Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 02.06.2010, 15:15:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu cred ca piedonee a facut indeosebi referire la felul in care curvia este privita si respectiv catalogata de catre societete. Duhovnicii au responsabilitatea de a canonisi acest pacat dupa cum a descris fratele Zaharia insa mirenilor li se va parea intotdeauna ca rusinea femeii ar trebui sa fie mai mare pe cand cea a barbatului este trecuta usor cu vederea.
Aceasta mentalitate nu are nimic in comun cu credinta, este mai mult rezultatul unor conceptii laice transmise de la generatie la generatie pe parcursul a multor secole.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 02.06.2010, 15:18:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
La 7 ani? sa vezi ce pot sa spuna si mai ales sa faca (la fapte rele ma refer) si mai mici de 7 ani!!! vrei sa-ti dau cateva exemple doar din propria mea viata? asta ca sa nu fiu acuzata ca sunt rautacioasa daca va indemn sa va amintiti ce faceati voi insiva pe vremea cand erati copii.

Dar imi e teama ca ajungem iar la polemici interminabile asupra a ceea ce inseamna pacatul defapt.
Hai mai Maria, dar tu chiar numesti prostiile unui copil de 4,5,6 ani pacate? Si multe nici nu-si da seama ca le face (ca sunt rele).


Cineva spunea aici de indreptare de spovedanie. Am luat si eu vreo doua si le-am citit si m-am ingrozit. Spuneti ca este normal sa fie scrise acolo 5-600 de pacate? Dar chiar viata omului este numai un pacat.
Eu am renuntat la ele, tocmai pentru ca nu pot sa-mi inchipui ca totul este un pacat.
Nu stiu, s-a ajuns la niste exagerari in credinta, de nu se mai poate.
Si toate numai inventate de oameni, care mai de care sa iasa in evidenta si sa se arate mai grozav crestin.
Nu acolo si nu asa se face credinta.
Fiindca tot vorbea cineva pe aici (pe langa subiect) de teologi si de citit scripturi si cum sa procedam in biserica, eu as avea de spus asa:
1. M-am cam lamurit cum este cu teologii (unii dintre ei, din care unul circula pe aici prin forum). Iti tin logosuri, dau citate, te trimit la carti (pe care ei insisi nu le-au citit) si te critica intr-una. Numai ei sunt buni in credinta, restul care nu sunt teologi, sunt niste gunoaie.
2. Daca tot studiaza de ce nu devin preoti sau macar profesori?
Ducem lipsa adanca de duhovnici, de profesori, de cateheza de adulti in biserica. Vreti sa fim crestini mai buni, atunci faceti si voi ceva. Studiati si pe urma abandonati si va duceti in alte parti.
Asta nu este credinta si este un pacat mare.
Avem nevoie de duhovnici (ca mereu sunt prea putini, nu au timp, nu sunt bine pregatiti de la faculatate, sau mai stiu eu), de cateheza, de posibilitati de a intreba si discuta in biserica.
Pai daca cineva spune aici ca trebuie minimum 20 minute la spovedanie si sa fie si deasa si sunt sute de credinciosi in parohie, de unde sa fie timp?
De ce va tot mirati atunci ca nu stim si suntem prosti?

3. Sminteala noastra provine de la lipsa de unitate de pareri in ortodoxie (totul la latitudinea duhovnicului si de aceea avem duhovnicul si parerea) si din faptul ca nu sunt explicatii si reguli clare.
Nimeni nu stie sa interpreteze scripturile dar toti dau citate. Totul este taina adanca in ortodoxie.
4. Exista din fericire unii preoti (de mir) care sunt mai rationali, care stiu sa umble cu oamenii, sa le explice, sa inteleaga si aplice cum trebuie niste teorii.
Dar sunt putini.

Revin la intrebarea mea: daca ati studiat (unii din voi) si stiti asa bine si ati citit, de ce nu veniti cu explicatii (stiu ei cei la care ma refer, cine sunt)? De ce ne trimiteti in balarii si ne terminati cu pagini de logos?
Un raspuns scurt, clar si la obiect. Asta vrem.
Dar cred ca nu stie nimeni nimic clar. Bajbaim toti in intuneric. Asta este.

Si da, este vorba si de sufletul omului pana la urma cand te vezi obligat sa suferi si sa induri prigoane numai pentru ca asa te-a facut Dumnezeu, sau te-ai casatorit.

Din nou la subiect - intrebarile inca neelucidate (din lipsa de argumente si dovezi) sunt:
1. De ce este femeia ne-curata in general, in anumite zile si perioade.
Este considerata (de barbati) murdarie/sila trupeasca, sau este considerata ne-curatenie spirituala, duhovniceasca?
2. De ce barbatul nu este considerat ne-curat (cand de fapt are si el ale lui si inca mai des decat femeia, oricand si la orice moment) si are voie peste tot si de toate in biserica?
3. De ce sunt cei casatoriti ne-curati si la fel relatia dintre ei, desi au primit taina de la Dumnezeu in biserica? Si acolo este murdaria trupeasca (aparenta), sau ideea spirituala si duhovniceasca in sine (care de fapt contravine legii lui Dumnezeu)? De ce n-ai voie in biserica daca ai fost cu sotul/sotia ta?

Macar pentru voi explicati-va. Eu am obosit si m-am saturat. Dumnezeu ma va invata poate vreodata...In El ma incred.

P.S Geo, nu este vorba de tine in aceste randuri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #363  
Vechi 02.06.2010, 15:42:36
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Sminteala noastra provine de la lipsa de unitate de pareri in ortodoxie (totul la latitudinea duhovnicului si de aceea avem duhovnicul si parerea) si din faptul ca nu sunt explicatii si reguli clare.
Ma gandesc ca avem "duhovnicul si parerea " pentru ca, desi au probleme asemanatoare, oamenii sunt diferiti si respectiv calea lor spre mantuire difera. Asa gandesc eu cu mintea mea.
Duhovnicul este cel care te cunoaste cel mai bine, asadar, inspirat de Duhul Sfant, iti sugereaza solutia cea mai eficienta in cazul tau. Altuia care se afla in aceeasi situatie, ii poate da un alt sfat. De aici confuzia care ne stapaneste pe noi!
Daca ne incredem in duhovnic ne va fi bine.

Iertare si Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 02.06.2010, 15:57:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@coralina
Atunci nu ne mai trebuie carti si forumuri. Este simplu.
Dar cu o conditie: sa avem destui duhovnici si buni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #365  
Vechi 02.06.2010, 17:47:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
cam asa este...daca o femeie umbla aiurea e catalogata drept desfranata dar daca un barbat umbla aiurea e smecher ca de a avut N femei......,vine la spovedit la batranete si trece cu o simplu canon ca e barbat dar ca femeie daca vii la batranete dupa o viata de desfrau e canonisita cu zecile de ani si defaimata de duhovnic pt simpl fapt ca e femeie...dar iar dece barbati curvari nu sunt aratati cu degetul iar femeile da????????????

Unde "trece"barbatul cu un simplu canon?
Pot sa i se dea canoane sa-l cocoseze, daca el nu are pocainta si durerea inimii pe masura pacatului facut degeaba isi face canonul!

Ca sa ai iertare trebuie sa ai pocainta. Iar pocainta nu numai de forma, ci zdrobire de inima si durere, plans pentru pacatele facute. Trebuie sa-ti vezi mizeria si pacatele, sa te ingrozesti de propria stare.

Crezi ca poti face orice si te spovedesti la batranete? Nu este chiar asa.
In primul rand nu poti avea pocainta de la sine. Vederea pacatelor vine doar din mila lui Dumnezeu, un om lumesc nu are cum sa-si vada pacatele ca nu-L stie pe Dumnezeu. Si daca nu ai habar ce este Dumnezeu, daca este doar o idee sau un cuvant.. nu ai cum sa te infiori, sa te cutremuri si sa te temi, sa te ingrozesti de starea ta. Nu te poti pocai, nu te mantuiesti. Cam asta este.

Eu zic ca trebuie sa ne ferim de pacate cat putem. Ca nu stim daca vom avea pocainta. Una este sa stii rational ca ai incalcat o regula, ca ai gresit ceva.. ei bine, asta nu este suficient! Cu totul altceva este sa-ti plangi pacatele cu zdrobire de inima.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 02.06.2010, 17:50:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Hai mai Maria, dar tu chiar numesti prostiile unui copil de 4,5,6 ani pacate? Si multe nici nu-si da seama ca le face (ca sunt rele).


Cineva spunea aici de indreptare de spovedanie. Am luat si eu vreo doua si le-am citit si m-am ingrozit. Spuneti ca este normal sa fie scrise acolo 5-600 de pacate? Dar chiar viata omului este numai un pacat.
Eu am renuntat la ele, tocmai pentru ca nu pot sa-mi inchipui ca totul este un pacat.
Nu stiu, s-a ajuns la niste exagerari in credinta, de nu se mai poate.
Si toate numai inventate de oameni, care mai de care sa iasa in evidenta si sa se arate mai grozav crestin.
Nu acolo si nu asa se face credinta.
Fiindca tot vorbea cineva pe aici (pe langa subiect) de teologi si de citit scripturi si cum sa procedam in biserica, eu as avea de spus asa:
1. M-am cam lamurit cum este cu teologii (unii dintre ei, din care unul circula pe aici prin forum). Iti tin logosuri, dau citate, te trimit la carti (pe care ei insisi nu le-au citit) si te critica intr-una. Numai ei sunt buni in credinta, restul care nu sunt teologi, sunt niste gunoaie.
2. Daca tot studiaza de ce nu devin preoti sau macar profesori?
Ducem lipsa adanca de duhovnici, de profesori, de cateheza de adulti in biserica. Vreti sa fim crestini mai buni, atunci faceti si voi ceva. Studiati si pe urma abandonati si va duceti in alte parti.
Asta nu este credinta si este un pacat mare.
Avem nevoie de duhovnici (ca mereu sunt prea putini, nu au timp, nu sunt bine pregatiti de la faculatate, sau mai stiu eu), de cateheza, de posibilitati de a intreba si discuta in biserica.
Pai daca cineva spune aici ca trebuie minimum 20 minute la spovedanie si sa fie si deasa si sunt sute de credinciosi in parohie, de unde sa fie timp?
De ce va tot mirati atunci ca nu stim si suntem prosti?

3. Sminteala noastra provine de la lipsa de unitate de pareri in ortodoxie (totul la latitudinea duhovnicului si de aceea avem duhovnicul si parerea) si din faptul ca nu sunt explicatii si reguli clare.
Nimeni nu stie sa interpreteze scripturile dar toti dau citate. Totul este taina adanca in ortodoxie.
4. Exista din fericire unii preoti (de mir) care sunt mai rationali, care stiu sa umble cu oamenii, sa le explice, sa inteleaga si aplice cum trebuie niste teorii.
Dar sunt putini.

Revin la intrebarea mea: daca ati studiat (unii din voi) si stiti asa bine si ati citit, de ce nu veniti cu explicatii (stiu ei cei la care ma refer, cine sunt)? De ce ne trimiteti in balarii si ne terminati cu pagini de logos?
Un raspuns scurt, clar si la obiect. Asta vrem.
Dar cred ca nu stie nimeni nimic clar. Bajbaim toti in intuneric. Asta este.

Si da, este vorba si de sufletul omului pana la urma cand te vezi obligat sa suferi si sa induri prigoane numai pentru ca asa te-a facut Dumnezeu, sau te-ai casatorit.

Din nou la subiect - intrebarile inca neelucidate (din lipsa de argumente si dovezi) sunt:
1. De ce este femeia ne-curata in general, in anumite zile si perioade.
Este considerata (de barbati) murdarie/sila trupeasca, sau este considerata ne-curatenie spirituala, duhovniceasca?
2. De ce barbatul nu este considerat ne-curat (cand de fapt are si el ale lui si inca mai des decat femeia, oricand si la orice moment) si are voie peste tot si de toate in biserica?
3. De ce sunt cei casatoriti ne-curati si la fel relatia dintre ei, desi au primit taina de la Dumnezeu in biserica? Si acolo este murdaria trupeasca (aparenta), sau ideea spirituala si duhovniceasca in sine (care de fapt contravine legii lui Dumnezeu)? De ce n-ai voie in biserica daca ai fost cu sotul/sotia ta?

Macar pentru voi explicati-va. Eu am obosit si m-am saturat. Dumnezeu ma va invata poate vreodata...In El ma incred.

P.S Geo, nu este vorba de tine in aceste randuri.
Dar chiar viata omului este numai un pacat. = BINGO!

Daca omul ar fi fost capabil sa faca bine prin puterea lui, Iisus Hristos nu s-ar fi intrupat, jertfit si inviat pentru salvarea noastra.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 02.06.2010, 23:53:20
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar chiar viata omului este numai un pacat. = BINGO!

Daca omul ar fi fost capabil sa faca bine prin puterea lui, Iisus Hristos nu s-ar fi intrupat, jertfit si inviat pentru salvarea noastra.
asa este cum spune anna21. daca am intelege asta nu am mai avea atatea intrebari.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #368  
Vechi 03.06.2010, 01:26:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Sminteala noastra provine de la lipsa de unitate de pareri in ortodoxie (totul la latitudinea duhovnicului si de aceea avem duhovnicul si parerea) si din faptul ca nu sunt explicatii si reguli clare.
Nimeni nu stie sa interpreteze scripturile dar toti dau citate. Totul este taina adanca in ortodoxie.
Dar de ce generalizei? Chiar nimeni nu stie sa interpreteze Scripturile?!?

E ceva artificial in raspunsurile tale, mereu aceleasi acuze aduse toturor, sau aproape tuturor. Ma bucur ca spui macar de GeoNectarios ca este o exceptie; dar ce folos, daca nici de la el nu inveti nimic.

De fapt am ajuns la trista concluzie ca nu vrei sa inveti, caci de explicat ti-a explicat toata lumea... Nici o intrebare de-a ta nu a ramas fara raspuns. Ai primit citate si link-uri unde te-ai fi putut informa mai in detaliu.

De fapt ce urmaresti prin aceasta atitudine, sophia? Hai, fii sincera!
Reply With Quote
  #369  
Vechi 05.06.2010, 13:41:23
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Dar NU Sf.Ioan Postitorul spune cea ce ai scris, ci mentioneaza ce spune Sf.Dionisie in can 2 si Sf.Timotei in can 7 ( „Femeile cele cu scurgeri de sânge obișnuite lor, să nu se atingă de cele sfinte până în a șaptea zi, dispune canonul 2 al Sf. Dionisie ca și al 7-lea al lui Timotei) , si VINE cu ceva in completare si NU ai scris : Acestea poruncește pe legea veche, ba nici să se împreuneze cu bărbații, care să se întâmple ca din acestea să se nască slabi, bolnavi cei zămisliți atunci.

Deci citeste cu atentie canoanele! Iarta-mi carcoteala...

DAR, pot sa vin cu N exemple cu diferente de „gandire” intre sfinti! De la Sf.Ioan Gura de Aur la Sf,Maxim Marturisitorul, de la Sf.Grigorie Teologul la Sf.Chiril Alexandrinul!

Canoanele difera de la un sfant la altul!
Mi-a placut in MOD SPECIAL Sf.Atanasie, un sfant cu o gandire exceptionala, ca si Sf.Grigorie Teologul (de Nazianz)! Sf.Atanasie priveste lucrurile in mod realist, nu degeaba a fost LUMINAT de Sf.Duh ca sa exprime cel mai bine DOGMA SFINTEI TREIMI!!! NU că alti sfinti precum Sf.Spiridon al Trimitundei nu ar fi exprimat bine Dogma Sf.Treimi! Unul o arata prin exemplu - Sf.Spiridon cu caramida, unul plesneste pe initiatorul ereziei, Arie - Sf.Nicolae al Mirelor Likiei, sau altul exprima DOGMA sfintei Treimi prin cuvantul cel mai frumos „omousios” (de o fiinta) pentru Persoanele Sf.Treimi - Sf.Atanasie al Alexandriei!

Unii sfinti sunt, dupa cum am spus, de origini iudei, deci isi pastreaza idei iudaice, precum si Sf.Pavel (fiind iudeu) a avut probleme cu „cei proveniti dintre neamuri” daca sa primeasca si ei sau nu „circumciziunea” in urma careia avem primul Sinod in lumea crestina in anul 50-51, dupa Inaltarea Domnului la cer, altii sunt de partea ideologiilor grecesti - platoniste... etc!

La sfintii antiohieni vei intalni aceleasi idei, la Sfintii alexandrini vei intalni alte idei, iar la Sfintii din apus ALTE idei!

...deci.... Canoanele difera de la un sfant la altul! Fiecare sfant spune parerea sa cu un lucru in functie de acrivia sa! Unul este mai indulgent altul este mai aspru! De ce asa? Fiecare dintre noi avem DISCERNAMANT incat sa ne ghidam viata duhovniceasca in functie de CANOANELE date de fiecare sfant! In viata duhovniceasca sunt multe ce nu le putem intelege, de aceea avem duhovnic sa ne sfatuim cu el si sa luam deciziile cele mai bune, in functie de cat este luminat de Duhul Sfant, dar si de lucrarea si de STAREA noastra duhovniceasca personala! de ce spun asa? nu toti sunt foarte nevoitori si evalviosi, altii sunt mai aspri cu ei, altii sunt mai blanzi, altii sunt mai plini de acrivie dar si de discarmant, altii au nevoie neaparata de un indrumator la fiecare pas facut catre unirea cu Hristos!

Daca nu te linisteste ceea ce am spus, nu esti obligata sa impartasesti aceeasi idee cu mine! Mie imi place gandirea Sf.Atanasie - iau lucrurile cum stau ele nu cum mi se par a fi! In plus, Sf.Atanasie vine cu ARGUMENTE de ce nu este femeia necurata, iar Sf.Dionisie mentionat de fratia ta nu are niciun argument, ceea ce inseamna ca nu privea acelasi lucru asa cum il priveste Sf.Atanasie!!!

Acest subiect il dezbat cu N preoti si stareti si duhovnici si teologi si niciunul nu imi aduce argumente PRO necuratiei femeii in perioada... cel mai dur mi se spune „e necurata si atat!” Dar cand le spun argumentele impartasite si de Sf.Atanasie asa cum le-am spus in postarea de mai sus, NICIUNUL nu mai spune nimic! Sf.Atanasie spune clar: diavolul cauta sa insele cu IDEI FINE si ascunse incat sa indeparteze pe om de Dumnezeu!

E ILOGIC sa te feresti de cele sfinte pt ca esti „necurata”! Cum oare sa feresti de cele sfinte???? CARE e motivul??? pt ca asa te-a lasat Hristos??? adica DUmnezeu a GRESIT ca te-a lasat asa? adica DUmnezeu te-a facut necurata???
Bine, daca femeia nu se atinge de icoane, nu aprinde candela, nu intra in Biserica, nu ia aghiasma sau anafora, eu vin cu una mai dura: SA DEA SI CRUCEA JOS DE LA GAT pt ca e necurata! E bine asa? Te „lepezi” de ea, de Cruce? Evident ca nu!!! EI, in acelasi caz e si cu icoanele si Sfintele Slujbe! NU TE POTI INDPARTA DE CELE SFINTE, PT CA NUMAI ELE NE POT ADUCE MAI APROAPE DE HRISTOS!

NU TE APROPII DE SF.EUHARISTIE, pt ca e vorba de SANGELE lui Hristos si Sangele TAU, deoarece are loc „eliminarea” lui! ATAT!!! In rest NIMIC nu te opreste sa te apropii de cele Sfinte!

Si apoi Sfantul Atanasie vine in completarea celor spuse in postarea precedenta:
„fiindcă cei ce vreau să grăiască împotriva celor ce se numesc drepte, sau mai bine zis, celor făcute de Dumnezeu, se referă și la cuvântul evanghelic, după care "nu cele ce intră spurcă pe om, ci cele care ies", trebuie să se mustre și această nesocotință a lor, că nu o voi numi întrebare. Fiindcă înainte de toate, nefiind întăriți, în neștiința lor, vatămă Scripturile. Iar cuvântul divin este așa: Fiindcă iarăși unii au asemenea îndoială asupra mâncărilor, însuși Domnul, dezlegând neștiința lor, adică dând în vileag eroarea lor zice că: „Nu cele ce intră spurcă pe om, ci cele ce ies; apoi adaugă: și de unde ies? și răspunde: din inimă; căci se știe că acolo sunt visteriile rele ale gândurilor spurcate și ale celorlalte păcate. Iar Apostolul învățând mai pe scurt despre aceasta zice: "Mâncarea nu ne va pune pe noi înaintea lui Dumnezeu" (1 Corinteni 8, 18). Și de ar zice cineva acum deslușit că scurgerea firească nu ne va duce spre păcat; se poate că și doctorii, ca măcar de la cei din afară să se rușineze, în privința aceasta vor răspunde că celui ce trăiește i s-au dat oarecari ieșiri indispensabile spre a elimina prisosința scurgerilor care hrănesc fiecare mădular din noi, precum cele de prisos ale capului sunt perii, și mucoasele cele ce se elimină din cap, și ale pântecelui ce se leapădă; deci cele de prisos ale canalelor de sămânță este aceea. Așadar, ce fel de păcat este în fața lui Dumnezeu, când însuși Stăpânul cel ce a plăsmuit vietatea a voit și a făcut aceste mădulare, ca să aibă acest fel de ieșiri?…”

Cu aceste ultime cuvinte ale Sf.Atanasie imi inchei si eu APOLOGIA pentru CURATIA FEMEII si pentru ca ea se poate apropia de cele sfinte fara opreliste, afara de Sf.Euharistie!
Dar NU Sf.Ioan Postitorul spune cea ce ai scris, ci mentioneaza ce spune Sf.Dionisie in can 2 si Sf.Timotei in can 7 ( ...dispune canonul 2 al Sf. Dionisie ca și al 7-lea al lui Timotei[/i]) [/font][/b], si VINE cu ceva in completare si NU ai scris : ....

bine,bine..eu am ciuntit ..nu am mentionat corect...(nu am pregatire teologica)
dar dvs.nu le-ati mentionat deloc..decat ce spune Sf.Atanasie ,(studiati cu atentie contextul istoric in care a aparut acest canon..iertare..)care in tot canonul nu se mentioneaza cuvantul biserica.
DECI,AR TREBUI SA NE OPRIM LA USA BISERICII ..iar prietenul dvs.,preotul,trebuia sa se opreasca la patul preotesei.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 09.06.2010, 01:25:44
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Cred ca e bine ca fiecare sa asculte de duhovnic si facand ascultare,va fi sub binecuvantarea lui Dumnezeu.

Totusi,din punctul meu de vedere, problema cu intratul in biserica era valabila in perioada in care igiena nu putea fi mentinuta. Este cunoscut faptul ca daca o singura picatura de sange cade in biserica, aceasta trebuie resfintita.
De Sfanta Impartasanie nu poate fi vorba,si nu pentru ca femeia ar fi "necurata" ci pur si simplu pentru ca pierde sange. Nici bolnavii care au rani ce sangereaza,sau cei care din cauza diverselor boli scuipa sange nu se pot impartasi. Eu stiu ca nu e bine nici sa sarutam icoanele,si nici sa ne atingem de lucruri sfinte(mir,agheasma,anafura) si tocmai de aceea e recomandat sa stam in spate atunci cand mergem la biserica,avand in vedere ca nu ne miruim...

Dar repet,toate cu binecuvantare si ascultare de duhovnic...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15