Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.04.2012, 16:05:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar de ce sa facem o distinctie intre viata reala si credinta? Nu tocmai credinta ne smulge din irealitate pentru a ne developa realitatea, adevarul? Am putea spune ca credinta nu face parte din realitate?...

Cum vine, apoi, ca unii duhovnici nu au har? Prin Sfanta Taina a Hirotoniei preotul primeste harul trebuincios slujirii preotesti. Nu putem afirma ca preotul duhovnic nu are har... Asta e o evidenta contradictie in termeni.

Daca spuneti ca duhovnicia se invata din experienta si de la altii, atunci iarasi omiteti harul dumnezeiesc primit de duhovnic si il confundati cu o insusire lumeasca, o invatatura ca oricare alta dobindita exclusiv prin ucenicia la altii mai invatati. Dar cum pot oare lucrurile sa fie asa?

In concluzie, eu cred ca harul si experienta concreta acumulata in viata duhovnicului aflat in relatie cu fiii si fiicele duhovnicesti, sunt realitati complementare, care se impletesc si se potenteaza reciproc. Eu asa inteleg, asa cred.
Ba Ratacitorul are dreptate in ceea ce spune. Cred ca n-ai inteles mesajul lui.
In primul rand nu toti preotii sunt duhovnici.
Am inteles ca li se face o ierurgie/investire speciala.
Nu confunda hirotonia cu darul duhovniciei.
La hirotonie preotul capata har de la Dumnezeu sa fie preot, duhovnicul mai prim este apoi un har suplimentar.

Si pe urma mai sunt oameni, ca in orice profesie/meserie, care sunt facuti pentru ea, sau nu.
Exista preoti si monahi de exceptie, cu haruri deosebite, care sunt cautati de multi. Care "vad" si simt anumite lucruri ca nimeni altul, care pot da sfaturi bune, sau ajuta in im prejurari deosebite.
Acesti oameni au mai intai un talant special de la Dumnezeu, au o pregatire deosebita (facultate, citesc mult, studiaza psihologie, etc.), au suflet mare etc.
Iti dau un exemplu practic: Parintele Galeriu.
Altii iti vor spune de Par. Cleopa, sau de Parintele Teofil Paraianu.
Fiecare cum simte.
Duhovnicul trebuie sa fie si potrivit cu fiul/fiica sau/sa duhovnicesc/duhovniceasca. Unul se simte bine cu Parintele Galeriu, altul cu Parintele Cleopa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2012, 09:35:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In primul rand nu toti preotii sunt duhovnici.
Am inteles ca li se face o ierurgie/investire speciala.
Nu confunda hirotonia cu darul duhovniciei.
La hirotonie preotul capata har de la Dumnezeu sa fie preot, duhovnicul mai prim este apoi un har suplimentar.
Prin parohii, toti preotii sunt duhovnici, mai ales acolo unde parohia are un singur preot. Dupa hirotonie, fie imediat, fie dupa o perioada oarecare, preotul este chemat de episcop spre a fi hirotesit intru duhovnic. Hirotesia nu aduce un "har suplimentar", ci numai o binecuvantare arhiereasca speciala, in urma careia preotul are voie sa savarseasca Taina Spovedaniei. Daca preotul poate savarsi Sfanta Liturghie incepand cu ziua hirotoniei, nu cred ca putem spune ca nu are suficient har pentru a savarsi Taina Spovedaniei, toti fiind de acord ca dumnezeiasca Liturghie este cea mai inalta slujba pe care o poate savarsi un cleric. In urma "hirotesiei", preotului i se da numai voie sa savarseasca Taina Spovedaniei, puterea de a o face avand'o inca din ziua hirotoniei.

Desi inteleg foarte bine ce ai vrut sa spui, nadajduiesc sa intelegi si tu ce vreau sa spun. Toti preotii sunt duhovnici, Sophia. Din mila lui Dumnezeu, pentru dispozitia buna a inimii celui care se spovedeste, Domnul indruma sufletele a nenumarati ucenici ai unor duhovnici sunt, poate, mai putin virtuosi. Nimeni nu cunoaste clipele de pocainta sau de regret ale unui preot, pocainta pentru vreo cadere si regretul pentru lipsa unor roade duhovnicesti.

Domnul ne cere sa avem smerenie si pocainta, iar nu sa fim ucenici ai unor duhovnici cu viata sfanta.
Marii duhovnici se imputineaza precum se imputineaza si ucenicii ascultatori si smeriti.
Chiar si asa insa, Domnul va lucra in continuare prin preotii Sai, indiferent de neputintele lor morale.

Cat ne rugam pentru duhovnicul nostru... ori pentru preotul din parohie ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 26.04.2012 at 09:38:26.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.04.2012, 14:31:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Prin parohii, toti preotii sunt duhovnici, mai ales acolo unde parohia are un singur preot. Dupa hirotonie, fie imediat, fie dupa o perioada oarecare, preotul este chemat de episcop spre a fi hirotesit intru duhovnic. Hirotesia nu aduce un "har suplimentar", ci numai o binecuvantare arhiereasca speciala, in urma careia preotul are voie sa savarseasca Taina Spovedaniei. Daca preotul poate savarsi Sfanta Liturghie incepand cu ziua hirotoniei, nu cred ca putem spune ca nu are suficient har pentru a savarsi Taina Spovedaniei, toti fiind de acord ca dumnezeiasca Liturghie este cea mai inalta slujba pe care o poate savarsi un cleric. In urma "hirotesiei", preotului i se da numai voie sa savarseasca Taina Spovedaniei, puterea de a o face avand'o inca din ziua hirotoniei.

Nu vorbim numai de Taina Spovedaniei aici, Dorin. Un duhovnic face si alte lucruri din cate stiu, poate mai importante. El este sfatuitor, tutore. Si pentru asta trebuie sa fii putin mai mult decat un preot. Unii preoti pot, altii nu pot sa fie niciodata adevarati duhovnici.

Desi inteleg foarte bine ce ai vrut sa spui, nadajduiesc sa intelegi si tu ce vreau sa spun. Toti preotii sunt duhovnici, Sophia. Din mila lui Dumnezeu, pentru dispozitia buna a inimii celui care se spovedeste, Domnul indruma sufletele a nenumarati ucenici ai unor duhovnici sunt, poate, mai putin virtuosi. Nimeni nu cunoaste clipele de pocainta sau de regret ale unui preot, pocainta pentru vreo cadere si regretul pentru lipsa unor roade duhovnicesti.

Cat as vrea sa cred ca exista aceste clipe!

Domnul ne cere sa avem smerenie si pocainta, iar nu sa fim ucenici ai unor duhovnici cu viata sfanta.
Marii duhovnici se imputineaza precum se imputineaza si ucenicii ascultatori si smeriti.
Chiar si asa insa, Domnul va lucra in continuare prin preotii Sai, indiferent de neputintele lor morale.

Cat ne rugam pentru duhovnicul nostru... ori pentru preotul din parohie ?!
Cam ai dreptate. Cu exceptiile pe care le-am notat mai sus.
Eu poate gresesc in multe, dar altfel am inteles institutia duhovnicului (poate legat de ceea ce as avea eu nevoie si nu primesc) si de aceea spun ca unui preot ii trebuie mai multe ca sa fie si duhovnic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.04.2012, 09:09:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
... unui preot ii trebuie mai multe ca sa fie si duhovnic.
Asa este, insa atunci cand nu gasim unul langa care sa ne simtim acasa, putem avea foloase reale de la oricare altul, mergand la el cu smerenie, cu credinta si cu dragoste. Sunt convins ca nu te va lasa Dumnezeu, ci vei afla un duhovnic pentru inima ta. Si eu m'am spovedit ani de zile la "un preot cu agenda plina", insa tot eu am fost de vina pentru lenevirea si pacatele din acea perioada, nu el. Acum am un duhovnic pe care nu il merit, si iarasi sunt intristat, vazand cat de curat vietuieste el si cat ma chinui eu. Fie neputincios duhovnicul, fie sfant, tot numai noi suntem de vina pentru lenevirea si irascibilitatea noastra sufleteasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.04.2012 at 09:13:52.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.04.2012, 10:16:07
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Dupa mine, cel mai bun sfaturitor este chiar Dumenzeu, care te invata prin intamplarile tale si prin oamenii pe care ii intalnesti. El va gasi o cale sa te indrume, chiar si fara un duhovnic cu "diploma". Problema adevarata dupa mine este ca noua (sau cel putin mie) imi trebuie sfaturi mura-in-gura de multe ori, pt asa inteleg cel mai bine voia Lui. Insa eu cred ca primim sfaturi prin orice lucru care ni se intampla, chiar si chestii marunte, sau suferinta. Desi nu avem inteligenta necesara sa intelegem in intregime voia Domnului, el nu renunta sa ne invete in fiecare zi cate ceva. Este doar parerea mea.
Eu am descoperit ca suferita mea vine din cauza ca astept lucruri pe care nu e necesar sa le astept. Lucuri pe care societatea ne impune sa le asteptam, sa le dorim. Lucruri ca satisfactia primirii admiratiei pt realizari profesionale, dovedirea calitatilor tale in fata atora, familia perfecta, lucruri materiale, etc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.12.2012, 22:25:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Tipic, tipic, și la inimă nimic!

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sfantul Simeon Noul Teolog facea distinctie intre duhovnicia sacramentala prin "punerea mainilor", deci prin succesiune apostolica, si cea harismatica. Pentru cea de-a doua situatie, acesta il da ca exemplu pe parintele sau duhovnicesc, Cuviosul Simeon Evlaviosul, care nu fusese hirotonit, dar care primise harul duhovniciei direct de la Dumnezeu.
Învățătura Sf Simeon Noul Teolog, ca și a celorlalți părinți autentici ai Tradiției autentice a Bisericii susțineau și susțin că de fapt la duhovnicia sacramentală trebuie să înainteze cei care au deja pe cea harismatică sau viață autentică în Duhul Sfânt. Prin asta se vede încă o dată cât de mult contrazice biserica ortodoxă actuală doctrina Sfintei Tradiții, cât de mult, în fapt, în afara Sfintei Tradiții se situează adunarea ortodoxistă actuală. În schimb "marii duhovnici" negociatori de cele sfinte ai ortodoxiștilor, ai ortodocșilor de tarabă, de negoț, recomandă și pun accent pe cu totul alte aspecte decât viața spirituală autentică, mergând pe principiul consacrat de măreții pseudo-ortodocși: "Tipic, tipic, și la inimă nimic!". Să facă ritual, să își umfle pipotele la strană, să se țină de "Tipic" și să o ia de la capăt (că la altceva nu se mai pricep și nici nu prea au de unde să se priceapă), cam astea sunt criteriile după care se recomandă așa zișii "buni duhovnici", adică după criterii în general exact împotriva criteriilor după care funcționează Sfânta Tradiție a Bisericii. Cine ia și compară aceste "criterii" ortodoxiste cu învățăturile unui Simeon Noul Teolog și cu ale altora din aceeași categorie vede cât de mare este distanța între adevărata Biserică a lui Hristos, reprezentată de unii ca Sf Simeon Noul Teolog, și falsa biserică a lui Hristos, pseudo-ortodoxia, ortodoxia de larg consum, practicată cu febră de toți dezorientații care se autoînchipuie pe ei mari oameni ai Duhului, dezorientați care la rândul lor îi duc pe alții la dezorientare, așa cum bine se vede spre exemplu în societatea rumânească pseudo-ortodoxă.

Norocul ortodoxiștilor că rumânilor puțin le pasă de biserică, de adevăr, de Dumnezeu, de mântuire și că astfel pot să își ducă mizeria și pseudo-ortodoxia mai departe fără a fi deranjați prea mult (măcar pe un termen scurt și mediu, că oricum pe termen lung deja se cristalizează prăpădul "ortodoxiei" la rumâni), fără a avea prea multe reclamații, în ciuda nenumăratelor acte de malpraxis duhovnicesc pe care le comit cu onor "iscusiții" "duhovnici"; în hărmălaia asta, în mușuroiul acesta de oameni nesimțiți și nesimțitori față de cele ale Duhului, în gloata asta de mulți (și paraleli) își pune biserica pseudo-ortodoxă rumânească toată baza; fără ei și fără marele lor sprijin, în special financiar, dar și acela de indiferență, probabil sistemul ticăloșit al pseudo-ortodoxiei ar capitula sau ar fi capitulat de mult. De aceea cârdășia indiferenților paraleli cu biserica este atât de mult răsplătită de oamenii sistemului ticăloșit, de aceea oamenii de spirit sunt atât de disprețuiți și de marginalizați de pseudo-aleșii lui Dumnezeu aici la porțile orientului unde totul este luat în batjocură, inclusiv, și în mod special, numele lui Dumnezeu și Sfânta Tradiție a Bisericii lui Hristos.

Last edited by Decebal; 29.12.2012 at 22:34:35.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.12.2012, 23:10:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atat scrierile cat si modelul de credinta intruchipate de catre Sfantul Simeon Noul Teolog cred ca depasesc posibilitatile unei analize intr-un cadru virtual pt ca vorbim efectiv de o personalitate extraordinara care a trait complet ceea ce a predicat si in ceea ce a crezut.Ar fi util de analizat invatatura sa si in contextul istoric al vietii sale,cu multe asemanari,mai mult sau mai putin vizibile cu prezentul,pe anumite aspecte insa cred problema este foarte complexa pt ca exemplul sau este unul aproape radical ca si intensitate a trairii si atunci este greu,la nivel general,sa se ridice toti la acest nivel.Pe mine m-a impresionat profund si chiar vroiam sa scriu la sectiunea ,,Patrologie"un articol compilatie despre el,si anuntasem asta, dar acum ezit pt ca este foarte dificil,nu stiu cum sa spun exact,sa gasesti in prezentare echilibrul intre o asemenea personalitate de exceptie,care te poate intimida cumva si modul cum sa-i scoti in relief mesajul scrierilor sale pt ca acest om a ars cumva efectiv in credinta,nu a cunoscut jumatati de masura,aceasta este impresia pe care mi-au produs-o scrierile sale.Intradevar mi-am pus si eu intrebari din perspectiva prezentului dar acesta este efectul unui sfant,ne arunca-n derizoriu falsele zbateri si ne pune sa ne intrebam in ce masura traim si in ce masura mimam trairea.

Ca o simpla parere,ce nu trebuie inteleasa mai mult de atat,eu nu l-as in include intr-o discutie polemica,desi in viata lui au existat lupte spirituale cu cei din jurul sau,pt ca este foarte usor de cazut intr-o extrema despre care ar fi multe de spus dar nu cred ca este momentul acum,cand toti se pregatesc de sarbatorit finalul acestui an si sunt mai putin dispusi la o captatio
benevolentiae. Marea majoritate stiu foarte putine despre el,aproape nimeni nu discuta despre el sau despre scrierile sale la nivel de simplu credincios si orin urmare ar trebui abordata o cale sistematica de catre cineva capabil de asa ceva.Pasul de la o viata traita-n sfintenie, cu tumultul ei,si luat furca-n mana de entuziasm poate putin prea aprins este foarte scurt dar nu toti se pot ridica la nivelul lui.De fapt cred ca foarte putini se pot ridica la nivelul lui si asta ma duce cu gandul la aceea veche polemica despre care ar fi multe de spus.

Sa nu va suparati pt simpla mea opinie,am o intelegere limitata dar sunt un expert in a deveni radical fara sa judec prea mult si din acesta perspectiva am incercat sa-mi spun temerile.Numai bine!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.12.2012, 23:21:36
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Dacă dragoste nu este, nimic nu este!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si pana la urma tot nu a explicat nimeni concret cu ce te poate ajuta duhovnicul. In ce probleme concrete?
In afara de intrebari de natura religioasa.
In probleme lumesti concrete ce poate face duhovnicul?
În primul rând că duhovnicul are ca răspundere nașterea și devenirea spirituală a celor care se convertesc la Hristos și la Evanghelie și care intră prin pocăință și botez în Biserică. În mod normal ar trebui să poată ajuta și în probleme conceret, numai că sistemul la noi este cam ticăloșit și preoții "duhovnici" nu prea au cum să se ocupe de așa ceva. Și în primul rând pentru că preoții ortodocși nu sunt născuțim crescuți și pregătiți pentru a fi adevărați apostoli, misionari sau duhovnici; dacă unii reușesc o fac printr-un har special de la Dumnezeu și cu înfruntarea unui teribil de sistem ticăloșit ca o caracatiță, pentru că sistemul tinde să asimileze oportuniștii care fac bani și să rejecteze adevărații oamenii de Spirit. Preoții ortodocși sunt pregătiți pentru alte scopuri, nu pentru apostolat, nu pentru misiune, nu pentru viață spirituală autentică (pe care nici ei nu o au de fapt), ci pentru bani și pentru a presta servicii pseudo-religioase masei de prostime care nu pune întrebări și nu deranjează cu nimic Sistemul. Ferească-te Dumnezeu să începi să pui întrebări, că începe să ți se vadă sfârșitul în Sistem. Chiar am auzit pe doi studenți "teologi" că discutau și unul dintre ei spune clar celuilalt: "Lasă, bă, că dacă ajungi preot duci viață ușoară, duci viață bună". Nu întâmplător numea cineva biserica pseudo-ortodoxă drept Cooperativa de botezuri, nunți, înmormântări și parastase. Pentru asta sunt pregătiți ei, puțin le pasă de fapt, și se vede cu ochiul liber, de problemele cuiva, fie ele spirituale sau "concrete".

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din experienta mea am ajuns la concluzia ca ori nu este clar nici preotilor si teologilor ce inseamna institutia duhovnicului, si nimanui de fapt, ori nu pot face anumite lucruri.
Corect.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Concret am discutat cu doi preoti, din care unul deosebit si bine cunoscut anumite probleme. Nu m-au putut ajuta, lamuri.
La unul (acela bine cunoscut) m-am dus cu durere in suflet (mama era pe moarte, eu trebuia sa decid tratament/operatie pentru ea, in fine, eram la pamant). Ne-am rugat, m-a ajutat cu ceva, dar nu mi-a putut da nici sfat, nici sa-mi ia suferinta, mama tot s-a dus, nici sa ma ajute in alt fel.
La al doilea am ajuns cu alte probleme lumesti de care se loveste toata lumea: loc de munca, saracie, infertilitate, etc.
Mi-a spus clar ca nu are cum sa ma ajute. Sa ma rog. Nu poate el sa ajute oamenii nici cu loc de munca, nici cu copii, nici la divort (daca altfel nu mai merge).
În mod normal între creștini adevărați un preot ar putea să ajute pe cineva cu aceste probleme de sărăcie, etc. Dar asta ar fi valabil în cazul în care așezământul bisericesc ar fi unul autentic, în care dragostea, cooperarea și într-ajutorarea să fie pe primul plan între cei care se recunosc între ei în Duhul Adevărului că sunt creștini. Numai că așezământul fiind așa cum am spus mai sus nu se pot rezolva astfel de probleme, pentru că preoții la rândul lor au niște relații extrem de distante, de indiferente față de "enoriași" și "ucenici". Dacă ar fi fost o structură autentică bisericească, ei bine, acolo frații adevărați creștini s-ar ajuta între ei, și-ar fi cu adevărat frați, iar nu "cunoștințe" indiferente așa cum se întâmplă acum, când toți așa zișii "frați", în special preoții, te lasă să suferi și să pătimești de unul singur până îți dai cu capul de pereți și până renunți de unul singur să mai apelezi la "specialitățile" servite de sistemul ticăloșit, sistem care s-ar fi prăbușit de mult dacă nevrednicia și nesimțirea strigătoare la cer a preoților nu ar fi și nu ar fi fost acoperite de puterea dumnezeiască a lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problemele lumesti de azi sunt grele si alea te darama si sufleteste, te fac si rau si sa faci pacate si etc. Te macina. Asta cauta oamenii acum la duhovnic si peste tot: cum sa se descurce si sa reziste in lumea asta. Si asta nu ni se spune la biserica.
Păi cine crezi că are interesul să te scoată din probleme? Ba dimpotrivă cu cât ai mai multe probleme, cu atât ești mai dependent de biserică și de slujbele și serviciile sau deserviciile religioase ale clericilor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.12.2012, 23:36:49
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
tu nu l-ai cautat cum trebuie . duhovnic poate sa iti fie si un preot betiv care toata saptamana bea , dar duminica e preot si merge si slujeste sfanta liturghie cum se cuvine . Duhovnicul trebuie cautat in toata tara.
incredibil!!!

In - cre- di - bil !!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.12.2012, 00:05:03
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Trebuie sa gasesti un parinte la care sa mergi sa te spovedesti, apoi sa mergi la dansul pentru sfat in situatia in care ai ganduri sau probleme care te framanta.
Încă un mod este aici prezent de distorsionare a adevăratului creștinism de către sistemul mistificator și falsificator al adevăratelor valori spirituale. În creștinismul adevărat accentul cade pe apostolat, în cazul celor așezați de Dumnezeu, și pe misiune, apostolii, misionarii fiind cei care în primul rând caută ucenici, ies în întâmpinarea lor, umblă mări și țări ca să îi găsească și să îi aducă în adunarea lui Dumnezeu. Însă în sistemul degradat de poftele oamenilor păcătoase și puse în prim plan, nu oamenii Duhului trebuie să își caute ucenici, ci bieții de oameni, disprețuiții, marginalizații, desconsiderații, batjocoriții, ale căror suflete nu sunt luate în seamă de sistemul DOMNOȘILOR, al clericilor însetați de bani și de viață ușoară și bună, ei acești bieți de oameni trebuie să meargă, să se ploconească, să se milogească, să se înjosească precum ultimii oameni ca să fie măcar băgați în seamă de clericii care ard gazul prin parohii. Nici preoții nefiind născuți cu adevărat la o viață spirituală autentică nu știu cum să îi călăuzească pe alții și atunci încep cu rețetarele lor de posturi, rugăciuni și canoane. Pentru că asta este plăcerea multora să se bage în sufletele oamenilor, deși mulți habar nu au să o facă, ca să le "aplice" cu micimea lor sfintele canoane și pentru ca să își spună ei lor cât sunt ei de nepăcătoși în comparație cu acești păcătoși. Asta este realitatea răsturnată în care trăim, în care apostolatul a fost înlocuit de "așezare", iar adevărata îndrumare spirituală în Duhul Adevărului a fost înlocuită de rețetarul, pus în aplicare de niște presupuși cunoscători, de rugi, ritualuri și canoane. Care naștere spirituală, care viață duhovnicească, de unde viață în Hristos? Lasă că poți trece cu picioarele și cu bocancii peste TOATĂ evanghelia, că îți găsește rețetarul o rețetă de canoane, neapărat sfintele canoane ale răsăritului, ca să te "mântuiască" de toată nesimțirea ta față de Hristos și de Sfânta Jertfă de pe Sfânta Cruce.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06