorie shi nu sunt chiar exacte deci imi cer scuze)

Ii luase cu El pe Petru, shi Iacob shi Ioan poate pentru ca ei credeau mai mult, pentruca ishi dadusera seama, ca aveau in ei Adevarul de sus shi nu vroia probabil ca sa-i raneasca sau sa-i vateme sufleteshte pe ceilaltzi, caci celui ce crede multe Taine ii destainuie Hristos shi il intareshte... sau de ce oare nu i-a dus pe totzi pe munte? poate tocmai pentru ca sa-i intareasca pe cei mai slabi shtiind ca aveau credintza slaba... cine shtie care or fi adevaratele motive... poate ca doar lor le-a aratat cum va fi sa moara, adica sa nu-i intristeze shi pe ceilaltzi cu privire la crudul adevar... pe care nu prea il pricepeau ucenicii... caci nu intzelegeau scripturile...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2008, 15:47:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Stie cineva, de ce anumite evenimente din iconomia mantuirii (darea Legii, Schimbarea la Fata, Inaltarea) au avut ca loc de desfasurare muntele? Exista un simbolism aparte?
Daca aveti talcuiri ale Parintilor,in acest sens, va rog sa mi le impartasiti.

Un pelerinaj inedit pe Muntele Tabor http://video.crestinortodox.ro/cJChH...ele_Tabor.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2008, 15:48:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi


Ii luase cu El pe Petru, shi Iacob shi Ioan poate pentru ca ei credeau mai mult, pentruca ishi dadusera seama, ca aveau in ei Adevarul de sus shi nu vroia probabil ca sa-i raneasca sau sa-i vateme sufleteshte pe ceilaltzi,
I-a luat pe cei trei nu ca pe niste privilegiati , ci pentru ca prin cei trei, in sens duhovnicesc, trebuie sa intelegem credinta, nadejdea si dragostea.(Sf Grigorie Palama). Cum sa ne suim in Tabor fara credinta, nadejde si dragoste?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2008, 20:22:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mi-a placut foarte mult talcuirea Sf. Grigore Palama, multumesc George ca ai insistat sa avem aceasta intelegere.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2008, 23:41:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O, de ne-ar ajuta Dumnezeu sa punem inceput bun adevaratei pocainte, sa ne transformam inimile intr-un munte Tabor in care Iisus sa aiba unde sa-si plece capul. Cu credinta , cu nadejde si cu dragoste.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.07.2009, 09:39:25
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Tabor

Taborul și-a primit numele înainte ca israeliții să sosească în țara promisă, nu se știe de la cine: de la asirieni, de la sumerieni, de la canaaniți sau de la fenicieni. Nici semnificația numelui nu e cunoscută. Pentru Sfântul Ieronim, Tabor înseamnă veniens lumen sau veniat lux: lumina care vine, să vină lumina, părere confirmată de unul din numele pe care arabii îl dau muntelui: Gebel en-Nur, adică muntele luminii.
Muntele Tabor se ridica pe partea nord-estica a depresiunii Yizreel si este localizat la 9 km est de Nazaret.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.08.2009, 19:16:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

am auzit ca in noaptea aceea ,in timpul slujbei,apare o lumina dinspre Nazaret ,care vine si sta deasupra manastirii cit timp este sf.liturghie,ea aparind cumva palpabila ,ca mici particole dense.Ce mi-ar place sa ajung acolo intr-un an in timpul slujbei de pe Tabor.Locul acela degaja o pace deosebita ce ne inunda sufletele ..si in alt timp al vizitarii..de care m-am bucurat asta toamna,Am scris citeva impresii la impresii din pelerinaje tari straine ,aci pe forum.Daca aj. acolo iti este f.dor sa mai mergi ,sa revii in acel loc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2009, 23:54:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
am auzit ca in noaptea aceea ,in timpul slujbei,apare o lumina dinspre Nazaret ,care vine si sta deasupra manastirii cit timp este sf.liturghie,ea aparind cumva palpabila ,ca mici particole dense.Ce mi-ar place sa ajung acolo intr-un an in timpul slujbei de pe Tabor.Locul acela degaja o pace deosebita ce ne inunda sufletele ..si in alt timp al vizitarii..de care m-am bucurat asta toamna,Am scris citeva impresii la impresii din pelerinaje tari straine ,aci pe forum.Daca aj. acolo iti este f.dor sa mai mergi ,sa revii in acel loc.
Eu am auzit de un nor care sta deasupra manastirii in timpul Sfintei Liturighii. La Biserica ortodoxa de pe muntele Tabor se nevoiesc 6 maici romance.
Mai multe detalii http://www.crestinortodox.ro/biserica-in-lume/91057-muntele-tabor-manastirea-schimbarea-la-fata
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2009, 08:36:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa ne aducem aminte de frumusetea icoanelor bizantine.
Sa ne bucuram de odihna ce ne vine de Sus, prin aceasta sfanta icoana.
Sa ne aprindem inima, in post si rugaciune, spre bucuria intalnirii cu Dumnezeu.
Sa ne deschidem ochii cei orbi ai inimii, spre a vedea lumina Sfantului Sau chip.


Schimbatu-Te-ai la fata, in munte, Hristoase Dumnezeule,
aratand ucenicilor Tai slava Ta, pe cat li se putea;
straluceasca si noua, pacatosilor, lumina ta cea pururea fiitoare,
pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, Datatorule de lumina, slava Tie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pozitia domnului Andrei Plesu fata de Dan Puric georgeval Generalitati 224 23.10.2017 20:35:22
Odovania praznicului Schimbarii la Fata a Domnului glykys Schimbarea la Fata a Domnului 1 13.08.2012 17:31:13
La multi ani de Schimbarea la Fata a Domnului! SerafimaMaria Diverse Sarbatori 6 11.08.2010 16:04:05
Intrebari de cateheza:4.Schimbarea la fata fost o Inaltare la Ceruri? savudanmihai Intrebari utilizatori 4 30.05.2010 23:00:54