Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.12.2009, 21:36:11
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Tu nu ai inteles :) Citeste si ai sa vezi ca toti cei care au fost de fata atunci cand s-a pogorat Duhul Sfant peste ei, au hotarat sa isi vinda tarina ca sa fie dea ajutor material si celorlaltor frati, ca nimeni sa nu duca lipsa de ceva. Deci din iubire faceau asta...
Adica Duhul Sfant i-a invatat pe ei (asa cum spune Geo)! :)

In timp ce Anania si Safira de la inceput nu aveau aceasta iubire.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 09.12.2009 at 21:38:59.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.12.2009, 21:44:36
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Adica Duhul Sfant i-a invatat pe ei (asa cum spune Geo)! :)

In timp ce Anania si Safira de la inceput nu aveau aceasta iubire. Pentru ca ei nu primisera Duhul Sfant care sa-i invete?
Mai, mai! Nu inteleg de ce tii cu tot pretul sa te contrazici, cand lucrurile sunt clare.... A pacatui cu buna stire impotriva Duhul Sfant este un pacat foarte mare, care nu se iarta in veac. De aceea au si murit.
Ce vrei sa spui ca Sf. Apostol Petru a facut o nedreptate? I-ar fi lasat sa moara daca mai aveau sansa sa se pocaiasca?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.12.2009, 21:54:03
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Floar soro, nu stiu ce-i cu tine! Eu zic una si tu intelegi tot pe dos. Tare ciudat.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.12.2009, 21:58:05
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Floar soro, nu stiu ce-i cu tine! Eu zic una si tu intelegi tot pe dos. Tare ciudat.
Ciudat e cu tine fratele meu Nu te supara! Reciteste si poate ai sa intelegi despre ce e vorba.
Uite ca tatal meu e preot si mi-a zis ca am dreptate. Tu ce fel de studii ai? Ai facut teologia de esti asa de inversunat? :)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.12.2009, 22:11:00
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Floar, tu afirmi ca tatal tau e preot dar pe de alta parte consideri ca:

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Cum sa lucreze Duhul Sfant intr-un om pacatos??? Tu realizezi ce spui? Numai Sfintii au Duhul Sfant in ei.
Adica... in caz ca este preot ortodox...
- fie il consideri pe tatal tau un sfant fara de pacat din moment ce este preot si savarseste Sfanta Liturghie - in cazul asta intreaba-l cine a fost singurul om fara de pacat de pe lumea asta
- fie, daca a facut vreun pacat vreodata, intreaba-l cu ce putere transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Mantuitorului - cu puterea sa de om sau cu puterea Sfantului Duh ce i-a fost data prin hirotonie?

Nu te supara ca te intreb, tatal tau este preot ortodox?

Ceva nu se leaga in afirmatiile tale. Pe de o parte pretinzi autoritate afirmand ca tatal tau este preot si ca iti da dreptate (desi unele din opiniile tale se contrazic cu dogma ortodoxa), dar pe de alta parte cauti raspuns pe forum (ai cautat si ai si gasit raspuns pe forum) la diferite intrebari legate de dogma ortodoxa, de credinta, de intelegere a Bibliei, desi toate aceste intrebari le-ai fi putut pune tatalui tau sa-ti explice, daca zici ca e preot. Recent ne-ai spus ca de fapt nu ai duhovnic si de aceea ti-e frica sa citesti Psalmii, desi ai fi putut sa-l intrebi pe tatal tau daca zici ca e preot.

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Eu abia acum ajung la Psalmi, pana acum am citit toate cartile Bibliei pana la Iov. Dupa ce am citit ce ati scris voi, mi-e frica sa ma apuc de Psalmi, cum sa ii citesc?? Precizez ca nu am niciun duhovnic.
Sfatul meu este sa iti gasesti un duhvnic ortodox care sa te indrume si sa te lamureasca in credinta ortodoxa.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 09.12.2009 at 23:39:59.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.12.2009, 23:43:48
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Dragul meu, nu stiu prea multe despre taina hirotonisirii pentru ca nici nu m-a interesat. Dar logica bunului simt si ceea ce am citit in Biblie ma face sa cred ca Duhul Sfant nu poate conlucra cu duhul lumesc.
Vreau sa vad si eu unde scrie ca preotul e deja mantuit prin meseria sa si ca nu mai duce lupta cu pacatul...? Conditia necesara pentru a te mantui este aceea de a avea Duhul Sfant. Crezi ca Duhul Sfant nu se poate pierde?

Pana atunci topicul asta nu e despre Duhul Sfant ci despre duhovnic. Am divagat destul, nu crezi?

Orice duhovnic trebuie sa fie neincetat cu luare aminte la cuvintele din Evhologiu:"Cel ce ia asupra sa sarcina cea grea a duhovnicului, dator este sa se faca chip si pilda tuturor cu infranarea, cu smerenia, cu lucrarea a tot felul de fapte bune, rugandu-se in tot ceasul lui Dumnezeu ca sa i se dea lui cuvantul intelegerii si al cunostintei, ca sa poata indrepta pe cei ce nazuiesc catre dansul. Mai intai de toate este dator sa posteasca el insusi miercurea si vinerea peste tot anul, dupa cum porunceste dumnezeiasca pravila, ca pe temeiul faptelor bune ce le are el sa poata porunci si altora sa faca aceasta. Fiindca de va fi el insusi fara invatatura si neinfranat si iubitor de dezmierdari, cum va putea invata pe altii faptele cele bune? Sau cine va fi atat de nepriceput incat sa-l poata asculta in cele ce zice el, vazandu-l pe dansul fara randuiala; sau, betiv fiind el, cum poate invata pe altii sa nu se imbete?... Unul ca acela cu pravila se va pedepsi, ca un calcator de dumnezeiesti canoane".

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/diverse...te-si-duhovnic
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.12.2009, 23:50:04
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ceva nu se leaga in afirmatiile tale. Pe de o parte pretinzi autoritate afirmand ca tatal tau este preot si ca iti da dreptate (desi unele din opiniile tale se contrazic cu dogma ortodoxa), dar pe de alta parte cauti raspuns pe forum (ai cautat si ai si gasit raspuns pe forum) la diferite intrebari legate de dogma ortodoxa, de credinta, de intelegere a Bibliei, desi toate aceste intrebari le-ai fi putut pune tatalui tau sa-ti explice, daca zici ca e preot. Recent ne-ai spus ca de fapt nu ai duhovnic si de aceea ti-e frica sa citesti Psalmii, desi ai fi putut sa-l intrebi pe tatal tau daca zici ca e preot.
Da l-am intrebat. Mi-a zis ca pot citi. Eram curioasa sa aflu ce cred si altii pentru ca parerile sunt impartite. Oricum ce bine crezi ca imi faci punandu-mi intrebarile pe topicul asta? Sau vrei chipurile, sa vada lumea ca sunt mincinoasa?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.12.2009, 01:06:21
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Nu cunosti prea mult despre hirotonie pentru ca nu te-a interesat, dar iti expui si sustii parerile personale derivate din "logica bunului simt" al tau, fara sa te gandesti ca poti sminti pe multi cu parerile tale personale intrucat nu sint conforme cu dogma ortodoxa.
Logica "bunului simt" nu ti-a dat prim minte ca Duhul Sfant poate actiona peste pacatele preotilor spre folosul credinciosilor?

Ca de obicei eu spun una, tu intelegi alta.
Nimeni nu a spus ca "preotul e deja mantuit prin meseria sa si ca nu mai duce lupta cu pacatul." Pentru ca Harul ce il primesc la Hirotonie nu este pentru ei ci din iubirea Lui Dumnezeu pentru credinciosi.

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...NU el lucreaza ci Duhul Sfant prin SFANTA TAINA A HIROTONIEI si PRIN DARUL DUHOVNICIEI care se da prin hirotesie!!! Chiar de e patimas, nu impiedica Harul Duhului Sfant in lucrarea Sa! Cand are vesmintele pe sfintia sa, e inconjurat de ingeri si starea lui de om, starea lui pacatoasa este data la o parte! Atat timp cat este necaterisit, HARUL LUCREAZA!!!
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Taina Preotiei nu se reziuma la actul de punere a mainilor epsicopului caci spune in rugaciunea de Hirotonie sa trimita Dumnezeu pe Duhul Sfant aceluia ce se prohiriseste! (o sa pun rugaciunea de Hirotonie intru preot ca sa se vada CLAR ca preotul primeste pe Duhul Sfant!)
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
NU preotul este cel care iarta pacatele, ci Dumnezeu PRIN formula de dezlegare (numita si Epicleza Tainei Spovedaniei) rostita de preot si facuta in numele Sfintei Treimi: „te iert si te dezleg in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant” Dumnezeu a lasat aceasta preotilor prin sf.Apostoli: „LUATI DUH SFANT, carora veti ierta pacatele vor fi iertare, si carora le veti tine, tinute vor fi!” Iata ca Duhul Sfant este dat Sf.Apostoli si prin ei episcopilor si preotilor!
Citat:
pr. dr. Nicolae Necula, preciza: "Puterea de a ierta sau de a lega si dez­lega pacatele se transmite prin sfanta taina a hirotoniei; orice preot hirotonit valabil are puterea de a lega si dezlega pacatele; hirotonia intru preot ii da acestuia puterea si posibilitatea de a exercita toate lucrarile sfintitoare legate de treapta preotiei; cat priveste calitatea de duhovnic, aceasta se dobandeste in urma unei hirotesii, adica a unei slujbe de binecuvantare prin care preotul primeste imputernicirea, mai bine zis indreptatirea, sa exercite ceea ce potential el a primit prin taina sfintei hiroto­nii, adica puterea de a ierta sau de a lega si dezlega; hirotesia in duhovnic nu aduce un har special preotului dinainte hirotonit, ci doar un drept de a savarsi ceea ce el poate deja sa faca."
A explicat foarte clar Geo, am dat si eu un citat de cateheza, tu o ti pe-a ta cu parerile tale personale fara sa te gandesti ca poti sminti pe multi. In ortodoxie e gresit sa spui "asta e parerea mea" sau "logica ma face sa cred ca" mai ales cand e vorba de Sfintele Taine. Dogmele ortodoxe si invatatura de credinta ortodoxa sint adevar, nu sint pareri personale.

Din nou eu spun una, tu intelegi alta. Eu spun ca ceva nu se leaga in afirmatiile tale, tu intelegi cu totul altceva, total pe linga ce am afirmat.

In final desi tatal tau spui ca ti-a zis clar despre Psaltire, inca ai indoieli sau curiozitati cum ca "parerile sint impartite" si cauti raspunsuri pe forumuri, deci se pare ca nici pe tatal tau nu-l crezi intru tot, desi spui ca e preot?

Inca nu mi-ai raspuns daca tatal tau e preot ortodox.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 10.12.2009 at 08:37:03.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.12.2009, 10:32:07
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Am postat in alta parte daca este vreo legatura intre valabilitatea lucrarii preotesti si vrednicia lui:
Preotia in primul rand este vocatie(chemare). Asa cum Hristos I-a chemat pe primii Apostoli prin cuvintele "Veniti dupa mine si Va voi face pescari de oameni" , tot asa trebuie viitorul preot sa simta chemarea lui Dumnezeu la aceasta inalta slujba. Nu insist asupra responsabilitatilor care decurg din acesta chemare , mai ales ca ceea ce face preotul pe pamant ,nici ingerii din ceruri nu indraznesc sa faca.
Imi vine in minte o istorioara din Pateric ,apropos de valabilitatea lucrarii preotesti in legatura cu vrednicia preotului:
Un ucenic mai carcotas , asa ca mine, nu era incredintat ca Dumnezeu lucreaza la fel prin Sfintele Taine slujite de un preot nevrednic. I s-a aratat o vedenie cu un lepros , plin de bube si rani , care insa scotea cu ciutura din fantana o apa rece si f. buna , mai ales cand ti-e mai mare setea. O voce din cer s-a auzit zicand: "De ce te indoiesti, putin-credinciosule? Oare apa nu este la fel de buna si stingatoare de sete daca o scoate acel lepros? Cu ce te deranjeaza ca este cu bube ? Ca doar nu se atinge de apa cu bubele sale si nu spurca pe nimeni cu apa pe care o scoate.
Abia atunci a inteles fratele ca Duhul Sfant lucreaza indiferent de vrednicia preotului care administreaza Tainele.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.12.2009, 13:41:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Un ucenic mai carcotas , asa ca mine, nu era incredintat ca Dumnezeu lucreaza la fel prin Sfintele Taine slujite de un preot nevrednic. I s-a aratat o vedenie cu un lepros , plin de bube si rani , care insa scotea cu ciutura din fantana o apa rece si f. buna , mai ales cand ti-e mai mare setea. O voce din cer s-a auzit zicand: "De ce te indoiesti, putin-credinciosule? Oare apa nu este la fel de buna si stingatoare de sete daca o scoate acel lepros? Cu ce te deranjeaza ca este cu bube ? Ca doar nu se atinge de apa cu bubele sale si nu spurca pe nimeni cu apa pe care o scoate.
Abia atunci a inteles fratele ca Duhul Sfant lucreaza indiferent de vrednicia preotului care administreaza Tainele
Săru-mâna Părinte Drag! Vă mulțumesc din suflet pt aceasta istorioara care a venit in sprijinul celor postate cu nevrednicie de mine nebinecuvantatul!
Am uitat de ea, va multumesc ca ati postat-o Sfintia Voastra!!!
Binecuvantati!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 02:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52