Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.03.2012, 21:24:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Amaaa, daca esti din Bucuresti, ti-as putea oferi niste informatii despre preoti care fac cateheze, care stiu cum sa lucreze cu tinerii...

Au mai fost cazuri pe forum care aveau aceeasi problema ca a ta. Este si o doamna care este casatorita cu un protestant, din cate stiu (el si-a schimbat credinta mult dupa casatorie, fiind atras in secta), poate iti poate impartasi din experienta sa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.03.2012, 21:37:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Nu vreau sa ma cert cu nimeni nu imi sta in fire.. daca ai ceva contra mea mai bine abtinete ti/am spus
Doamne ajuta
Încearcă să faci diferența între dorința cuiva de a-ți vrea binele și modul tău greșit de a crede că eu am ceva cu tine. Consider că este corect să-ți spun direct despre credința noastră și despre geșeala în care ai putea să cazi, decât să mă apuc să-ți spun tot felul de cuvinte "bine așezate" doar pentru a fi placute ție sau celorlalți de pe forum. De multe ori copilul este mustrat de părinți - dar oare nu îi vor ei binele?

Hai să-ți spun eu de ce ai tu nevoie: tu nu ai nevoie de cuvinte siropoase și tot felul de "povești". Tu ai nevoie de scuturătură zdravănă, de o "resuscitare" care să te trezească puțin la realitate.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.03.2012, 01:56:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit “Oamenii trebuie să afle, căci nu cunosc…”

Sper sa te ajute articolul de mai jos. Este o situatie similara.

Materialul a apărut în numărul 1 din revista PRESA ORTODOXĂ.
“Nea Marmaras, 15 Martie 1993
Preacuvioase Părinte Gheorghe, blagosloviți.

Știu că timpul sfinției voastre e prețios, și pentru aceasta vă rog să mă iertați că vă fac să pierdeți din timp cu scrisoarea mea.
Vreau să vă mulțumesc personal pentru lucrarea duhovnicească de la metocul Nea Marmara. Vreau să mulțumesc îndeosebi sfinției voastre și tuturor părinților de la mănăstire, pentru că l-ați ajutat pe soțul meu Georges să vină la Ortodoxie și să se boteze la 65 de ani. Cred cu adevărat că am avut parte de o minune, deoarece în douăzeci de ani de căsnicie am avut de-a face cu un om foarte dificil, mai ales în probleme religioase.
Când, după nuntă – din fericire, ne-am cununat în Biserica Ortodoxă – am aflat de la un duhovnic că e un mare păcat să te căsătorești cu un eterodox sau, așa cum l-a numit acela, un eretic, m-am cutremurat și am început să simt greutatea răspunderii și vinei mele. Acel duhovnic mi-a spus că ar trebui să-l ajut pe soțul meu să cunoască Ortodoxia și, dacă el va ajunge ortodox, problema s-ar rezolva.
Am încercat pe cât am putut, dar s-a dovedit cu neputință. Vizita noastră la biserica din sat a rămas fără rezultat, și el n-a mai vrut să discutăm în privința aceasta.
Am încetat să mai încerc și am început să mă rog lui Dumnezeu ca să-l lumineze, deoarece vedeam că are evlavie – se ruga și citea Scriptura, folosea metania, avea un confesor în Thessalonic pe care obișnuia să-l viziteze adesea și se cumineca.
Când au venit pe lume copiii noștri, s-a născut în mine nădejdea că, dacă îi vom boteza ortodox, se va schimba ceva și în el. Din păcate, el nu numai că nu s-a gândit așa cum nădăjduisem, ci dimpotrivă, n-a vrut să ne botezăm ortodox copiii. Georges stăruia ca aceștia să urmeze credința romano-catolică și m-a amenințat că va lua cu el unul din copii și ne vom despărți. Aproape am înnebunit de supărare, din pricina acestui dezastru care ne amenința familia. Nimeni n-a știut sau bănuit nimic. Singura mea scăpare era la Maica Domnului. Mă rugam ei cu osârdie și o imploram să ne ajute să ieșim din impas. Mă rugam, imploram și așteptam plină de neliniște și durere ca dulcea Maică a Dumnezeului nostru să facă o minune.
Și răspunsul nu s-a lăsat așteptat. Ea l-a luminat pe soțul meu să-și viziteze confesorul și să se sfătuiască cu el. A fost o zi foarte grea, care va rămâne neuitată. Întoarcerea soțului meu m-a umplut de bucurie. A hotărât să-și boteze copiii ortodox. Toate au pierit ca un vis urât, iar din inima mea se revărsau laude și mulțumiri către Preasfânta noastră Născătoare-de-Dumnezeu, pentru ajutorul primit.
Ușor-ușor, am început să facem vizite la metocul mănăstirii sfințiilor voastre. Inima soțului meu s-a înmuiat. Se liniștise și-și dorea să mergem mai des acolo. A început să viziteze mănăstirile din împrejurimi și să meargă adesea în Sfântul Munte. Se întorcea de fiecare dată foarte fericit și ne spunea tot ce auzise de la părinți. Era foarte impresionat de icoanele făcătoare-de-minuni și îi dădeau lacrimile când ne vorbea de ele.
Am înțeles că dumnezeiescul har începuse să-l cerceteze. Era cuprins de o mare dorință de a afla cât mai multe. Se lupta din greu. Dormea pe apucate, se ruga mult, postea și aproape că nu mânca nimic, iar noaptea se ruga cu metania.
Am rugat-o fierbinte pe Maica Domnului să-i dea răbdare, să-l întărească în credință și să-l ajute până la capăt, până la botez.
Când s-a hotărât în sfârșit să se boteze, bucuria noastră a fost de negrăit. Ispitele și piedicile au continuat însă să ne războiască zi și noapte, fără încetare. Trebuie să mulțumesc din inimă părinților care se găseau atunci la metoc și să le cer iertare pentru că i-am împovărat cu atâtea. Soțul meu avea mare prețuire pentru părinții aghioriți și pentru monahii ortodocși în general.
A început să descopere o mulțime de lucruri pe care, ca romano-catolic, nu le trăise niciodată. De aceea, când, la scurtă vreme după botez, a primit vizita a doi tineri francezi, le-a spus: „Nu cercetați prea mult în privința Ortodoxiei. Grăbiți-vă doar să vă botezați, căci eu am făcut greșeala să aștept atâta timp până s-o fac!” Astăzi, acești tineri slujesc Domnului undeva în Sfântul Munte, îmbrăcați în schima monahală.
După multe piedici și neîncetate amânări, trebuie spus că în ziua stabilită pentru botez vremea era rea, ningea puternic, și de aceea ni s-a sugerat să îl amânăm. Sosise mult-așteptata zi în care Georges urma în sfârșit să ajungă creștin ortodox. Dorința sa de a se boteza era atât de mare, încât atunci când igumena mănăstirii „Sfânta Bunăvestire a Născătoarei-de-Dumnezeu” din Ormilia i-a propus să se boteze de Paști, când se va mai încălzi, Georges i-a răspuns: „Nu mai pot aștepta. Dacă refuzați să mă botezați, voi rămâne aici până ce mă veți boteza!
Astfel, cu ajutorul lui Dumnezeu, pentru rugăciunilor părinților și dragostea tuturor cunoscuților, Georges a primit această sfântă taină în zorii de ziuă ai Duminicii Ortodoxiei. Dimineața, temperatura era de câteva grade sub zero. Botezul se făcea afară, și apa era ca gheața. L-am întrebat cum se simțea, iar el ne-a răspuns „minunat” și că apa era caldă. În acea clipă, fața sa strălucea. Râdea bucuros și era fericit ca un copil. Mulți dintre noi aveam lacrimi în ochi, cuprinși de o bucurie cerească. Buzele mele proslăveau din inimă și mulțumeau fierbinte lui Dumnezeu și iubitei noastre Maici a Domnului pentru binecuvântările pe care le revărsaseră asupra noastră; nici până astăzi n-am încetat să Îi proslăvesc.
Georges s-a schimbat în zilele ce au urmat. Devenise fericit și plin de pace, cu voie bună, un om complet diferit de cel cu care trăisem până atunci, înnoit pe de-a-ntregul. Am rămas foarte impresionată și l-am întrebat ce a simțit după botez, ce se schimbase, care era deosebirea. El mi-a răspuns clătinând din cap și zicând: „Îmi pare tare rău că nu-ți pot explica, ca să înțelegi. N-am cuvinte s-o fac, nu pot descrie. Pot spune doar că vreau un lucru, ca Hristos să mă ia acum. Aș vrea să mor, căci dacă voi mai rămâne, voi pierde ce am în lăuntru, dumnezeiescul har mă va părăsi.
Și Domnul cel bun l-a auzit. După câteva luni, s-a îmbolnăvit grav de cancer pulmonar malign, iar doctorii i-au mai dat două luni de viață. Am plecat repede în Franța și n-am mai reușit, deși am încercat, să luăm binecuvântare de la sfinția voastră, Părinte Gheorghe, și de la Părintele Grigorie, duhovnicul nostru. Fericitul meu soț avea mare dragoste și cinstire pentru sfinția voastră, ca și pentru toți cuvioșii părinți ai Sfântului Munte. Ultima „provizie” din Grecia, una prețioasă, a fost Sfânta Împărtășanie primită la metoc.
Zilele noastre în Franța au fost amare și grele. Doctorii ne pregătit, spunându-ne că spre sfârșit vom avea parte de zile și mai grele. Curând, cancerul a intrat în metastază, ajungând la cap, și Georges a paralizat pe jumătate. În ciuda stării sale grele, el nu contenea să propovăduiască Ortodoxia. Când l-am sfătuit să nu mai vorbească, mi-a răspuns: „Oamenii trebuie să afle, căci nu cunosc“. Oamenii stătea împrejurul patului său și îl ascultau uimiți vorbind despre minunile făcute de icoane și despre privegherile de 10-12 ore din Sfântul Munte. Apoi se întorceau spre mine, ca să le confirm cele auzite. Pentru ei, erau lucruri ciudate și nemaiîntâlnite. Erau uimiți de faptul că vă rugați pentru noi acolo, la mănăstire. Georges își liniștea sora spunându-i că sunt mulți oameni care se roagă pentru el în Grecia și că Dumnezeu este cu el.
Unuia dintre doctori, un mare om de știință, foarte învățat, i-a spus că dacă n-a vizitat Sfântul Munte și n-a cunoscut Ortodoxia, n-a făcut nimic în viață.
Oamenii erau foarte impresionați și de vizitele Părintelui Ilie, care venea, în ciuda celor aproape două mii de kilometri ce ne despărțeau, ca să ne ajute, spovedindu-l, împărtășindu-l și ținându-i tovărășie. Părintele Ilie ne-a ajutat foarte mult, ca și maicile de la mănăstirea aflată lângă oraș.
Cu ajutorul Părintelui Ilie, i-am spus surorii lui Georges că se botezase ortodox și, deși ne așteptam să reacționeze rău, ea l-a îmbrățișat și i-a spus că făcuse foarte bine. Soțul meu a început atunci să plângă de bucurie. În aceeași zi, s-a spovedit și s-a împărtășit, apoi, după ce Părintele Ilie a plecat, am rămas sigură în cameră, așezată lângă el. Georges dormea în pace. Dintr-odată, am simțit o mireasmă puternică, precum tămâia, care începuse să umple încăperea; pe când mă întrebam de unde vine, m-am întors și am văzut fața lui Georges strălucind cu un zâmbet blând. În scurtă vreme, mireasma a dispărut.
În altă zi, obosită, tristă și poate, îndrăznesc să zic, deznădăjduită, m-am așezat pe fotoliul de lângă bolnav ca să mă odihnesc.Nici n-am apucat să-mi închid bine ochii, că am văzut o fetiță deschizând ușa și intrând. Ea s-a apropiat de mine, m-a atins pe umăr și mi-a spus să nu fiu tristă, fiindcă va sta cu noi până la sfârșit. Era o fată de statură mijlocie, brunetă și purtând o cingătoare monahală. Era foarte frumoasă și blândă; avea în jur de optsprezece ani. M-am trezit și m-am uitat după ea, și am simțit că nu trebuie să mă las copleșită de deznădejde. Această întâmplare s-a petrecut pe 10 sau 11 noiembrie (praznicul Sfintei Mucenițe Fecioare Anastasia Romana în Sfânta Mănăstire Grigoriu, adică 29 octombrie pe vechiul calendar).

Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.03.2012, 01:56:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Georges se apropia de sfârșit, și avea mari dureri. Zilele curgeau mucenicește, însă el nu se plângea. Spunea doar, rugându-se: „Hristoase al meu, numai Tu știi cât…” Ajunsese să cântărească 35 de kilograme. Pe 25 decembrie, în ziua de Crăciun, Domnul l-a chemat la El pe Georges; era ziua când, cu 66 de ani înainte, văzuse pentru prima dată lumina. Nădăjduiesc și mă rog ca Preabunul Dumnezeu să odihnească sufletul fericitului meu soț și vă implor, preacuvioase Părinte Gheorghe, să vă rugați pentru el, pentru copii și, în cele din urmă, și pentru mine, neputincioasa, care își tot pierdea răbdarea. Rugați-vă lui Dumnezeu să mă miluiască și să mă ierte.
Vreau doar să vă mai spun că la pomenirea de patruzeci de zile a soțului meu, pe care am făcut-o la Mănăstirea Ormilia, unde Georges se botezase, multe maici l-au văzut printre noi, strălucind și zâmbind.
Vă mulțumim încă o dată, sfinției voastre și părinților care ne-au ajutat și sprijinit în problemele noastre.
Ne rugăm ca Preabunul Dumnezeu să vă întărească, să vă ocrotească și vă lumineze pururea.
Cu cinste și prețuire,
Catherine Lesier”
Preluat din revista „Aghios Grigorios”, Sfânta Mănăstire Grigoriu din Sfântul Munte, nr. 18.
Traducere de Radu Hagiu

Convertirea minunata la Ortodoxie a lui Georges Lesier
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.03.2012, 12:51:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Acum cat priveste decizia mea sunt sigura ca orice voi alege la sfarsit Dumnezeu nu ma va lasa sa ma pierd, este Tatal meu, m-am rugat multi ani.

Pentru mine e Dumnezeu si apoi prietenul meu si pentru el este acelasi lucru ( si inca nu pot crede ca doar ortodocsii se mantuiesc ca din cate am inteles pana acum doar noi avem adevarul.. nu esti ortodox esti pierdut)

Iar prietenul meu nu este penticostal ci crestin dupa evanghelie. Sunt sigura ca Dumnezeu ma va calauzi si va ramane in viata mea.. restul ramane de vazut .. poate ne vom intalni in rai si daca toti fratii mei ortodocsi(care sustin ca doar noi ne mantuim) nu au avut dreptate si vad persoane de alta religie in rai atunci ..."

Eu nu am fost asa prinsa de religii, ce sa fac cum sa cred, ma mantuiesc nu ma mantuiesc. Acum m-am speriat si am intrat in panica deoarece trebuie sa i-au o decizie ori raman in religia mea ori trec la alta religie.

Daca era dupa mine mergeam in amandoua partile, eu il simt pe Dumnezeu, aceeasi bucurie fericire, moment care nu as vrea sa se mai termine, implinire atat in slujbele ortodoxe( in special la cantarile noastre de la antifoane si pana la sfarsit) cat si in programul de la crestini.

Imi cunosc religia .. m/am nascut in ea si am fost la spovedit si la impartasit mereu, parintii mei bunicii mei sunt ortodocsi (nu suntem ortodocsi doar cu numele)... am vorbit cu foarte multi preoti.. din care am avut pareri diferite de la cele mai extremiste pana la mai intelegatoare.

Eu nu vreau sa/mi pierd mantuirea atata tot .. chiar nu ma intereseaza de nimic altceva.. si aceasta stiu ca este un dar de la Dumnezeu si se dobandeste prin credinta in Iisus Hristoas.. dar fiind copil, asa ma consider plec urechia, la ce se spune in religia mea( adevarul nu exista in alta parte decat la ortodocsi)."

Ce spui tu este religia ortodoxa si cunosc sinoade si canoane.. problema este ca desi sunt ortodoxa si cred in sfintii si in Maica Domnului nu gandesc la fel.. si mai ales cu icoanele..
Dragă Amaa...nimeni nu îți constrânge mântuirea...Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut...doar noi Îl pierdem pe El prin alegerile făcute. Ți s-a argumentat foarte frumos de către frații noștri ortodocși cam ce ar trebui să faci și care sunt riscurile renunțării la credința ta.

Te rog următoarele cuvinte pe care ți le adresez să nu le iei drept judecată ci doar am să expun ceea ce eu am constatat:

Din relatările tale reiese multă confuzie: spui că pe primul loc este Dumezeu și mântuirea, apoi că tu crezi că te vei mântui și în altă credință, dar în același timp ești cunoscătoare și trăitoare a ortodoxiei. Să-mi fie cu iertare - dar te cam contrazici - un adevărat trăitor al ortodoxiei nu gândește așa. Spui că nu ești ortodox doar cu numele dar tu ai alte concepții despre icoane și altele - să-mi fie cu iertare dar un adevărat ortodox e departe de această trăire. Sunt foarte ciudate practicile voastre - mergeți dintr-o birică în alta - timp de 5 ani nu ați rezolvat problema.

Consider că ar trebui să lupți pentru prietenul tău și ă-l aduci la ortodoxie (ceea ce nu prea reiese din dorința ta) - dacă îl iubești cu adevărat. Dacă nu vrea să accepte lasă-l pentru credința ta - nu-ți pierde sufletul și mântuirea!!!

Last edited by ovidiu b.; 16.03.2012 at 13:12:10.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.03.2012, 14:31:24
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Dupa parerea mea, e ca 5 ani e o perioada destul de lunga pentru a intemeia o relatie serioasa, ma face de asemenea sa ma intreb si cat de puternica e dragostea dintre voi- eu mai degraba cred ca dragostea e puternica si adevarata atunci cand duce la formarea unui cuplu pana la cel mai ultra maxim 1 an de cand se cunosc iubitii; daca dai prea mult timp de asteptare se prea poate sa nu fie el, pe acela pe care il astepti. Tot asa ti-as putea sugera sa te desparti, doar pentru faza asta....

In plus, daca tu iti pui problema trecerii la religia lui, ca deh esti fata si etc, tu cedezi prima in relatia voastra la ceva foarte important. El macar, si-a pus problema asemanatoare - sa cedeze SI el si sa treaca la religia ortodoxa.....??? nu sunt sigur, si nu prea cred.... Ce nu incerci macar sa vezi, daca te tii tare o saptamana, o luna, pe picioarele tale - nu ma las de ortodoxie !! - el ce o sa faca atunci? cum o sa cedeze? sau macar o sa cedeze? nu prea cred. Dar hai sa zicem ca cedezi - ai cedat din prima la religia ta, pentru el, apoi o sa tot cedezi, ba la ceva, ba la altceva, ajungand sub papuc. Si in plus, tu nu iti dai seama ca daca o sa imbratisezi religia lui, daca o sa fie de felul nu stiu caror neoprotestanti sa te puna sa faci 7-8 copii, de iti distrugi toata viata, din cauza a ce.....

Daca doresti, catehizeaza-te, studiaza putin religia ortodoxa, nu te lasa convinsa din prima de acela pentru ca e, vezi Doamne.... neoprotestant si citeste Biblia doar pentru ca aceea e singurul lucru pe care il are. E si o chestie sa te lasi tu convinsa intai, de ceea ce zice, tu de fapt nu prea avand mare idee de religia ta, el fiind destul de informat in a lui.
Iti mai dau un sfat, roaga-te singura, nu alaturi de el, ca rugaciunea ortodocsilor cu a ereticilor nu e buna deloc pentru sufletul ortodocsilor, e urata de Dumnezeu si condamnata de Sfintii Parinti....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.03.2012, 14:32:20
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Ortodoxia dupa mine e singura religie din lume - are totul, il are pe Dumnezeu, are Sf Traditie, are pe sfinti - care sunt asemenea proorocilor din Vechiul Testament; si in plus sunt, au fost mai-mari ai Bisericii ortodoxe; cum sa nu citesti ceea ce spun si sa zici ca-i minciuna? pana si neoprotestantii au predicatori mai de seama, de care asculta, noi sa nu ascultam de Sfintii nostri Parinti? mai ales ca noi avem si convingerea ca au fost sfintiti de Duhul Sfant....- unde mai vezi asa ceva in orice alta religie?, are pe Maica Domnului - pe care neoprotestantii o hulesc, negand impreuna cu hula ei si notiunea de Hristos-Dumnezeu - adica insasi fecioria ei, si in plus aceia nu cunosc viata ei, care e Maica Domnului, si nu mama lui, aceea fiind o hula, tot neoprotestanta, si tare ma tem ca ei nu au altar in biserica lor- uite, vezi altarul nostru http://www.parohiaortodoxabenidorm.c..._ortodoxe.html, au ei asa ceva? nu!, biserica lor fiind doar o incapere...., de predici cantece si atat. Tot asa negand icoanele, ei isi neaga si chipul dumnezeiesc din ei, pentru ca omul a fost facut dupa chipul si asemanarea omului, de la inceputul lumii...., mai uita si de faptul ca pe chivotul legii erau pictati parca heruvimi, sau de faza cu Hristos care Si-a sters fata, si in plus biblia lor eretica este tradusa in asa fel incat sa nege dumnezeirea lui Hristos, faptul ca Hristos este Dumnezeu, compara de exemplu Biblia noastra ortodoxa, cu biblia lor - pot sa aduc citate- nu sunt la fel - deci nu vorbesc de acelasi Dumnezeu, ei nu au notiunea de Sfanta Taina - care inseamna unirea omului cu Dumnezeu, tot asa, luand ce gasesc prin biblie, folosesc numai taina botezului si a preotiei, dar ce fel de botez si ce fel de preotie? uite de exemplu ca ei nu au episcopi, pentru ca episcopii sunt numitii de alti episcopi, care au fost numiti de altii, pana la .... Sfintii Apostoli, care au numit primii episcopi....., vezi de exemplu crezul nostru, ce afirma, cred intr-Una, Sfanta, Soborniceasca si APOSTOLEASCA biserica; stalcirea numelui lui Hristos, numindu-l Isus si nu Iisus, cum ni s-a dat noua de Duhul Sfant.... a fost o problema intreaga dezbatuta pe acest forum.... cat despre Sf. Traditie, ia intreaba-i despre hronograf, ce inseamna aceea, de unde vine si care e mai vechi, hronograful sau biblia? Biblia e carte de cult centrala, da intr-adevar, dar pana la Biblie a fost Hronograful, si in plus traditiile evreiesti pana la Moise se tineau scrise in ceva, nu, ca doar nu erau oameni analfabeti - pe atunci existand scrisul si in plus toata religia lor trebuia sa fie pastrata in ceva.... scris si predat urmasilor, gandeste-te logic - paganii aveau carti de cult, traditii si si scrisul, si pentru a-si manifesta religia nu aveau nevoie de o biblie, si-atunci evreii sa nu aiba? mai erau si traditiile de la Noe, ramase, vezi de exemplu ca pana si evreii de astazi au Hronograf, pentru religia lor, neoprotestantii de ce nu au? - pentru ca sunt o religie scornita- vezi de exemplu cand au aparut ei, si noi de cand marturisim ca suntem? Oare noi suntem cei de o suta, doua, trei de ani sau ei?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.03.2012, 14:41:35
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Cat despre mantuirea ta, tu ti-o constrangi tie, mai ales acum, ca poate esti si tulburata. Linisteste-te. Ia-ti o perioada de gandire de cateva zile, in care tu sa hotarasti, ca nimeni nu se pune impotriva vointei tale- Dumnezeu Insusi, ne-a facut cu vointa libera pe toti ca noi sa ne decidem viata.

Mai adaug postarea mea pe un alt thread, care contine link-urile unui user destul de stimat de mine, in legatura cu niste probleme legate de neoprotestantism -

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=88

Din partea mea, Domnul nostru Iisus Hristos Sa te miluiasca, pentru rugaciunile Maicii Domnului si a Sfintilor Parinti.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.03.2012, 16:19:51
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Dar hai sa zicem ca cedezi - ai cedat din prima la religia ta, pentru el, apoi o sa tot cedezi, ba la ceva, ba la altceva, ajungand sub papuc. Si in plus, tu nu iti dai seama ca daca o sa imbratisezi religia lui, daca o sa fie de felul nu stiu caror neoprotestanti sa te puna sa faci 7-8 copii, de iti distrugi toata viata, din cauza a ce.....
Au mai fost argumente tragico-hazlii pe acest topic dar ultimul le si intrece.
Daca o femeie ortodoxa, urmandu-si sotul, va deveni membra la Crestinii dupa Evanghelie:
1. Va ajunge sub papuc
2. Va face 7-8 copii care ii vor distruge toata viata.
Domnule Xanixade, cam cati copii ar trebui sa aiba o femeie pentru a nu-si distruge literalmente toata viata?
Unul sau doi ar fi OK? Sau si doi copii iti distrug toata viata?

Last edited by penticostalul; 16.03.2012 at 16:30:11.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.03.2012, 16:49:18
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

Mi-am promis sa nu ma mai intristez dar cam greu . Nu ai o treaba cu religia prietenului meu.. din auzite ce ai citit si tu pe net... Sunt din 91 tu esti din 90 .. crede-ma ca nu stii mai multe despre copii. Copiii dragul meu sunt o binecuvantare, matusa mea este (ORTODOXA) are 6 copii.. inseamna ca si-a distrus viata? parerea mea nu.. din contra mi-as dori sa fiu o mama atat de puternica.. Dar nah cu prejudecata e greu ce sa faci.
Si de cate ori pe forumul asta sa mai repet ca nu dispretuiesc nici icoane nici sfinti si tot ce mai este caracteristic religiei mele..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16