Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.12.2009, 00:27:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine. Duhovnicul trebuie sa fie un om curat si plin de har, nu unul oarecare curvar si betiv cum zici tu.
Uite aici un articol:
http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...ul-duhovnicesc
Stiu ca am citit, dar iti spun un lucru: un duhovnic betiv sau curvar poate fi vindecat de SMERENIA noastra, ca ne umilim si DUMNEZEU LUCREAZA SI PRIN NOI si il POATE SCHIMBA!!! Daca noi nu il ajutam ca si el are ispite, atunci CINE????
Daca suntem atat de RADICALI, cum se poate umili un preot daca nu ne umilim noi in fata lui????? Dumnezeu LUCREAZA prin smerenia noastra!
NU noi, ci Harul Duhului Sfant care lucreaza prin SMERENIE!!!!

...si ce iti spun nu spun de la mine, ci din cele traite!
Doamne ajuta!!!
__________________
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.12.2009, 00:41:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Duhul Sfant lucreaza!!!

...NU el lucreaza ci Duhul Sfant prin SFANTA TAINA A HIROTONIEI si PRIN DARUL DUHOVNICIEI care se da prin hirotesie!!! Chiar de e patimas, nu impiedica Harul Duhului Sfant in lucrarea Sa! Cand are vesmintele pe sfintia sa, e inconjurat de ingeri si starea lui de om, starea lui pacatoasa este data la o parte! Atat timp cat este necaterisit, HARUL LUCREAZA!!!
Nu conteaza starea pacatoasa a preotului, EL raspunde! NU AVEM DREPTUL SA IL JUDECAM!!! Oricare ar fi el de patimas! EL DA RASPUNS DIRECT LUI HRISTOS!!! dar prin smerenia noastra in a merge la el la spovedit si prin TAINA HIROTONIEI Sf.Duh lucreaza!!! Deci il poate SCHIMBA!!! Omul este supus SCHIMBARII!
__________________
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.12.2009, 00:54:22
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Stiu ca am citit, dar iti spun un lucru: un duhovnic betiv sau curvar poate fi vindecat de SMERENIA noastra, ca ne umilim si DUMNEZEU LUCREAZA SI PRIN NOI si il POATE SCHIMBA!!! Daca noi nu il ajutam ca si el are ispite, atunci CINE????
Daca suntem atat de RADICALI, cum se poate umili un preot daca nu ne umilim noi in fata lui????? Dumnezeu LUCREAZA prin smerenia noastra!
NU noi, ci Harul Duhului Sfant care lucreaza prin SMERENIE!!!!

...si ce iti spun nu spun de la mine, ci din cele traite!
Doamne ajuta!!!
Stiu ce vrei sa spui, dar aici e vorba despre duhovnic care are datoria sa ne povatuiasca spre mantuire. Noi fiind nedesavarsiti nu putem cunoaste calea cum se cuvine, avem nevoie de un om cu viata sfanta! Cum putem ajuta pe altii cand nu ne putem ajuta nici macar pe noi? Iar duhovnicul atunci la ce mai e bun, daca e mai pacatos decat noi? Si daca ne da sfaturi rele iar noi nu avem discernamant?
Uite ce zice Iisus despre farisei:
14. Lăsații pe ei; sunt călăuze oarbe, orbilor; și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă. (Matei 15)

Smerenia e un rod al Duhului Sfant, nu e o broboada pe care o pui pe cap :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.12.2009, 01:03:42
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...NU el lucreaza ci Duhul Sfant prin SFANTA TAINA A HIROTONIEI si PRIN DARUL DUHOVNICIEI care se da prin hirotesie!!! Chiar de e patimas, nu impiedica Harul Duhului Sfant in lucrarea Sa! Cand are vesmintele pe sfintia sa, e inconjurat de ingeri si starea lui de om, starea lui pacatoasa este data la o parte! Atat timp cat este necaterisit, HARUL LUCREAZA!!!
Nu conteaza starea pacatoasa a preotului, EL raspunde! NU AVEM DREPTUL SA IL JUDECAM!!! Oricare ar fi el de patimas! EL DA RASPUNS DIRECT LUI HRISTOS!!! dar prin smerenia noastra in a merge la el la spovedit si prin TAINA HIROTONIEI Sf.Duh lucreaza!!! Deci il poate SCHIMBA!!! Omul este supus SCHIMBARII!
Cum sa lucreze Duhul Sfant intr-un om pacatos??? Tu realizezi ce spui? Numai Sfintii au Duhul Sfant in ei... in rest de acord, nu avem voie sa judecam.
Sfantul Serafim de Sarov a pierdul harul lui Dumnezeu doar pentru ca s-a maniat pe un frate si i-au trebuit 3 ani de rugaciune CONTINUA pentru a-L redobandi din nou, iar tu spui ca Duhul Sfant ramane la un om imbuibat de pacate?

Last edited by Floar3; 07.12.2009 at 01:27:06.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.12.2009, 13:41:17
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Dai Vointa, iei PUTERE!

Marcu 2,17: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință.
Asa ca si ei, preotii patimasi (cei care sunt) de sunt bolnavi merg la Doctor! Dar si bolnavi de sunt stiu sa dea tratament ca ei sunt DOCTAORI pt cei bolanvi! Prin ei lucreaza Duhul Sfant! Contesti lucrarea Duhului Sfant???
Eu CRED in lucrarea Sa chiar si in preotii pacatosi! Eu ma smeresc si ma spovedesc la cel curvar sau betiv si pt smerenia mea Dumnezeu il va schimba, il va face sa se indrepte! NU stii tu cum lucreaza Duhul Sfant! Si pe strada de opresti un necunoscut si ai nevoie de un raspuns la un necaz/suparare si ceri ajutorul Duhului Sfant, acel necunoscut va fi luminat de El si iti va da un sfat BUN!
Dumnezeu lucreaza mai ales in cei pacatosi, ca numai El poate face din mort viu, si din pacatos face sfant! Avem mii de exemple atat in Sf.Scriptura iar Patericele si Vietile Sfintilor sunt pline!
Sf.Serafim era CINEVA, sora draga, CINEVA MARE! Iar in viata Duhovniceasca e o „joaca” a lui Dumnezeu care numai El o are cu cel sfant! El apare si dispare ca el sa Il caute mai intens! Sper sa intelegi aceasta tainica lucrare a Duhului Sfant citind cartea Vedere Duhovniceasca (descarca de aici: http://www.scribd.com/doc/32662/Vedere-duhovniceasca)! Sau citind pe Sf.Siluan Athonitul sau Patericul Athonit!
Numai asa vei vedea cum Duhul Sfant lumineaza pe cei pacatosi si ii cheama la El si ii umple de Harul Sau!
Daca numai Sfintii ar avea pe Duhul Sfant, ce rol mai au sfintele TAINE care sunt pt crestinii pacatosi si chiar pt preotii savarsitori??? Prin ele ni se impartaseste in mod real Duhul Sfant! Dar si prin Sf.Liturghie cand ne impartasim in mod direct de Hristos!
Dumnezeu nu s-a pogorat pentru sfinti! (citatul de mai sus)
Preotii au si ei pacatele lor de care raspund, chiar de sunt curvari (desi Biserica ii cateriseste pe ei) Duhul Sfant NU ISI INCETEAZA LUCRAREA NICIODATA!!!
In viata asta pamanteasca nu se ajunge la sfintenie cu una cu doua! NUmai Dumnezeu poate face asta! Dar Eu CRED in lucrarea DUHULUI SFANT IN ORICE OM!!!!
__________________
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.12.2009, 16:12:33
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Marcu 2,17: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință.
Asa ca si ei, preotii patimasi (cei care sunt) de sunt bolnavi merg la Doctor! Dar si bolnavi de sunt stiu sa dea tratament ca ei sunt DOCTAORI pt cei bolanvi! Prin ei lucreaza Duhul Sfant! Contesti lucrarea Duhului Sfant???
Eu CRED in lucrarea Sa chiar si in preotii pacatosi! Eu ma smeresc si ma spovedesc la cel curvar sau betiv si pt smerenia mea Dumnezeu il va schimba, il va face sa se indrepte! NU stii tu cum lucreaza Duhul Sfant! Si pe strada de opresti un necunoscut si ai nevoie de un raspuns la un necaz/suparare si ceri ajutorul Duhului Sfant, acel necunoscut va fi luminat de El si iti va da un sfat BUN!
Dumnezeu lucreaza mai ales in cei pacatosi, ca numai El poate face din mort viu, si din pacatos face sfant! Avem mii de exemple atat in Sf.Scriptura iar Patericele si Vietile Sfintilor sunt pline!
Sf.Serafim era CINEVA, sora draga, CINEVA MARE! Iar in viata Duhovniceasca e o „joaca” a lui Dumnezeu care numai El o are cu cel sfant! El apare si dispare ca el sa Il caute mai intens! Sper sa intelegi aceasta tainica lucrare a Duhului Sfant citind cartea Vedere Duhovniceasca (descarca de aici: http://www.scribd.com/doc/32662/Vedere-duhovniceasca)! Sau citind pe Sf.Siluan Athonitul sau Patericul Athonit!
Numai asa vei vedea cum Duhul Sfant lumineaza pe cei pacatosi si ii cheama la El si ii umple de Harul Sau!
Daca numai Sfintii ar avea pe Duhul Sfant, ce rol mai au sfintele TAINE care sunt pt crestinii pacatosi si chiar pt preotii savarsitori??? Prin ele ni se impartaseste in mod real Duhul Sfant! Dar si prin Sf.Liturghie cand ne impartasim in mod direct de Hristos!
Dumnezeu nu s-a pogorat pentru sfinti! (citatul de mai sus)
Preotii au si ei pacatele lor de care raspund, chiar de sunt curvari (desi Biserica ii cateriseste pe ei) Duhul Sfant NU ISI INCETEAZA LUCRAREA NICIODATA!!!
In viata asta pamanteasca nu se ajunge la sfintenie cu una cu doua! NUmai Dumnezeu poate face asta! Dar Eu CRED in lucrarea DUHULUI SFANT IN ORICE OM!!!!
Te rog sa imi aduci dovezi la afirmatiile tale, mi se pare foarte gresit ceea ce spui sau poate nu inteleg eu prea bine. Dupa parerea mea Duhul Sfant sfinteste pe om, iar omul nu-L poate recunoaste pe Iisus ca Mantuitor decat in Duhul Sfant (Corinteni 12:3), deci nu toti cei care zic cu buzele ca Iisus e Domn si Dumnezeu, au pe Duhul Sfant in ei...
Spui ca nu conteaza cat de pacatos e omul si ca Dumnezeu tot lucreaza, aminteste-ti doara de acel calugar care in timpul spovedaniei a facut avansuri sexuale unei ziariste 'sub acoperire', sa ma ierte Dumnezeu, dar ce fel de 'lucrare tainica' se mai savarsea si prin omuletul acela?
Apoi spui ca prin Sfintele Taine, credinciosii se impartasesc in mod real de Duhul Sfant. Bine ai zis, CREDINCIOSII!! Stii ce inseamna a fi credincios, asta in adevaratul sens al cuvantului? Asa cum dracii fug de omul care se face locas al Duhului Sfant, asa si Duhul Sfant fuge de omul care se face locas al dracilor!
E frumos ceea ce zici tu, dar... nu stiu cat de adevarat.

Last edited by Floar3; 07.12.2009 at 16:18:54.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.12.2009, 17:49:13
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Nu vreau sa iti analizez fiecare vorba, dar imi dau seama ca fratia ta nu stii ce este TAINA HIROTONIEI si nici LUCRAREA SF.DUH IN SFINTELE TAINE! Nu stii ca Duhul Sfant se primeste prin aceasta??? Fratia ta se pare ca nu citesti indeajuns cartile duhovnicesti, sau cele de Teologie! ti-am recomandat ce carti sa citesti... e deajuns incat sa iti dai seama de ele, iar daca ai mai trecut si prin Dogmatica sau Filocalie poti sa intelegi!

Un lucru gresit este ca spui „dupa parerea mea” nu spui ca din credinta mea! Parerea personala nu este acelasi lucru cu Dogma Bisericii si nici cu CREDINTA macar! Ceea ce ti-am spus este ca am trait aceste clipe cu un preot si am vazut cum lucreaza Duhul Sfant cu un astfel de preot! Si nu numai acest preot, ci din MILA Domnului cu Binecuvantarea Sa, CREDINTA TARE in lucrarea Duhului Sfant m-a dus sa cunosc ceea ce iti spun! Dumnezeu lucreaza mult mai special decat ne asteptam fiecare si ne grabim sa judecam fara DREPT! Mila voiesc iar nu jertfa!

”aminteste-ti doara de acel calugar care in timpul spovedaniei a facut avansuri sexuale unei ziariste 'sub acoperire', sa ma ierte Dumnezeu, dar ce fel de 'lucrare tainica' se mai savarsea si prin omuletul acela?”
Cum am spus, te grabesti si judeci! Ce treaba ai fratia ta cu el??? Nu dai tu raspuns pt el, nu stii pocainta lui! Tu il judeci si prin judecata ta ii iei pacatul si te faci vinovat inaintea Domnului si pe el il iarta! Ca nu il mai judeca Hristos ca l-ai judecat tu deja si pe el il mantuieste!
Ea nu s-a dus cu duh de pocainta si smerenie ci ca sa il ispiteasca si a primit ceea ce a vrut! Daca se ducea cu smerenie si duh de pocainta, intervenea Harul Duhului Sfant si il oprea pe acel parinte de la „avansuri”! Dar asa? Ea nu a fost sincera cu ea insasi! S-a dus cu duh demonic sa il ispiteasca! Nu stii fratia ta cum parintele printr-o „nebunie” de fata lumii isi ascunde adevarata fata pe care numai Hristos o stie! Sau poate nu stii de nebunii lui Hristos...!!!??? Ca nu crezi fratia ta ceva, nu e vina mea! Fiecare e liber sa creada ce vrea! Fiecare da raspuns de ce este el si de ce face el!

...poate stiu si eu ce inseamna sa fii CREDINCIOS... poate sunt si eu ortodox, si poate am si studiat (seminar si facultate) pe langa faptul ca am crezut credinta ortodoxa inca din copilarie... si poate am si citit sute de carti... nu stiu!!!dar CRED CU TARIE CA DUHUL SFANT LUCREAZA IN FAPTURA CUVANTATOARE fie ea cat de rea!

Asa e, Duhul Sfant nu sta in locul in care se face pacatul si mai stim ca nici betivii nici curvarii ... nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu! Iarta-ma pt simpla mea credinta in care cred ca tot omul are SANSA SCHIMBARII SI PE TOT OMUL CE VA VENI LA HRISTOS NU VA FI DAT AFARA DE HRISTOS!!! Si cred ca Fiecare om fie el de pacatos are SANSA MANTUIRII!!! si ca Duhul Sfant il va lumina si va lucra sa vina la lumina si la cunostinta adevarului! AMIN!!! Asa sa ne mantuim, intru IUBIRE si IERTARE!!! sa fim asemenea lui Hristos!!!
__________________
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.12.2009, 18:14:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Tare frumos scrii, Geo.Nectarios.
Sa te ajute Dumnezeu in ceea ce vrei sa faci.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.12.2009, 18:27:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[/i][/b]Cum am spus, te grabesti si judeci!

Ea nu s-a dus cu duh de pocainta si smerenie ci ca sa il ispiteasca si a primit ceea ce a vrut! Daca se ducea cu smerenie si duh de pocainta, intervenea Harul Duhului Sfant si il oprea pe acel parinte de la „avansuri”! Dar asa? Ea nu a fost sincera cu ea insasi! S-a dus cu duh demonic sa il ispiteasca! !!!

Iar o intorci ca sa cada bine, si eviti a spune ADEVARUL.
Ar trebui sa-i multumim acelei reportere, sa-i pomenim numele incontinuu la cei Vii!!

De ce o faci cu ou si otet , DOAR pentru ca-ti ataca tagma preoteasca, NU joci cinstit George!...sa nu uitam de raspunderea pe care o porti pentru acoperirea adevarului...
Acea femei s-a dus intr-o investigatie DORITA DE NOI TOTI! in urma unor reclamatii ale multor femei( CARE AVEAU PE DUHUL SFINT CU ELE,... dar ce rost, ca nu aveau cu cine...) si care se plingeau ca in loc de sfaturi duhovnicesti, li se dadeau sfaturi de pozitii sexuale preferate.

Din nou, sa le multumim acestor reporteri pentru ca minati de Duhul Sfint ii OPRESC pe acesti impostori ai Bisericii de la a savirsi PACATE MAI MARI!

Last edited by andreicozia; 07.12.2009 at 18:31:09.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.12.2009, 18:27:52
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Mai geo.nektarios, ce te face pe tine sa crezi ca eu il judec pe acel calugar? Voiam sa evidentiez faptul ca Duhul Sfant lucreaza doar in cel care se face lacas al Lui, prin credinta sa, pocainta sa, prin rugaciunile si faptele bune. Dar daca tu crezi ca a spune un fapt real inseamna a judeca, n-am ce sa fac!
Daca Sfantul Vasile cel Mare zice sa ne alegem cu grija duhovnicul, eu prefer sa ascult de el... cine vrea sa"se arunce asemenea unui vas fara de nici un pret", treaba lui! Doar el va raspunde de sufletul sau.
In rest da, cred cu tarie ca doar Sfintii au Duhul Sfant. Cine vrea sa ramana 'caldicel' crezand ca Duhul Sfant i se da fara prea mare efort, face un mare pacat. De fapt nu e de mirare, asta e mentalitatea crestinilor de astazi...

Last edited by Floar3; 07.12.2009 at 18:30:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 02:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52